Gödöllői Röplabda Club

A Paksi Stadion és a Labdarúgás Helyzete Paks Városában

2026.06.11

Paks már régóta a sport városnak számít, hiszen az olimpiai- és világbajnok cselgáncsozó Kovács Antal mellett, a szintén cselgáncsozó Braun Ákos is nyert világ-, illetve Európa-bajnokságot. A kenus Kozmann György két olimpián is harmadik lett, emellett öt világbajnoki és négy Európa-bajnoki arannyal büszkélkedhet. A város olyan kiváló sakkozókat is adott az országnak, mint Berkes Ferenc, Fodor Tamás és Ács Péter, mindhárman korosztályos világbajnokok. A város sportélete kiváló hagyományokkal rendelkezik, a paksiak életében mindig is meghatározó szerepet játszott a sport. A város lakói szeretik nézni a sportrendezvényeket, de mindemellett aktívan művelik is. A legkisebbektől a legidősebbekig, számos szakosztályban és szakcsoportban mozoghatnak, sportolhatnak a paksiak, akik a rendszeres testedzés hívei.

Paks számos rangos nemzetközi és hazai versenynek ad otthont, a labdarúgástól, a cselgáncson és ökölvíváson keresztül, a kosárlabdán át a sakkig. A városban sportcsarnok, tanuszoda, strand, télen műjégapálya, több szabadtéri sportpálya, műfüves pálya, teniszcsarnok, edzőterem várja a sportolni vágyókat, nem is beszélve a Duna kínálta lehetőségekről.

Paks sportlétesítményei áttekintő térkép

A Paksi Labdarúgás Története

A paksi sportéletről az első írásos emlék 1912. augusztus 4-ről maradt fenn, amikor a paksi diákcsapat labdarúgó mérkőzést játszott a bölcskei diákokkal. Nemsokkal később megalakult a Paksi Atlétikai Sport Club, melyen kívül még három labdarúgó csapat is működött kisebb nagyobb sikerrel a városban.

Két jelentős egyesület működik Paks városában: a Paksi Sportegyesület (PSE) hét szakosztállyal, melyek között megtalálható a labdarúgás, tenisz, ökölvívás, karate, ritmikus gimnasztika, tájfutás és szabadidősport. Emellett az Atomerőmű Sportegyesület (ASE) hat szakosztállyal, úgymint judo, kajak-kenu, kosárlabda, labdarúgás, sakk és szabadidősport, gazdagítja a város sportkínálatát. Érdemes megemlíteni, hogy a szabadidő szakosztályon belül megalakult kilenc szakcsoport: asszonytorna, asztalitenisz, sí, természetjáró, öregfiúk labdarúgó, kosárlabda, teke, karate, vitorlás.

A Paksi SE labdarúgó csapata a nyolcvanas években az NB III-ban játszott, 1990-ben megnyerték a bajnokságot és feljutottak az NB II-be. 1993-ban a két paksi futballcsapat vezetői rájöttek, hogy felesleges két csapat a kisvárosban és megállapodást írtak alá a közös labdarúgó szakosztály működtetéséről. A 2005/2006-os bajnokságban nagyot alkotott a csapat, a paksi labdarúgás történelmében először az első osztályba jutott. Ekkor hozták létre a Paksi SE-n belül a Paksi Futball Clubot (Paksi FC).

A Paksi FC Sikerei és a Paksi Stadion

A Paksi FC (szponzorált nevén MVM Paks) a 2006/2007-es szezon óta legnagyobb sikerét 2011-ben érte el, amikor megnyerte a Ligakupát és a bajnokságban ezüstérmes lett. A csapat otthona a Paksi Stadion, ahol rendszeresen az OTP Bank Liga mérkőzéseit vívja.

Paksi FC logó és stadion látképe

A Paksi Stadion a csapat fellegvára, ahol a Ferencváros a Paksnál vendégeskedik az OTP Bank Liga hétvégi fordulójában, ott ahol másfél éve nyeretlen. A vendéglátók a legutóbbi öt hazai bajnokijukat mind megnyerték. A Paks a legutóbbi négy fordulóban háromszor nyert, egyszer kikapott. Ezzel a harmadik helyen áll a tabellán. Pályaválasztóként április 13. óta öt mérkőzést játszott az OTP Bank Ligában, kivétel nélkül 2-1-re megnyerte mindegyiket. A Ferencváros még százszázalékos a bajnokságban, mind a hat mérkőzését megnyerte az idényben. Idegenben, 2024-ben eddig a májusi, DVTK elleni 0-2-től eltekintve, minden mérkőzését megnyerte az OTP Bank Ligában. A mostani szezonban eddig kétszer játszott vendégként, éppen Diósgyőrben, aztán az MTK ellen is nyert. A Paksi FC-Ferencvárosi Torna Club mérkőzés Vasárnap, a Paksi Stadionban, 18.00 órakor kezdődik.

Jelentősebb Játékosok és Szurkolók

Az utóbbi évekből vannak csak ismertebb játékosai a paksiaknak. Itt játszott Tököli Attila és Lisztes Krisztián, de játszott a csapatban Salamon Miklós, Molnár Zoltán, Éger László, Márkus Tibor és Zováth János.

Atomic Strike néven szurkoló csoporttal is büszkélkedhet a város, akik 2006-ban alakultak és a tribünnel szemben lévő hosszanti lelátón szurkolnak.

A Paksi FC Főbb Eredményei

Esemény Évszám Eredmény
Feljutás az NB II-be 1990 Bajnok
Feljutás az NB I-be 2005/2006 Első osztályba jutás
Ligakupa 2011 Győztes
OTP Bank Liga 2011 Ezüstérmes
Paksi FC történelmi eredményei infografika

Sporttámogatás és Elismerések Paksban

Az állami elismeréshez méltóan, a város önkormányzata, az atomerőmű, de a vállalkozások és magánszemélyek is támogatják a sportéletet, az egészséges életmód és a mozgás iránti feltétlen elkötelezettséggel. A nemzetközi sikereket elért sportolók teljesítményét minden évben külön is elismeri Paks Város Önkormányzata, azzal a céllal, hogy ne csak a felkészülést segítse, hanem az elért eredményeket is jutalmazza. A város önkormányzata 2006 óta "Paks város Sportjáért" kitüntetést adományoz a város sportéletében dolgozó azon személyek részére, akik a város sportjáért, a város hazai, illetve nemzetközi elismertségéért maradandót alkottak.

tags: #paks #labdarugo #palya

Népszerű bejegyzések:

GRC