Gödöllői Röplabda Club

Az MLSZ Ítéletek és a Horváth Zoltán Ügy Részletei a Magyar Labdarúgásban

2026.06.22

A magyar labdarúgást érintő fegyelmi határozatok és bírósági ítéletek rendszeresen a figyelem középpontjába kerülnek, legyen szó szurkolói rendbontásokról vagy bundabotrányokról. Az alábbiakban részletes áttekintést adunk a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) Fegyelmi Bizottságának (FEB) különböző döntéseiről, valamint egy kiemelt esetről, Horváth Zoltán játékos ügyéről, aki a 2013-as egri bundaügyben volt érintett.

Horváth Zoltán - Pályafutás és a Bundaügy

Horváth Zoltán 1989. július 30.-án született Kisvárdán. A 31 éves csatár ifista éveit Nyíregyházán töltötte, 19 évesen igazolt vissza szülővárosába, ahol egy idényt töltött. Ezt követően egyaránt két évet futballozott Cigándon és Egerben. 2013 és 2017 között Ausztriában futballozott, minden évben más klub alkalmazta, sorrendben az Oberwart, Kitzbühel, Perg és az SC Lassee.

Horváth Zoltán a pályán futballozás közben

Ausztriából hazatérve ismét szülővárosában futballozott 2 éven át, majd 2019-ben Győrbe igazolt, ahol 23 meccsen 5 gólt szerzett. A 2020-2021-es bajnokságban az első csapatban mindössze kétszer volt kezdő, valamint tizenegyszer kapott lehetőséget csereként. 2018-ban is szerzett egy hasonlóan remek gólt. A Budafok elleni hazai mérkőzésen a 12. percben is betalált.

A 2013-as Egri Bundaügy és az Ítélet

Horváth Zoltán érintett volt a 2013-as egri bundaügyben. A bíróság szerint háromrendbeli, üzletszerűen elkövetett vesztegetés elfogadása bűntettet követett el. Egy év felfüggesztett börtönre ítélték a három esztendőre szóló eltiltás mellett. Az MLSZ végül valóban felfüggesztette a játékjogát, így három évig nem futballozhatott. A tárgyalások az ismert okok miatt húzódtak el eddig, vagyis azért, mert nála fennáll annak a reális esélye, hogy belátható időn belül három évre jogerősen eltiltják futballpályafutása hivatásszerű gyakorlásától, amelynek megtörténte esetén az eltiltás azonnal hatályba léphet.

Bírósági tárgyalás illusztrációja kalapáccsal és mérleggel

A Rangadó.hu értesülései szerint a honi szövetség módosította a szabályzatát, és az új előírások kimondják, legfeljebb három évig tilthatják el a labdarúgás azon szereplőit, akik folyamatban lévő bírósági ügyben érintettek. Miután a bundabomba több mint öt évvel ezelőtt, 2011-ben kirobbant, dr. Horváth Zoltán hallott a szövetségi döntésről, noha írásban még nem találkozott vele. Horváth úgy nyilatkozott, hogy "Kaptam a klubtól ajánlatot, egyeztettünk, de végül úgy határoztam, máshol folytatom."

A Bundaügy További Vádlottjai és Ítéleteik

A bundabotrány számos további személyt érintett, akik ellen bírósági eljárás indult. Az alábbi táblázatban összefoglaljuk a vádlottak neveit és az ellenük felhozott bűnösségi megállapításokat, melyek rávilágítanak az ügy széleskörűségére.

Név Bűnösség megállapítása
Kenesei Zoltán bűnös, 6 rendbeli cselekményben
Lázár Mátyás bűnös, 6 rendbeli cselekményben
Sallai Balázs bűnös, 7 rendbeli cselekményben
Horváth Gábor bűnös, 4 rendbeli cselekményben
Kapcsos Vince bűnös
Cseri Gergő bűnös
Erős Károly bűnös, 2 rendbeli cselekményben
Kovács Balázs bűnös, 3 rendbeli cselekményben
Kőhalmi András bűnös
Varga Zoltán bűnös
Aczél Zoltán bűnös, 1 rendbeli cselekményben
Somorjai Tamás bűnös
Pomper Tibor bűnös
Farkas Balázs bűnös
Pusztai Olivér bűnös

Az elsőrendű vádlott, Kenesei Zoltán hat, a másodrendű Lázár Mátyás hét hónap szabadságvesztést kapott, mindkét esetben három évre felfüggesztve. A harmadrendű Kugyela Zsolt 18 hónapos börtönbüntetését három évre felfüggesztették, a vagyonelkobzás az ő esetében 1,6 millió forint, részben viszont őt is felmentették. Az ügy koronatanújának tekintett negyedrendű vádlott, Horváth Gábor kétéves börtönbüntetését négy évi próbaidőre felfüggesztették, a labdarúgással kapcsolatos mindennemű tevékenységtől öt évre eltiltották. Az ötödrendű Sütő László büntetése 15 hónap szabadságvesztés, három évre felfüggesztve. A Siófok labdarúgócsapatának egykori vezetőedzőjével, a nyolcadrendű vádlott Aczél Zoltánnal szemben tíz év letöltendő szabadságvesztést kért az ügyészség, de Gimesi Ágnes bírónő egy évre ítélte el, két évre felfüggesztve.

5 politikus, aki TETT az Orbán-rendszer leváltásáért 👊

Az MLSZ Fegyelmi Bizottságának Friss Határozatai

A Fegyelmi Bizottság számos mérkőzésen tapasztalt szabálysértés és rendbontás miatt hozott döntéseket, melyek rávilágítanak a magyar labdarúgásban tapasztalható fegyelmi problémákra.

Újpest FC: Szurkolói Rendbontások és Szankciók

A Fegyelmi Bizottság a Ferencváros elleni hétvégi bajnoki mérkőzésen történt szurkolói rendbontások miatt súlyos, 2 millió forintos pénzbüntetéssel és szektorbezárással büntette az Újpest FC-t. Az újpesti szektorból a mérkőzés közben kilenc alkalommal, ismétlődően, hosszabb ideig skandáltak a szurkolók súlyosan megbotránkoztató, trágár kifejezéseket, többek között más sportszervezeteket szidalmazva. A hazai szurkolók a stadionba történt beléptetésénél - a nem megfelelő átvizsgálás miatt - jelentős mennyiségű hang, füst és fényhatású pirotechnikai eszközt tudtak bevinni a lelátóra, és a bevitt pirotechnikai eszközöket és hanggránátokat több alkalommal használták is. Az újpesti szurkolók a mérkőzés alatt a „D” szektort a játéktértől elválasztó kerítésre szexuális tartalmú, egyesek számára sértő drapériát helyeztek ki, illetve a mérkőzés 72. percében a kispadokkal szemközti szektorból egy fél literes műanyag söröspoharat, amely sörrel félig volt töltve, bedobtak a játéktérre.

Szurkolói rendbontás egy labdarúgó-mérkőzésen, pirotechnikai eszközökkel

A bizottság döntése meghozatalánál súlyosító körülményként értékelte, hogy az Újpest visszaesőnek minősül, illetve azt is, hogy a klub a szurkolók fenti megnyilvánulásai alkalmával csak a mérkőzés 3., 37. és 50. percében tett intézkedést, amikor hangosbemondón keresztül sportszerű szurkolásra hívta fel a figyelmet. A FEB az Újpest - FTC mérkőzéssel kapcsolatban az Újpestet, mint visszaesőt rendezési hiányosságok, szurkolóinak másokat megbotránkoztató (más sportszervezetek szidalmazása, politikai tartalmú szöveg használata) magatartásáért, jelentős mennyiségű pirotechnikai eszköz beviteléért és használatáért, tárgy játéktérre dobásáért, szexuális tartalmú, sértő drapéria kihelyezéséért 2.000.000 Ft pénzbüntetés megfizetésére kötelezi, továbbá elrendeli a sportszervezet soron következő hazai NB I-es bajnoki mérkőzésén a Szusza Ferenc Stadion teljes „D” szektorának lezárását is. A FEB tárgyalás megtartása után a Diósgyőr-Újpest mérkőzéssel kapcsolatban az Újpesttel, mint visszaesővel szemben kiszabott 1.300.000 Ft-os pénzbüntetést hatályában változatlanul fenntartotta.

További Fegyelmi Határozatok

A bizottság az FTC-t szurkolóinak megbotránkoztató magatartásáért (az ellenfél szidalmazása) miatt 50.000 Ft pénzbüntetés megfizetésére kötelezi. Várhidi Péter sportigazgatót (SZTK), mert a játékvezetők működése ellen szóval, sértő módon tiltakozott, 100.000 Ft pénzbüntetés megfizetésére kötelezte. Zsók József (Szekszárd) eltiltást kapott a mérkőzésen való részvételtől 2015. szeptember 15-ig, mert amikor a labda számára nem volt megjátszható közelségben, ellenfelébe rúgott, aki súlyos sérülést szenvedett és meg kellett műteni. A FEB az FTC - BME mérkőzéssel kapcsolatban az FTC-t a nézők tájékoztatásával kapcsolatos szabályzati előírás megsértéséért írásbeli figyelmeztetésben részesíti.

MLSZ Állásfoglalás a Szurkolói Rendbontásokról és a Válogatott Mérkőzésekről

Egy nappal az ügy kirobbanása után a Magyar Labdarúgó Szövetség is megszólalt a szurkolókat érintő peres eljárása kapcsán. Az MLSZ közleményében azt írja, sajnálattal tapasztalja, hogy „az egyébként fantasztikus légkörű válogatott mérkőzések után néhány ember rendbontása esetenként több tízezer szurkolónak okoz kárt”. Mint a közleményben fogalmaznak, a Magyar Labdarúgó Szövetséget a 2021. szeptember 2-án lejátszott Magyarország-Anglia selejtező-mérkőzésen történt nézőtéri rendbontások miatt - egyéb szankciók mellett, összesen - közel 90 millió forintra „büntette meg az UEFA” (a büntetést a FIFA szabta ki, mivel vb-selejtező volt az adott találkozó). Emlékeztettek, hogy a mérkőzés folyamán tárgyakat (műanyag poharat, pirotechnikai eszközt) dobáltak a lelátóról a pályára, illetve előfordult a küzdőtérre történő beugrás is.

Magyarország-Anglia labdarúgó-mérkőzés stadionképe, nézőkkel

Mint közölték, az MLSZ már ekkor eldöntötte, hogy megvédi a vétlen szurkolókat a rendbontóktól, és az utóbbiakat felelősségre kell vonni tetteikért. „Ennek érdekében a rendőrség közreműködésével azonosította és kizárta az elkövetőket, akiknek vállalniuk kellett a következményeket a bíróság előtt is. A sikeres rendőrségi eljárás után az elkövetőket a vétség súlyossága szerint a bíróság különböző mértékű pénzbüntetésre ítélte” - írták. Hozzátették, hogy ezen intézkedésekkel jelezni kívánja a szövetség, hogy a rendbontóknak nincs helyük a stadionokban!

tags: #horvath #zoltan #mlsz #itelet

Népszerű bejegyzések:

GRC