Rajczi Péter: Gólkirályból Tartalékos Hadnagy, Sportvezetői Ambíciókkal
Egykor a labdarúgó NB I gólkirálya volt, ma tartalékos hadnagyként szolgál a Magyar Honvédségben: Rajczi Péter élete és pályafutása számos fordulatot tartogat. A volt válogatott csatár tele van ötletekkel, és nem tart az útkeresés időszakától sem. Rajczi Péter emellett sportmenedzsmentben, fenntarthatóságban és klubépítésben is gondolkodik - és közben még a pályára is visszatérne.

Labdarúgó Pályafutásának Főbb Állomásai
Rajczi pályafutását Kaposváron kezdte. Miután kiöregedett az ifi csapatból, a Somogy megyei bajnokságban kezdte felnőtt pályafutását. A fiatal labdarúgó megerősödve a megyei küzdelmektől, visszatérve a Rákócziba alapembere lett a másodosztályú gárdának. A másodosztályban nagyszerű páros alkottak Jovánczai Zoltánnal, s 2003-ban gólkirály lett, csapata pedig feljutott az élvonalba. A nyerő csatárpáros aztán szétvált, Rajczi az Újpestbe igazolt, majd egy évvel később Jovánczai a Fradiba távozott.
Újpesten is meghatározó játékos lett. A 2005-2006-os idény végén gólkirály lett, önfeledt gólörömöt ünnepelve Feczesin Róberttel. 2006-ban az év labdarúgójának is megválasztották. Pályafutása során háromszor volt magyar bajnoki ezüstérmes: 2004-ben, 2006-ban és 2009-ben.

Nemzetközi Kitekintés és Későbbi Klubok
Gólkirályi címe nyomán, 2006 nyarán szóba került külföldre szerződése. Járt próbajátékon a dán Brøndby IF-nél, s szóba hozták az angol másodosztályú Birmingham Cityvel, végül csak fél évvel később, 2007 januárjában igazolt külföldre. Az angol Barnsley FC-nél töltött el fél évet kölcsönben. A szezon végén az angolok nem vásárolták ki a szerződéséből, így visszatért Újpestre. Bár érdeklődött iránta a NAC Breda is, a 2007-2008-as bajnokságot az Újpesttel kezdte meg. A hatodik forduló után, a nemzetközi átigazolási időszak utolsó napján azonban az olasz másodosztályú Pisához szerződött. Az olasz másodosztályú csapat kezdőcsapatában sorozatos sérülései miatt nem tudott stabil helyet kiharcolni magának, így 2008 nyarán távozott.
Később a Kecskeméti TE (2013-2014), Mezőkövesd (2014), ismét a Kaposvári Rákóczi (2014-2015), Kisvárda FC (2015-2017), majd harmadszorra is a Kaposvári Rákóczi (2017-2019) színeiben lépett pályára. Pályafutása utolsó szakaszában a III. Kerületi TVE (2019-2023) és az USV Neulengbach (osztrák, 2023-2024) csapatát erősítette.

Válogatott Szereplések és Emlékezetes Gól
Lothar Matthäus idejében, 2004-ben debütált a válogatottban, de az utána következő két kapitány, Bozsik és Várhidi is számított rá a válogatottban. 2004 és 2007 között tizenegy alkalommal szerepelt a válogatottban, összesen 3 gólt szerezve.
Az egyik legemlékezetesebb találata a 2006-os németországi világbajnokság európai selejtezőjében született. A Magyarország-Bulgária mérkőzésen Rajczi Péter a 84. percben állt be Vincze O. helyére, majd a 90. percben gólt szerzett, ezzel egyenlítve az állást.
A mérkőzés eleje kiegyenlített játékot és némi bolgár mezőnyfölényt hozott. A hazaiak megfontoltan szövögették támadásaikat, ezek azonban nem voltak veszélyesek. A Matthaus-csapat nagyon igyekezett, egy ízben az akarás miatt két magyar futballista ütközött gólhelyzetben. A következő tizenöt perc sem hozott lényeges változást, Bodnárék nagy elszántsággal állították meg a pontatlan bolgárokat. Hriszto Sztoicskov valószínűleg alaposan megszidta játékosait az első félidőben produkált kényelmes játékért, mert a második játékrészt paprikásan kezdték a vendégek.
A lendület gyorsan eredményt hozott a két Petrov duettje révén, s a gól „megfogta” a magyarokat. Percekbe tellett, amíg a Matthaus-együttes magához tért. A negyedórás, nyomasztó vendégfölény után ismét kiegyenlített lett a mérkőzés, de a gólszerzésre sokáig esélye sem volt a magyar válogatottnak.
A mérkőzés góljai és fontos eseményei:
- 52. perc: M. Petrov jobbról, ballal élesen a kapu elé emelt, s a hosszú saroknál bevetődő Sz. Petrov szerzett gólt, Bulgária vezetést szerzett.
- 90. perc: Rajczi góljával Magyarország egyenlített.
A mérkőzésen sárga lapot kaptak: Vincze (30.), Böőr (51.), Stark (78.), Torghelle (86.) illetve Sz. Petrov (36.).
Edzői Vélemények a Bulgária Elleni Meccsről
Lothar Matthaus, a magyar válogatott szövetségi kapitánya: „Jó meccs volt, és noha Gera Zoltán hiányzott, az egész csapat kiválóan küzdött. Az első félidőben voltak esélyeink, szünet után mégis a bolgárok szerezték az első gólt. Szerencsére az utolsó pillanatban sikerült egyenlítenünk, ezzel együtt néhányan elfelejtették végighajtani a találkozót.”
Hriszto Sztoicskov, a bolgár csapat szövetségi kapitánya: „Még van esélyünk a továbbjutásra, bár természetesen nem örülünk annak, hogy döntetlennel zárult ez a már megnyert találkozó. Nagyon jól játszottunk, elégedett vagyok a futballistáimmal. Voltak esélyeink az újabb gólokra, de nem használtuk ki azokat, s ilyen a futball, egyenlítettek a hazaiak.”
Rumen Radev, a bolgár választások győztese megbízást kapott a kormányalakításra | VERTEX
Katonai Szolgálat és Családi Hagyományok
„Tizenegyszeres válogatott labdarúgóként hogyan került a honvédségbe? Honnan jött a katonaság gondolata?” - Apai nagyapám a Magyar Királyi Honvédségben szolgált, tüzér főhadnagy volt és járási leventeparancsnok. A családban tehát volt hagyománya a katonaéletnek, és a profi sportolás befejeztével bennem is megfogalmazódott, hogy keresek magamnak új kihívást.
Gyerekkorom óta puska van a kezemben, rendszeresen járok vadászni, a fegyverek egyáltalán nem állnak tőlem távol. Ráadásul sok rendezvényen jártam, amelyre a honvédség kitelepült, láttam, mennyit fejlődött ez a világ. Teljesen más körülmények vannak, mint régebben. Az ötös területvédelmi ezrednél vagyok, Zala, Somogy és Baranya vármegye tartozik ide. Az alapkiképzést Nagykanizsán végeztem, a 48-as zászlóaljnál vagyok rendszerben. Ez érzelmi kérdés is nekem, hiszen a nagyapám ott van eltemetve, a laktanyával szemben. Az első kimenőmön a temetőbe vezetett az utam.
„Bírta a kiképzést?” - Őszintén hiszem, hogy a volt vagy aktív sportolók különösen alkalmasak tartalékosnak. Terhelhetők vagyunk, fegyelmezettek, kevésbé félünk a komfortzónán kívüli helyzetektől. Nálam ráadásul ott volt a családi kötődés, a fegyverekhez való viszony, a fizikai és mentális kihívás iránti igény. Van két gyerekem, nem tagadom azt sem, felelősséget érzek irántuk, a hazám iránt. A geopolitika is érdekel, és látva azt, ami a világban történik, bennem is feléledt egyfajta hazaféltés.
„Hadnagyi rendfokozatban van jelenleg. Mi a célja?” - Nagyapám rendfokozatáig mindenképpen szeretnék eljutni, ő főhadnagy volt. A következő fokozathoz idő, munka és képzés kell, de nem riadok meg tőle, sőt, ez is motivál. A sport után szerettem volna belevágni valamibe, ami ugyanúgy kihívás.

Sportmenedzsment és Fenntarthatóság
A második diplomáját a Testnevelési Egyetem sportmenedzseri szakán szerezte meg, mindig is érdekelte ez a világ. Sajnos rengeteg rossz példa volt előtte, hogyan ne vezessünk egy klubot. Pályafutása során megannyi hozzá nem értő emberrel találkozott, sok hülyeséget látott, és sajnos ennek az elszenvedői a klubok, valamint mi, játékosok voltak. Ezen szeretne változtatni. Jelenleg ott tart, hogy már konkrét projektet is készített Kaposvárnak, amely a város, a megye adottságaira épül, és erősen kapcsolódik a fenntarthatósághoz. Kaposvár elköteleződött a fenntartható és egészséges város koncepciója mellett. Reméljük, ez a projekt is beleillik majd a képbe.
„Mit ért fenntarthatóság alatt a sportban?” - Nemcsak környezeti, hanem gazdasági és társadalmi fenntarthatóságot. Különböző stratégiák, jelentések - ez már beszivárgott a sportba, és a jövőben egyre inkább követelmény lesz, főleg nagyobb szövetségek részéről. Egy barátjának segít ezen a területen építeni a Climate Action nemzetközi szervezetet. Ez egy új piac, nagy lehetőségekkel.

Visszatérés a Pályára és Jelenlegi Foci Észrevételek
„Hiányzik az öltöző légköre?” - Nehéz erre válaszolni. Amikor a karrierem vége felé bementem az öltözőbe, kis túlzással mindenki a gyerekem lehetett volna. Más lett a közös nyelv. Mi még beszélgettünk egymással, viccelődtünk, most mindenki a telefonját nyomkodja. De most ott tartok, hogy a tavasszal mégis visszatérek a pályára, a TF Blasz I-es csapatának leszek a tagja. Meglátjuk, mire vagyok képes fizikailag.
„Hány gólt várnak öntől?” - Szerencsére nincs elvárás. Valójában nem is akarok sokat játszani, ha időm és erőm engedi, segítek a csapatnak. Az izomzatom sem olyan már, mint régen, de az biztos, ha pályán leszek, mindent megteszek a sikerért, hogy gólt szerezzek. Éppen úgy, mint annak idején. A Lázár Bence-emléktornán 2025 decemberében is pályára lépett és a TF csapatában is tervezi a visszatérést.
Vélemények az NB I-ről és az Átigazolásokról
„Húsz évvel ezelőtt huszonkét góllal lett az NB I gólkirálya. Hogyan látja a jelenlegi élvonal csatárhelyzetét?” - Varga Barnabás egyértelműen kiemelkedett a többiek közül. Klubjában, a Ferencvárosban és válogatottban is. Az AEK Athén jó választás neki, erősebb bajnokságba került, forró hangulatú meccseken léphet pályára, és újabb címekért futballozhat. Varga Barnabás távozásával pedig megnyílt a lehetőség az újpesti Aljosa Matko előtt, hogy az élen végezzen. Ki tudja, talán húsz év után újra lesz újpesti gólkirály.
„Muszáj rákérdeznem Varga Barnabás esetére, hiszen a szurkolók közül sokan fanyalognak, mondván, mehetett volna akár a Bundesligába is. Ön viszont úgy fogalmazott, az AEK egyértelmű előrelépés neki. Miért gondolja így?” - A görög bajnokság előrébb tart az NB I-nél. Ott az Olympiakosz, a Panathinaikosz ellen játszhat rangadót vagy éppen a PAOK-kal. Görög élcsapatba igazolt, megvan az esélye ismét, hogy trófeákat nyerjen. A képességei alapján valóban játszhatna Bundesliga-középcsapatban is, csakhogy ott nem lett volna esélye címeket szerezni. Amúgy sem tudjuk a hátterét az átigazolásnak, milyen ajánlatai voltak, mi motiválta. Tartsuk tiszteletben a döntését, szerintem jól választott. Ha pedig nagy pénzért az arab világba szerződött volna, most azon fanyalognánk, miért nem a karriert részesítette előnyben.
„Mit gondol, az Újpest a télen igazol kiemelkedő képességű játékosokat?” - Biztos vagyok benne, hogy lesznek fontos érkezők. Dárdai Pál nem azért jött, hogy középszerű csapatot építsen.
Személyes Élet és Hobbik
„Hány évesek a gyerekei?” - Tizenkettő és hat. Mind a két kisfiam, Bence és Mór is sportol, mondanom sem kell, focizik. A nagyobbik több sportágat kipróbált, a magam részéről jobban örültem volna, ha marad a dzsúdónál. Abba legalább nem tudtam volna beleszólni. „Kritikus apuka?” - Bence tőlem valahogy nem fogad el semmit. Ha valamit szeretnék, az edzőjével kell megbeszélnem. Egyébként is nehezen tudom elmondani a gyerekeknek, mit hogyan kellene csinálni. Ezért sem nyitottam az utánpótlásedzőség felé. Meg tudom mutatni nekik, hogyan kell, de elmagyarázni annál nehezebben. Főleg, ha a saját gyerekemről van szó.
„Bencével ennyire hasonló karakterek?” - Nagyon. Konok, mint én. Ennek pedig az a vége, hogy rendre összeveszünk. De rendkívül elszánt, ezt tisztelem benne.
„A család mellett a hobbijára, a vadászatra nem is jut ideje?” - Régen sokkal többet voltam az erdőben. Igazából most is ott kellene lennem. Nagy hó esett, ilyenkor csodás a természet. De sajnos az erdő helyett most is itt vagyok a fővárosban. „Mire lehet lőni ilyenkor?” - A lényeg, hogy kint legyek a természetben. Vaddisznóra szeretek leginkább vadászni, de hangulatos az apróvadazás is. A lesre is felülök olykor, de egy helyben nem tudok sokáig megmaradni. Inkább elindulok cserkelni. Azt imádom.

Jövőbeli Tervek és Sportdiplomácia
„Hol látja magát öt év múlva? A vadászlesen üldögélve, valamelyik futballklub irodájában, vagy a hadseregben hivatásos katonaként?” - Fogós kérdés. De ha már itt tartunk, a sportdiplomácia is érdekli, szeptemberben szeretné a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem egyéves sportdiplomáciai szakképzését is elvégezni. A sportban mint diplomáciai eszközben is nagy fantáziát lát. Mindenesetre próbál olyan területet keresni, ami valóban érdekli, ami közel áll hozzá. Nagyon sok ötlete van, sportvezetőként miként lehetne a szurkolók felé nyitni, még inkább bevonni őket a klub mindennapjaiba.
„Mindig is vezértípus volt?” - Korábban jó harcos voltam, és ahogy teltek az évek, úgy váltam egyre inkább vezértípussá. A jó harcosból valaki vagy vezérré válik, vagy megmarad szürke katonának. Én próbálok előbbivé avanzsálni. A jó vezető nem születik, hanem alakul. Sportvezetőként az öltöző például nagyon ingoványos talaj, ha bizonytalan vagy, azonnal megesznek, kikezdenek. Ha viszont túlzott önbizalommal állítasz be, akkor megutálhatnak. Ebben is meg kell találni az arany középutat.
Rajczi Péter Névjegy
| Adat | Leírás |
|---|---|
| Született | 1981. április 3., Lengyeltóti |
| Sportága | labdarúgás |
| Posztja | csatár |
| Klubjai | Kaposvári Rákóczi (1997-2003, 2014-2015, 2017-2019), Újpest FC (2003-2012), Barnsley FC (angol, kölcsönben, 2007), Pisa Calcio (olasz, kölcsönben, 2007-2008), Kecskeméti TE (2013-2014), Mezőkövesd (2014), Kisvárda FC (2015-2017), III. Kerületi TVE (2019-2023), USV Neulengbach (osztrák, 2023-2024) |
| Válogatottsága/góljai | 11/3 |
| Kiemelkedő eredményei | az NB I gólkirálya (2006), az év labdarúgója (2006), 3x magyar bajnoki ezüstérmes (2004, 2006, 2009) |
tags: #rajczi #peter #valogatott #labdarugo





