Gödöllői Röplabda Club

A magyar junior kézilabda-válogatottak útja a világbajnokságokon: Felkészülés és Eredmények

2026.06.04

A magyar junior kézilabda-válogatottak mind a férfi, mind a női mezőnyben rangos nemzetközi tornákon képviselik hazánkat, amelyek a felnőtt válogatottba vezető út fontos állomásai. A világbajnokságok kiváló lehetőséget biztosítanak a fiatal játékosoknak a tapasztalatszerzésre és a fejlődésre, miközben csapatként a legjobb eredményekre törekszenek.

A Férfi Junior Kézilabda-válogatott felkészülése és céljai

A férfi junior válogatott megkezdte a közvetlen felkészülést a közelgő világbajnokságra. A szakvezető az MTI-nek elmondta, hogy Győrben, majd Inárcson készül az együttes a 18 fős utazó keret tagjaival.

Hiányzók és keretösszetétel

A felkészülést nehezíti, hogy sérülés, illetve rehabilitáció miatt négy alapember is hiányzik a keretből. Köztük van Radvánszki Attila, a Tatabánya kapusa, Barna János Dániel, a Veszprém jobbátlövője, Molnár Robin, a NEKA balszélsője, aki a juniorválogatott csapatkapitánya volt, illetve Csörgő Kristóf, a Ferencváros irányítója.

Sótonyi, aki játékosként 190-szeres válogatott és vb-negyedik volt, kiemelte, hogy mindig meghatározza egy válogatott sikerességét, hogy a játékosok év közben a klubjukban mennyi lehetőséget, mennyi minőségi játékpercet kapnak, tehát krízishelyzetben mennyit vannak a pályán. Ebben a tekintetben eléggé vegyes a társaság, mert egy része nagyon sokat volt pályán, nagyon komoly tapasztalatra tett szert, a másik része viszont ebből a szempontból egy kicsit le van maradva. Ezért úgy kell majd sakkozni az összeállításnál, a végjátékoknál, hogy ebből jól jöjjön ki a csapat.

A jelenlegi keret legismertebb tagja Kovács Tamás, a NEKA balátlövője, aki 144 találattal a felnőtt NB I gólkirálya lett. A szakvezető elmondása szerint egy gólkirályi cím nem feltétlenül predesztinálja a válogatottságra, Tamásnak is rengeteg dolgot kell még megtanulnia, rengeteg dologban kell fejlődnie. Ez a világbajnokság neki és a többieknek is egy állomás lehet.

A magyar férfi junior kézilabda-válogatott edzésen

Korábbi összecsapások és felkészülési mérkőzések

A korosztályos csapatnak idén már több összetartása és edzőmeccse is volt. Márciusban a Párizs külvárosának számító Serris-ben előbb 32-23-ra kikapott a házigazda franciáktól, majd 29-28-ra alulmaradt Izlanddal szemben. Májusban Siófokon előbb 39-30-ra verte Szlovéniát, amelytől aztán 30-29-re kikapott.

Az együttes a jövő héten Inárcson készül, és csütörtökön 19:00, majd pénteken 16:00 órától megmérkőzik a románokkal. Június 16-án hétfőn még lesznek edzések, kedden pedig utazik a küldöttség Lengyelországba.

Kisorsolták a junior férfi kézilabda-vb csoportjait

Világbajnoki csoportkör és célok

Az idei torna csoportkörében június 18-án Brazíliával, 20-án Argentínával, 21-én pedig Ausztriával találkoznak a magyarok. Az ugyancsak plocki középdöntőbe az első két helyezett jut. Ott a Norvégia, Lengyelország, Szlovénia, Uruguay négyes két továbbjutója várhat a csapatra, és az első kettő Sosnowiecben, a negyeddöntőben folytathatja.

A férfi junior kézilabda-világbajnokság csoportbeosztása

A szövetségi edző szerint egy világbajnokságon mindegyik mérkőzésnek megvan a maga nehézsége. Külön kiemelte a brazil játékosok remek egyéni képességét, az argentinok jó csapategységét és küzdőszellemét, illetve felidézte, hogy az osztrákok a tavalyi Európa-bajnokságon hatodikok lettek, a magyarok pedig a 12. helyen végeztek. Leszögezte: egyrészt előrelépést vár, másrészt minden világversenynek kettős célja van. Az egyik a tapasztalatszerzés, a felnőtt válogatott előtti utolsó lépcsőfok megtétele, a másik pedig, hogy sportemberek lévén mindig szeretnék megnyerni a következő meccset.

A NEKA vezetőedzőjeként is dolgozó Sótonyi úgy fogalmazott, jól "beárazhatják" magukat a fiatalok, erre jó példa az előző korosztály, amely két évvel ezelőtt, az előző U21-es világbajnokságon a második helyen végzett - az 1977-es ezüst és a 2005-ös bronz után harmadszor nyertek vb-érmet ebben a korosztályban a magyarok -, és az akkori keret tagjai közül már tízen szerepelnek rendszeresen a felnőtt válogatottban. A világbajnokságon szerzett tapasztalat volt az utolsó lépcsőfok, ami még kellett ahhoz, hogy elhiggyék, bárkivel szemben versenyképesek tudnak lenni, és amivel úgymond berúgták a felnőtt válogatott ajtaját.

A Női Junior Kézilabda-válogatott sikeres szereplése

A junior női kézilabda-válogatott magabiztosan menetel a világbajnokságon, hibátlan mérleggel várja a negyeddöntőt.

Középdöntős diadal Dánia ellen

A középdöntős csoport első helye volt a tét a magyar junior női kézilabda-válogatott dán csapat elleni összecsapásán, az Észak-Macedóniában zajló korosztályos világbajnokságon. A kedd délután megrendezett rangadón a magyarok és az északiak is hat ponttal várták a kezdést, mindkét együttes száz százalékos mérleget tudhatott magáénak az első négy meccs után.

Ehhez mérten az első félidőben nem alakult ki nagy különbség a csapatok között: bár a magyar együttes egyszer sem került hátrányba, igazán ellépni sem tudott, háromszor is döntetlent mutatott az eredményjelző, utoljára a 22. percben. A félidőre jó hajrával 15-12-es előnnyel vonult Szilágyi Zoltán együttese, amely a szünet után magasabb fokozatba kapcsolt, és folyamatosan növelte a fórt. Ennek köszönhetően nem kellett izgulni, magabiztos újabb magyar siker született, így továbbra is megállíthatatlanul menetelnek a lányok, akiknek most egy nap szünet következik, 27-én pedig a negyeddöntőben lépnek pályára - az ellenfél kiléte csak később válik biztossá.

Szilágyi Zoltán szövetségi edző a mérkőzés után elmondta: „Nagyon stabilak vagyunk, a kulcs a masszív védekezés, amit meccsről meccsre hoznak a lányok. Ebből futunk, amiben benne vannak a hibák, de mindig van olyan játékos, aki át tudja lendíteni a holtponton az együttest. Ezen az úton kell tovább haladnunk.”

A magyar csapat góllövői a Dánia elleni mérkőzésen: Farkas 7, Csíkos 5, Faragó 4, Szabó A. 4, Kövér 3, Csernyánszki 2, Vártok 2, Szabó L. 1, Gém 1, Kovács 1, Varga 1.

A magyar női junior kézilabda-válogatott mérkőzés közben

A Női Junior Válogatott eredményei a Világbajnokságon

Fázis Dátum Mérkőzés Eredmény
C-csoport Június 19. Magyarország-Argentína 39-21
C-csoport Június 20. Magyarország-Mexikó 54-10
C-csoport Június 22. Magyarország-Dél-Korea 32-17
Középdöntő Június 23. Magyarország-Norvégia 31-26
Középdöntő Június 25. Magyarország-Dánia 31-23

Kisorsolták a junior férfi kézilabda-vb csoportjait

A további menetrend

  • Negyeddöntők: június 27.
  • Elődöntők: június 28.
  • Döntő, helyosztók: június 30.

tags: #junior #kezilabda #vb #kapus

Népszerű bejegyzések:

GRC