A Magyar Női Jégkorong Fejlődése: Az Óbudai Gepárd Jégcsarnoktól a Versenyekig
A magyar jégkorong, különösen a női szakág, jelentős fejlődésen megy keresztül, amelynek egyik mérföldköve az Óbudán átadott Gepárd Jégcsarnok, és amelynek élen járó szereplője az újjáalakult FTC női csapata. Ez a cikk részletesen bemutatja a létesítmény szerepét, a klubcsapatok kihívásait és a női válogatott ambícióit.
Az Óbudai Gepárd Jégcsarnok és Jelentősége
Pénteken átadták a TAO-pénzből megvalósult Gepárd Jégcsarnokot Óbudán. Kovács Zoltán, a Magyar Jégkorong-szövetség főtitkára az MTI érdeklődésére elmondta: a szabványméretű, egész évben használható jégkorongpálya a nyolcadik ilyen fedett létesítmény Budapesten. A jégkorong mellett délelőttönként iskolai korcsolyaoktatás, délutánonként pedig műkorcsolyázás is lesz a létesítményben.

Az Óbudai Gepárd Jégkorong Egyesület 400 millió forintból megvalósult acélszerkezetű fedett csarnoka csak az első üteme volt a beruházásnak. A második és a harmadik ütemben - további 300 millióból - a csarnok mellé egy 30x15 méteres bemelegítő pálya, valamint egy öltözőkből, konditeremből és tanulószobából álló, 1200 négyzetméteres kiszolgáló létesítmény épül. Ezek a tervek szerint jövő áprilisra készülnek el. Az ünnepélyes átadáson jelen volt Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter és Bús Balázs, a III. kerület polgármestere is.
Az FTC Női Jégkorongcsapatának Újjászületése a Gepárd Kapcsolattal
2018 emlékezetes év a ferencvárosi jégkorong számára. A szakosztály fennállása 90. születésnapját ünnepli, emellett az is hivatalossá vált, hogy 2010 után ismét lesz női jégkorongcsapata az FTC-nek! A szakág eredetileg 2002-ben alakult, amikor az Amazonok női csapata a Fradi égisze alatt szerveződött újjá. A csapat új színeihez méltó módon szerepelt, néhány év alatt kétszer elhódította a magyar bajnoki címet, egyszer a Magyar Kupát, míg az erős nemzetközi női ligában, az EWHL-ben egyszer sikerült odaérni a hatodik helyre, de a BEK-ben is megmutathatták magukat a fradista lányok. A csapat azonban 2010-ben némileg váratlanul feloszlott, és egészen 2018-ig kellett várni rá, hogy újra legyen női jégkorong a Ferencvárosban.
FM | A siker titka - őszi bajnok az FTC női csapata | 2015.11.24.
A rendkívül fiatal keret (a csapat jelenlegi legidősebb játékosa 1996-os születésű, a legfiatalabb 2006-os, az átlagéletkor 16,4 év) Dörök Rudolf vezetőedző szakmai irányítása mellett készül. A csapat gerince a trénerrel együtt a Gepárd női csapatától csatlakozott a Fradihoz, de olyan lány is akad köztük, aki már eddig is a Fradi utánpótlásában pallérozódott, fiúk között. A Ferencváros rögtön az első idényében komoly terhelésnek lesz kitéve, elindulnak ugyanis a női OB I és OB II mellett az osztrák bázisú női ligában, a DEBL-ben (Damen Eishockey Bundesliga) is. Emellett egy szövetségi kezdeményezés nyomán a MAC Marilyn csapatával közösen, Budapest Select U25 néven több fradista lány ott lesz az egyik legrangosabb európai női liga, az EWHL mezőnyében is.
Az Edző és Játékosok Szemével
Dörök Rudolf vezetőedző bemutatkozó nyilatkozatában elmondta, bár többen játszottak már együtt, összességében teljesen új csapatot kell építenie, ami komoly kihívás elé állítja a lányokat és a szakvezetést is, de éppen ezért izgatottan várják az előttük álló időszakot. „16 éve edzősködöm, két évvel ezelőtt a Gepárdnál lettem a női csapat edzője. Az első szezonban még csak az OB II-ben szerepeltünk, a második idényben viszont már egy osztállyal feljebb, sőt, a DEBL-ben is indultunk, amit rögtön meg is nyertünk. Hudák Gábor és Pindák László kezdeményezésére érkeztem a Fradihoz, hogy építsek egy női csapatot. Szívesen elfogadtam a felkérést, ráadásul tizenegy lány követett az előző csapatomtól.”
A szakember azt is hozzátette, nagyon nem lesz egyszerű dolguk a játékosoknak, hiszen lesz olyan lány, akinek az EWHL-lel együtt 70-80 meccse lesz az idényben, sőt olyan is van, aki a korosztályos fiú bajnokságokban is szerepel, de az a bizonyos Fradi-szív átsegítheti őket a nehézségeken. „Hatéves korom óta Fradi-drukker vagyok, elképesztően jó érzés számomra, hogy itt lehetek, és én építhetem újjá a Fradi női jégkorong szakágát. Természetesen érzem azt, hogy ez hatalmas felelősség is, hiszen korábban már volt az FTC-nek női csapata, amelyik nagyon jól szerepelt. A példa tehát adott, szeretnénk őket utolérni, vagy akár felülmúlni is.”
A keret egyik rutinos tagja, a már a válogatottságig is eljutó Pavuk Petra már tudja, milyen érzés fradistának lenni. „Körülbelül tíz éve jégkorongozom, az előző szezonban már szerepeltem a Fradi színeiben a fiú utánpótlásban. Akkor még nem volt női csapat, ez egy új helyzet. Nagyon sokat kell tanulnunk, sokaknak hozzá kell szokniuk a közeghez. De mindenképpen pluszt jelenthet, hogy az FTC csapata vagyunk, ráadásul bő a keret, több a játékostárs, nagyobb a merítési lehetőség. Ez pedig jól fog jönni a tétmeccseken is, a DEBL-ben ugyanis szeretnénk olyan jól szerepelni, mint tavaly a Gepárddal, amellyel megnyertük a ligát.”
A mindössze 18 éves kora ellenére szintén rutinos játékosnak számító Söléd Orsolyának sem új a fradista közeg, az viszont igen, hogy színtiszta női csapattal játsszon végig egy teljes szezont, éppen ezért várja már nagyon a rajtot. „Ez lesz a hetedik szezonom jégkorongozóként. Nagyon izgatott vagyok, eddig egyetlen tisztán női csapatban játszottam. Ráadásul rögtön nagy kihívások várnak ránk, a DEBL-ben tavaly a Gepárd magasra tette a lécet, az EWHL is egy izgalmas kaland lesz, az OB I-ben pedig elérhető cél az aranyérem.”
Az FTC női jégkorongcsapata hazai mérkőzéseit klubunk utánpótlásának sátras pályáján játssza, a Könyves Kálmán körúti Siketek sporttelepen.
A Magyar Női Válogatott Felkészülése és Céljai
Az augusztus mindig az alapozásról, a szezonra való felkészülésről szól. Jókai Szilágyi Kinga elmondta: „Jól telt a felkészülés, ez már a második alkalom, hogy a válogatottal együtt dolgozunk az alapozási időszakban.” Csütörtöki napon felnőtt női válogatott csapatunk lejátszotta első felkészülési mérkőzését Németország csapata ellen. Huszák Alexandra szerint: „Úgy gondolom kicsit megilletődötten kezdtük a mérkőzést, de a második harmadra sikerült belerázódnunk, és egyenrangú ellenfele tudtunk lenni a német válogatottnak. Mindkét csapatnál adottak voltak a helyzetek, pörgős, gyors mérkőzés volt.”

A Németország elleni vereség után a szövetségi kapitány az edzéseken gyakorolt szisztéma szerint igyekeztek játszani, sokat lőni kapura és több hangsúlyt fektetni a kemény védekezésre. Svájc is egy kiváló csapat, nem lesz egyszerű dolgunk. „Napról napra próbálunk fejlődni, szóval a németek elleni hibákból próbálunk tanulni és javítani ezeken a svájc elleni meccsen” - tette hozzá Huszák Alexandra. A Viastein női U25 Három Nemzet Torna záró mérkőzésén Svájc volt az ellenfelünk. Jókai Szilágyi Kinga szerint a felkészülés sikeres volt, és „nagyon jó első harmadot játszottunk, és utána is próbáltuk tartani ezt a játékot és mi érvényesülni.”
Magyarország 8:1-re legyőzte a szlovákok együttesét Franciaországban. „Pörgős mérkőzés volt, jól kezdtünk és tudtuk tartani a sebességünket egészen a harmadik harmad végéig.” A francia csapat ellen az első harmadban a franciák akarata érvényesült, fölényük gólokban is megmutatkozott, hiszen a szünetben már 2-0-ra vezettek. A második harmadban kiegyenlítettebb lett a játék, gól egyik oldalon sem született. A harmadik harmad elején a magyar csapat szépített, Somogyi Vivien passzát Nooren Averi értékelte. A magyar csapat legjobbjának Grkovic Jelenát választották, aki egyesületünk jégkorongozója.
„Gyengén kezdtük a meccset, nem az igazi arcunkat mutattuk, szerintem ennél sokkal jobban tudunk játszani. A második harmadra összeszedtük magunkat, de holnap még sokkal jobb lesz” - mondta Grkovic Jelena. A fiatal játékosok kellemes meglepetést okoztak, egészen ügyesek, jobban játszanak attól, amit gondoltam. Női felnőtt válogatott még sosem szerepelt az A csoportban, így mindenki nagyon izgatottan várja a világbajnokságot. Kemény meccseket fognak játszani az elkövetkezendő napokban, nem lehet papírforma alapján megjósolni egy mérkőzés végkimenetelét, főleg ezen a világbajnokságon.
Klubmérkőzések és Bajnokságok
Női OBI bajnoki mérkőzés keretein belül a KMH-s lányok ismét a MAC Budapest Marilyn csapatát fogadják hazai pályán, a Tüskecsarnokban. A múlt heti mérkőzés alkalmával a Lányok bravúros teljesítményt nyújtva 7-1-re győzték le az ellenfél csapatát. Február 21-én szerdán, OB I mérkőzést játszik női csapatunk a Gepárd Girls ellen. A meccset a Tüskecsarnokban bonyolítják le 18:15-kor. A legutóbbi alkalommal a Gepárdok csapatát 6:0-ra sikerült legyőznünk.

„Már hosszú ideje nem játszottunk OB I. mérkőzést, ezért izgatottan várjuk az összecsapást. Legutóbb nagy arányú győzelmet arattunk a Gepárdok ellen, szerdán is küzdelmes, gyors pontos, fegyelmezett hokira számítunk. Természetesen a győzelemre készülünk!” - mondta az egyik csapat képviselője. „A hétvégén kimerítő meccseket játszottunk két igen erős ellenfél ellen, de úgy gondolom, a szerdai meccsre újult erővel, kipihenten érkezünk majd és 100%-ot fogunk nyújtani. Célunk, mint minden évben most is az első hely megszerzése és ezzel a bajnoki cím megtartása.”
A DEBL bajnokságban játszó női csapatunk a hétvégén két mérkőzést is vív idegenben. Legutóbbi alkalommal a Villach csapatát 5:0-ra, míg a Graz csapatát 7:0-ra sikerült legyőzni. A Villach és a Graz is a közepes erősségű csapatok közé tartozik a DEBL bajnokságban. Természetesen a győzelemért mennek! A DEBL és női OB II. bajnokságban is sok mérkőzésünk van hátra, ezért megpróbálnak komolyabb hangsúlyt fektetni az állóképességre és egyre nagyobb létszámmal dolgozni annak érdekében, hogy minél több lány bizonyíthasson a csapatban és jó játékkal sikeresek legyünk.





