Az amerikai baseball liga bajnokainak története: a nemzeti időtöltés evolúciója
A baseball, amelyet az USA-ban egyenesen nemzeti sportnak kiáltottak ki, több nosztalgiát ébreszt az amerikaiak körében, mint bármely más sportág. Szinte mindenki, már gyerekként megismerkedett a baseballal, és ez lett az úgynevezett „nemzeti időtöltés.” A Major League Baseball (röv. MLB, néha ML) Észak-Amerika egyetlen első osztályú profi baseball bajnoksága, amelynek meccseinek látogatottsága nagyobb, mint az összes többi sportágé együttesen. Ez egy demokratikus játék, melyet már az amerikai polgárháború (1861-1865) előtt is ismertek.

A baseball eredete és a szabályok kialakulása
Hasonló ütősjátékokat már az 1300-as években feljegyeztek és játszottak - Európában és a kontinensen kívül is - sokféle népi játék formájában. Például a magyar kapósméta vagy várméta szabályai kísértetiesen hasonlítanak a baseball szabályaira. Az amerikaiak kedvelt játékukat, a rounderst fokozatosan alakították át baseballá.
Az amerikai emberek tudatában az él, hogy a baseballt 1839-ben a New York állambeli Cooperstownban egy bizonyos Abner Doubleday nevű tábornok ötlötte ki. Ám ez korántsem tekinthető történelmi ténynek. A baseball születésének időpontjáról a Spalding sportszergyártó cég elnöke által kinevezett bizottság döntött - önkényesen. A háromtagú testület a Nemzeti Baseball Liga korábbi elnökeiből verbuválódott, s egyikük sem volt szakavatott kutató vagy történész. Mindennek tetejébe a határozatukat dokumentáló iratok a lángok martalékává lettek.
A mai értelemben vett baseball szabályainak kialakítását Alexander Cartwright-nak köszönhetjük, aki összegyűjtötte a játék leginkább elterjedt szokásait, és először nyomtatta ki a baseballsport szabálykönyvét. Az 1840-es évek környékén megalapította csapatát, a New York Knickerbockers-t. Az első hivatalosan feljegyzett mérkőzésen - 1846. június 19-én - a New York Nine a New Jersey-beli Hobokenben 23-1-re verte a Knickerbockerst. Ettől kezdve a játék gyorsan terjedt az országban, és a szabályok is fokozatosan csiszolódtak. Az 1861-1865 közötti polgárháború is nagyban hozzájárult a játék elterjedéséhez.

Az amatőr kezdetektől a professzionális ligákig
Az első játékosok természetesen amatőrök voltak, de nem telt el sok idő, és a csapatok pénzt vagy állást ajánlva próbálták magukhoz édesgetni a jobb játékosokat. Az 1860-as évek korai szakasza az Egyesült Államok történetében nyugtalan időszak volt. A polgárháború időszakában a baseballcsapatok száma drasztikusan lecsökkent, de a baseball iránti érdeklődést az Unió katonái magukkal vitték az ország egyéb részeibe is, így mire a háború véget ért, többen játszották a baseballt, mint bármikor előtte.
1887-ben összehívtak egy gyűlést a csapatok képviselőiből, hogy megbeszéljék a szabályokat. Északkeletről huszonöt csapat érkezett a tanácskozásra, és a rákövetkező évben megalapították a Baseball Játékosok Nemzeti Szövetségét (National Association of Baseball Players), amely így az első szervezett baseball liga lett. Működésének első éveiben úgy támogatták magukat, hogy alkalmanként belépőt szedtek a nézőktől. Ahogy a liga növekedett, úgy nőttek ezzel párhuzamosan a költségek is. Egyre gyakrabban szedtek belépőt a nézőktől, és a csapatoknak gyakran adományokat vagy szponzorokat kellett szerezni egy-egy utazásukhoz. Annak érdekében, hogy ezeket megszerezhessék, mind fontosabbá vált a győzelem. Így történhetett meg, hogy annak ellenére, hogy a Ligában eredetileg csak amatőrként játszhattak a játékosok, néhány játékosnak titokban már ekkor is fizettek: néhányuknak a szponzorok adtak munkát, mások titokban kaptak fizetést a játékukért.
A profi baseball születése: A Cincinnati Red Stockings
A Cincinnati Red Stockings csapata úgy döntött, hogy teljes egészében profi csapattá válik. A Wright fivérek, Harry és George az ország legjobbjait toborozták össze, így minden ellenfelüket megverték. A Cincinnati Red Stockings 61 meccsen győzedelmeskedett és mindeközben egyet sem veszített el, aminek hatására igen hamar elterjedt a fizetett játékosok alkalmazása. Néhányan szerették volna, ha a baseball amatőr keretek közt marad, de egyszerűen nem tudták a profi csapatokkal felvenni a versenyt. Egyre inkább eltűntek a süllyesztőben, ahogy a legjobb játékosok mind profivá váltak.

Az MLB kialakulása és fejlődése
Megalakult a két amerikai profiliga: a Nemzeti Liga (National League) 1876-ban, az Amerikai Liga (American League) pedig 1901-ben. A századforduló újabb próbálkozót hozott magával, az Amerikai Ligát, amely 1901-ben alakult meg és egyből átcsábította az NL legjobbjait, aminek köszönhetően az NL vezetői egymás ellen fordultak, majd létrehoztak egy háromfős bizottságot, hogy vezesse a ligát, akik végül megtalálták a módját az egymás melletti békés együttélésnek.
A Major League Baseball (MLB) struktúrája és szabályai
1903-ban alapították az MLB-t, amely két főcsoportból, a régebbi Nemzeti Ligából (National League) és az Amerikai Ligából (American League) áll. Mindkét főcsoport három csoportra oszlik, Keleti (East Division), Középső (Central Division) és Nyugati Csoportra (West Division). A bajnokság szabályai az 1876-ban létrejött (akkor még Nemzeti Liga Alkotmányának nevezett), Major League Baseball Alkotmányban (Constitution) vannak lefektetve.
| Liga neve | Alapítás éve | Jellemző |
|---|---|---|
| Nemzeti Liga (National League) | 1876 | Az egyik alapító főcsoport |
| Amerikai Liga (American League) | 1901 | A másik alapító főcsoport |
| Major League Baseball (MLB) | 1903 | A két főcsoport egyesülése |
1911-ben a labda változásával (fakockát helyeztek bele) a játék képe is drámaian megváltozott. Negyven év ütési statisztikái kezdtek el zuhanni, míg a játék népszerűsége az egekbe szökött.
A rivális ligák kihívásai
1914-ben ismét egy újabb liga próbált magának teret nyerni. A Szövetségi Liga (Federal League, FL) úgy tűnt sikeresen megveti a lábát mind a pályán, mind pedig a bíróságon. Beperelték az NL-t és az AL-t, hogy monopóliumot hoztak létre, de amíg a per annak rendje és módja szerint folyt, az FL összeomlott.
Ikonikus játékosok és társadalmi változások
George „Babe” Ruth sikeres dobó (pitcher) volt a Boston Red Sox csapatában, mikor megvette a New York Yankees és külső-védőt (outfielder) csinált belőle. A baseball történetének legnagyobb ütőjátékosává vált.

Mint minden más ember, a játékosok is bevonultak fegyveres szolgálatra a második világháborúban. A negyvenes évek így nehéz időszakot jelentettek a baseballnak, de az új kor már közeledett. Bár soha nem volt írott szabály, a baseball mindig is rasszok alapján szét volt választva egészen 1947-ig, amikor Jackie Robinson áttörte a bőrszín alapján állított korlátokat és a Brooklyn Dodgershez igazolt.

A liga bővülése és a modern baseball
1960-ban még egy rivális liga tűnt fel. Annak ellenére, hogy sok csapat költözött, a legtöbb még mindig északkeletre koncentrálódott. Délen és nyugaton a nagy városok viszont saját csapatokat szerettek volna. A Kontinentális Liga (Continental League, CL) úgy tűnt nyerhet a bíróságon, mielőtt tönkremenne a pályán, ezért a két nagy liga - attól félve, hogy elveszítik monopóliumukat - kompromisszumot kötött a CL-lel. Beleegyeztek, hogy a csapatok számát 16-ról 24-re növeljék az évtized végéig. Játékosok örültek ennek, hiszen a bővítés több munkalehetőséget jelentett. A baseball gazdaságilag egyre jobban virágzott, ahogyan növekedett a résztvevők száma.
A baseball az amerikai kontinens és Kelet-Ázsia országaiban népszerű. Japánban, a Dominikai Köztársaságban, Kubában, Panamában, Dél-Koreában és egyéb országokban is ez a legnépszerűbb sport.
A modern baseballban is születnek legendás pillanatok, melyek a bajnoki küzdelmek szerves részét képezik. Egy emlékezetes World Series mérkőzésen például a kanadai csapat a szombati meccs kétharmadánál még 4-2-re vezetett, de a kaliforniai rivális Miguel Rojas hazafutásával a kilencedik inningben egyenlíteni tudott - ilyenre még nem volt példa a World Series történetében -, így jöhetett a hosszabbítás. Ennek első felvonása nem hozott döntést, de a dráma tovább folytatódott a 11. inningben. A nagydöntő legértékesebb játékosának a japán Josinobu Jamamotót választották a Dodgersből. A Toronto számára pedig soványt vigaszt jelenthet, hogy egyik legjobbja, Ernie Clement új csúcsot állított fel azzal, hogy a rájátszásban harminc ütése volt. Az ilyen izgalmas összecsapások mutatják be a baseball mai napig tartó erejét és népszerűségét.
tags: #amerikai #baseball #liga #bajnokok





