Gödöllői Röplabda Club

Stadler József és az akasztói futballcsoda: egy stadion története

2026.04.24

Stadler József, a rendszerváltás utáni vállalkozói generáció egyik ikonikus alakja, neve elválaszthatatlanul összefonódott az akasztói futballstadionnal. Bár az utóbbi évtizedekben szinte többet volt börtönben, mint szabadlábon, és névjegyét azzal tette le, hogy Da Vinci Az utolsó vacsora című freskója után is visszaigényelte az államtól az áfát, emléke mégis élénken él az akasztóiakban.

Stadler József minden csinnadratta nélkül, egyszerű halandóként lépett be a helyi kocsmába, a Bikába, ahová szabadulása utáni első útja vezetett. Az akasztóiak „Mi Józsinként” emlékeznek rá, aki munkát adott a dolgozni akaróknak, és mindig mindenkit korrektül kifizetett. „Persze, biztos sikkasztott. De akik elkapták, azok még többet sikkasztottak. Ilyen világ ez, na” - mondja egyikük, utalva a vállalkozóval szembeni eljárásokra.

Stadler több mint négy év börtönélet után szív újra szabad levegőt. A neve hallatán mindenkinek beugrik a juhászból lett milliárdos, aki stadiont építtetett a nevét viselő focicsapatnak. A 90-es években sikeres vállalkozó volt, ám az utóbbi időben már csak a börtönbüntetéseiről, elúszott vagyonáról és a pusztuló stadionról lehetett hallani.

Stadler József szabadulása után

A stadion építése és a Stadler FC

Stadler József neve futballstadionjáról is ismertté vált, miután épített egyet az általa alapított és róla elnevezett Stadler FC focicsapatnak Akasztón. A kiskőrösi Petőfi LC nyomán létrejövő akasztói labdarúgóklub 1993-as indulása után hamar a magyar labdarúgás élvonalában találta magát, 1994 nyarán már elsőosztályú meccset rendeztek a Bács-Kiskun megyei településen. A Stadler FC négy esztendőt töltött a hazai legjobbak között.

A feljutást követően új stadion épült a Kiskőrös melletti kisközségben, Akasztón. Az építkezés 1994 februárjában kezdődött és egy év alatt épült meg a stadion. A nyitó mérkőzésen 10 000 néző volt kíváncsi a Parmalat FC elleni avatóra. Elkészültekor Magyarország, de talán a térség legmodernebb arénája volt az akasztói - mindezt magánvagyonából finanszírozta Stadler József.

Az akasztói Stadler Stadion kívülről

A Stadler FC volt egyébként az egyetlen olyan magyar élvonalbeli csapat, amelyet a Fradi egyszer sem tudott legyőzni az akasztói arénában. A csapat életét azonban hamarosan árnyék vetette be, ugyanis eljárás indult a klubvezető-üzletember ellen. A Stadler FC 1998-ban utolsó lett az NB I.-ben, a bajnokságot már csak becsületből fejezte be a csapat. A kiesés után a klub megszűnt.

A Da Vinci-ügy és a börtönévek

Az emberek mégis leginkább nem gazdasági sikerei, hanem világraszóló botránya miatt emlékeznek Stadler Józsefre: ő az az ember, aki még az eredetileg 500 éve egy milánói templom falára Leonardo da Vinci által festett Az utolsó vacsora című freskó után is megpróbálta visszaigényelni az áfát a magyar államtól. A vállalkozó szerint azonban ez csak félreértés volt, hiszen más alkotások mellett ő egy Leonard kereszt nevű ukrán festő Az utolsó táncmulatság című képét vette meg, csak a cirill betűs szöveget rosszul fordították le.

Stadler Józsefet először 1998-ban ítélték el 9 év börtönre, amit el is kezdett letölteni, amikor 1999-ben a Legfelsőbb Bíróság határozata után szabadlábra került, és új eljárás indult ellene. A megismételt tárgyaláson a bűnösségét ismét kimondták: 5 év 6 hónapot kapott. Majd ez csökkent végül másodfokon 4 és fél évre, amelyből 2005-ben kedvezménnyel szabadult. A vállalkozónak azonban ekkoriban már régen nem ment jól az üzlet: már 2002-ben arról szóltak a hírek, hogy 51 hazai cégnek mintegy 11 milliárd forinttal tartozik.

Részlet a Da Vinci Az utolsó vacsora című freskójából

Még a börtönben is folyt ellene büntetőeljárás: az Origo is megírta, 2014 őszén kezdődött Stadler negyedik pere. A vád szerint mintegy 420 millió forint vagyoni hátrányt okozott a költségvetésnek azzal, hogy 2007-2010 között a cégei nevében kibocsátott és befogadott valótlan számlákkal áfát kísérelt meg visszaigényelni, illetve ezek révén csökkentette adófizetési kötelezettségeit. Stadler József idén februárban, szabadulásakor.

Stadler József nem érzi úgy, hogy a börtön jobb emberré tette volna, de az biztos, hogy az egészségét rosszabbá tette. Két agyvérzés után „Azt hittem, engem onnan már csak tepsiben hoznak ki” - mondta szabadulása után. A börtön megviselte, és a barátok is ritkultak.

Az akasztói stadion ma

A Stadler Stadion ma már nem működik. Az egykori aréna, amely Magyarország, de talán a térség legmodernebb létesítménye volt, mára az enyészet martaléka lett. A 22 ezres stadion, amely számos emlékezetes mérkőzés helyszíne volt, romosan áll. A helyiek azonban a mai napig szívesen emlékeznek vissza a vállalkozóra, aki munkát adott a falunak és csapatot épített.

A lepusztult Stadler Stadion

A stadion jelenleg egy budapesti felszámoló cég tulajdonában van, de tárgyalnak a visszavásárlásáról. Elkezdődött a károk felmérése, takarítják a létesítményt. A pálya gyepszőnyegét például évente legalább tíz alkalommal nyírják. Ettől még persze siralmas állapotban van, de nem csoda, hiszen az utóbbi években pikniket és illegális motorversenyt is rendeztek itt.

Brinkus Csaba, az egykori Stadler FC játékosa, aki ma a Stadler Alapítvány kezelője, bízik benne, hogy lesz még futballmeccs a stadionban. Az ősi emlék és a futball szeretetének okán meg kellene menteni a pályát. Felmerült az is, hogy idegenvezetéseket szerveznek, vagy hogy idősek otthona legyen a létesítmény, de a legszebb gondolat az lenne, ha öregfiúk futballoznának rajta valamilyen bajnokságban. Hiszen mindenki akkor örülne igazán, ha újra a szurkolók laknák be a lelátókat.

Szabadulóbulit csapott Stadler József

Stadler József tanácsadói irodát is nyitna, és a legfontosabb tanácsa az lenne: „Mindig fizesd be az adót!”

A Stadler-stadion adatai

Jellemző Adat
Építés kezdete 1994. február
Átadás 1995. március 4.
Kapacitás 22 000 fő
Első mérkőzés Stadler FC - Parmalat FC
Nézőcsúcs 22 000 fő (Stadler FC - Ferencváros, 1995. június 24.)
Utolsó NB I-es mérkőzés 2002

tags: #stadler #stadion #epitese

Népszerű bejegyzések:

GRC