Puskás Artúr, a Honvéd és a magyar kosárlabda fejlődése
Puskás Artúr, akit a legtehetségesebb, legszebb jövő előtt álló fiatal szakembernek tartanak, már edzőként is bizonyított a magyar kosárlabdasportban. Pályafutása során több kiemelkedő szerepet is betöltött, mind játékosként, mind edzőként, majd szakmai igazgatóként. Cikkünkben bemutatjuk Puskás Artúr karrierjét, különös tekintettel az NB I/B-s Budapesti Honvéd csapatánál végzett munkájára, valamint a ZTE-nél betöltött későbbi vezetői szerepére és filozófiájára.
Puskás Artúr Pályafutása és Kosárlabda-Múltja
Puskás Artúr 1976. február 8-én született. Kosárlabdázni 13 évesen kezdett először a Ganz-Mávag gárdájában. Tehetségére hamar felfigyeltek, így Magyarországot 55 alkalommal képviselte az utánpótlás válogatottban. Sikeres ifjúsági évei során 1993-ban országos junior bajnokságot nyert a Tungsrammal. 17 évesen kezdte profi pályafutását, amely során számos csapatban megfordult, gazdag tapasztalatokat szerezve a hazai kosárlabda legkülönbözőbb szintjein.
Puskás Artúr három alkalommal (Battai KE, MAFC és Jászberény) ünnepelhetett A-csoportba feljutást, ami jól mutatja rátermettségét és a csapatépítési képességét. A Dombóvár és a Nyíregyháza történetének első rájátszás szereplésében vállalt oroszlánrészt, ami szintén jelentős eredménynek számított. Nemzetközi porondon is megfordult: a Debreceni Vadkakasokkal ULEB kupában vitézkedett és bajnoki ezüstérmet szerzett, ezzel is öregbítve a magyar kosárlabda hírnevét.
Budapesti Honvéd Kosárlabda: Hagyomány és Jövő
A Budapesti Honvéd egy nagymúltú budapesti egyesület, amely ma is remek játékosállománnyal és igen stabil anyagi bázissal rendelkezik. A Honvéd Akadémián nem mellékesen az ország legnevesebb szakemberei oktatják a fiatalokat. Zsoldos András, dr. Ránky Mátyás és Mészáros István neve garancia a munka minőségére. Amennyiben a közeljövőben ismét lesz budapesti I. osztályú csapat, az nagy valószínűséggel csak a Honvéd lehet majd, ami jól mutatja a klub ambícióit és szakmai alapjait.
Puskás Artúr az NB I/B-s felnőtt együttes edzője volt ebben az idényben a Honvédnál. A csapat a jelenlegi bajnokságban 2 vereséggel (a kecskeméti és szolnoki U23-tól) és 2 győzelemmel (a DEAC és a Vasa ellen) állt mérleggel. Azt már előzetesen tudni lehetett róluk, hogy remekül védekeznek, oroszlánként harcolnak, és képesek nagy hátrányt is ledolgozni, ami ellenfelük számára komoly kihívást jelentett. Bár legjobb játékosuk, Tursics Krisztián eligazolt az ősi nagy rivális MAFC-ba, Puskás Artúr ifjú mesternek nélküle is bőven volt ponterős spillere.

Az EnterHód Vásárhelyi Kosársuli elleni rangadó az NB I/B-ben
Az ötödik fordulóból előrehozott találkozón szombaton este már a nagymúltú budapesti egyesület, a Budapesti Honvéd érkezett bajnoki mérkőzésre a Hódtói Sportcsarnokba. Az EnterHód Vásárhelyi Kosársuli gárdája öt mérkőzés után öt győzelemmel állt az NB I/B-s férfi kosárlabda bajnokság keleti csoportjának élén, és a Honvéd elleni hétvégi sikerével megőrízte 2013. január 8 óta tartó hazai veretlenségét. Ez a mérkőzés kulcsfontosságú volt mindkét csapat számára.
A Kosársulinál elmondták a találkozó előtt, hogy csak nagyon fegyelmezett támadójátékkal és kemény védekezéssel lehet képes a győzelemre a hazai gárda. Az eladott labdák számát minimálisra kellett szorítani, és végig biztos dobóhelyzetekig kellett játszani a figurákat. A centereknek minden lepattanót le kellett szedni, és nem szabad felelőtlen faultokkal gyorsan kipontozódni. Nem kellett ugyan mindenáron triplákra törekedni, de szükség volt Drahos, Czibere és Vas távoli kosaraira is. Nagy meccsre számítottak, amely bizony kétesélyes volt. A csapatok játékereje körülbelül azonos volt, de a nagyobb rutin és a hazai pálya Elek András tanítványai mellett szólt.
A mérkőzés alakulása
Szenzációsan kezdtek a Nyilast nélkülözni kényszerülő hazaiak. Czibere Zoltán négy perc alatt 14 (!) pontot - köztük két triplát - dobott, amelyet Vas Péter is megtoldott egy trojkával. A ponterős támadójáték kemény, agresszív védekezéssel párosulva a negyedik perc végére 17-2-es hazai vezetést eredményezett. A negyed folytatásában felállt a kábulatból a fiatal fővárosi együttes, és Kovács Domonkos, Taga György, valamint Bohanek Balázs pontjaival némileg faragni tudott tekintélyes hátrányából. A hazaiaknál Mócsai, Marinkovic, Kukla, Rostás Imre és Czibere is betalált.
A második negyed elején Marinkovic és a végre kosárba találó Gruda révén 31-16-ra elléptek a hazaiak, gyorsan időt is kértek a vendégek, de ez sem használt. Drahos két perc alatt dobott öt jó büntetőjének köszönhetően már húsz pont fölé nőtt a két csapat közötti különbség. A lazának ígérkező folytatás helyett nagyon összekapták magukat a vendégek, akiknél ebben az időszakban Kwame Robert vitte a prímet és szünetig 14 pontra (42-28) csökkent a Kosársuli előnye.
Czibere triplájával indult a második félidő, majd három percig hibát-hibára halmoztak a csapatok, és nem is született kosár. A negyed közepén hazai oldalon elsősorban Vas Péter, míg a vendégeknél Szeleczky gyűjtögette a pontokat, de a különbség nem változott. A harmadik negyed hajrájában az öt pontot szerző Kukla jeleskedett, így a Kosársuli biztosan tartotta előnyét.
A negyedik negyed előtti rövid szünetben Puskás Artúr "ráküldte" csapatát a hazaiakra, és a fővárosi fiatalok remek védekezés mellett 59-48-ra feljöttek. Óriási tűzzel űzte-hajtotta csapatát a pálya szélén Puskás Artúr, szinte másodpercenként mondta el fiainak, hogy "ezt a meccset meg lehet nyerni." Jöttek is a pirosak, mint a veszedelem, és egy-két - számukra kedvező - fújást kihasználva öt perccel a vége előtt már csak nyolc pont (65-57) volt a hátrányuk. A felzárkózás azonban sokat kivett a vendégekből is, így az utolsó három percben már mindkét oldalon sok volt a hiba, miközben Kovács Domonkos is sportszerűtlen hibával pontozódott ki, addig Marinkovic pontjaival minden eldőlt.
Az EnterHód Vásárhelyi Kosársuli végül 72-64 arányban diadalmaskodott a Budapesti Honvéd SE ellen Hódmezővásárhelyen, a Hódtói Sportcsarnokban. Dr. Elek András, a vásárhelyiek edzője a mérkőzés utáni nyilatkozatában elmondta: "Megint nem játszottunk jól, de most legalább a védekezésünk stabil volt."
| Csapat | Játékos | Összpont | Tripla pontok |
|---|---|---|---|
| Vásárhely | Drahos | 6 | |
| CZIBERE | 19 | 9 | |
| VAS | 11 | 3 | |
| MÓCSAI | 4 | ||
| Gruda | 3 | ||
| MARINKOVICS | 15 | ||
| KUKLA | 9 | ||
| Vejinovics | 1 | ||
| Rostás I. | 2 | ||
| Szilágyi | 2 | ||
| Honvéd | Szollár | 11 | 3 |
| Bános | |||
| KWAME | 14 | ||
| Taga | 3 | ||
| Bohanek | 9 | ||
| KOVÁCS D. | 13 | ||
| Haris | 4 | 3 | |
| Máté M. | 6 | 3 | |
| Szeleczky | 4 | ||
| Madaras |

Puskás Artúr vezetői filozófiája és a ZTE
Puskás Artúr pályafutásában egy újabb jelentős szakasz következett, amikor közös megegyezéssel szűnt meg korábbi szakmai igazgatói munkaviszonya. Ezt követően a ZTE Kosárlabda Klub Sportszolgáltató Kft. 2021. nyarán új klubmodellt alakított ki, ahol Puskás Artúr szakmai igazgatói pozíciót kapott. A szakmai igazgató feladatkörébe került az általános szakmai irányítás, ami kiterjed mind a felnőtt, mind az utánpótlás csapatok munkájának koordinálására. A legfontosabb most az összefogás és a csapat eredményes szereplésének támogatása, mind a tulajdonosok, a szponzorok és a szurkolók részéről. A kft. anyagilag stabil lábakon áll, pénzügyi háttere rendezett, hamarosan újabb szponzorok is érkeznek, így remélhetőleg folytatódhat a nyugodt építkezés.
Puskás Artúr a ZTE honlapján vezeti “Zegről-végről” című blogját, ahol nyíltan beszél a kihívásokról és a csapat helyzetéről. Blogjában kifejtette: "Szerettem volna pozitív kicsengésű ZV-t írni. Boldogan újságolni a Tőrös „Bazska” Balázs barátommal még júniusban megálmodott mini dokumentumfilm-sorozatunk, az Ez Egerszeg első részének bemutatóját és az ősi rivális Körmend elleni sikerünket. Ennek a mondatnak az első fele maradéktalanul megállja a helyét, a második azonban sajnos nem."
Puskás Artúr filozófiájának alapja a nyílt kommunikáció és az elkötelezettség. "Nem azért vállaltam el a szakmai igazgatói posztot, hogy bólogatójánosként, mint egy báb, sodródjak az eseményekkel. Terveim vannak, céljaim, vízióim és ezekért dolgozni, küzdeni fogok." Hozzáteszi: "Fel voltam készülve a kihívások nehézségére és összetettségére. Szeretem az értelmes kompromisszumokat, a békés megoldások híve vagyok." Azonban hangsúlyozza, hogy vannak határok: "Ebben a pozícióban nem vagyok hajlandó nem beleállni a dolgokba, legyen szó akár nagyon kényesekről is. Ha nem így tenném, szembe köpném magam és a tulajdonosokat, akik megbíztak ezzel a megtisztelő munkával."
A sportot, a kosárlabdát nagy részben a szurkolók miatt érdemes csinálni. Ez hatványozottan igaz Zalában. "Többször írtam már, számomra hihetetlen, hogy mekkora ereje van a ZTE névnek. Tradíció, lokálpatriotizmus, elkötelezettség, szenvedély. Felemelő dolgok." Ugyanakkor fontosnak tartja a határok kijelölését: "Van azonban valami, amit nem fogok. Amit nem tűrök meg! Olyan határ ez, amit soha, semmilyen körülmények között nem engedek többé átlépni. Megvédem a csapatom, ez kutyakötelességem. Kiállok értük, mert ha én nem teszem, más nem fogja!" Arra utalva, hogy a szurkolók ne menjenek be az öltözőbe a meccs után, Puskás Artúr határozottan kijelentette: "Most mondják a srácok, hogy bementél az öltözőbe. Ez nem jó. Nagyon nem. Szurkoló vagy. Vezérszurkoló. A Te dolgod, hogy buzdítsd a csapatot. Emlékszel? Beszéltünk róla. A ZTE megítélése mélyen van. Elindultunk felfelé, de hosszú az út. Minden ilyen fa*ság visszavet bennünket. A sajátjainkon ez segít? Magabiztosabb, bátrabb lesz legközelebb? Lóf*t! Ezek a fiúk beletettek apait-anyait, a körmendiek egy hajszállal jobbak voltak, nyertek. A kosárlabdában nincs döntetlen. A vereség a játék része. El kell fogadnunk, még ha nyilván nehéz is. Még egyszer mondom: utálhatsz érte, de ez az én csapatom és kiállok értük tűzön-vízen át!"

tags: #honved #kosarlabda #puskas #artur





