Gödöllői Röplabda Club

Az amerikai női labdarúgás dominanciája, küzdelme az egyenlő bérezésért és a FIFA kihívásai

2026.06.22

Tegnap ért véget ugyanis az idei női foci-vb, amelynek a döntőjét az Egyesült Államok csapata 2-0-ra nyerte Hollandia ellen, a csapatkapitány Megan Rapinoe, illetve a fiatal tehetség, Rose Lavelle góljaival.

Az amerikai női válogatott dominanciája és a sportszerűség kérdése

Sokat elárul a női futball helyzetéről, ha azt mondjuk, az amerikaiak az 1992-es barcelonai olimpián az ellenfeleiket leigázó fenomenális kosárlabda-válogatotthoz, a Dream Teamhez hasonlóan gázolták le a teljes mezőnyt.

A thai 13-0 után még az is felvetődött, hogy nem játszottak sportszerűen, mert még akkor is rúgták a gólokat, amikor már mindegy volt.

Azon túl persze, hogy röhejes egy kompetitív sportolón számon kérni, ha berúgja a kínálkozó helyzetet - mit csináltak volna, dekázzanak végig egy fél mérkőzést?

Az amerikai női labdarúgó-válogatott ünnepli a 2019-es világbajnoki győzelmet

Politikai kiállások és a reakciók

Az eset egészen pontosan úgy történt, hogy Rapinoe-ról előkerült egy felvétel, amelyen azt mondta, némi káromkodás kíséretében, hogy ha csapatával megnyerné a vb-t, akkor sem menne el a Fehér Házba, hogy az elnökkel találkozhasson.

Megannek nem lenne szabad tiszteletlennek lennie az országgal, a Fehér Házzal vagy a zászlónkkal szemben, különösen, mivel olyan sokat tettünk érte és a csapatért. Légy büszke a zászlóra, amit viselsz. ....invited Megan or the team, but I am now inviting the TEAM, win or lose. Megan should never disrespect our Country, the White House, or our Flag, especially since so much has been done for her & the team. Be proud of the Flag that you wear. The USA is doing GREAT!- Donald J.

A zászlós kiszólás annak szólt, hogy Rapinoe Colin Kaepernick amerikaifutballista mintájára féltérdre ereszkedve tiltakozott az amerikai himnusz alatt.

Az amerikai válogatott persze Trump nélkül is agyonverte volna a világot, mindenesetre csattanós választ adtak a fentiekre - különösen, hogy az amerikai női csapatnak ez a negyedik vb-címe, míg a férfiaknál már az is szenzációszámba megy, ha túlélnek egy-két csoportkört.

Küzdelem az egyenlő bérezésért: a FIFA elleni per

Ráadásul mindezt úgy tették, hogy a világbajnokság ideje alatt a csapat tagjainak a FIFA elleni perükkel is foglalkozniuk kellett.

Azért perelték be ugyanis a Nemzetközi Labdarúgó Szövetséget, mert a férfiak és a nők bérezését tekintve hajmeresztő szakadékok tátongnak a fizetések között.

"Újfent megnyerte a hölgyeknek rendezett 2019-es világbajnokságot július 7-én az Egyesült Államok női labdarúgó-válogatottja. Ez az egyébként megsüvegelendő teljesítmény sajnos kiváló alapot adott a válogatott tagjainak, hogy tovább tolják médiavihart kavaró botrányuk szekerét.A csapat még ez év májusában perelte be az amerikai labdarúgó-szövetséget „intézményesített nemi diszkrimináció” vádjával. A címvédő keret tagjai nemes egyszerűséggel nem látják helyénvalónak azt, hogy kevesebb fizetésért focizzanak, mint férfi honfitársaik. Azzal érvelnek, hogy az USA női csapata a saját mezőnyében jóval eredményesebb, mint a férfiválogatott.

A progresszív multinacionális sportszergyártók persze rögtön kaptak az alkalmon, hogy demagóg támogatásukról biztosítsák ezt a „nemes” ügyet. Eric Liedtke, az Adidas nemzetközi marketingvezetője bejelentette, hogy az általuk szponzorált csapatok ugyanolyan teljesítménybónuszt kapnak, mint a férfiak.

Az USA női labdarúgó-válogatott játékosai tiltakoznak az egyenlőtlen bérezés ellen

A női labdarúgás növekvő népszerűsége és a fizetési szakadék

Szokták ilyenkor mondani, hogy persze, a férfi válogatottaknak azért jut több pénz, mert a férfiak meccseit többen nézik.

Tény, hogy a korábbi bajnokságok nézettsége jócskán elmaradt a férfi-vb közönségétől, az is tény azonban, hogy a női labdarúgás népszerűsége elképesztő iramban nő, nem utolsó sorban az amerikai válogatott játékának is köszönhetően.

Míg a 2011-es döntőt (az USA és Japán között) például Olaszországban alig több mint kétszázezren követték, a mostani döntőre már 7,3 millióan kapcsoltak oda, amit akárhonnan számolunk, harmincötszörös növekedésről beszélhetünk.

Az Egyesült Államokban pedig a Fox Sports adását több mint 8,2 millióan nézték a negyeddöntő idején. Az interneten is hasonló trend volt megfigyelhető: a Fox kapcsolódó online tartalmaira több mint 13 millióan voltak kíváncsiak. Szűk egy-másfél magyarországnyi emberről beszélgetünk, csak az USA területén.

Vagyis, mint látható, az érdeklődés megvan, sőt napról napra növekszik, így nem ártana, ha a sportolók fizetése is követné mindezt. Így érzett a döntő közönsége is, mert a lefújást követően nem az ilyenkor szokásos „U-S-A! U-S-A!” skandálással ünnepelte a győztes csapatot, hanem az egyenlő béreket követelte a szótag szempontjából szerencsés „Equal pay! Equal pay!” skandálással.

A FIFA díjazásai - összehasonlító táblázat

A bérszakadék méretét jól mutatja, hogy a FIFA - amely mostanság egyébként inkább korrupciós botrányokkal foglalkozik és nem labdarúgással - a 2015-ös női foci-vb röhejesnek is mondható 15 millió dolláros összdíjazását nagylelkűen megduplázta 2019-re, a világbajnok csapat jutalmát pedig négymillióra emelte.

Ez kontextus nélkül jól hangzik, ha azonban mellétesszük, hogy a tavalyi férfi-vb-n győztes francia válogatott 38 milliót vihetett haza, az összdíjazás pedig 400 millió dollár volt, akkor mindjárt másként fest a kép.

Világbajnoki Díjazások Összehasonlítása (USD)
Torna Év Összdíjazás Győztes csapat jutalma
Női VB 2015 15 millió Nincs adat
Női VB 2019 30 millió 4 millió
Férfi VB 2018 400 millió 38 millió
Diagram: A női és férfi futball világbajnokságok díjazásának összehasonlítása

Felhívás a befektetésre és piaci realitások

„Pénz, pénz, pénz, pénz” - énekelte az ABBA világhírű slágerének dallamára Megan Rapinoe egy nappal a döntő előtt, amikor egy sajtótájékoztatón arról kérdezték, hogy mire lenne szükség, hogy a női futball megőrizhesse a lendületét, és tovább gyarapodhasson hasonló ütemben.

„Pénz kellene a FIFA-tól, a labdarúgó szövetségektől, hirdetőktől, szponzoroktól, tévétársaságoktól. Be kellene fektetni az infrastuktúrába, képzési programokba, nők számára létesített fociakadémiákba, edzőképzésbe. Úgy nem fogunk jövedelmező üzletet építeni, ha a költségvetésünket évente egy-egy dollárral toldják meg. Lehet azzal érvelni, hogy egyelőre a női futball nem hoz ugyanannyi érdeklődőt, így hirdetési bevételt sem, de ha minden így maradna, ez sohasem történhetne meg.

A média világa is attól visszhangzik, hogy a világbajnokságon az összes eddigi jegyeladási és nézettségi rekord megdőlt.

Ez azért érdekes dolog, mert a világ egyik felének még sosem jutott eszébe, a másik fele pedig, ha lehet, messze elkerüli az összemérést.

Induljunk ki abból, hogy a férfifoci és a női foci ugyanaz a sport, nagyjából ugyanazok a szabályok, 2-szer 11 játékos kerget egy labdát 90 percig.

Ha ugyanaz a sport, akkor nyilván az egyik „típusú” meccset azért nézik többen, mint a másikat, mert azt jobb nézni.

Például a francia labdarúgó-bajnokságot azért nézik kb. fele annyian, mint a Bundesligát vagy a Premier Ligát, mert nyilvánvalóan sokkal gyengébb.

A 2018-as oroszországi férfi labdarúgó világbajnokságot összesen 3,572 milliárd ember nézte világszerte, míg a női tornát a mostani becslések szerint kb. egymilliárd ember. A mérkőzéseken résztvevők átlagos száma a két tornán 47 371, illetve 21 756 fő volt.

Tévében tehát több mint háromszor annyian, míg élőben több mint kétszer többen érdeklődnek a férfi labdarúgás iránt.

Mindezt úgy, hogy nem mellesleg a férfi-vb jegyárai kb. száztól ezer euróig, a női vb jegyárai pedig csak kilencven euróig terjedtek.

Az mindenki számára nyilvánvaló, hogy egy focista fizetését a klubja alapvetően a csapat eredményeitől és népszerűségétől erősen függő közvetítési díjakból és jegyeladásból származó bevételekből fizeti ki.

Hosszú távon legalábbis nagyon nehezen tud pénzügyi értelemben is működni egy sikertelen együttes. Ugyanez igaz az egyszeri díjazással járó nemzetközi tornákra is.

A 2018-as férfi labdarúgó világbajnokság összesen kb. hatmilliárd, azaz hatezer millió dollár bevételt termelt.

A női labdarúgó-világbajnokság 2019-ben összesen 131 millió dollár bevételt termelt, azaz mintegy 98 százalékkal kevesebbet.

Ez nagyon gonoszul hangzik, de úgy látszik, ennyivel kevésbé érdekli az embereket a női labdarúgás. Az USA női válogatottjának tehát az egész világot egyetemesen beperelni több értelme lenne, mint a saját szövetségüket. Főleg, hogy míg az oroszországi tornán részt vevő férficsapatok az egész labdarúgó-világbajnokság összbevételének 7 százalékát kapták kézhez, a női labdarúgó-világbajnokságon részt vevő csapatok esetében ez a szám 20 százalék.

Ez azt jelenti, hogy a bevétel arányában a nők majdnem háromszor annyit kerestek, mint a férfiak.

Az amerikai lányok - a szabadpiac törvényszerűségeivel mit sem törődve - konokul állítják: „Ők ugyanazt a munkát végzik, mint az amerikai férfiak, fociznak. Ők ugyanabban a munkában sokkal eredményesebbek, mint a honfitárs férfiak. Mégis kevesebb pénzt kapnak.”

Azzal azonban nem foglalkoznak, hogy ha tényleg ugyanazt a „munkát” végeznék jobban, mint a férfiak, akkor nemcsak relatív, hanem abszolút jobbnak kéne lenniük náluk.

Mindezek alapján Böde Pista is kérhetné Ronaldo fizetését, hiszen Tolna megye másodosztályában ugyanúgy gólkirály évek óta, mint a portugál szupersztár a Bajnokok Ligájában. Mitől más a Pista és Ronaldo játéka közti különbség, mint az Alex Morgan és Ronaldo játéka közti különbség? Valójában semmiben.

Persze ha Pista sokkal jobb génekkel és teljesen más helyen születik, ha tehetségesebb és szorgalmasabb, ha más családban nevelkedik, több zsebpénzt kap, ha mások edzik és máshogy, valamint még szerencséje is van, akkor valóban könnyedén lehetne ő is Cristiano Ronaldo.

Alex Morgan ezzel szemben, nagyon igazságtalanul, sosem lehet Cristiano Ronaldo, hiszen nő, és így nem tud férfi lenni. Bár Heidi Krieger, Yvonne Buschbaum és Caitlyn Jenner után már ki mer ilyeneket leírni…

Szokás mondani a kapitalizmusról, hogy nem tökéletes, de egyelőre nem találtak ki jobbat.

Bár kétlem, hogy az amerikai női labdarúgó-válogatott tagjai bármilyen nélkülözésben élnének, azt kívánom, hogy mindenki annyi pénzt kapjon sportolóként, amennyire csak szüksége van.

Amíg viszont nem a földi paradicsomban élünk, mindenki annyi pénzt fog kapni, amennyit a piac megítélése alapján megérdemel.

Amíg a női focit nem nézik annyian, mint a férfifocit, és nem lehet annyi fehérneműt eladni Mia Hammel, mint David Beckhammel, addig a női játékosok kevesebb pénzt fognak keresni, mint a férfiak.

Ha pedig valahol igazán meg kéne - és meg is lehet - érteni a szabad verseny eszméjét, akkor az a sport, főként a labdarúgás világa.

Az meg, hogy valaki rendkívül konstruktív és hazaszerető módon bepereli a saját nemzetének sportszövetségét, pont olyan elmebeteg dolog, ami csak Amerikában történhet meg. Remélem.

A FIFA körüli botrányok: kizsákmányolás a háttérben

Újabb botrány. Komoly felháborodást váltott ki egy friss jelentés, amely szerint a FIFA által forgalmazott hivatalos világbajnoki labdákat gyártó munkások rendkívül alacsony bérekért dolgoznak, miközben a sportág vezetői és a gyártó cégek jelentős profitot termelnek.Újra nagy felháborodást keltett a FIFA, miután több millió dollárt kaszált a hivatalos világbajnoki focilabdákból, miközben azok a munkások éheznek, akik ezeket a labdákat készítik.

Miközben milliókat kaszál a FIFA, éheznek a munkások - megdöbbentő kizsákmányolás árnyékolja be a foci-vb-t Fotó: GONGORA / NurPhoto Mit művel már megint a FIFA?

A beszámoló szerint az akár 130 fontba (több mint 55 ezer forintba) kerülő labdákat - köztük az Adidas Trionda nevű modellt - pakisztáni munkások készítik, akik közül egyesek mindössze heti 26 fontnak (kb. 11 ezer forintnak) megfelelő fizetést kapnak.

A gyártást végző Forward Group üzemeiben, főként a pandzsábi Sialkot városában dolgozók közül sokan a minimálbér környékén keresnek, ami havi nagyjából 40 ezer pakisztáni rúpiának (kb. 106 fontnak, azaz körülbelül 45 ezer forintnak) felel meg.

A kritikák szerint ez éles ellentmondásban áll azzal, hogy a világbajnokság hivatalos labdái a torna történetének legdrágábbjai közé tartoznak, és komoly bevételt generálnak mind a Adidas, mind a FIFA számára.

A labda dizájnja egyébként a rendező országok - az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó - zászlóinak színeit idézi.

Nem olcsók a 2026-os foci-vb hivatalos labdái Fotó: RICH STORRY / GETTY IMAGES NORTH AMERICA

Anna Bryher, a Labour Behind the Label kampánycsoport szakpolitikusa élesen bírálta a helyzetet: Az, hogy ezek a labdák több mint 100 fontba kerülnek, miközben az őket készítő dolgozók gyerekei nem engedhetik meg maguknak, hogy megvegyék őket, egyértelműen az elszámoltathatóság kudarcát jelzi.”

Hozzátette: „Az Adidasnak és a FIFA-nak felelősséget kell vállalnia a teljes ellátási láncért, és biztosítania kell, hogy minden munkás olyan bért kapjon, amely lehetővé teszi a méltó életet. Mit jelent a fair play, ha a játék legikonikusabb szimbóluma kizsákmányolásra épül?”

A Forward Group mintegy tízmillió labda legyártására kapott megbízást a világbajnokság előtt.

A termékek ára széles skálán mozog: a minilabdák már 13 fontért (kb. 5500 forintért) elérhetők, míg a profi mérkőzéslabdák ára eléri a 130 fontot (több mint 55 ezer forintot).

A gyártó és a márka ugyanakkor visszautasította a vádakat.

Az Adidas közleménye szerint a termékek „tisztességes és biztonságos munkakörülmények között, méltányos bérezéssel” készülnek, amit rendszeres helyszíni ellenőrzésekkel biztosítanak - az elmúlt egy évben több mint ezer auditot végeztek.

A cég azt is hangsúlyozta, hogy beszállítóinál a szakképzett munkások jövedelme egy helyi tanár fizetésével vetekszik.

A helyi érdekvédők szerint ugyanakkor a helyzet továbbra is problémás.

Asif Khan, a Pakistan Workers Federation képviselője elmondta: Korábban sok volt a gyermekmunkás és a kizsákmányolt női dolgozó.

A 2026-os FIFA férfi foci-vb labdája a rendező országok zászlóinak színeiben

Amerikai női focilegendák: Alex Morgan öröksége

Telt ház előtt búcsúzott el a női futball egyik legnagyobb alakja, Alex Morgan.

A 224-szeres amerikai válogatott játékos 123 gólt szerzett pályafutása során.

A 35 éves csatár 224 meccsen 123 gólt szerzett a nemzeti csapatban, amellyel olimpiát is nyert.

tags: #fox #noi #foci #amerika

Népszerű bejegyzések:

GRC