Gödöllői Röplabda Club

A női labdarúgás története: A kezdetektől a világhírig

2026.06.22

A női futball nem egy újkeletű szeszély, amit a nők csak azért űznek, mert ezt is el akarják venni a szegény férfiaktól. Dehogyis: amióta van két lábunk és a rendelkezésünkre áll egy kerek, rúgható tárgy, azóta focizunk. Kínában ugyan cu-csünek hívták a játékot a Han-dinasztia alatt, de a nők ebben is részt vettek, ahogy az 1790-es években a mai Skócia területén is tartottak éves bajnokságokat.

Történelmi női focicsapat a 20. század elején

Anglia: A kezdetek és a korai sikerek

Angliában az első feljegyzett meccset 1895. március 23-án játszották. 1894-ben egy Nettie J. Honeyball néven fellépő angol hölgy szokatlan újsághirdetéseket tett közzé: női futballistákat toborzott egy női futballcsapat megalakításához. Rövid idő alatt harmincan jelentkeztek, így Honeyball és társa, Florence Dixie hivatalosan 1895-ben megalapíthatta a British Ladies’ Football Club nevű egyesületet.

Az I. világháború alatt, 1915 és 1919 között a férfi labdarúgást általánosan felfüggesztették. A férfiak háborúztak, a nők dolgoztak és szabadidejükben fociztak. A leghíresebb angol női csapat a Dick, Kerr & Co. jármű- és lőszergyár dolgozóiból alakult egyesület lett. 1920-ban a fociláz a tetőfokára hágott: a játék napján 53 ezer néző özönlötte el a liverpooli Goodison Park stadionját, további 10-15 ezer szurkolót pedig haza kellett küldeni a bejáratnál.

A női futball korai úttörői | ITV News

Tiltások és küzdelmek

A hatalmas mennyiségű pénz és a női labdarúgás mérhetetlen sikere szemet szúrt az Angol Labdarúgó-szövetségnek (FA). Így hát egy évvel az 53 ezer nézőt vonzó játék után az FA megszavazta a női futball betiltását. A tiltás hatása azonnal érezhető volt: egy pillanat alatt eltörölte a szurkolói tömeget. A csapatoknak parkokban, rögbi vagy atlétika klubokban kellett játszaniuk, ám egyik sem tudta biztosítani a stadionok méreteit.

Időszak Esemény
1895 Első hivatalos női mérkőzés Londonban
1921 Az FA betiltja a női focit a tagklubok pályáin
1971 Az FA visszavonja a tiltást
1991 Az első hivatalos FIFA női világbajnokság

A magyar női futball útja

Magyarország a kontinens államai közül viszonylag élen járt a női futball gondolatának meghonosításában. Az első magyar női futballcsapat 1912-ben Szegeden alakult meg. A húszas évek közepére a nők már rendszeres résztvevői voltak a tribünöknek, a két világháború közti két évtized sportsajtója pedig már „bájos hölgyszurkolóként” emlegette őket.

A magyar női labdarúgó-válogatott 1985. április 9-én Siófokon az NSZK ellen játszotta első hivatalos mérkőzését. Bárfy Ágnesék 1-0-ra győztek, ami óriási szakmai bravúrnak számított. Lovász Gyöngyi, a csapat tagja így emlékszik vissza: „Nagyon izgatottan készültünk a találkozóra, bizonyítani akartunk ellenük, hiszen olyan játékosaik voltak, mint Silvia Neid.”

A magyar női labdarúgó-válogatott 1985-ös mérkőzése

Világméretű változások

1970 egyébként is fordulópontnak számított: ekkor rendezték meg az első nem hivatalos világbajnokságot. Mexikóban a megérkezésük pillanatától kezdve hősként voltak ünnepelve a játékosok; a 110 ezer fős stadionban minden jegy elkelt. Az egykori játékosok úgy értékelik, hogy a minden idők legnagyobb női foci eseménye vezetett el oda, hogy 1991-ben megtartották az első hivatalos női labdarúgó-világbajnokságot.

A női labdarúgás az elmúlt években hatalmas fejlődésen ment keresztül. Elképesztő volt átélni a közel telt házas mérkőzések hangulatát a világbajnokságokon, látni az utcákon masírozó szurkolótömegeket, ami korábban elképzelhetetlen volt női mérkőzés kapcsán. Szerencsére rengeteg pozitív példát lehet már látni arra, hogy gyermekvállalás után, édesanyaként a nők visszatérnek a profi futballba, ezzel is bizonyítva a sportág társadalmi elfogadottságát.

tags: #melyik #a #legjobb #noi #valogatott #fociban

Népszerű bejegyzések:

GRC