Gödöllői Röplabda Club

Magyarország és Finnország futsal és labdarúgó kapcsolatainak története

2026.06.11

A magyar és a finn válogatott közötti sportkapcsolatok hosszú múltra tekintenek vissza, legyen szó nagypályás labdarúgásról, utánpótlás-tornákról vagy a sportág egyéb szakágairól, mint a futsal. A két nemzet csapata közel kilencven éve, 1922-ben találkozott először, Helsinkiben 5:1-re győzött a magyar csapat Schwarz Ernő (2), Pataki Mihály (2) és Fogl II Károly góljaival.

Magyar-finn labdarúgó válogatott mérkőzés hangulata

Történelmi mérföldkövek és emlékezetes találkozók

Az Aranycsapat 1951-ben, Budapesten 8:0, 1952-ben, Helsinkiben 6:1, 1955-ben, ismét Helsinkiben 9:1 arányban múlta felül északi ellenfelét. A góllövésből Kocsis Sándor 5, Palotás Péter és Puskás Ferenc 4-4 és Hidegkuti Nándor 3 találattal vette ki részét. 1997-ben, Helsinkiben, vb-selejtezőn értünk el 1-1-es döntetlent, majd 2001-ben, Budapesten barátságos, gólnélküli eredmény született.

2014 márciusában a győri ETO Parkban megrendezett összecsapás volt a két válogatott tizennegyedik egymás elleni mérkőzése. A felkészülési időszakok során a szakmai stábok gyakran elemezték a finn játékstílust. Frank Tamás korábban úgy nyilatkozott, hogy a finnek komoly felkészülést csináltak, nagyon sok meccsük volt, és a mérkőzéseikről szerzett felvételek alapján kifejezetten kellemetlen ellenfélnek ígérkeznek. Fizikálisan erős játékosokból álló, szívós csapatról van szó, ezért nagyon kemény nyitómeccsre lehetett számítani.

Utolsó percekben szerzett Magyar gólok

Utánpótlás és napjaink sporteseményei

A kapcsolatok az utánpótlás szinten is aktívak maradtak. 2025 májusában a férfi U16-os válogatottunk Finnországba utazott egy négycsapatos UEFA-tornára, amelyen a házigazdák mellett a görögök és az ukránok vettek részt. Az első játéknapon a magyar csapat a finnekkel mérkőzött meg, és 2-0-s vereséget szenvedett.

A válogatott keret összetétele (példa)

  • Védők: Acsai Dominik, Vincze Tamás, Szakál Dénes, Ferencz Kende, Bogdán Martin, Kiss Máté, Milkovics Márton, Varga Dániel, Somfalvi Barna.
  • Támadók: Varga Zsolt, Berekméri-Szigeti Ákos, Wiesner Balázs, Tímár Dávid, Kiss Norbert, För Patrik.
Fiatal labdarúgók a pályán egy nemzetközi tornán

Szurkolói információk a nemzetközi mérkőzésekre

A szurkolók számára kiemelten fontos a szervezett beléptetés és a jegykezelés. Például a 2018-as tamperei Nemzetek Ligája-mérkőzésre a belépőjegyekre váltható utalványokat a mérkőzés napján a Ratina Stadion vendégpénztárában lehetett hivatalos mérkőzésjegyre váltani. A magyar szurkolók a D5 szektorokban foglalhattak helyet, melyet a D bejárat felől lehetett megközelíteni.

A mérkőzések biztonságos lebonyolítása érdekében a szervezők gyakran alkalmaznak speciális szabályokat:

  1. A beléptetési pontokon értékmegőrző helyeket létesítenek.
  2. Ezeken a pontokon adhatják le a nézők azokat a tárgyakat, amelyeket a sportlétesítmény területére nem lehet bevinni.
  3. A nézők biztonságos és kényelmes kiszolgálása érdekében a szervező transzparenshitelesítést tart a kijelölt kapuknál.

tags: #magyarorszag #finnorszag #futsal

Népszerű bejegyzések:

GRC