A magyar labdarúgó-válogatott történelmi győzelme Horvátország ellen: Rossi taktikája és az egyéni teljesítmények
A magyar labdarúgó-válogatott többek között Marco Rossi taktikájának és a Dzsudzsák Balázs, Szalai Ádám kettős teljesítményének is köszönhetően legyőzte Európa-bajnoki selejtezőmérkőzésen a világbajnoki ezüstérmes horvátokat. Nézzük, melyek azok a tényezők, amelyek a Rossi-csapat sikeréhez vezettek.

Előzmények és a győzelem jelentősége
Csodában bízott a közvélemény a horvátok elleni mérkőzés előtt, hiszen a Szlovákia elleni rossz selejtezős rajt után valóban szenzációra volt szükség a vb-ezüstérmes ellen. Miközben Szlovákiából még rút kiskacsaként támolygott haza a magyar labdarúgó-válogatott, a horvátok ellen egyszerre minden a helyére került: taktikailag simán pariban voltunk a világ egyik legerősebb csapatával, hogy aztán a nagyszerű egyéni teljesítmények a mi javunkra billentsék a mérleg nyelvét.
A horvát válogatott jelenleg a negyedik helyen áll a hivatalos FIFA-ranglistán, amelynek 1992-es bevezetése óta ennyire előkelően rangsorolt válogatottat a magyar csapat még soha nem győzött le tétmérkőzésen. TOP 10-es ellenfelet is csak kétszer fektettünk két vállra: legutóbb, amikor Ausztria ellen nyertünk a 2016-os Eb-n (2-0), ők a 10. Éppen aktuális vb-döntős csapattal nem sűrűn játszottunk ugyan tétmeccset az elmúlt évtizedekben, de tény: 1966-ban fordult elő utoljára, hogy elkaptunk volna egyet közülük tétmérkőzésen. Ez a győzelem nem pusztán bravúr, de a magyar futball elmúlt jó néhány évtizedének egyik legkomolyabb nettó értékű teljesítménye.
A magyar labdarúgó-válogatott legyőzte a világbajnoki ezüstérmest, több mint húsz éve nem ért el ilyen értékes eredményt. Magyarország-Horvátország 2-1, gólszerzők Szalai, Pátkai, illetve Rebic.
Marco Rossi mesteri taktikája
Marco Rossi már a mérkőzés előtt sietett leszögezni: nem feltartott kézzel léptünk pályára, és taktikánkkal igyekeztünk nagyon tudatosan kidomborítani a horvát csapat feltételezett gyenge pontjait. A magyar válogatott - az olasz kapitány alatt immár megszokott módon - ismét proaktívan védekezett, és labda elleni játékával igyekezett befolyásolni a horvát támadások irányát.
Magas védekezés és letámadás
Az egyik legkockázatosabb kapitányi húzás a csapat magas védekezése volt, néhol 6 játékos próbált labdát szerezni az ellenfél térfelén, a négy középpályás, és a besegítő két támadó próbálták zárni a passzsávokat, ez pedig nem kedvezett a horvátok támadásépítésének.
Hasonlóan jól működött az is, amikor letámadott a magyar csapat: a horvátoknak rendszerint plusz egy embert hátra kellett rendelniük, hogy ki tudják hozni a labdát, ezzel pedig Rossi válogatottja időt nyert az átrendeződéshez - Horvátország nem volt képes átrohanni rajtunk, és kiaknázni a két csapat játékosai közti technikai képzettségből fakadó sebességkülönbséget. Öt emberrel támadunk le, Pátkai és Nagy Ádám is csatlakozik a támadókhoz (Szalai, Szoboszlai, Dzsudzsák), miközben Nagy Dominik hátramarad, hogy ügyeljen Jedvaj felfutásaira.

Modric semlegesítése és a horvát gyenge pontok kihasználása
Másik kulcspont Modric semlegesítése volt, az aranylabdás karmester 76/58-as passzmutatóval zárt (76%), ilyen rossz mérlege pedig 89! végigjátszott meccse nem volt (2017.11.12. Horvátország-Görögország 0-0, 44/34 (77%)). Mint az a képen is látszik, négy emberrel vettük körül Rakiticet, aki így megjátszhatatlan. Mivel a horvát szélső védők (Jedvaj, Barasic) eközben felfutnak, Modric-nak és Brozovic-nak is vissza kell lépnie a saját térfelére, hogy a passzjáték folyamatos maradhasson. Eközben hátul a nagyon mélyen visszafutó Nagy Dominik ügyel Perisicre, de Dzsudzsáknak is megvan a maga védőfeladata Barasic mellett.
A horvát válogatottnak két, viszonylag gyenge pontja van: a kapus és a balhátvéd. Utóbbi poszton különösen a szívproblémákkal küzdő Strinic kiesése óta szenved Zlatko Dalic, és egyelőre úgy tűnik, nem is nagyon talál megfelelő embert a feladat megoldására. A vasárnapi meccsen Borna Barisic, a Rangers védője kezdett, de végig feltűnő volt, hogy a horvátok inkább a jobboldalon, Jedvaj bevonásával építik a támadásaikat - erre az oldalra húzódott ki egyik első számú támadó fegyverük, Perisic is. Rossi teljesen tudatosan játszott rá erre a gyengeségre, kiegészítve azzal, hogy folyamatosan megpróbálta kimozgatni a védővonalból Domagoj Vidát, a horvát válogatott egyik legrutinosabb, ugyanakkor már nem éppen a leggyorsabb és legkönnyebben forduló bekkjét. Lovrencsics indítását a pirossal jelzett területről visszamozgó Szalai megszerzi, és lekészíti Dzsudzsáknak. Vida Szalait követve elhagyta a védővonalat, mögötte üres terület, ahová Szalai fut be.

Változások a félidőben
A második félidőre Rossi változtatott, a magyar csapat mélyebben védekezett, passzívabban játszott, de a horvátok csak nagyon nehezen tudták újra felpörgetni a meccs tempóját, miután 0-1 után saját maguk ültették le azt. Érdemes megfigyelni, mennyivel mélyebb a magyar védekezés, mint az első félidőben.
Kiemelkedő egyéni teljesítmények
A magyar csapatban több nagyszerű egyéni teljesítmény is akadt, sőt, lényegében minden egyes játékos felülmúlta önmagát.
Dzsudzsák Balázs: a mérkőzés hőse
A mérkőzés hőse azonban egyértelműen Dzsudzsák Balázs volt, amiben nagy szerepe volt Marco Rossi pedagógiai érzékének is. Az olasz szakember tisztában volt vele, hogy három nap alatt nem tud két meccsen kezdeni a 32 éves csapatkapitány, a rutinos játékosnak pedig extra motivációt fog jelenteni a 100. válogatott mérkőzése. Passzai döntő többsége konstruktív volt, a támadásépítést szolgálták, az első félidőben pedig több látványos villanása is akadt. A csapat átlagos helyezkedéséből kitűnik, hogy Dzsudzsák tükörszélsőként nem a vonal mellett játszott, támadásban rendszerint befelé hozta a labdát, illetve próbálta a szituációkat egy-két érintőből megoldani, védekezésben pedig besegített Pátkainak. A második félidei félpályás sprintje inkább a közönségnek szólt, hiszen a labda megszerzésére semmi esély nem mutatkozott, azonban ezzel is jelezte, hogy mindent megtesz a csapatért.
Dzsudzsák Balázs szabadrúgás gólja a horvátok ellen a lelátóról
Szalai Ádám és a támadások felépítése
Marco Rossi a támadások felépítésében ismét kulcsszerepet szánt Szalai Ádámnak. A támadó párharcmutatója a Rossi-érában jelentősen emelkedett, a meccsenkénti 30 feletti átlag kimagasló, főleg ha hozzátesszük, hogy korábban a Fehéroroszország elleni barátságos meccsen 64 perc alatt 12, a Lettország elleni vb-selejtezőn, 65 perc alatt 19, az Andorra elleni találkozó egészén pedig összesen 18 párharca volt (Kramaric például 7/2-es mutatóval zárt Budapesten).
Baráth Botond meglepetése és a védelem stabilitása
Baráth kezdőtagsága sokakat meglepett, azonban valószínűleg Marco Rossi tisztában volt olyan képességeivel, amivel a közvélemény nem. A Kansas City légiósa új csapatában is stabil pont a védelem közepén, vasárnapi párharcmutatója pedig megerősítette a szövetségi kapitány bizalmát. 13 párharcából 9-et megnyert, a levegőben pedig 6/6-os mérleggel zárt, ráadásul bátran kilépett a védelmi vonalból is a visszalépő támadókkal. Mellette Willi Orbán is hozta a tőle elvárt játékot (23/18-as párharcmutató).
Pátkai Máté gólja és higgadt értékelése
Pátkai bravúros gólja legalább akkora kapushiba volt, mint amennyire véleményes az, hogy a magyar játékos két kézzel nyomta el a fejpárbajnál Leovacot - utóbbi persze a futballcsibészség része. Ahogy azt a meccs utáni nyilatkozatában Pátkai Máté is higgadtan kiemelte, nem kell túlértékelni a győzelmet, ugyanúgy 3 pontot lehetett szerezni a mérkőzésen, mint Szlovákiában.
Összehasonlítás a korábbi mérkőzésekkel és keretváltozások
Ha ma kikapunk három kettőre, most itt mindenki azt gondolná, ezt a meccset másképp kellett volna lehozni. - értékelt a világbajnoki ezüstérmes horvát válogatott legyőzése után a magyar szövetségi kapitány, Marco Rossi. nálunk magasabban rangsorolt rivális ellen tétmeccsen, hátrányból fordítva legutóbb hat és fél éve győztünk - akkor Egervári Sándor vezetésével a törököket vertük 3-1-re még a régi Puskás Stadionban. Az a csapat így nézett ki: Bogdán - Vanczák, Mészáros, Juhász, Kádár - Varga, Elek (Pátkai, 46.) - Gera, Hajnal (Pintér, 77.), Koman (Koltai, 73.) - Szalai.
Marco Rossi csapata az Eb-selejtező első fordulójában lelkesen, de nem különösebben hatékonyan játszott Nagyszombatban, ahol a hazaiak a játék minden elemében fölénk kerekedve nyertek viszonylag simán (2-0). Habár az első mérkőzésen párharcokban és lövési mutatóban is jobb volt ellenfelénél a magyar válogatott, összességében kevés komoly gólszerzési lehetőséget tudott kidolgozni, Kovács Istvánnak például nem volt passza Szalaihoz.
A magyar kezdő öt helyen változott a Szlovákiában látotthoz képest. Kimaradt a sérüléssel bajlódó Kleinheisler László, akit a MOL Vidivel idén az Európa Liga főtábláján szereplő Pátkai Máté pótolt a középpályán. Lang Ádám helyére az Amerikából hazatérő Baráth Botond került a védelembe, Kovács Istvánt pedig a Legia szélsője, Nagy Dominik helyettesítette a támadósorban.
A horvátok Azerbajdzsán nyögvenyelős hazai legyőzése (2-1) után Budapestre már a gálakezdőjükkel érkeztek: összeállt a Brozovic (Inter), Rakitic (Barcelona), Modric (Real Madrird) álomközéppálya, mint ahogyan a védelemben is a leginkább összeszokott európai párosok egyike, Vida (Besiktas) és Lovren (Liverpool) duója kezdett.
Az Európa-bajnoki selejtezőcsoport állása és a folytatás
A győzelem rendkívül fontos volt az E csoportban, azonban a következő mérkőzések is létfontosságúak maradtak. Két rendkívül nehéz mérkőzés állt előttünk, amelyek jelentősége még nagyobb, mint eddig volt. Van még esélyünk a kijutásra, de ez nagyon nagyban függ ennek a két mérkőzésnek az eredményétől. Azerbajdzsánt itthon muszáj felülmúlni, míg Horvátország ellen papíron lehetetlennek tűnik a győzelem, de ennek ellenére mindenképpen megpróbálunk bravúrt elérni.
A csoport állása (egy későbbi forduló után)
| Helyezés | Csapat | Pontszám |
|---|---|---|
| 1. | Horvátország | 13 pont |
| 2. | Szlovákia | 10 pont |
| 3. | Magyarország | 9 pont |
| 4. | Wales | 7 pont |
| 5. | Azerbajdzsán | 1 pont |
Az E csoportban három játéknap van hátra a fenti állás után. Vasárnap Magyarország-Azerbajdzsán (zárt kapuk mögött) és Wales-Horvátország lesz.
tags: #ma #gyozott #a #magyar #labdarugo #valogatott





