Gödöllői Röplabda Club

Németh Zsolt: A "Dobópápa" Fia, Világbajnoki Ezüstérmes Kalapácsvető és Sikeres Edző

2026.06.22

Ez a cikk Németh Zsolt életútját mutatja be a rendelkezésre álló adatok alapján. Fontos megjegyezni, hogy a mellékelt források két különböző Németh Zsolt életrajzi adatait tartalmazzák, egy sportolóét és egy politikusét. A cikk elsősorban a magyar kalapácsvetés kiemelkedő alakjára, Németh Zsoltra (született 1971. november 9.) koncentrál, akinek pályafutása és edzői munkássága részletesen dokumentált. Az "UVSE" sportklubhoz kapcsolódó információk nem szerepelnek a rendelkezésre álló szövegben.

Németh Zsolt, a „dobópápa” Németh Pál fia, a kilencvenes évek kiemelkedő magyar kalapácsvetője volt, aki világbajnoki ezüstérmet szerzett, Universiadét nyert. Két olimpián vett részt sportolóként, négyen edzőként, jelenleg az ország legeredményesebb atlétikai akadémiáját, a szombathelyi Dobó SE-t vezeti.

A kezdetek és a sportágválasztás

Németh Zsolt Szombathelyen született 1971. november 9-én. Már kiskorában rendszeresen lejárt az atlétikapályára, ekkor még nem magától, hanem mert korábbi NB I-es kosárlabdázó édesapja, Németh Pál, a későbbi „dobópápa”, vitte magával a szombathelyi Haladáshoz.

Eleinte jobban szerette a kézilabdát. Édesapja tanácsolta fiának, aki eredetileg nem is akart dobóatléta lenni, hogy ne kezdjen csapatsportba, mert az eredményessége a társaktól is függ. A tanács egy ideig hatástalan volt, fia focizott, kosárlabdázott és kézilabdázott egyszerre, utóbbiban különösen ügyes volt, a megyeválogatottságig jutott, majd amikor kiválasztotta a Győr, édesapja nem engedte el.

Maradt a kalapácsvetés, amelyben tizenhárom évesen indult először korosztályos országos bajnokságon, és rögtön második lett. A fordulat tizenöt éves korában jött, amikor egyéni csúccsal csak kilencedik lett, nem került döntőbe, és megfogadta, hogy jövőre megnyeri az aranyérmet. Addig leginkább a társaság miatt járt edzésre, de onnantól fanatikusan edzett, ha kellett, hajnalban kelt, és egy év múlva valóban megnyerte a korosztályos országos bajnokságot, ráadásul rögtön az első dobással.

Németh Zsolt gyerekkorában a szombathelyi atlétikapályán édesapjával

Versenyzői pályafutás és sikerek

Bár az atlétika lett a legfontosabb az életében, a kézilabdát nem hagyta abba még az egyetemen sem. Utánpótlásban sokkal több sikerben volt része súlylökésben és diszkoszvetésben, mint kalapácsvetésben, leginkább azért, mert utóbbiban annyira erős volt a hazai mezőny.

Felnőttként is rendszeresen indult mindhárom versenyszámban, sőt, általában dobogós helyen is végzett, súlylökésben 18,51 m, diszkoszvetésben pedig 54,33 m volt az egyéni csúcsa.

Kalapácsvetésben 1990-ben indult először felnőtt országos bajnokságon, de csak egyszer tudta megnyerni, 1997-ben, leginkább azért, mert pályafutása során nem akármilyen riválisokkal kellett megküzdenie itthon. Olyan ellenfelei voltak, mint Gécsek Tibor, Kiss Balázs, Vörös Sándor, Sinka Albert, Vida József, Szitás Imre, vagy később Annus Adrián.

Németh Zsolt legnagyobb utánpótlás-sikerét 1990-ben érte el, amikor hatodik helyen végzett a plovdivi junior-világbajnokságon, majd öt évvel később ugyancsak hatodik lett a fukuokai Universiadén.

Két olimpián képviselte Magyarországot, az 1996-os atlantai, majd a 2000-es sydney-i nyári játékokon.

Pályafutása legsikeresebb éve 1999 volt, amikor megnyerte a mallorcai Universiadét, majd Sevillában világbajnoki ezüstérmet szerzett. Ebben az évben egy veszprémi válogatón érte el egyéni csúcsát, 81,56 métert, amiben meghúzódott a combközelítő izma, így sérülten érkezett a világbajnokságra.

Pályafutása során ötször dobott nyolcvan méter felett, 2001-ben gerincműtéten esett át, egy évet ki kellett hagynia. 2003-ban egy térdsérülés után már nem tudta magát felépíteni, már csak seniorversenyeken indult, 2007-ben és 2008-ban a világ- és Európa-bajnokságot is megnyerte.

Egyesületi háttér és a Dobó SE

A kilencvenes években új egyesületet szerveztek, mivel a Haladásnál úgy érezték, a klub sem erkölcsi, sem anyagi téren nem becsüli meg őket. Németh Pál vezetésével létrejött a Szombathelyi Atlétikai Club '93, amelyből aztán 1996-ban Dobó SE lett.

Németh Zsolt (sportoló) egyesületei
Időszak Egyesület Város
1984 - 1993 Haladás VSE Szombathely
1993 - 1995 Szombathelyi Atlétikai Club '93 Szombathely
1996 - 2004 Szombathelyi Dobó SE Szombathely
A szombathelyi Dobó SE emblémája

Edzői pályafutás és az akadémiai rang

Már 2006-ban edzőnek állt Horvátországban. Édesapja halála után bátyjával, Lászlóval átvette a Dobó SE irányítását, amely 2013-ban megkapta az akadémiai rangot. Jelenleg az ország legeredményesebb atlétikai akadémiáját, a szombathelyi Dobó SE-t vezeti.

Legsikeresebb tanítványai az olimpiai bajnok Pars Krisztián; az olimpiai ezüstérmes, világbajnoki bronzérmes, Európa-bajnoki ezüstérmes Halász Bence és az ifjúsági világbajnok, olimpikon Gyurátz Réka.

Az edzői munkával járó kihívásokról is beszélt:

Volt, hogy „fent” nem értették meg, vagy talán nem is akarták megérteni, hogy a dobóatlétáknak háromszázhatvanöt napot kell edzeniük, emiatt akadtak is félreértések az üzemeltetővel: előfordult, hogy bezárt mindent, nekünk pedig fel kellett törnünk a zárat, hogy edzeni tudjunk.

Németh Zsolt edzőként tanítványai körében

Németh Zsolt (politikus) életútja

A források egy másik Németh Zsolt életrajzi adatait is tartalmazzák, aki politikai és közigazgatási pályán ért el sikereket. Ő 1963-ban született Szombathelyen.

1984-ben földmérő üzemmérnökként szerzett diplomát az Erdészeti és Faipari Egyetem székesfehérvári Földmérési és Földrendezői Főiskolai Karán.

1984 és 1990 között a zalaegerszegi KÉV művezetője, később kitűző mérnöke. 1995 és 1996 között a STUAG Építéskivitelező Kft., 1997 és 1998 között pedig a STRABAG Hungária Építő Rt. építésvezetője Szombathelyen.

Politikai pályafutása Vasváron kezdődött, ahol 1990 és 1994 között polgármester volt és tagja a Nyugat-Dunántúli Területi Vízgazdálkodási Tanácsnak. 1998 óta országgyűlési képviselő.

1998 és 2010 között az Országgyűlés jegyzője volt, és 2004-ben az Országgyűlés jegyzői kara által alapított Szacsvay Imre-díjjal tüntették ki.

Országgyűlési képviselői megbízatása során tagja volt a gazdasági, a rendészeti, az idegenforgalmi, az önkormányzati, valamint a foglalkoztatási bizottságnak.

2010 és 2014 között a Vidékfejlesztési Minisztérium vidékfejlesztésért felelős államtitkára. 2018-tól az Országgyűlés Költségvetési Bizottságának tagja.

2018 és 2022 között kiemelkedő nemzeti értékek felügyeletéért felelős miniszteri biztosként is tevékenykedett, 2018 júniustól novemberig is ebben a pozícióban.

Németh Zsolt, mint országgyűlési képviselő

tags: #nemeth #zsolt #uvse

Népszerű bejegyzések:

GRC