Gödöllői Röplabda Club

Az olasz vízilabda sikerei és kihívásai a nemzetközi porondon

2026.06.22

Az olasz vízilabda-válogatott, mind a férfi, mind a női csapatok, rendszeres és meghatározó résztvevői a nemzetközi tornáknak, számos emlékezetes mérkőzéssel és eredményekkel gazdagítva a sportág történelmét. Gyakran találkoznak a magyar csapatokkal is, ami rendre kiélezett küzdelmeket hoz.

Az olasz férfi vízilabda-válogatott csapatképe

Férfi Vízilabda-válogatott

Az olasz férfi vízilabda-válogatott eredményei a legmagasabb szinten is figyelemre méltóak. Alessandro Campagna szövetségi kapitány irányításával rendszeresen a világ élmezőnyében szerepelnek, és kulcsjátékosaik, mint Francesco Condemi, Edoardo Di Somma, Lorenzo Bruni, Matteo Iocchi, Vincenzo Dolce hozzájárulnak a sikereikhez.

Részvétel Európa- és Világbajnokságokon

A férfi vízilabda Európa-bajnokságokon az olasz csapat gyakran szerepel a dobogós helyekért vívott küzdelmekben. 2026. január 13-án megvan az olaszok és a románok második győzelme a férfi vízilabda Eb-n, ahol a szlovák együttes valamivel nagyobb ellenállást fejtett ki a vártnál. 2026. január 11-én könnyed olasz sikert arattak a törökök ellen, ahol az olaszok legeredményesebbje a négy gólig jutó Francesco Condemi volt.

A belgrádi férfi vízilabda Európa-bajnokságon az olasz válogatott a papírformának megfelelően simán nyert a románok ellen, így százszázalékos mérleggel zárta a csoportküzdelmeket. Olaszország-Románia mérkőzésen 20-6 volt az eredmény.

A középdöntőben Belgrádban a férfi vízilabda Európa-bajnokság középdöntőjének F-csoportjában Olaszország csak két góllal, 16-14-re győzött Grúzia ellen. Grúzia-Olaszország 14-16 lett. Ezt követően Görögország a csoport rangadóján 15-13-ra legyőzte Olaszországot, és bejutott az elődöntőbe, méghozzá első helyen. A román csapat az első nyolc között végzett az Eb-n, ahogy az olaszok vereségével az is eldőlt, hogy nem juthat be a négy közé.

Férfi Európa-bajnokság, Belgrád, F-csoport, 2026

M Gy Sz L Gk Pont
1. Görögország 4 4 - - +29 12
2. Horvátország 4 3 - 1 +31 9
3. Olaszország 4 3 - 1 +25 9
4. Románia 4 2 - 2 -16 6
5. Grúzia 4 - - 4 -32 0
6. Törökország 4 - - 4 -37 0

A magyar-olasz férfi vízilabda rivalizálás

A magyar és az olasz férfi válogatott összecsapásai mindig nagy figyelmet kapnak. 2026. április 12-én férfi pólósaink az olaszoktól is kikaptak a világkupa selejtezőjében, három vereséggel és utolsó helyezéssel zárták a második csoportkört.

2025. június 9-én a visszatérő olaszok egy góllal legyőzték Manherczéket Nápolyban. Hatgólos hátrányban is volt, a végén mégis az egyenlítésért támadhatott férfi vízilabda-válogatottunk. Varga Zsolt szövetségi kapitány értékelte a vízilabda-válogatott nápolyi mérkőzését: Az első félidőből van mit tanulnunk, a másodikra bátran építhetünk.

Lelátó - A belgrádi Európa-bajnokságra készül a magyar férfi-vízilabda válogatott - HírTV

A 2024-es vizes vb-n ötméteresekkel győzték le az olaszokat a férfi vízilabdások. Kétgólos hátrányból egyenlítettünk, majd ötméteresekkel legyőztük az olaszokat a vizes vb-n! Vámos Márton kiválóan védekezett, Zalánki Gergő fontos gólokat szerzett, Vogel Soma remekelt a kapuban.

2022. június 29-én a vizes vb-n megoldhatatlan feladat elé állították az olaszok a mieinket. Az olaszok jobban játszottak, és megérdemelten jutottak a négy közé, így ők találkoznak a görögökkel az elődöntőben.

A 2019-es vizes vb elődöntőjében Olaszország 12-10-re legyőzte Märcz Tamás csapatát. Az olaszok nyertek, és készülhettek a fináléra, míg a mieinknek maradt a horvátok elleni bronzmeccs. Egynegyednyi kihagyás után elveszítette az elődöntőt a férfi pólóválogatott.

A 2018-as férfi vízi Eb-n az olaszok hét góllal verték a mieinket. Az olasz válogatott 6-0-val kezdett, innen pedig már nem tudtunk visszakapaszkodni. Férfi pólósainktól csak egy fellángolásra futotta az olaszok ellen, a 9. percben már 6-0-ra vezetett az ellenfél, sima volt a csoportrangadó.

A 2013-as világkupa-selejtezőn Alexandroupoliban az olaszok elleni 12-9-es vereséggel zárta a magyar férfi vízilabda-válogatott a tornát, így negyedik lett. Varga Zsolt a torna végén értékelte a csapat teljesítményét: „A tornát nyilvánvalóan ketté lehet bontani. Az első fázisában a továbbjutás volt az elsődleges cél, miután ezt elértük, a másodikat úgy igyekeztem felfogni, mintha játszanánk egy jó nemzetközi tornát, amelyen gyakorolhatunk, elsősorban a fiatal játékosokkal főszerepben.” Hozzátette: „Még a brutalitás miatt megítélt négyperces hátrányos fázis is sokat számított, bebizonyosodott, hogy jól le tudjuk hozni, gólokat lőttünk, a játékosok megcsinálták, amit kértem. Nyilván szerettünk volna győzelemmel zárni, a játékosok kitették a szívüket-lelküket, ez most így alakult.”

Kontroversziák és büntetések

A 2024-es Párizsi Olimpián az olaszok ritkán látható módon tiltakoztak a spanyolok elleni férfi vízilabdatornán. Az olasz játékosok a himnusznál hátat fordítottak a tisztviselők asztalának, majd csak passzívan vettek részt a játékban. Az olaszok szerint elfogadhatatlan, ami történt a mieink elleni olimpiai pólónegyeddöntőben, egyértelmű játékvezetői hibának tartják Francesco Condemi négyperces kiállítását.

2024. október 18-án féléves eltiltással büntették az olasz férfiválogatottat, miután még a magyarok elleni mérkőzés után, a parkolóban vonták kérdőre a játékvezetőket; nem lehetnek ott a világkupán.

Párizs 2024 férfi vízilabda mérkőzés

Női Vízilabda-válogatott

Az olasz női vízilabda-válogatott is rendszeresen megméretteti magát a világversenyeken, és szoros küzdelmeket vív a világ legjobb csapataival.

A magyar-olasz női vízilabda összecsapások

A magyar és olasz női válogatottak mérkőzései is izgalmas pillanatokat hoznak. 2025. július 13-án női vízilabda vb-negyeddöntőben az olaszok jöhetnek a mieinknek, az olaszok ezúttal is szokatlanul sokat hibáztak hátul; a B-csoportban a vb-címvédő legyőzte az Európa-bajnokot.

2023. június 11-én női vízi mérkőzésen háromgólos hátrányból is simán verte az olaszokat a magyar válogatott. Gurisatti Grétáék 2-5-ről fordítva nyertek végül öt góllal a Margitszigeten.

A 2022-es vizes vb-n vereséget szenvedtünk Olaszország ellen a női pólótornán. Az olaszok a harmadik negyedben megszerzett előnyüket rutinosan megtartva megnyerték a találkozót. Hiába a jó kezdés, az olaszok nyerték meg a csoportrangadót, így a remekül védekező olaszok győzelmével tulajdonképpen eldőlt, hogy nem lehetünk csoportelsők.

2022. április 24-én női vízi-vl: elveszítették a bronzmérkőzést a mieink Olaszország ellen. A bronzérem sorsa rendkívül hektikus mérkőzésen dőlt el, amelyen a magyar válogatott maradt alul.

2021. január 23-án legyőzték az olaszokat, kijutottak az olimpiára női vízilabdázóink! A magyar válogatott végig vezetve győzte le a házigazdát, ezzel megváltva a tokiói repülőjegyet.

Egyéb nemzetközi szereplések

A 2024-es női vízilabda Eb-n bronzérmes, egyben olimpiai résztvevő Görögország. A hellének a mieinkkel a nyolc között kibabráló olaszokat győzték le a harmadik helyért rendezett találkozón. A görög válogatott szerezte meg a bronzérmet a női vízilabda Európa-bajnokságon, miután a harmadik helyért vívott mérkőzésen 15-8-ra legyőzte Olaszországot.

A világbajnoki címvédő (amely két éve 7-6-ra győzte le az olasz csapatot, és lett ezzel harmadik az Eb-n, míg a mostani kontinenstorna középdöntőjében 15-10-re győzött) alaposan bekezdett a bronzcsatában, három perc alatt 3-1-re vezetett, majd újabb három gólt szerzett. A folytatásban sem volt esélye 2004 olimpiai bajnokának, a görögök tovább növelték előnyüket, a harmadik negyedben is ötször találtak be. Görögország gól nélkül maradt a záró negyedben, de így is simán, 15-8-ra nyert, ezzel ismét megszerezte a bronzérmet, akárcsak az előző Eb-n.

A 2024-es Párizsi Olimpián Magyari Alda két ötméterest is kivédett a szétlövésben, az ötödik helyen zárta a női vízilabdatornát a magyar csapat. A mieink a görögöket, az olaszok a kanadaiakat verték az előző körben.

Olaszország fontos szerepet játszott Tóth Noémi pályafutásában is, aki az olasz válogatott rendelkezésére állhatott. Kikérőt hozott a postás a pólószövetségnek, amelyben a magyar elöljárók hozzájárulását kérvényezték abban, hogy Tóth Noémi az olasz válogatott rendelkezésére állhasson. Álljon.

Női vízilabda Európa-bajnokság bronzmérkőzés

Trebinje Kupa és egyéb felkészülési tornák

Az olasz csapatok gyakran részt vesznek felkészülési tornákon, ahol a top csapatokkal szemben csiszolják tudásukat.

2017. július 21-én Vizes vb: szétlövés az olaszok ellen? A magyar férfi vízilabda-válogatott hétfőn 10-9-re kikapott Olaszországtól a Trebinje-kupa döntőjében. Inkább most kapjunk ki így, mint a közeledő belgrádi Európa-bajnokságon bármelyik mérkőzésünkön - bár felkészülési meccsen is kétségtelenül bosszantó egy utolsó másodperces góllal alulmaradni, főleg, hogy egyébként jól játszottunk.

A Trebinje Kupa döntőjében Olaszország-Magyarország 10-9 (3-3, 2-4, 1-1, 4-1) lett. Az olaszoknál Iocchi 3, Dolce 2, Ferrero 1, Alesiani 1, Gianazza 1, Bruni 1, Balzarini 1 gólt szerzett. A magyar oldalon Vigvári Vince 2, Manhercz K. 1, Varga V. 1, Nagy Ákos 1, Kovács P. 1, Vigvári Vendel 2, Batizi 1 góllal járult hozzá. Varga Zsolt edző ekkor is fontos tanulságokat emelt ki: „A torna elérte a célját, nagyon jó mérkőzéseket játszottunk, sokkal stabilabb védekezéssel, mint a felkészülés eddigi időszakában bármikor. Ez a mérkőzés is egy sor tanulsággal szolgált, például meg kell tanulni, hogy még a követhetetlen bíráskodás mellett is lezárjunk egy olyan meccset, amelyen vezettünk.”

A 2026. január 5-én rendezett trebinjei felkészülési tornán az utolsó támadásban buktak el az olaszok ellen férfi vízilabdázóink. Olaszország nyerte meg a tornát.

tags: #olasz #vizilabda #nso

Népszerű bejegyzések:

GRC