A Győri ETO Stadion – Egy Korszakikonikus Sportlétesítmény Története
A Rába ETO Sportegyesület régi sporttelepe a vagongyár üzemcsarnokai és az erőmű között helyezkedett el. A gyárkémények füstje, pernyéje miatt a levegő erősen szennyezett, a sportolókat és a közönséget kiszolgáló létesítmények korszerűtlenek voltak. A sporttelep akadályozta a gyártelep fejlesztését is, így a Magyar Vagon és Gépgyár bővítési igényei miatt a hatvanas évekre eldőlt, hogy a korszerűtlen és kis befogadóképességű ETO sporttelep felszámolásra kerül.
Az új stadion helyét a Kiskúti liget nyugati oldalán jelölték ki. Erre a területre kerültek később Győr más, újonnan épült sportlétesítményei is, mint például a sportcsarnok és a jégpálya. A beruházó a RÁBA Magyar Vagon és Gépgyár volt, építésze a GYŐRITERV-en belül Lang János. A Rába ETO, mint jelentős sportegyesület, régi létesítményei nem tették lehetővé a korszerű edzéseket és a különböző szakosztályok fejlesztését.
Az Építészeti Megoldások és a Kialakítás
Az eredeti terveknél valamivel kisebb, 25000 férőhelyes stadion lelátóinak nagy része földfeltöltésre épült, míg a kiemelt részek vasbeton szerkezettel készültek. Ezzel a megoldással gazdaságos, de mégis attraktív szerkezetet tudtak létrehozni a tervezők, amely ráadásul kellemesen simult bele a liget sík zöldjébe. A lelátó megtámasztását kívülről a szerkezethez mindkét végén csuklóval kapcsolódó filigrán acéloszlopok adták. A vasbeton szerkezetű lelátót acél csuklós acéloszlopok támasztják. A szektorok feljáratai monolit vasbetonból készültek.

A stadion kialakításának érdekessége, hogy a hosszanti oldalakon a lelátók magasabbra épültek a kedvezőbb látási viszonyok miatt. A középpontból szerkesztett, előregyártott vasbeton szerkezetű lelátók különböző nagyságúak. A tájolási és látási szempontból a legkedvezőbb nyugati oldalon helyezkedett el a legnagyobb, a két végén a két kisebb lelátó. Ez a megoldás - a funkcionális előnyök mellett - a stadion markáns építészeti kialakítását eredményezte.
Infrastruktúra és Létesítmények
A 25000 nézőt befogadó új stadion és a 900 sportoló egyidejű edzését szolgáló öltöző és klubépület a legkorszerűbb feltételeket biztosította a sportolók és a közönség részére. A küzdőtér az egyesületi igények kielégítése mellett országos és nemzetközi sportrendezvények, versenyek, mérkőzések megtartására is alkalmas volt. A stadion nézőterének egy része földfeltöltésre épült, másik része épített lelátó.
Az épület lelátó alatti fedett sétány - zápor esetén - valamennyi nézőnek védelmet nyújtott. A sétány szintjén egyenletesen elosztva helyezkedtek el a büfék, a wc-csoportok és a raktárak. A földlelátó nézői 24 bejáraton, az épített lelátó nézői 12 lépcsőfeljáróaton közelíthetők meg a sétány szintjéről. Alul kiszolgálófunkciók kaptak helyet. A nagyméretű eredményjelző-tábla is a korszerűség jegyében készült. A földszintes belső udvaros kiszolgálóépületben voltak az irodák, öltözők, vendégszobák, edzőtermek és még szaunák is.
Megnyitó és Jelentőség
Az ország akkori legkorszerűbb stadionját 1977. június 22-én az úttörő-olimpia megnyitóeseményével adták át. Tervezője, Lang János az épületért Ybl-díjat kapott. Az ETO NB1-es csapatán kívül többször itt játszotta megfelelő haza stadion híján több dunántúli csapat is „hazai” meccseit a nemzetközi kupákon (Dunaferr, Zalaegerszeg), de játszott a stadionban a Bayer München, a Manchester United és a Juventus is. Az ezredfordulón tervbe vett magyarországi EB helyszínei között szerepelt, ám arra nemzetközi mércével mérve hiányos felszereltsége miatt nem volt alkalmas.
A Rába ETO számos sikert ért el a stadion falai között:
- Bajnoki Címek: 1963, 1982, 1983
- Ezüstérmek (NB I): 1984, 1985
- Bronzérmek (NB I): 1967, 1986
- Magyar Népköztársasági Kupa (MNK) Győzelmek: 1965, 1966, 1967
- MNK Ezüstérmes: 1984
- BEK Elődöntős: 1965
Az ETO Stadion Végjátéka
A stadion és a Kiskúti liget a jégpályával együtt egy komplex sportközpontot alkotott. A háttérben a Rába új, hatalmas csarnokai álltak. 2007-ben bontották „Európa legszebb stadionját”, miközben a háttérben már épült az új, modernebb, de sokak szerint kevésbé karakteres utódja.

Az ETO Stadion bontás előtti állapota jól mutatta a lelátók eltérő magasságának elegáns átmenetét és a bejárati vasbeton előtetőt, amelyek egykor a létesítmény egyedi arculatát adták.
tags: #lang #ferenc #mosonmagyarovar #eto #stadion





