Gödöllői Röplabda Club

Hosszú Katinka – A 200 Méteres Vegyesúszás Döntőinek Eredményei és Két Világesemény

2026.05.31

Hosszú Katinka, a "Vaslady" becenevű magyar úszónő, hosszú éveken át uralta a 200 méteres vegyesúszás számát, számtalan világbajnoki és olimpiai címet szerezve. Pályafutása során rendkívüli teljesítményekkel és drámai pillanatokkal ajándékozta meg a sportvilágot. Az alábbiakban a kvangdzsui világbajnokság és a tokiói olimpia 200 méteres vegyesúszás döntőinek eredményeit és Hosszú Katinka teljesítményét tekintjük át.

Hosszú Katinka úszás közben

Kvangdzsui Világbajnokság 2019: A Címvédés Útja

A kvangdzsui világbajnokság úszóversenyeinek nyitónapján, vasárnap Hosszú Katinka messze a legjobb idővel jutott döntőbe 200 méter vegyesen. A háromszoros olimpiai bajnok klasszis, aki sorozatban a negyedik vb-elsőségére hajtott ebben a számban, az előfutamban 2:07.02 perces teljesítménnyel utasította maga mögé a mezőnyt.

Ez az idő nemhogy a világ idei legjobb eredménye volt, de minden idők hetedik leggyorsabb úszása. A magyar klasszis világcsúcsa 2:06.12, és ez a délelőtti teljesítmény mindössze két századdal volt rosszabb, mint amivel két éve a Duna Arénában a döntőben nyert. A helyi idő szerint esti elődöntőben aztán a pillangót és a hátat követően még egy hajszállal délelőtti teljesítménye előtt járt, de mellen önmagához képest kissé visszaesett, így végül a gyors után 2:07.17-tel csapott célba.

Hosszú a második kanadai Sydney Pickremnél több mint másfél másodperccel jobbat úszott. A 30 éves magyar versenyző vasárnap, az előfutamok során minden idők legjobb délelőtti idejét úszta (2:07.02), majd az elődöntőben is egyedüliként került 2:08 perc alá (2:07.17).

Hosszú Katinka megvédte címét 200 méter vegyesen a kvangdzsui világbajnokság úszóversenyeinek második napján. A hétfői döntőben 2:07.53 perces idővel csapott célba, megszerezve ezzel saját maga nyolcadik, a magyar úszósport 29. világbajnoki aranyérmét. A rajt után a pillangót követően még csak a negyedik volt, a hát után viszont már másodiknak fordult, mellen pedig ellépett a mezőnytől.

Katinka HOSSZU (HUN) wins 200m individual medley in Moscow

Tokiói Olimpia 2020/2021: A Kihívások Időszaka

Sosem volt még ilyen olimpia, mint a tokiói. Egy évet csúszott, szigorú járványügyi szabályok mellett, nézők nélkül, állandó fenyegetettség mellett zajlott. De lezajlott, és így is jó volt. És így is megvoltak a felemelő vagy drámai pillanatai, így is akadtak hősök, ünnepeltünk legendákat és fedeztünk fel új csillagokat.

A tokiói játékokra Hosszú Katinka, a szám világcsúcstartójaként és a legutóbbi négy világbajnokság győzteseként, azonban már korántsem favoritként készült a fináléra. Az egyes pályán úszó Hosszú Katinka, aki a hetedik helyen jutott be a döntőbe, az utolsó helyen fordult a pillangó után. Háton sem tudott feljebb kapaszkodni, mellen pedig még nagyobbra nőtt a hátránya. Gyorson is csak a brit Alicia Wilsont volt képes befogni, így a hetedik helyen végzett.

Hosszú végül magához képest rendkívül gyenge, 2:12.38 perces idővel ért célba, az előfutamban (2:09.70) és az elődöntőben (2:10.22) is jobb időt ért el. Összehasonlításképpen, Rióban 2:06.58-cal nyerte a számot. A döntőben a 33 esztendős magyar klasszis valamivel erősebben kezdett, mint egy nappal korábban, a táv felénél viszont már lassabb volt.

Női 200 m vegyes döntő, Tokiói Olimpia (2021)

Helyezés Név Ország Idő
1. Ohasi Jui Japán 2:08.52 perc
2. Alex Walsh Egyesült Államok 2:08.65 perc
3. Kate Douglass Egyesült Államok 2:09.04 perc
...
7. Hosszú Katinka Magyarország 2:12.38 perc
Tokiói Olimpia úszóverseny uszodája

Hosszú Katinka gondolatai

Egy korábbi verseny után, ahol szintén hetedikként végzett, Hosszú Katinka a következőket nyilatkozta: „Nagyon boldog vagyok, amiért újra döntőt úszhattam és átélhettem, milyen hazai közönség előtt versenyezni. Csodálatos érzés volt, hogy az első pillanattól az utolsóig biztattak, és ugyan hetedikként szálltam ki a medencéből, de akkor is ünnepeltek.” Ezt követően a közönség soraiból egy párnát dobtak be neki, amin a „Jó pihenést bajnok!” felirat olvasható.

Ez a kijelentés és a közönség reakciója jól mutatja Hosszú Katinka népszerűségét és a magyar szurkolók töretlen támogatását, függetlenül az aktuális eredménytől.

tags: #hosszu #katinka #200 #vegyes #donto

Népszerű bejegyzések:

GRC