Conor McGregor és Khabib Nurmagomedov: Az MMA Történelmének Egyik Legvitatottabb Összecsapása
Magyar idő szerint vasárnap hajnalban feszült egymásnak két MMA-harcos, az ír Conor McGregor és a dagesztáni Habib Nurmagomedov Las Vegasban a UFC 229-en. Az MMA-rajongók nagyjából két éve akarták látni ezt a meccset, és végre oktagonba lépett az MMA két szupersztárja. Mindketten a sportág legjobbjai közé tartoznak, így a mérkőzést hatalmas várakozás előzte meg, részben azért, mert megjósolhatatlan volt a kimenetele.
Az Ír Fenomén: Conor McGregor
Conor McGregor az MMA-történelem legnépszerűbb alakja és jelenleg a világ egyik legnépszerűbb sportolója. Az ír néhány éve még vízvezeték-szerelő volt, munkanélküli segélyre szorult. Aztán beindult az MMA-karrierje, és borzasztó sebességgel hódította meg a UFC-t. Már a UFC-be érkezése előtt azt mondták róla, figyelni kell ezt a srácot, mert különleges.

Egyrészt brutálisan jól harcolt, igazi KO-művész volt, mellette pedig szinte példátlan dumája, megjelenése volt. Ez pedig a UFC-nek tökéletes csomagnak bizonyult, így már az elejétől komoly promóciót kapott McGregor, amit meg is hálált, megmutatta, hogy a dumához teljesítmény is párosul. Itt indult el a McGregor-őrület, már nemcsak az írek imádták, világszinten ismert lett. Ez pedig még inkább nőtt a Nate Diaz elleni két meccs alatt, majd amikor 2016 végén kiütötte Eddie Álvarezt, és a UFC történetének első versenyzője lett, aki egy időben két súlycsoportnak a bajnoka.
A Dagesztáni Sas: Khabib Nurmagomedov
Ehhez párosul a mostani ellenfelének, Khabib Nurmagomedovnak a személye. Ő később szambóban kétszer nyert világbajnokságot, dzsúdóban fekete övet szerzett. Majd a kevert harcművészetek felé vette az irányt, és egészen példátlan mérleget hozott össze: mind a 26 profi meccsét megnyerte, még menetet sem veszített. Vagyis két olyan versenyző találkozott, aki egyrészt talán a két legjobb jelenleg, másrészt mindkettő pályája csúcsán volt, és ilyenre azért elég ritkán van példa.

A Rivalizáció: Személyes Gyűlölet a Ketrecen Kívül
A küzdősportokban eléggé gyakori, hogy a meccsek előtt megy a pofázás, a keménykedés, hogy mennyire nem bírja egymást a két versenyző. Ez az esetek többségében csak a közönségnek szól, a promóció, a bevételek növelése miatt teszik. Nurmagomedov és McGregor esetében viszont az arcoskodás nem megrendezett, ők tényleg utálják egymást.
Ennek az egyik oka, hogy az Aldo-verés után McGregor kijelentette, hogy feljebb lép egy súlycsoportot, könnyűsúlyban akar övet szerezni - amit meg is tett. A UFC-nél azonban ranglistarendszer van, vagyis mielőtt egy harcos címmeccset kap, egy jó sorozatra van szüksége, meg kell vernie több topbunyóst. Nurmagomedov ezt tette, sorra hozta a győzelmeket, és joggal remélte, hogy Eddie Álvarez ellen majd ő mehet az övért. A UFC viszont úgy érezte, hogy története első New York-i gálájára a Nurmagomedov-Álvarez meccs nem elég, ezért odaadta McGregornak a címmeccset. A Sas becenevű dagesztáni ezek után meg teljesen jogosan berágott Dana White-ra (UFC-elnök), és többször kérdőre vonta a szervezetet amiatt, hogy McGregort preferálta.
A másik ok idén áprilisra vezethető vissza. Khabib a Tony Ferguson elleni címmeccsre készült, amikor összefutott a szintén orosz Artem Lobovval, aki szintén UFC-s, McGregor edzőtársa és egyik legjobb haverja. Majd kérdőre vonta honfitársát, hogy miért beszél róla hülyeségeket a közösségi médiában, majd adott neki egy baráti taslit. Erre McGregor a magánrepülőjével átrepült az USA-ba, és megtámadta a haverjaival azt a buszt, ahol Khabib mellett több UFC-s volt. Nyilván ez gyomorforgató húzás volt, többen megsérültek, Khabibbal végül azonban nem futott össze. Ez a rendkívül felfokozott ellentét vezetett a ketrecben látott drámához.
KHABIB vs. MCGREGOR - Az igazság a viszály mögött
Stílusok Harca: Földharc az Állóharc Ellen
Küzdősportoknál az egyik leggyakoribb mondás, hogy azok a meccsek a legjobbak, ahol stílusok találkoznak, MMA-ban ez talán még inkább igaz, és ilyen szempontból is borzasztóan izgalmas volt ez a meccs.
- Khabib Nurmagomedov: Igazi földharcos, agresszív bunyós, aki mindig megy előre, aztán amikor lehetősége van rá, leviszi ellenfelét a földre, ott pedig még senki sem tudott mit kezdeni vele.
- Conor McGregor: Klasszikus állóharcos, kivételes ütőerővel rendelkezik, nagyszerű a mozgáskoordinációja, és ő tényleg az a bunyós, aki egyetlen ütéssel is el tud dönteni egy meccset.

A Nurmagomedov-McGregor csata előtt éppen ez adta az egyik érdekességet, hogy vajon a birkózó alapokra építkező, földharcban erős orosz, vagy a rettegett balegyenesekre, az ökölvívás elemeire támaszkodó ír tudja-e a másikra kényszeríteni az akaratát.
Ki az Esélyes?
A fogadóirodák a bajnokot, Nurmagomedovot tartották favoritnak, hiszen egyetlen egyszer sem kapott ki, eddig senki sem tudta még igazán megszorítani sem, ráadásul remek formában volt. McGregor ellenben két éve nem bunyózott ketrecben. Ennek ellenére butaság lett volna leírni Conor McGregort. Sokkal nagyobb tapasztalata van a szupermeccsek terén, mint ellenfelének, többször volt már esélytelen, de eddig a UFC-ben - a Diaz elleni első meccset leszámítva - mindenkit lemészárolt.

A rajongók nagy része két forgatókönyvet tudott elképzelni: McGregor a meccs elején kiüti Nurmagomedovot, vagy ha ez nem sikerül neki, akkor a Sas leviszi a földre, ott pedig már nem lesz válasza erre az írnek. Dominick Cruz, korábbi UFC-bajnok, aki nem mellesleg az egyik legjobb elemző, azt mondta, szerinte az nem kérdés, hogy Nurmagomedov képes földre vinni McGregort, véleménye szerint az lesz a döntő, hogy az ír fel tud-e állni majd, és hogy ki lesz az, aki a meccsritmust diktálja. Khabib azt nyilatkozta, a legfőbb célja, hogy elfárassza McGregort, folyamatosan nyomás alatt tartsa, mert ha az ír fáradt, akkor általában feladja. Számára nem a pénzről szólt a meccs, a hagyatéka és a személyes ellentét miatt akarta megverni az írt. És igen, szó szerint meg akarta verni, azt mondta, megváltoztatja az ír arcát és eléri, hogy szerény legyen. Conor McGregor a válogatott anyázások közben azt nyilatkozta, nem a pénz miatt tért vissza, egyszerűen az MMA az, amit mindennél jobban szeret, ez az élete.
A harcosok mérlege a meccs előtt:
| Harcos neve | Összes profi mérkőzés | Győzelem | Vereség |
|---|---|---|---|
| Khabib Nurmagomedov | 26 | 26 | 0 |
| Conor McGregor | 25 | 21 | 4 |
A Híres Összecsapás: A UFC 229 Eseményei
Két év szünet után visszatért az MMA-ba az ír Conor McGregor, de Habib Nurmagomedovtól a 4. menetben fojtással vereséget szenvedett a UFC könnyűsúlyú vb-címéért kiírt Las Vegas-i meccsen. Az orosz végig jobb volt, a 4. menetben fojtással vetett véget a Las Vegas-i meccsnek.
Nurmagomedov rögtön az elején támadólag lépett fel és már az első menetben földre vitte ellenfelét, aki nem igazán tudott mit kezdeni a földharcban. Az orosz próbálta folyamatosan kontrol alatt tartani ellenfelét, és amint lehetett, földre vitte. Az első menetben kiegyenlített volt a küzdelem, a másodikban azonban már a dagesztáni akarata érvényesült, miután viszonylag hamar sikerült földre vinnie McGregort. McGregor több megrendítő ütést is kapott de jól tartotta magát egészen a negyedik menetig, amikor ellenfele mögé került és egy fojtással véget vetett a meccsnek.
A meglepetést az jelentette, hogy a dagesztáni Sasnak állóharcban is voltak komoly találatai, a második menetben egy ilyentől például le is ment McGregor. Összességében azonban kevés nagy pofont, sokkal inkább a nagyközönség számára kevésbé izgalmas földharcot hozott az egyébként nagyon egyoldalú küzdelem, amelyet Nurmagomedov egy mögé kerülés után fojtással zárt le.

A Meccs Utáni Káosz és Következmények
Utána viszont elszabadultak az indulatok. Az orosznak azonban nem volt elég a ketrecben aratott győzelem, kiugrott a közönség soraiba és elégtételt akart venni az őt végig szapuló közönségen. Miután McGregor feladta, Nurmagomedov előbb szidalmazta az ír csapatát, majd kiugrott az oktagonból, és ütlegelni kezdte Dillon Danist, a földharcedzőjét. Eközben McGregor a ketrecben a dagesztáni teamnek ugrott neki.
A FOJTÁS, AMIVEL VÉGE LETT A MECCSNEK - Az igazi izgalmak azonban ez után következtek, Nurmagomedov ugyanis kiugrott a ketrecből az őt végig hergelő McGregor-tábor közé. Mindenki ütött, akit csak ért, majd a ketrecen belül is folytatódott a „ki üt nagyobbat játék”, mert miközben a dagesztánit a biztonságiak megfékezték, emberei rátámadtak az éppen csak feltápászkodó McGregorra. Három főt őrizetbe is vettek az orosz csapatából, de a meccs után még a Las Vegas-i aréna büféjénél, a szurkolóknál is „elgurult a gyógyszer”, ők is egymásnak estek.

A történtek után Nurmagomedov csapatának három tagját letartóztatták, elvitték, később azonban elengedték őket. Az UFC elnöke, Dana White úgy döntött, nem jelenti fel a társaságot. Az illetékes sporthatóság pedig bejelentette: visszatartják a győzelemért járó pénzdíjat, amíg kivizsgálják az esetet.
A meccs utáni sajtótájékoztatón Nurmagomedov elnézést kért a történtekért. "Bocsánatot akarok kérni, nem ez volt a legjobb oldalam" - magyarázta. "Brooklynban meg nekiment a buszomnak, és kishíján megölt embereket. Szóval miért is arról beszélnek az emberek, hogy kiugrottam a ketrecből? Miért ez a téma? Nem értem. Az apám arra tanított, hogy mindig legyek tiszteletteljes. Akik ismernek, tudják, milyen vagyok. Ez egy olyan sport, amely a tiszteleten alapul, nem a mocskos beszéden. Változást akarok ebben. A vallásodat, a nemzetedet veszik a szájukra! Ilyesmiről nem beszélhetnek!"
A UFC Célja és a Jövő
Sokan úgy vélték, hogy a Nurmagomedov-McGregor csata lesz az, amiért a kevert harcművészetek sportágát, vagyis az MMA-t és az MMA vezető, amerikai szervezetét, a mérkőzéseket nyolcszög alakú ketrecben rendező UFC-t létrehozták. A UFC-t pedig egyértelműen a csúcsszórakoztatás céljából hozták létre. Mára az 1990-es évek indulása után sokat finomult a sportág, van kesztyű és azért több szabály is, mint az elején, ám a UFC továbbra sem mondott le a show-jellegről, amihez olyan nagyszájú és persze a ketrecben is nagyot alakító hősök (antihősök?) kellenek, amilyen McGregor. Viszont az, hogy az ír és csapata a mérkőzések előtt a legkisebb tiszteletet sem tanúsítja a másik iránt - a sajtótájékoztatón nem jelenik meg, amíg ellenfele is ott van, majd amikor megjelenik, whiskeyvel a kézben ordibál, káromkodik, patkánynak nevezi riválisát, annak menedzserét pedig terroristákhoz hasonlítja - az olyan indulatokat, feszültséget szül, aminek már semmi köze a sporthoz és előbb-utóbb robbanhat... Ezen a mérkőzésen totálisan kilépett a küzdelem a sportág adta keretek közül. Az a lélektani hadviselés, az az indulatfokozás, amit McGregor hónapokon keresztül előadott és amihez a UFC vezetése asszisztált, ide vezetett. A dagesztáni utcai harcos és csapata elveszítette az önkontrollt.
Khabib Nurmagomedov a Visszavágóról
Csaknem egy év után tért vissza az oktagonba a UFC könnyűsúlyú világbajnoka, Habib Nurmagomedov Abu Dzabiban az amerikai Dustin Poirier ellen. Ilyen kiindulási helyzet után nem csoda, hogy Abu Dzabiban sok szó hangzott el egy McGregor elleni esetleges visszavágóról is. „Ennek az embernek vissza kell térnie, és kilenc vagy tíz mérkőzést sorozatban meg kell nyernie - mondta Nurmagomedov az ESPN-nek. - Lehet, azok az emberek, akik ezt az interjút látják, azt gondolják, csak szövegelek, és amikor a UFC megkérdezi, akarok-e Conorral harcolni, ráadásul ezért milliókat kínál, akkor én el fogom fogadni. De nem. Jöjjön vissza, és mutassa meg, ki is ő valójában. Igazi harcosokkal akarok küzdeni - Dustin Poirier-vel, Tony Fergusonnal vagy minden idők egyik legjobb sportolójával, Georges St-Pierre-rel. Ellenük akarok fellépni, nem egy olyan figura ellen, aki sohasem nyer. Még az októberi meccsünket sem fejezte be. Nekem nem elég, ha csak megverem az embert. Mármint, hogy csak őt verem meg. Az nem elég. Az egész csapatát meg kell vernünk. A csapatomnak azt mondom, háborúba megyünk, nem harcba. Nem számít, hogy börtönbe kerülök miatta vagy hasonló. Ettől nem félek. Ő menjen csak a kórházba, mi meg megyünk a rendőrségre.”
tags: #mcgregor #khabib #teljes #meccs





