Hollandia nemzeti labdarúgó-válogatottja
A holland labdarúgó-válogatott Hollandia nemzeti csapata, amelyet a Holland Királyi Labdarúgó-szövetség (hollandul: Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond) irányít.
Az ország Nagy-Britanniához való közelsége miatt korán elkötelezte magát a labdarúgás mellett, és az 1900-as évek elején a kontinens legjobb amatőr csapatai közé tartozott.
A válogatott első mérkőzésére 1905. április 30-án került sor Antwerpenben, Belgium ellen.
Részt vettek az 1934-es és az 1938-as világbajnokságon, de mindkét alkalommal már az első kör után kiestek.
Ez után egy igen hosszú ideig tartó időszak következett az amatőr rendszerben, melynek alkalmazása miatt lemaradtak a fejlődésben.
Hollandia labdarúgása a világ elitjéhez az 1970-es években zárkózott fel, amikor is az úgynevezett "Totális Focinak" (Totaalvoetbal) köszönhetően érték el sikereiket, mind válogatott-mind klubszinten.
A kiválóan képzett játékosok lehetővé tették, hogy a posztok tetszés szerint átrendezhetővé váltak.
Ennek a játékrendszernek az úttörői az Ajax és a Feyenoord csapatai a válogatott élén pedig Rinus Michels voltak.
Eddig három alkalommal (1974, 1978, 2010) játszottak világbajnoki döntőt, de mindháromszor vesztesen hagyták el a pályát.
A válogatott eddigi egyetlen tornagyőzelme az 1988-as Európa-bajnokságon született Marco van Basten és Ruud Gullit vezérletével.
2011 augusztusában vezették a FIFA-világranglistát, úgy, hogy soha nem voltak még világbajnokok.
Történelmi áttekintés
Világbajnokságok
Az 1974-es világbajnokságon a csoportkörön túljutva a második fordulóban Argentínát és Brazíliát is maguk mögé utasítva történetük során először bejutottak a világbajnokság döntőjébe.
Ott azonban kikaptak a házigazda Nyugat-Német válogatottól, annak ellenére, hogy már egész korán a 2. percben megszerezték a vezetést Johan Neeskens révén, aki tizenegyesből talált be.
Ezt Paul Breitner egyenlítette ki szintén büntetőből, majd Gerd Müller biztosította be a győzelmet a németek számára.
Az 1978-as világbajnokságon ismét bejutottak a torna döntőjébe.
A Peru elleni döntetlennek és a Skóciától elszenvedett vereségnek köszönhetően csak a 2. helyen jutottak tovább a csoportból.
A következő csoportkörben viszont már Olaszországot és az NSZK-t maguk mögött hagyva jutottak a fináléba.
A házigazda argentinokat Mario Kempes juttatta vezetéshez.
Ezt még Dick Nanninga kiegyenlítette, de a hosszabbításban a házigazdák kétszer is betaláltak.
Az 1982-es világbajnokságról és az 1984-es Európa-bajnokságról egyaránt lemaradtak.
Utóbbin a selejtezőkben azonos pontszámmal és gólkülönbséggel végeztek a spanyolokkal, de a több rúgott gólnak köszönhetően a spanyolok jutottak tovább.
Az 1986-os vb-hez nagyon közel voltak.
A pótselejtezőben Belgiummal találkoztak, ahol az első mérkőzésen 1-0-s vereséget szenvedtek Brüsszelben, a rotterdami visszavágón pedig már 2-0-ra is vezettek, de a vége előtt nem sokkal a belgák betaláltak.
A 2010-es labdarúgó-világbajnokság selejtezőit pontveszteség nélkül zárta és Európából elsőként jutott ki a világbajnokságra.
A világbajnoki csoportok sorsolásánál, amit Fokvárosban rendeztek 2009. december 4-én, Hollandia az E csoportba kapott besorolást Dánia, Japán és Kamerun mellett.
Június 14-én kezdték a tornát.
Az ellenfél Dánia volt és ha nem is könnyedén, de 2-0-ra győztek.
A következő összecsapásukon a japánokat verték Wesley Sneijder góljával 1-0-ra és az utolsó találkozó sem jelentett akadályt Kamerun ellen.
(2-1).
A nyolcaddöntőben Szlovákiát kapták ellenfélül és Arjen Robben illetve Wesley Sneijder góljaival 2-1 arányban megnyerték a párharcot.
A legjobb 8 között a torna végső győzelmére is esélyes Brazíliát kapták.
A dél-amerikaiak az első félidő után 1-0-ra vezettek, de a hollandok a második játékrészben hősiesen játszva megfordították a mérkőzés állását a maguk javára és legyőzték Brazíliát.
Az elődöntőben Uruguayon át vezette az út a fináléba, a vége 3-2 a tulipánosok javára, így 1978 után először ismét világbajnoki döntőben találták magukat.
Korábban már két alkalommal is vesztesen hagyták el a döntőt, így lehetőség nyílt arra, hogy megszerezzék első világbajnoki címüket.
A 2014-es labdarúgó-világbajnokság selejtezőiben Andorra, Észtország, Magyarország, Románia és Törökország mellett a D csoportba kerültek a sorsolás után.
A csoportot nagy előnnyel, 9 ponttal a 2. helyezett Románia előtt nyerték meg.
A világbajnokságon a B csoportba kerültek Ausztrália, Chile és a címvédő Spanyolország válogatottjaival együtt.
Az első mérkőzést pont a címvédők ellen játszották (emiatt is nevezték ezt a mérkőzést a 2010-es világbajnokság "visszavágójának" is).
A mérkőzésen Spanyolország Xabi Alonso büntetőjével még vezettek 1-0-ra a 27. percben, azonban a félidő hosszabbításában van Persie közel 16 méteres fejesgóljával 1-1-es mérkőzésállással mentek szünetre a csapatok, a második félidőben pedig Robben duplájával, van Persie újabb, illetve de Vrij góljával alaposan visszavágtak a 4 évvel korábbi vereségért a hollandok.
Második mérkőzésüket az ausztrálok ellen játszották, ahol viszont nagyon megizzadtak a győzelemért, mert bár Robben góljával vezettek 1-0-ra, de az ellenfél Cahill és Jedinak góljaival fordított.
Az Oranje végül van Persie, illetve Depay góljaival megnyerte 3-2 arányban a mérkőzést.
Mindeközben a spanyolok vereséget szenvedtek a chileiek ellen, így az utolsó mérkőzésen a dél-amerikai válogatott ellen már úgy léptek pályára, hogy csak a csoportelsőségért kellett küzdeniük, a továbbjutásuk már biztos volt.
A nyolcaddöntőben a csapat Mexikó válogatottját kapta meg, amely a második helyen végzett az A csoportban a házigazda Brazília mögött.
A mérkőzést az Oranje uralta, ennek ellenére a második félidő elején Giovanni Dos Santos megszerezte a vezetést az észak-amerikai országnak.
Ezt követően fokozódott a hollandok nyomása, de Ochoa, a mexikóiak kapusa meccsben tartotta csapatát.
A 88. percben megtört a jég, Sneijder bombagóljával ugyanis egyenlített Hollandia.
A rendes játékidőben pedig megszerezték a győzelmet is, miután a 90+4. percben Huntelaar értékesítette a megítélt büntetőt.
A negyeddöntőben az addig erőn felül teljesítő és a futballtársadalom szimpátiáját kivívó Costa Ricával kerültek össze.
A mérkőzésen nem született gól sem a rendes játékidőben, sem a hosszabbításban, így büntetőpárbaj döntött, ahol van Persie, Robben, Sneijder valamint Kuyt értékesítették a tizenegyeseket, így a hollandok bejutottak az elődöntőbe.
A 2014-es vb óta nem szerepelt világversenyen, most viszont jó esélyekkel indulnak.
Európa-bajnokságok
Az 1976-os Európa-bajnokságon az elődöntőben estek ki.
Az 1988-as Európa-bajnokságra Rinus Michels visszatért a válogatott élére.
Miután az első mérkőzésen 1-0-s vereséget szenvedtek a Szovjetuniótól egy sikeres menetelésbe kezdtek.
Angliát - van Basten mesterhármasával - 3-1-re, Írországot pedig 1-0-ra győzték le.
Az összes holland szurkoló álma akkor vált valóra, amikor az elődöntőben az NSZK gárdájával kerültek össze és lehetőségük nyílt visszavágni a 14 évvel korábbi vesztes vb-döntőért.
A nyugat-németek ezúttal is házigazdaként léptek pályára, így nem túlzás azt állítani, hogy ez a mérkőzés volt ténylegesen az 1974-es világbajnokság döntőjének a visszavágója.
A hollandok pedig éltek a lehetőséggel és elégtételt vettek.
Akárcsak 74-ben ismét két tizenegyest ítélt a játékvezető.
Előbbit Lothar Matthäus, utóbbit Ronald Koeman értékesítette.
van Basten a 89. percben a németalföldiek javára fordította a találkozót és döntőbe juttatta csapatát.
A fináléban azzal a Szovjetunióval találkoztak, aki ellen a nyitómérkőzésüket játszották.
Az 1992-es kontinensviadalon címvédőként szerepelt Hollandia, de a későbbi győztes Dánia ellen az elődöntőben tizenegyesekkel estek ki.
Minden játékos értékesítette a büntetőjét, kivéve van Basten, akinek a lövését Peter Schmeichel hárította.
Az 1996-os Eb-n a Skócia elleni 0-0-s döntetlent egy 2-0-s győzelem követte Svájc legjobbjai ellen.
Az utolsó csoportmérkőzésen 62 perc elteltével Skócia 1-0-ra vezetett Svájc ellen, Hollandia pedig 4-0-s vesztésre állt a házigazda angolok ellen.
Ez azért volt fontos, mert ha minden így marad akkor a narancsosok csak a csoport harmadik helyén végeznek a gólkülönbségnek köszönhetően.
Azonban nem maradt így, mivel Dennis Bergkamp passzát követően Patrick Kluivert betalált és továbbjuttatta csapatát.
A 2000-es Európa-bajnokságot Hollandia társrendezőként Belgiummal rendezte.
A csoportkört 3 győzelemmel zárták és a negyeddöntőben is magabiztosan gázolták el az ekkorra szétesett jugoszlávokat.
A mérkőzés végeredménye 6-1 volt a hollandok javára, melyen Patrick Kluivert mesterhármast ért el.
A legjobb négy között Olaszország jelentette a végállomást.
Pontosabban egy személyben Francesco Toldo, aki két tizenegyest is hárított, majd a 0-0-s eredményt követően a büntetőpárbajban is brillírozott.
Hollandiának tehát nem sikerült hazai földön megnyerni az Európa-bajnokságot, amitől nem
Frank Rijkaard-ot számos kritika érte a sajtó részéről, amiért a hollandok több alkalommal is eldönthették volna a találkozót.
Az EURO 2004-en egészen az elődöntőig vezette a válogatottat, ahol azonban vereséget szenvedtek a házigazda Portugáliától.
Ez a torna volt egy generáció több tagjának is az utolsó.
A 2008-as Európa-bajnokság selejtezőinek akadályait sikerrel vette csapatával.
A hollandok a kontinensviadal halálcsoportjába kerültek Franciaország, Olaszország és Románia társaságában.
A tornát egy sima győzelemmel kezdték a világbajnok Olaszország ellen (3-0).
Ez volt Hollandia első győzelme az olaszok ellen 1978 óta.
A következő mérkőzésen Franciaország se bizonyult kellemetlen ellenfélnek, mivel a mérkőzés vége 4-1-es holland sikerrel zárult.
Az utolsó csoportmeccsen kötelező jellegű volt a románok legyőzése, amit megtettek Robbenék (2-0).
A csoportkört tehát százszázalékosan befejező Hollandia magabiztosan jutott a legjobb nyolc közé, ahol azonban egy korábbi ismerős Guus Hiddink várta őket.
a holland szakember ekkor az Orosz válogatottat irányította és honfitársait legyőzve 3-1-gyel továbbjuttatta a válogatottat.
A narancsosok egyetlen gólját Ruud van Nistelrooy szerezte a 86. percben.
1988-tól egészen 2012-ig minden évben kijutott a holland válogatott az Európa-bajnokságra, ám a 2016-os Eb-n megszakadt ez a széria.
Eddig csak az 1988-as kontinensviadalt tudták megnyerni, ezen kívül négyszer végeztek harmadik helyen.
A csoportból való továbbjutás csak kétszer nem jött össze, ebből egyszer 2012-ben, ami némiképp predesztinálta a 2016-os selejtezőket is.
Hollandia a 2012-es labdarúgó-Európa-bajnokság selejtezőinek E csoportjába kapott helyet.
A csoport sorsolását 2010. február 7-én tartották Lengyelország fővárosában, Varsóban.
A hollandok Svédország, Magyarország, Finnország, Moldova és San Marino ellen játszottak és elsőként jutottak tovább 27 ponttal a második Svédország előtt.
Az Európa-bajnokságon a holland csapatot a B csoportba sorsolták Dániával, Portugáliával, Németországgal.
A sorsolás után ezt a csoportot illették a "halálcsoport" kifejezéssel.
Az Eb-n Dánia ellen játszották első meccsüket.
A játékosok rengeteg helyzetet puskáztak el a mérkőzésen (közel 30 kapura lövés), de a dánok Krohn-Dehli góljával a 24. percben vezetést szereztek és ezt a találkozó végéig meg is tartották.
A második mérkőzésen az ellenfél Németország volt, a németek a 24. percben megszerezte a vezetést Gomez góljával.
A hollandoknak nem jött ki a lépés és Gomez a 38. percben ismét betalált.
A félidő után Marwijk csapata tartotta a tempót és a 78. percben Robin van Persie góljával megszerezte Hollandia az Eb-n az első gólját és 2-1-re változtatta az eredményt.
A játék végén volt még néhány helyzet mindkét oldalról, de az eredmény nem változott.
Az utolsó mérkőzés előtt a játékosok úgy mentek fel a pályára, hogy csak akkor jutnak tovább a csoportból, ha Portugália ellen minimum 2 góllal nyernek és a németek nyernek a dánok ellen.
A mérkőzés elején letámadták a portugálokat és a 11. percben már Rafael van der Vaart góljával 1-0 arányban vezettek.
A gól után leült a narancsosok játéka és a portugálok játéka lényegesen feljavult, olyannyira, hogy Cristiano Ronaldo egyenlített a 28. percben.
A portugálok Ronaldo révén a 74. percben megszerezték a győztes gólt, ami azt jelentette, hogy Hollandia kiesett a 2012-es Európa-bajnokságról.

A holland labdarúgás szerkezete
Az Eredivisie a holland labdarúgás legmagasabb osztálya.
Az 1956/57-es szezon óta fut ez a bajnokság, amióta bevezették Hollandiában a profi labdarúgást.
1990-től 1999-ig a bajnokság hivatalos neve PTT Telecompetitie volt (a szponzora, a PTT Telecom után), amit KPN Telecompetitie-re változtattak 1999-ben, 2000-ben pedig KPN Eredivisie-re.
2002-től 2005-ig a bajnokságot Holland Casino Eredivisie-nek hívták.
A legmagasabb osztály 18 klubból áll.
Minden klub kétszer mérkőzik meg az összes többi csapattal az idény során, egyszer otthon és egyszer idegenben.
Minden szezon végén az utolsó együttes automatikusan kiesik a holland bajnokság második vonalába, az Eerste Divisie-be, az Eerste Divisie bajnoka pedig automatikusan feljut az Eredivisie-be.
Az Eredivisie további két utolsó előtti csapata kiesési / feljutási rájátszásos mérkőzést játszik.
A rájátszást két csoportban bonyolítják le.
Mindegyik csoport tartalmaz egy Eredivisie klubot és négy topcsapatot az Eerste Divisie-ből.
Mindkét kiesési / feljutási rájátszásos csoportokban az összes csapat játszik hazai és idegenbeli mérkőzést a többi csapattal.
A legtöbb bajnoki címet az AFC Ajax nyerte, szám szerint 34-et.
A második legeredményesebb klub a PSV Eindhoven, az eddig megszerzett 23 bajnoki címével.
Az Eredivisie első - 1956/57-es - szezonja óta a három legerősebb csapat - az AFC Ajax, a PSV Eindhoven és a Feyenoord - uralja a bajnokságot.
Az eddig eltelt 63 szezonból 57-et ezen csapatok egyike nyert meg.
A holland labdarúgó-bajnokság 2020-21-es szezonjának első osztályát is 18 csapat részvételével rendezték meg.
A 2018-19-es szezonban az Eredivisie bajnoka már nem automatikus résztvevője az UEFA Bajnokok Ligája csoportkörének, mivel a holland bajnokság a 2016/17-es szezon végeztével lecsúszott a 12. helyre az UEFA-ranglistán.
Így a bajnok már csak a BL rájátszásában indult el, az ezüstérmes pedig a 2. selejtezőkörben.
A KNVB által bevezetett rájátszásos rendszert azóta már néhányszor megváltoztatták.
A jelenlegi szabályok szerint 3 csapat indulhat el az Európa Ligában.
Az egyik a bronzérmes csapat lesz, a másik pedig az EL-play offot megnyerő csapat.
Mindketten a selejtezőkben kezdenek.
A bajnokság legutolsó csapata (18.) automatikusan kiesik az Eerste Divisie-be.
Az előtte lévő további két csapat (16. és 17.) osztályozó mérkőzést játszik, ami Nacompetitie-ként ismert, melyben nyolc csapattal mérkőznek az Eerste Divisie-ből (2005-06 előtt hat Eerste Divisie csapatot vontak be).
Általában az Eerste Divisie csapatok a Nacompetitie-ben játszanak a bajnokság 2.-tól a 9. helyezett csapatáig.
(A mostani kvalifikációs szabályok sokkal összetettebbek; több részletet biztosít az Eerste Divisie.)
Azok a csapatok, amelyek a 16. helyen végeznek, az Eerste Divisie 2. és 3. helyezettjével játszanak.
| Csapat | Bajnoki címek száma |
|---|---|
| AFC Ajax | 34 |
| PSV Eindhoven | 23 |
| Feyenoord | 16 |
A bajnokság kezdete óta három csapat van, amelynek a látogatottsága sokkal magasabb mint a többieké: az AFC Ajax, a PSV és a Feyenoord.
Ezeket a klubokat az FC Utrecht, az FC Groningen, a Heerenveen és a Vitesse követi, amelyeknek elég nagy méretű szurkolóbázisuk van.
Az Eredivisie első szezonja az 1956/1957-es szezon volt, ekkor vezették be Hollandiában a profi labdarúgást.
Összesen 54 klub szerepelt itt.
Csupán 3 csapat van a bajnokság történetében akik az eddigi összes szezonban itt szerepeltek.
Ezen csapatok a holland labdarúgás 3 legnagyobb és legsikeresebb klubjai: AFC Ajax, PSV Eindhoven és Feyenoord.
Az Eredivisie kezdete - 1956-57-es szezon - óta eddig csupán 1 alkalommal fordult elő, hogy egy csapat veretlenül fejezte be a bajnokságot.
Ez az 1994-95-ös szezonban volt, amikor az AFC Ajax csapata veretlenül (27-7-0) szerezte meg a bajnoki címet.
Ezen kívül még 8 alkalommal fordult elő eddig, hogy egy csapat kihúzta a bajnokságot 1 vereséggel.
Az ilyen kevés vereséget szenvedő csapatok közül sem lett mindegyik bajnok.

Az IFFHS szerint az Eredivisie a 2017-es évet a világ 22. legerősebb bajnokságaként zárta.
Ha csak az európai bajnokságokat nézzük a listán, akkor a 16. helyen végeztek.
Elég sokat gyengült a holland bajnokság a listán - 9 helyet - mivel az előző évet a 13. helyen zárták.
Ez a rekord máig a PSV Eindhoven egykori holland játékosa, Coen Dillen tartja aki még az Eredivisie legelső szezonjában lőtt 43 gólt.
Az Eredivisie történetében Ruud Geels szerezte meg az eddigi legtöbb gólkirályi címet, pontosan 5 alkalommal nyerte el.
Ezt összesen 2 csapatban szerezte meg.
A gólkirályi címek számát tekintve a listát az AFC Ajax vezeti akinek a játékosai már 21 alkalommal lettek gólkirályok.
A holland válogatott jelenlegi helyzete és kulcsfigurái
Index power-ranking helyezés: 8.
A holland csapatkapitány számtalan sikert tudhat már maga mögött.
A Liverpoollal nyert Bajnokok Ligáját, angol bajnokságot és UEFA Szuperkupát is, 2015-ben hazájában elnyerte az Év labdarúgója-díjat is.
A 30 éves középpályás egyaránt kulcsember (volt) a Liverpoolban és a válogatottban is.
A válogatottban 22 gólja van, a jelenlegi keretben csak Memphis Depay talált be többször, szám szerint 23-szor.
A fiatal tehetség mindössze 19 évesen az Ajax csapatkapitánya volt, ha kellett, védekezett, ha kellett, támadott.
A 2018/19-es szezonban a Bajnokok Ligája negyeddöntőjében és elődöntőjében is betalált az ellenfél kapujába.
Első szezonjában a Juventussal megnyerte az olasz bajnokságot.
Frank de Boer 2020 őszén vette át a holland válogatott irányítását korábbi csapattársától, Ronald Koemantól.
Nem először dolgozik a nemzeti csapatban, 2008-tól 2011-ig segédedzőként vett részt az együttes életében, így ott volt a 2010-es vb-n, ahol a holland válogatott végül második helyen végzett a spanyolok mögött.
Az Ajax kispadján 263 mérkőzésen irányította a csapatot, egészen 2016-ig.
Utána nem igazán találta a helyét, 2016 és 2020 között az Internél, a Crystal Palace-nál és az Atlanta Unitednél is megfordult.



tags: #holland #nemzeti #labdarugo #csapa





