A női labdarúgás története: A kezdetektől a világhírig
A női futball nem egy újkeletű szeszély, amit a nők csak azért űznek, mert ezt is el akarják venni a szegény férfiaktól. Dehogyis: amióta van két lábunk és a rendelkezésünkre áll egy kerek, rúgható tárgy, azóta focizunk. Kínában ugyan cu-csünek hívták a játékot a Han-dinasztia alatt, de a nők ebben is részt vettek, ahogy az 1790-es években a mai Skócia területén is tartottak éves bajnokságokat.

Anglia: A kezdetek és a korai sikerek
Angliában az első feljegyzett meccset 1895. március 23-án játszották. 1894-ben egy Nettie J. Honeyball néven fellépő angol hölgy szokatlan újsághirdetéseket tett közzé: női futballistákat toborzott egy női futballcsapat megalakításához. Rövid idő alatt harmincan jelentkeztek, így Honeyball és társa, Florence Dixie hivatalosan 1895-ben megalapíthatta a British Ladies’ Football Club nevű egyesületet.
Az I. világháború alatt, 1915 és 1919 között a férfi labdarúgást általánosan felfüggesztették. A férfiak háborúztak, a nők dolgoztak és szabadidejükben fociztak. A leghíresebb angol női csapat a Dick, Kerr & Co. jármű- és lőszergyár dolgozóiból alakult egyesület lett. 1920-ban a fociláz a tetőfokára hágott: a játék napján 53 ezer néző özönlötte el a liverpooli Goodison Park stadionját, további 10-15 ezer szurkolót pedig haza kellett küldeni a bejáratnál.
A női futball korai úttörői | ITV News
Tiltások és küzdelmek
A hatalmas mennyiségű pénz és a női labdarúgás mérhetetlen sikere szemet szúrt az Angol Labdarúgó-szövetségnek (FA). Így hát egy évvel az 53 ezer nézőt vonzó játék után az FA megszavazta a női futball betiltását. A tiltás hatása azonnal érezhető volt: egy pillanat alatt eltörölte a szurkolói tömeget. A csapatoknak parkokban, rögbi vagy atlétika klubokban kellett játszaniuk, ám egyik sem tudta biztosítani a stadionok méreteit.
| Időszak | Esemény |
|---|---|
| 1895 | Első hivatalos női mérkőzés Londonban |
| 1921 | Az FA betiltja a női focit a tagklubok pályáin |
| 1971 | Az FA visszavonja a tiltást |
| 1991 | Az első hivatalos FIFA női világbajnokság |
A magyar női futball útja
Magyarország a kontinens államai közül viszonylag élen járt a női futball gondolatának meghonosításában. Az első magyar női futballcsapat 1912-ben Szegeden alakult meg. A húszas évek közepére a nők már rendszeres résztvevői voltak a tribünöknek, a két világháború közti két évtized sportsajtója pedig már „bájos hölgyszurkolóként” emlegette őket.
A magyar női labdarúgó-válogatott 1985. április 9-én Siófokon az NSZK ellen játszotta első hivatalos mérkőzését. Bárfy Ágnesék 1-0-ra győztek, ami óriási szakmai bravúrnak számított. Lovász Gyöngyi, a csapat tagja így emlékszik vissza: „Nagyon izgatottan készültünk a találkozóra, bizonyítani akartunk ellenük, hiszen olyan játékosaik voltak, mint Silvia Neid.”

Világméretű változások
1970 egyébként is fordulópontnak számított: ekkor rendezték meg az első nem hivatalos világbajnokságot. Mexikóban a megérkezésük pillanatától kezdve hősként voltak ünnepelve a játékosok; a 110 ezer fős stadionban minden jegy elkelt. Az egykori játékosok úgy értékelik, hogy a minden idők legnagyobb női foci eseménye vezetett el oda, hogy 1991-ben megtartották az első hivatalos női labdarúgó-világbajnokságot.
A női labdarúgás az elmúlt években hatalmas fejlődésen ment keresztül. Elképesztő volt átélni a közel telt házas mérkőzések hangulatát a világbajnokságokon, látni az utcákon masírozó szurkolótömegeket, ami korábban elképzelhetetlen volt női mérkőzés kapcsán. Szerencsére rengeteg pozitív példát lehet már látni arra, hogy gyermekvállalás után, édesanyaként a nők visszatérnek a profi futballba, ezzel is bizonyítva a sportág társadalmi elfogadottságát.
tags: #melyik #a #legjobb #noi #valogatott #fociban





