Gödöllői Röplabda Club

A jégkorong pontrendszereinek összehasonlítása: NHL vs. IIHF

2026.06.22

A jégkorong világában jelentős különbségek figyelhetők meg az európai és a tengerentúli szabályok között, amelyek közül az egyik legfontosabb a pontrendszer alkalmazása. Míg a tengerentúli NHL-ben 1999-es bevezetése óta a 2+1-es pontrendszert alkalmazzák, addig a világbajnokságokon és majdnem minden európai bajnokságban a hárompontos szisztéma az irányadó.

Összehasonlító táblázat a pontrendszerekről
Eredmény NHL (pont) IIHF/Európai (pont)
Győzelem rendes játékidőben 2 3
Győzelem hosszabbításban/büntetőkkel 2 2
Vereség hosszabbításban/büntetőkkel 1 1
Vereség rendes játékidőben 0 0

A hárompontos rendszer előnyei

A Nemzetközi Jégkorongszövetség (IIHF) és a témával foglalkozó kutatók egyetértenek abban, hogy a hárompontos rendszer sokkal hatékonyabban ösztönzi a támadójátékot. Számokkal bizonyítható, hogy ez a szisztéma arra sarkallja a csapatokat, hogy 60 percen belül döntsék el a mérkőzéseket, ezzel elkerülve az unalmas végjátékokat. Dave Fitzpatrick sportigazgató állítja, a rendszer jót tett a sportágnak, hiszen izgalmasabban alakulnak a véghajrák.

Különbségek és kritikák az EBEL-szisztémával kapcsolatban

Érdekes példa az EBEL (osztrák bázisú liga), ahol a győzelemért két pont jár, akár 60 perc után, akár hosszabbításban vagy büntetőkkel születik. A vereségért csak akkor nem kapnak pontot a csapatok, ha a rendes játékidőben maradnak alul. Ez a rendszer kedvezhet a döntetleneknek, mivel egyrészt iksz után is meg lehet szerezni a maximális pontszámot, másrészt felmerülhet a gyanú, hogy az egymással szimpatizáló csapatok szándékosan játszanak egálra.

Az előző szezon adatai alapján az EBEL-alapszakaszban a meccsek 21,1 százaléka ért véget döntetlennel, míg a nemzetközi gyakorlatot követő német DEL-ben ez az adat 19,5 százalék volt. További megfontolásokra ad okot a tény, hogy az EBEL tavalyi rájátszásában 38 mérkőzésen csak háromszor volt szükség extra játékra, ami mindössze 7,9 százalékot jelent.

Jégkorongpálya sematikus ábrázolása és a bedobópontok

Hazai kitekintés és jövőbeli változások

A magyar bajnokságban (OB I.) a 2002/03-as idényben használtak utoljára klasszikus, kétpontos rendszert. A 2003/04-es szezontól kezdődően a 3-2-1-0 szisztémát alkalmazzák. A következő szezonban a Mol Ligában, az OB I.-ben, az OB I/B.-ben, valamint a junior- és ifjúsági bajnokságokban is ez a szabály érvényes: a rendes játékidőben elért győzelem 3 pontot ér, a vesztes 0-t kap. Döntetlen esetén hirtelen halál, majd büntetőlövések következnek, ahol a győztes 2, a vesztes 1 pontot szerez.

tags: #nhl #gy #zelem #2 #pont

Népszerű bejegyzések:

GRC