Gödöllői Röplabda Club

A Magyar Labdarúgó Szövetség Adatbankjának archívumából: A magyar futball korai évei

2026.06.20

A labdarúgás története Magyarországon gazdag és eseménydús, melynek fontos eseményeit és mérföldköveit az MLSZ Adatbankja is őrzi. Az évszázadforduló körüli időszak különösen mozgalmas volt, ekkor alapozódtak meg a sportág hazai intézményi keretei és bontakozott ki a nemzetközi szereplés.

A labdarúgás születése és terjedése Magyarországon

Az első klubok közötti mérkőzésre 1898. február 6-án került sor, amikor a BTC II. a Műegyetem alig két hónapos csapata ellen játszott. A megjelent ötszáz főnyi közönség kellemes, bár kicsit télies időben jó játékot és meglepetést láthatott. A lelkes és lendületes Műegyetem 5:0-ás győzelmet aratott. Néhány héttel később, 1898. február 20-án a Műegyetem ellen a BTC I. csapata állt ki, és az eredmény 1-0-ás félidő után 3-0 lett a BTC javára.

A nemzetközi színtéren való bemutatkozásra sem kellett sokat várni. Az első idegenben játszott nemzetközi mérkőzésre 1898. március 25-én került sor Bécsben. Tulajdonképpen az előző év október 31-én játszott budapesti találkozó visszavágójáról van szó. A vendéglátó Vienna Cricket and Football Club 4:1 arányban győzedelmeskedett a BTC felett. A labdarúgás gyors terjedését mutatja, hogy 1899-ben már vidéken is voltak hivatalos mérkőzések.

1900-ban már elmondható, hogy a labdarúgás polgárjogot nyert Magyarországon, hiszen hetente voltak nemzetközi találkozók, hazai mérkőzések és vidéken is egyre gyakrabban gurult a labda a pályákon. Ebben az évben 20 vidéki, 63 fővárosi, 56 nemzetközi mérkőzést játszottak a klubcsapatok. Az első jótékonysági futballtornát is megrendezték a mentők javára, a nyertes a bécsi Cricketer lett, megelőzve a BTC-t és az FTC-t. A sportág növekedésével együtt azonban kihívások is jelentkeztek. 1900. március 22-én a MAC látta vendégül a berliniek csapatát a Millenárison. A mérkőzésen két szerencsétlen véletlen is történt: Orbán főhadnagy, a MAC játékosa a lábát, majd a német Hiller a karját törte. Az eset kapcsán ismét felerősödött a labdarúgás ellenzőinek a hangja. Del Medico Ágoston városatya javasolta Budapest közgyűlésének, hogy minden iskolában tiltsa meg a labdarúgást. A közoktatási miniszter pedig valamennyi állami iskolából titsa ki ezt a veszélyes játékot.

Az MLSZ megalakulása és az első bajnoki idény

A labdarúgás helyzetének megvitatására 1900. december 22-én jött össze 17 sortegylet, sportszervezet, valamint a sport iránt érdeklődő. A tervezett bajnokság beindítása volt a fő téma, de többen felvetették, hogy először szövetséget kellene alakítani. Amikor kiderült, hogy a torna és az atlétikai szövetség is szeretné az irányítása alá vonni a labdarúgókat, a szövetség alakítás mellett döntöttek. Erre 1901. január 19-én került sor, amikor megalakult a Magyar Labdarúgók Szövetsége (MLSZ). Az első MLSZ ülésre 1901. február 4-én került sor.

Ezt követően hamarosan kezdetét vette az első nemzeti bajnokság, az NB I. A nyitó mérkőzést 1901. február 17-én a régi Millenáris-pályán Speidl Zoltán játékvezető irányításával a BTC játszotta a BSC-vel és 4:0-ra nyert. Az első magyar bajnoki gólt Ray Ferenc lőtte alig 15 perccel a találkozó megkezdése után. 1901. március 28-án a magyar bajnokság II. osztályában is megkezdődtek a küzdelmek.

A régi Millenáris Pálya az 1900-as évek elején

A magyar válogatott első lépései a nemzetközi porondon

A válogatott viadalok furcsa módon vereséggel kezdődtek 1901. április 4-én, amikor az MLSZ Intéző Bizottsága által összeállított A és B keret csapott össze egymással, és a B csapat 4:3-ra győzött. Stoble Ferencnek, az első szövetségi kapitánynak ennek ellenére csak két játékos átvételét engedélyezték a küszöbön álló nemzetközi viadalra. A válogatott első nemzetközi mérkőzése 1901. április 11-én volt, igaz az ellenfél egyelőre csak egy klubcsapat, az angol Richmond AFC volt. Az eredmény: Magyarország-Richmond AFC 0:4. Az angolok az előző nap pihentek, de az azt megelőző három napban legyőzték a MUE, a BTC és a Műegyetemi FC csapatát is. Két nappal később, 1901. április 13-án újabb angol csapat ellen tehettük próbára tudásunkat: Magyarország-Surrey Wanderer 1:5, a következő napon 1:6.

1901. június 30-án Bécsben, Bécsi ramblers-Pesti ramblers néven először rendeztek labdarúgó mérkőzést Ausztria és Magyarország válogatottjának tekinthető csapatok között. Az eredmény 0:0 lett. Néhány hónappal később, 1901. szeptember 8-án ismét rambler mérkőzésre került sor, de ezúttal nálunk Budapesten. A Pesti rambler-Bécsi rambler 3:2-es összecsapáson megszületett tehát válogatottnak tekinthető csapatunk első győzelme és első gólja is. 1901. március 17-én a magyar labdarúgás első nagy nemzetközi sikerét is ünnepelhette.

A sportág nemzetközi terjeszkedését jól mutatja, hogy Dél-Amerikában először 1901. május 16-án játszottak nemzetközi mérkőzést. Uruguay és Argentína csapott össze és az argentínok 3:2-re győztek. Ez a két válogatott volt a világon a 7. és a 8. nemzeti csapat. 1901-ben a Richmond AFC-n kívül még néhány akkoriban jelentős külföldi vendég csapat is meglátogatta az országot és mérte össze tudását a magyar labdarúgókkal, pontosabban alkalmat adtak arra, hogy tanulhassunk tőlük, és mi éltünk is ezzel a lehetőséggel.

Az első hivatalos válogatott mérkőzések és a FIFA megalakulása

A magyar labdarúgó válogatott első hivatalos nemzetközi mérkőzésén 1902. október 12-én az osztrák válogatott ellen játszott, akiknek szintén ez volt az első hivatalos nemzetközi bemutatkozásuk. A mérkőzést Ausztria - Magyarország 5:0 (Wien-Budapest) eredménnyel zárult. Akkor még senki sem tudta, hogy ez a mérkőzés "hivatalos nemzetek közötti" találkozó lesz. A két szövetség közötti összecsapásnak gondolták és meghirdetve is Wien-Budapest néven volt. Csupán 1908-ban született döntés arról, hogy mely találkozókat sorolják a hivatalos mérkőzések közé. Arról viszont már akkor volt megállapodás, hogy ezután évente kétszer mérkőznek meg egymással, egyszer Budapesten, egyszer pedig Bécsben. Ez a két ország volt a nemzetközi labdarúgás porondján a 9. és 10. nemzeti válogatott. Az európai kontinensen ez a két ország játszott először egymással. Ez a mérkőzés ebben az évben a nyolcadik nemzetek közötti találkozó volt.

Az első nemzetközi győzelemre 1903. április 5-én került sor, amikor Magyarország - Csehország 2:1 arányban győzött. Az első hivatalos válogatott gól szerzője Borbás volt. Érdekesség, hogy a csehek gólját is magyar "szerezte", ugyanis öngól volt. Ez volt Csehország első nemzetközi mérkőzése, ezzel ők lettek a 11. nemzetközi labdarúgó nemzet. Akárcsak az elmúlt évben, 1903-ban is az Ausztria - Magyarország 4:2 mérkőzés zárta a nemzetközi mérkőzések sorát, amelyekből erre az évre már tíz jutott.

A magyar labdarúgó válogatott első hivatalos mérkőzésének plakátja

1904. május 1-jén két újabb válogatott játszott hivatalos nemzetközi mérkőzést. Belgium és Franciaország ütköztek meg, de nem dőlt el ki a jobb, hiszen az eredmény 3:3 lett. Ez a két ország a 12. és a 13. volt a sorban. Az év egyik legfontosabb eseménye 1904. május 21-én volt, amikor megalakult a Fédération Internationale de Football Association (FIFA), a labdarúgás nemzetközi szervezete Zürich-i székhellyel. Az alapító országok Belgium, Dánia, Franciaország, Hollandia, Spanyolország, Svájc, Svédország voltak. Az MLSZ nem vett részt, mert a monarchia miatt tisztázatlan volt a közjogi helyzete. Meghívót ugyan kapott, de az osztrák szövetségen keresztül.

Az MLSZ közgyűlésén 1904. március 10-én már 23 egyesület képviseltette magát, és végleges formába öntötték a bajnoki szabályokat.

A világbajnokság teljes története

Nemzetközi terjeszkedés és szabályváltozások

1905. április 5-én Hollandia is kilépett a nemzetközi labdarúgás porondjára, ők voltak a 14-ek a sorban és mindjárt kétszer is pályára léptek. A válogatottban szereplő játékosok számára 1905. június 9-én kiosztották a nemzetközi szereplés szimbólumát, a szövetség bársony sapkáját (honorcap). Akkor már kilenc mérkőzést tartottak számon, mert ide sorolták az 1901-ben a Richmond AFC (április 11-én játszották és 0:4 arányban elvesztettük) és a Surrey Wanderers ellen vívott találkozókat is.

1906-ban a hivatalos labdarúgó nemzetek sorához 15-ként csatlakozik az első nem európai ország, Dél-Afrika. Ugyanezen év júniusában a FIFA berni kongresszusán új szabályokat fogadtak el. A kapus a jövőben a 11-es rúgásnál nem távolodhat el az alapvonalról, csak oldalirányban mozoghat. Ezután a labdának bőrből kell lennie, a cipőkbe a jövőben nem helyezhetők fém betétek.

A nemzetközi labdarúgásba belépő országok (1901-1906)

Év Ország(ok) Sorszám
1901 Uruguay, Argentína 7., 8.
1902 Ausztria, Magyarország 9., 10.
1903 Csehország 11.
1904 Belgium, Franciaország 12., 13.
1905 Hollandia 14.
1906 Dél-Afrika 15.

1907. október 27-én Jubileumi mérkőzést rendeztek annak emlékére, hogy magyar csapat tíz éve játszott először nemzetközi mérkőzést. A két csapat most is, mint akkor, a BTC és a Vienna Football Club volt. Az ünnepségen részt vett Stobbe Ferenc, a magyar labdarúgás egyik alapítója, a kezdő rúgást pedig Kárpáthy Béla, az MLSZ elnöke végezte el. Fontos technikai mérföldkő volt 1907. november 3-án a Magyarország - Ausztria 4:1 mérkőzés, amely az első olyan magyar labdarúgó mérkőzés volt, amelyen filmfelvételt készítettek.

Az MLSZ Adatbank szerepe a történelem megőrzésében

Az MLSZ adatbankja nem csupán a közelmúlt eseményeit rögzíti, hanem a sportág korai éveinek adatait is gondosan archiválja. Az adatok segítségével ma is elemezhetők a múltbeli teljesítmények, például az NB I. első tizenegy fordulójának legjobbjai, külön bontva csatárokra, védőkre, középpályásokra, kapusokra és edzőkre. A "grafikon" elemzések megmutatják, hogyan alakultak a bajnokságok paraméterei, például az idei a harmadik olyan bajnokság, amelyikben tizenkét csapat indul, így legalább nem kellett sokat végigpörgetnünk, hogy találjunk egy, a mostani mutatóinkhoz hasonló teljesítményt.

Az MLSZ Adatbank felülete

Az archívum segítségével követhetővé válik a magyar labdarúgás fejlődésének minden fontos állomása, a kezdeti lelkesedéstől a nemzetközi sikerekig és a szabályok finomodásáig. Az MLSZ adatbankja szerint még ma is számos részlet, például meccsek helyszínei, mint például a Fáy pálya, megőrződnek, lehetőséget adva a múlt folyamatos kutatására és bemutatására.

tags: #mlsz #adatbank #archivum

Népszerű bejegyzések:

GRC