Az ELTE-BEAC Pluhár István Labdarúgópálya: Történelem, Örökség és Újrakezdés
Az ELTE és az MLSZ közös pályafejlesztési programjának keretében elkészült a Mérnök utcai sporttelep új, nagyméretű, műfüves labdarúgópályája. Ez a létesítmény közel 10 év után újra hazai pályát biztosít a 11. kerületben a BEAC 121 éves labdarúgó szakosztályának.
Az új pálya felavatásával egy hosszú időszak után újraindul a klub újbudai labdarúgó élete. A létesítmény a BEAC egykori, ikonikus játékosának tiszteletére az ELTE-BEAC Pluhár István Labdarúgópálya nevet kapta. Az ünnepélyes pályaavatásra 2019. szeptember 25-én került sor a XI. kerületi Mérnök utcai sporttelepen.

Pluhár István: A Sokoldalú Sportember
Pluhár István rendkívül sokoldalú és jelentős alakja volt a magyar sportéletnek. Már az 1910-es években a győri Egyetértés Torna Osztály (ETO) tornásza és labdarúgója volt, majd joghallgatóként a BEAC színeiben kezdett futballozni, Pápai István néven (1920-1927). A BEAC csapatában jobbfedezetként és jobbszélsőként is megállta a helyét.
Kiemelkedő tehetségét bizonyítja, hogy labdarúgóként kétszeres magyar válogatott volt (1921). A BEAC csapatával két szezonban is az NB1-ben szerepelt, az 1924/25-ös idényben a 9. helyen végeztek, ami mindmáig a klub labdarúgó szakosztályának legjobb eredménye.

A Magyar Sportriporter Úttörője
Az aktív játéktól való 1928-as visszavonulása után Pluhár István a sportújságírás és a rádiós közvetítés felé fordult. A Nemzeti Sport tudósítója (1920-1924), majd rovatvezetője és főmunkatársa (1924-1933) volt, ahol alkalma nyílt megismerkedni a sporttudósítással, melynek később úttörő alakjává vált.
Egyúttal a Magyar Rádió (MR) sportriportereként (1930-1933) és sportszerkesztőjeként (1933-1944) is tevékenykedett. Ő volt az első magyar sportriporter, aki 1930. május 11-én, Magyarországon elsőként közvetített rádióban futballmérkőzést, a Magyarország-Olaszország (0:5) Európa Kupa találkozót. Jellegzetes, ellenállhatatlan közvetítéseivel rengeteg rajongót szerzett a magyar sportnak, sajátos stílust alakított ki a labdarúgó- és vízilabda-válogatott mérkőzések állandó rádiós közvetítőjeként.
Pluhár István az első magyar rádióriporterként élőben közvetíthetett olimpiáról is. Az 1936-os berlini olimpián egy egész ország szurkolhatott együtt a 10 magyar aranynak, köztük Csik Ferencnek, a BEAC úszó bajnokának, az ő közvetítésében.
Pedagógiai és Vezetői Tevékenység
Pluhár István nemcsak a pályán és a mikrofon mögött, hanem az oktatásban is jelentős szerepet vállalt. A Testnevelési Főiskolán (TF) a labdarúgás előadó tanára (1931-1944) volt, ahol tudását és tapasztalatát adta át a következő generációknak. Emellett a BEAC főtitkáraként is dolgozott 1928 és 1932 között, jelentősen hozzájárulva a klub szervezeti életéhez.
Pluhár István pályafutásának főbb állomásai
| Időszak | Szerepkör | Szervezet / Esemény |
|---|---|---|
| 1910-es évek | Tornász, labdarúgó | Győri Egyetértés Torna Osztály (ETO) |
| 1920-1927 | Labdarúgó (jobbfedezet, jobbszélső) | BEAC (Pápai István néven) |
| 1921 | Magyar válogatott | Kétszeres válogatott labdarúgó |
| 1924/25 | Labdarúgó (NB1, 9. helyezés) | BEAC |
| 1928-tól | Visszavonulás az aktív játéktól | |
| 1920-1924 | Tudósító | Nemzeti Sport |
| 1924-1933 | Rovatvezető, főmunkatárs | Nemzeti Sport |
| 1930-1933 | Sportriporter | Magyar Rádió (MR) |
| 1931-1944 | Előadó tanár (labdarúgás) | Testnevelési Főiskola (TF) |
| 1933-1944 | Sportszerkesztő | Magyar Rádió (MR) |
| 1928-1932 | Főtitkár | BEAC |
A BEAC Labdarúgás Története Újbudán és az Új Pálya Jelentősége
A BEAC labdarúgása ezer szállal kötődik a 11. kerülethez. Az első, Mező utcai stadion 1901-ben, a mai Allee helyén nyitotta meg kapuit. Ezt követően a Bogdánfy úti ELTE, illetve BME sporttelepek adtak otthont az egyesület labdarúgóinak egészen 2010-ig.
A szakosztály életében azonban egy törés következett, több éven át tartó létbizonytalanság jellemezte az időszakot, és a hazai pálya keresése reménytelennek tűnt. Az ELTE és az MLSZ közös pályafejlesztési programjának köszönhetően azonban ez a nehéz időszak véget ért a Mérnök utcai sporttelep új, nagyméretű, műfüves labdarúgópályájának elkészültével.

Az Ünnepélyes Pályaavatás és a Közösségi Összefogás
Az ünnepélyes pályaavatás alkalmával, 2019. szeptember 25-én, a köszöntő beszédeket megelőzte egy izgalmas mérkőzés a BEAC Öregfiúk és a Fradi Öregfiúk között. A fordulatos meccsen a BEAC 5:7 arányban maradt alul az FTC Öregfiúkkal szemben.
Dr. Simicskó István, Újbuda országgyűlési képviselője kiemelte a kerületi és kormányzati sportfejlesztések fontosságát, valamint a sportnak a jövő nemzedékeire gyakorolt pozitív hatását. Dr. Szabó László, a BEAC alelnöke köszöntőjében hangsúlyozta a sport összekötő erejét, és megköszönte az ELTE és az MLSZ közötti összefogást, amely lehetővé tette a pálya felújítását.
„Az ELTE, mint az egyik legnagyobb sportképzéssel rendelkező intézmény számára kiemelten fontos lépés ennek a pályának az elkészülte” - hangzott el az avatóünnepségen. Az egyetem olyan kiváló sportolókkal büszkélkedhet, mint a jelenlévő Siklósi Gergely párbajtőr világbajnok, Kapás Boglárka úszó világbajnok, illetve a szintén jelenlévő Csere Gáspár, az egyetem futónagykövete, a BEAC országos bajnok maratoni futója.
„A sportújságírói hagyomány korosztályról korosztályra öröklődik át és őrzi a magyar sport kultúráját” - mondta a Magyar Sportújságírók Országos Szövetségének elnöke, ezzel is tisztelegve Pluhár István öröksége előtt. A BEAC célja, hogy továbbvigye azt a 121 éves labdarúgó hagyományt, melynek kiemelkedő alakja volt Pluhár István is.

tags: #pluhar #istvan #labdarugo #palya





