Gödöllői Röplabda Club

Infinity War stáblista utáni jelenet magyarázata és a Marvel jövője

2026.06.22

A Marvel Moziverzum (MCU) fontos mérföldkövekhez érkezett az évek során, melyek közül kiemelkedik a Bosszúállók: Végtelen háború és a Bosszúállók: Végjáték. Ezek a filmek nemcsak lezártak számos történetszálat, hanem soknak csak most ágyaztak meg az alkotók.

A Végtelen háború film rengeteget merített Jonathan Hickman 2013-as "Infinity" című képregényéből. Ebben a történetben mutatkozott be első alkalommal a Proxima Midnight, Black Dwarf, Ebony Maw, Corvus Glaive és Supergiant alkotta Fekete Rend, mint Thanos öt hűséges, nagy erejű tábornoka. A genetikailag módosított Fullajtárok alkotják Thanos seregét, akiket a képregény szerint mesterséges úton hoznak létre egyetlen céllal, hogy mindhalálig szolgálják a titánt.

Thanos Fekete Rendje

A Végtelen háború stáblista utáni jelenete

A Végtelen háború utolsó perceinek ismeretében a film befejezése és a stáblista utáni jelenet sok rajongó számára világos volt. Thanos egy csettintéssel eltörölte a fél világot, mi azonban csak azt láthattuk, milyen következményei voltak ennek Wakandában és a Titánon.

A film utolsó képkockái is a képregény előtt tisztelegtek. Hőseink egy autóban ülve éppen közelgő űrhajókról értesülnek, amikor egy autó keresztbe fordul előttük, egy helikopter pedig lezuhan az égből. Mi már tudjuk, hogy a sofőr és a pilóta elporladtak, de Nick Fury és Maria Hill először értetlenül állnak az események előtt, aztán előbb Hill, majd maga Fury is hamuvá válik.

Fury elporladása után a földre ejtett csipogó kijelzőjét látjuk, amin egy darabig csak a "Küldés..." szöveg olvasható, majd megjelenik Marvel Kapitány hivatalos logója, akit Brie Larson alakított a 2019 márciusában érkezett filmben. Ez az utalás nem jelenti azt, hogy a Marvel Kapitány teljes egészében egy kapocsként szolgált a két Bosszúállók-film között, hiszen egy ezektől az eseményektől független cselekményt mesélt el, viszont azt világosan jelezte, hogy a bemutatásra váró karakternek kulcsfontosságú szerepe lesz a Bosszúállók: Végjáték-ban.

Marvel Kapitány logó a csipogón

Nick Fury porrá válik - Jelenet a stáblista után - Bosszúállók: Végtelen háború (2018) filmrészlet

A Végjáték fináléja és a jövő

A Bosszúállók: Végjáték a Marvel Moziverzum fennállása óta most először semmilyen rövid jelenettel nem szolgált a stáblista legvégén. Joe Russo, a film egyik rendezője szerint "Sosem volt tervben", mert "Okkal Végjáték a film címe. Ez az, ez a vége." A kalapácsütésekről csak annyit mondtak, hogy az nemes egyszerűséggel "a múlt visszhangja", mintsem bármilyen arra vonatkozó utalás, hogy valaki más öltené magára a páncélt. "Tényleg csak egy tisztelgés, már-már olyan, mint egy könyvtámasz" - mondta Joe.

A Végjáték jelentőségét nézve adekvát, hogy ezúttal ne a jövővel, hanem a múlttal foglalkozzon a stáblista utáni pillanat - egy hangeffekt várt azokra, akik végigülték a film stáblistáját: az alkotók a Marvel Moziverzum első filmjére, A Vasemberre utaltak vissza, egész pontosan arra a jelenetre, amelyben Tony Stark elkészíti az első páncélt. De nem kizárt, hogy egyben előrefelé is kacsint a film.

Fontos történetszálak lezárása és indítása:

  • Amerika Kapitány és a Mjölnir: A múltbéli Thanos elleni harc egyik legfontosabb pillanata, hogy Amerika Kapitány végre fel tudja emelni Thor pörölyét. De mi változott az Ultron kora óta, ahol megmozdítani is alig volt képes?
  • Vasember áldozata és öröksége: Thanost végül Vasember csettintése győzi le, azonban a Végtelen Kövek hatalmas energiája miatt ezért az életét kell, hogy áldozza. Tony Stark egy kislányt, Morgan Starkot hagy maga után, aki megörökölte apja öntörvényűségét és szarkasztikus humorát - de lehet-e más szempontból is az utódja? A képregényekben ugyan szerepel egy Morgan Stark, de ő Tony irigy unokatestvére, akinek a családi vállalatra fáj a foga.
  • Thor és a Galaxis Őrzői: Thor Valkűrre hagyja Új Asgard irányítását, hogy a Galaxis Őrzőihez csatlakozzon. És valóban akad is egy "Asgardians of the Galaxy" című képregény - igaz, teljesen más karakterekkel. Mindenesetre komoly esély van arra, hogy akár A galaxis őrzői vol. 3. is ebben a felállásban mutassa be a csapatot.
  • Gamora sorsa: Hulk csak a csettintés halottait hozta vissza, és mint korábban elmondta, a Lélekkő áldozatait még a Végtelen Kesztyű hatalma sem képes feléleszteni. Így tehát Gamorát végérvényesen elvesztettük - legalábbis részben, hiszen 2014-es énje feltehetőleg a mi idősíkunkban ragadt. A Végjátékból azonban nem derült ki, hogy mi lett az ő sorsa, úgyhogy nem kizárt, hogy A galaxis őrzői vol. 3. erre is választ ad.
  • Amerika Kapitány búcsúja és öröksége: Az első Amerika Kapitány-filmben Steve és Peggy Carter el kellett, hogy halassza közös táncukat, most viszont az időutazás segítségével bepótolhatták az elmaradást, és együtt élhették le hátralevő életüket. A korábban elhangzottak alapján ez ugyan okoz egy kisebb időparadoxont, de inkább fókuszáljunk arra, hogy Steve egy boldog életet tudhat maga mögött. Ezzel búcsúzunk Amerika Kapitánytól, bár jegyezzük meg, hogy a képregények egy pontján a szérumtól megfosztva a S.H.I.E.L.D. igazgatója lett, a Kozmikus Kocka segítségével pedig egyszer még vissza is fiatalították. De persze szigorúan véve nem is maradunk Amerika Kapitány nélkül. Steve egy utolsó gesztussal Sam Wilsonnak adja át a pajzsot, ami viszonylag hűen követi a képregényben történteket. Ugyan a füzetek lapjain egy ideig Bucky is magára vállalta Amerika Kapitány szerepét, egyértelmű, hogy ezúttal ő is Sólyom kinevezését támogatja.
  • Vízió és Loki: Vízió nem tért vissza a Végjátékban, hiszen ő nem a csettintés által pusztult el, ugyanakkor nemsokára jelenése van Skarlát Boszorkány oldalán a WandaVision (WandaVízió) című Disney+-sorozatban. Vízió és Gamora mellett Loki a harmadik, akit Hulk csettintése nem tudott feléleszteni, hiszen nem is csettintés által halt meg. Viszont ő is hamarosan saját sorozattal érkezett, ami természetesen játszódhat a Végjáték eseményei előtt, de a film történéseiből kiindulva adódik egy másik magyarázat is: a félresikerült Tesseract-rablás során Loki eltűnik a tárgy segítségével, és nem derül ki, hova menekült.
  • Női Bosszúállók: A végső csata során a Marvel Kapitány mögé felsorakozó női hősök snittjét nehéz lenne máshogyan értelmezni, mint a női Bosszúállók beharangozását.

Amerika Kapitány pajzsának átadása Sam Wilsonnak

Az Ifjú Bosszúállók és a Marvelek

Régi adóssága már Kevin Feige-éknak, hogy elkezdjék formálni azt a bizonyos Ifjú Bosszúállókat, amelynek potenciális hősei az utóbbi években feltűntek filmekben és sorozatokban egyaránt.

A Marvelek című filmben Kamala Khan talál egy tabletet, amely az aktív Bosszúállók neveit tartalmazza. Ennek segítségével felkutatja Sólyomszem pártfogoltját, Kate Bishopot, és megbeszélik, hogy megkeresik Hangya lányát, Cassie Langet. A jelenet azzal zárul, hogy Kamala azt mondja, a triónak össze kellene fognia. Kamala Khan, Kate Bishop és Cassie Lang együttműködése valószínűleg egy lehetséges Ifjú Bosszúállók (Young Avengers) csapat megalakulásához vezet.

Kamala veti fel az ötletet, hogy összeállítson egy csapatot, majd megkapjuk Kate Bishopot, illetve az ő jól felismerhető sziluettjét, amint belép egy sötét lakásba, ahol Lucky, a pizzakutya is ott figyel. A helyiségben Kamala amolyan Nick Fury-stílusban, egy székben ülve fogadja őt, nagy meglepetést okozva ezzel az új Sólyomszemnek. Ms. Marvel meghívja Kate-et egy új, fiatalokból álló szuperhőscsapatba, majd szóba kerül Cassie Lang is, akiből A Hangya és a Darázs: Kvantumániában vált igazi hős.

A képregények világában az Ifjú Bosszúállókat Iron Lad, azaz Vaslegény, Kang egy morálisan jó variánsa szervezi meg, nem Kamala Khan. Némileg talán kihagyott ziccer, hogy Kamala áll a csapat élére az MCU-ban, hiszen Kang a Multiverzum Saga főgonosza, de lehet, Feige-éknak van néhány meglepetés a tarsolyában ezzel kapcsolatban, már ha a pletykák szerint nem kukázzák Jonathan Majors balhéja miatt az ikonikus antagonistát.

Az Ifjú Bosszúállók potenciális tagjai:

  • Kamala Khan (Ms. Marvel): A Marvel-rajongók szócsöve, aki maga is nagy rajongója a hősöknek, kiváltképp Marvel Kapitánynak.
  • Kate Bishop: Sólyomszem pártfogoltja, az új Sólyomszem.
  • Cassie Lang: A Hangya lánya, aki A Hangya és a Darázs: Kvantumániában vált igazi hőssé.
  • America Chavez: A Doctor Strange az őrület multiverzumában vezette be, különleges kapcsolatban áll a párhuzamos univerzumokkal, konkrétan képes ugrálni köztük, így kulcsszerepe lehet a Multiverzum Saga nagy háborújában.
  • Riri Williams (Vasszív): A Fekete Párduc 2-ből ismert zseniális feltaláló.
  • Billy és Tommy Maximoff: A WandaVízióból ismertek, bár az MCU fősodorjának Földjén nem léteznek, a Doctor Strange 2-ben megismert párhuzamos valóságban igen.
  • Eli Bradley: A A Sólyom és a Tél Katonájában lépett színre.
  • Skaar: Hulk fia, akivel az Amazon: Ügyvéd című sorozatban ismerkedtünk meg.

Az Ifjú Bosszúállók csapata

Az X-Men és a Multiverzum

A Marvelek stáblista közbeni jelenete Monica Rambeau sorsáról értesít minket, valamint visszahoz egy újabb, korábbi X-Men-filmekből ismert karaktert, Hank McCoyt, vagyis Bestiát (Kelsey Grammer), nem utolsósorban bevezet egy új hőst a képregényekből, Geminit, akit az a Lashana Lynch formál meg, aki Maria Rambeau-t, Monica édesanyját alakította a Marvel Kapitányban.

A stáblista közbeni jelenetben Monica egy kórházban tér magához, ágya mellett pedig meglátja édesanyját, Mariát (vagyis annak hiszi), aki egy székben alszik. Monica megörül, sírva fakad, Maria bocsánatáért esedezik, amiért nem volt vele a rákkal folytatott küzdelemben, illetve élete végén. Szóval valószínűleg azt hiszi Monica, hogy már a túlvilágon van. Nem ez a helyzet, gyorsan rá kell jönnie, mivel Maria nem ismeri fel őt, idegennek kezeli, majd megérkezik Bestia is. Itt tisztázzák a hősök, hogy Monica nem a saját univerzumában van, valamint Maria mentette meg, akinek viszont lövése sincs arról, ki ez a nő, akit megmentett. Maria ugyanis Gemini néven szuperhős ebben a valóságban, erre bizonyíték az a jellegzetes ruha, amelyet a képregényben Carol Danvers használt.

A Marvelek nem az első és nem is az utolsó alkotás, ami visszahozza a Marvel Moziverzum keretei között a régebbi X-Men-filmek karaktereit. A WandaVízióban felbukkant Higanyszál Evan Peters alakításában, a Doctor Strange az őrület multiverzumában cselekménye során Patrick Stewart újra eljátszotta X professzort, a Deadpool 3-ban pedig Hugh Jackman ismét Rozsomák bőrébe és végre a képregényekben megismert klasszikus sárga jelmezébe bújik. Szóval ezek az alkotások elég erősen utalnak arra, hogy küszöbön áll az MCU saját X-Men csapatának a bevezetése, mert hogy jellemzően eddig egyik régi visszahozott karakter sem a fő idővonalról, hanem párhuzamos univerzumokból származik.

A Marvelek abban különbözik az eddig látottaktól, hogy nem "rendezi le" Bestiát, és így, hogy nyitott Monica Rambeau sorsa, valamint újra képbe került Maria Geminiként, talán a Fox egykori X-Men karakterei is nagyobb fókuszt kapnak pár cameónál a továbbiakban, Monica helyzetének a rendezésre során. Ugyebár a WandaVízióban Higanyszál, azaz Pietro / Peter Maximoff csak egy illúzió volt (bizonyos értelemben), X professzorral pedig Wanda bánt el a Doctor Strange 2-ben. Hugh Jackman Rozsomákjának a sorsa és státusza még kérdéses, és Monicán keresztül Bestiával még tuti fognak kezdeni valamit Kevin Feige-ék. Lehet, hogy ehhez a Deadpool 3-nak is köze lesz?

tags: #infinity #war #focim #utani #jelenet

Népszerű bejegyzések:

GRC