Gödöllői Röplabda Club

Siklósi Gergely: A Párbajtőrvívás Világbajnoka és Olimpiai Bajnoka

2026.05.28

Siklósi Gergely, a magyar párbajtőrvívás kiemelkedő alakja, már fiatalon a világ élvonalába katapultálta magát, olyan sikereket aratva, amelyek hosszú időre beírták a nevét a sportág történetébe. Siklósi Gergely egyéniben olimpiai ezüstérmes, világbajnok, csapatban Európa-bajnok, egyben Európa Játékok-győztes párbajtőröző. A Honvéd olimpikon vívója az ELTE hallgatója. Ez a cikk az ő kiemelkedő karrierjének legfontosabb mérföldköveit mutatja be, különös tekintettel a drámai győzelmekre, amelyek révén a magyar vívóhősök közé emelkedett.

Az Áttörés: Világbajnoki Arany Budapesten (2019)

A budapesti vívó világbajnokság második éremosztó napján újra izgulhatott a közönség magyar döntősért. A 21 éves párbajtőröző, Siklósi Gergely, aki második világbajnokságán szerepelt - tavaly ott sem volt -, elképesztő bravúrral nyerte meg a férfi párbajtőr egyéni versenyét.

Siklósi Gergely, a 2019-es budapesti világbajnokságon

Út a Döntőig

Az egész nap ihletett formában vívó magyar fiatalember a Honvéd 21 éves versenyzője, egész nap remekül vívott. Az előcsatározások során - többek között - a 2016-os riói olimpia bajnokát, a koreai Pakot is kiütötte. Sikere azért is döbbenetes, mert ennyire fiatalon, ekkora mezőnyben vb-aranyat nyerni tényleg a legnagyobbak sajátossága.

Siklósi Gergely az elődöntőben az olasz Santarelli ellen

Az elődöntőben az olasz Andrea Santarelli 4-1-re vezetett, de Siklósi innen úgy rohanta le ellenfelét, hogy öröm volt nézni. A 12-0-s szélviharra az olasz nem tudott reagálni, a vége 15-9 lett Siklósinak, jöhetett a döntő az orosz Szergej Bida ellen.

A Drámai Döntő Szergej Bida Ellen

Egy csupa mosoly fiatalember lépett a pástra az orosz Szergej Bida ellen. A döntőig megmutatta, hogy rendben vannak az idegei, ha hosszabbításra került a sor, akkor is remekül koncentrált, és bátran indított támadást. Két meccset is így hozott.

Siklósi Gergely a 2019-es vb döntőjének első perceiben

Az első találatot - csakúgy, mint az elődöntőben - Siklósi ellenfele érte el. Hamar jött azonban a válasz, 1-1 volt az állás egy gyönyörű vállszúrással. Látszott, hogy Bida rettenetesen felkészült a döntőre, 2-1-re ismét ő vezetett, Siklósi újra egyenlített. Hatalmas volt a feszültség, és ezt érezni is lehetett a BOK-csarnokban. Aztán - a meccs folyamán először - Siklósi egy tökéletes szúrással a maga javára fordította a meccset, 3-2 ide, először vezetett a magyar vívó. Aztán már 4-2. A negyedik magyar tust 11 másodperccel az első három perc lejárta előtt vitte be a magyar - 4-2-es magyar vezetéssel mentek pihenőre a gladiátorok.

A Fordulatokkal Teli Második Szakasz

Bida tussal kezdte a második szakaszt, de az ELTE hallgatója azonnal válaszolt. Utána három találattal Bida jött, amikor leszorította a pást végébe a magyart, és amikor a magyar volt a támadó, akkor is az ő hegye ült. A hetedik találat is az oroszé lett, és a nyolcadik is. Ebben a 3 percben 6-1-re nyert a rivális. Siklósi ekkor gödörbe került, már 7-5-re vezetett Bida. 8-5-ös Bida-vezetésnél az orosz 5-0-s szériában volt.

Siklósi Gergely a 2019-es vb döntőjében

A Visszatérés és a Győzelem

A befejező szakaszt Siklósi kezdte jobban, egyenesen támadott, és el is érte ellenfelét. A harmadik három perc első találata a magyar fiatalemberé volt, 6-8, szépen zárta ki Bida pengéjét Siklósi. Bida megakasztotta a felzárkózását, de Siklósi vállon szúrta pár másodperc múlva. 1:40-nel a vége előtt a hasán szúrta meg Bidát a Honvéd versenyzője, 10 másodperc múlva pedig a térdén. Utána viszont Bida rohama pontos volt, majd a feltartóztató szúrása is (9-11). Siklósi eggyel közelebb jött, utána viszont egy pimaszt csuklószúrással az orosz jött. Siklósi kissé elhamarkodott támadását is megbüntette, és akkor veszni látszott a finálé.

Siklósi innen úgy győzte le az orosz Szergej Bidát, hogy az orosz már 13-10-re vezetett, de innen 14-13-ig csak Siklósi ért el tusokat. 33 másodperccel a vége előtt azonban 11-13 lett. Siklósi ugyanazt a pimaszságot húzta elő, amit Bida, odabökött ellenfele csuklójára. Utána pedig egy lábszúrással kiegyenlített. Fél perc volt csak hátra, a közönség ordított. Majd Siklósi bevitte a tizennegyedik találatot, és egy tusra volt a vb-aranyéremtől. 14-13 ide, és ekkor megtörtént a csoda. A tizenötödik magyar találat együttes volt, Siklósi Gergely világbajnok lett, 15-14-re legyőzve az orosz Bidát.

Siklósi Gergely világbajnokként ünnepli győzelmét

Reakciók a Győzelemre

"Szeretném tudni, hogyan nyertem meg. Végig azt éreztem, nincs gond, és végül megnyertem. Támadnom, irányítanom kellett, mínusz háromnál ez nem látszott könnyűnek. Nagyon felkészültem belőle, de érződött, hogy ő is belőlem" - mondta az újdonsült világbajnok. Hozzátette: "A közönség pedig fantasztikus volt, ők szurkoltak be az elődöntőbe, és most is rengeteget segített buzdításuk."

Udvarhelyi Gábor szövetségi kapitány azt tette hozzá, hogy nagyon szép és bátor vívással nyert, abszolút megérdemelte. Azt is megjegyezte: "Óriási, hogy 21 évesen Gergő megnyerte a világbajnokságot. De ennél is nagyobb bravúr, hogy a világbajnokság előtt ő győzött azon az edzőtáborban megrendezett háziversenyen, amelyen a válogatott tagjai vívtak. Az volt az igazi parádé, ez ehhez képest egy könnyed ujjgyakorlatnak bizonyult." Siklósi Gergely világbajnoki aranyérmével egy nap alatt a magyar vívóhősök közé emelkedett.

Boldogság felsőfokon Siklósi Gergely

Olimpiai Dicsőség: Csapat Arany Párizsban (2024)

52 év után lett ismét aranyérmes a férfi párbajtőr-válogatott. Az Andrásfi Tibor, Koch Máté, Nagy Dávid, Siklósi Gergely összeállítású magyar csapat a kazahokat és a franciákat is elsöpörte, a döntőben pedig a címvédő Japánt múlta felül.

A magyar párbajtőrcsapat a párizsi olimpián

Út a Döntőhöz

Kazahsztán és a házigazda franciák legyőzése után aranyéremért küzdhetett a magyar férfi párbajtőrcsapat a párizsi olimpián. Egészen elképesztő végjátékot hozott a Japán elleni fináléja a férfi párbajtőrcsapatunknak.

A Japán Elleni Döntő

Az első kör után 7-6-os vezetés volt. Siklósi kapta az első találatot, de mivel utána kétszer is megszúrta Yamadát, a magyar csapat vezetett. Koch a vállánál szúrta meg az egyéniben győztes Kanót, aztán a lábára is elhelyezett egy találatot. Komata rájött, hol a leginkább sebezhető Andrásfi, 4-2-re nyerte meg a csörtéjét, de így is magyarok vezettek.

A második körben 14-11 volt a magyaroknak. Koch és Yamada következett, a Vasas világbajnoka két ravasz tust adott egy perc alatt, a harmadikat pedig kifejezetten szorongatott helyzetből vitte be. Siklósi miután beszedett egy tust, oktatófilmbe illő módon szúrta vállon Komatát, mert előtte látványosan terelte a párbajtőrét. A kapitány, Boczkó Gábor cserélt, Andrásfi helyett Nagy Dávid állt be, vele szemben pedig Kano. Nagy a könyökénél lepte meg ellenfelét, aztán a lábánál.

Az Aranytus

A zárószakasz Koch és Komata csatájával indult, és a számunkra megfelelő együttes találattal. Ezek után Komata cselei bejöttek, háromszor is sikeres akciót hajtott végre, és kiegyenlített (15-15). Az utolsó percben azonban Koch vette át a kezdeményezést, a feltartó szúrását jó ütemben eresztette el, és még volt egy-egy találat mindkét oldalon, vagyis 17-16-ra vezetett Magyarország. Nagy és Yamada csörtéje tapogatózással indult, majd Nagy két találattal válaszolt Yamada akciójára. Az első különösen szép volt, felugrásból szúrt, miközben a törzsét kifordította.

Siklósi Gergely 20-18-as vezetésnél lépett a pástra, és Kano állt vele szemben. Egy perc telt el, amikor Kano egyenlített, aztán együttes találat jött. Siklósi valahogy eltalálta a kiforduló japánt, amivel úgy indult az utolsó perc, hogy előnyben voltunk. 35 másodperccel a vége előtt Siklósi a pást végéből is pontosan szúrt, megduplázta a vezetést. 24 másodperc volt már csak hátra, amikor Kano eltalálta Siklósi csuklóját. Hét másodperccel a vége előtt egyenlített. Hosszabbítás.

Siklósit nem zökkentette ki ez sem, és néhány másodperc elteltével beszúrta az aranytust, miután szépen eltérítette ellenfele pengéjét, a vállát találta el. Magyarország 26-25-re legyőzte Japánt. Óriási győzelem volt, az egész napi teljesítmény láttán teljesen megérdemelt. Siklósi Gergely bevitte a győztes találatot! Ezzel 52 év után lett ismét aranyérmes a férfi párbajtőr-válogatott, ezúttal a Siklósi, Koch, Andrásfi, Nagy Dávid összeállításban.

Vivian Kong TÖRTÉNELMI vívóaranyérmet nyert Hongkongnak | Párizsi olimpia | NBC Sports

A Csapat Hazaérkezése

Kedd délután hazaérkezett Budapestre a párizsi olimpiáról az aranyérmes férfi párbajtőrcsapat. Az olimpiai bajnok férfi párbajtőrcsapat - Fotó: Franck Fife / AFP1972 óta várt aranyérmet nyert meg a magyar férfi párbajtőr-válogatott a párizsi olimpián.

Olimpiai bajnok magyar párbajtőrcsapat hazaérkezése

Siklósi Gergely Főbb Eredményei

Siklósi Gergely párbajtőrvívó karrierjének legkiemelkedőbb eredményei:

  1. Világbajnok (2019, egyéni, Budapest)
  2. Olimpiai Bajnok (2024, csapat, Párizs)
  3. Olimpiai Ezüstérmes (egyéni)
  4. Európa-bajnok (csapat)
  5. Európa Játékok Győztes (párbajtőr)

Ilyen fiatalon még egyetlen más párbajtőröző sem jutott ilyen magasra. "Egy szép napnak a koronaékszere volt ez a döntő. Januárban tért vissza a sérüléséből, az ilyen profizmus és céltudatosság ritka, nem sok vívónál tapasztaltam." - írták róla. Siklósi Gergely ezzel a győzelmével - egy évvel a tokiói olimpia előtt - hatalmas meglepetést okozott. Ehhez hasonló szenzációt ebben a fegyvernemben 2007-ben a szentpétervári vb-n Kulcsár Krisztián, majd a 2013-as moszkvai világbajnokságon az akkor 39 éves Imre Géza okozott. Ők mindketten egyéni világbajnokok voltak.

Siklósi Gergely Főbb Érmeinek Összegzése
Esemény Érem Kategória
Párizsi Olimpia 2024 Arany Férfi párbajtőr csapat
Budapesti Világbajnokság 2019 Arany Férfi párbajtőr egyéni
Olimpia Ezüst Férfi párbajtőr egyéni
Európa-bajnokság Arany Csapat
Európa Játékok Győztes Párbajtőr

tags: #siklosi #gergely #donto

Népszerű bejegyzések:

GRC