A magyar stadionfejlesztési program és a szurkolói válság: A Haladás Sportkomplexumtól a Groupama Arénáig
Az elmúlt időszakban számos, nemzetgazdasági szempontból is kiemelt stadionfejlesztési projekt zajlott és zajlik Magyarországon. Ezek a beruházások célul tűzték ki a modern futball követelményeinek megfelelő létesítmények létrehozását, ám gyakran jártak együtt komoly szurkolói elégedetlenséggel és konfliktusokkal, különösen a bevezetett biztonsági rendszabályok miatt.
Szombathely: A Haladás Sportkomplexum fejlesztése és a Káposztás utcai létesítmény
A magyar stadionok modernizálásának keretében jelentős előrelépések történtek Szombathelyen is. Előző Pénteken mind a 17 szombathelyi képviselő megszavazta a Haladás Sportkomplexum Fejlesztő Nonprofit Kft. alapító okiratának módosítását, új ügyvezetőjének kinevezését. Emellett hamarosan elkezdődik a Káposztás utcai létesítmény felújítása is. Ennek keretében a 3.000 fős keleti hosszanti lelátó tetőfedést és külső burkolatot kap. A pályát alagcsövezik, automata öntözőberendezést is kiépítenek.

Országos stadionrekonstrukciós program: Új létesítmények és tervek
A Haladás Sportkomplexum mellett számos más stadionfejlesztés is zajlik az országban. Két hónap alatt több stadion bejelentése is megtörtént, jelezve a szektorban tapasztalható dinamikus változásokat. A fejlesztési terv keretében 2016 őszén készülhet el az új, ötezer férőhelyes, teljes nézőterén fedett Hidegkuti Stadion, amely majd a Sándor Károly Labdarúgó Akadémiának is otthont ad. A stadionrekonstrukciós program keretében fedett hosszanti lelátókkal rendelkező stadion épül Békéscsabán is. Továbbá, megjelent a Magyar Közlönyben az a kormányrendelet, amely nemzetgazdasági szempontból kiemelt üggyé nyilvánította a Szegedre, a Napfény kemping helyére tervezett futballstadiont. Előzetes tervek alapján 3 milliárdból egy 5000 fős kisstadiont akarnak, látványterv erre vonatkozóan még nincs.

Főbb stadionfejlesztések Magyarországon
| Stadion neve | Elhelyezkedés | Kapacitás (fő) | Állapot/Tervezett befejezés | Kiemelt jellemzők |
|---|---|---|---|---|
| Haladás Sportkomplexum | Szombathely | Nincs adat | Felújítás alatt | Alapító okirat módosítása, új ügyvezető |
| Káposztás utcai létesítmény | Szombathely | 3 000 | Felújítás alatt | Keleti hosszanti lelátó tetőfedés, külső burkolat, alagcsövezés, automata öntöző |
| Hidegkuti Stadion | Budapest | 5 000 | 2016 ősz | Teljesen fedett, Sándor Károly Labdarúgó Akadémia otthona |
| Békéscsabai stadion | Békéscsaba | Nincs adat | Építés alatt | Fedett hosszanti lelátók |
| Szegedi futballstadion | Szeged | 5 000 | Tervezett | Nemzetgazdasági szempontból kiemelt ügy, 3 milliárd Ft, Napfény kemping helyén |
| Groupama Aréna | Budapest | Nincs adat | Elkészült | Modern biztonságtechnika, ujjlenyomat-leolvasás, legkorszerűbb Közép-Európában |
A Groupama Aréna és a Ferencváros esete: Modernizáció és szurkolói válság
Minden a vadonat új, modern stadionnal kezdődött, amikor a szurkolók elbúcsúztak a régi Albert Flórián után elnevezett stadiontól - legendás ferencvárosi játékos, aki egész karrierjét egy csapatnál töltötte - az összes lehetséges módon, görögtüzekkel és koreográfiával. Aztán elkészült az új épület - a Groupama Aréna. Az ígéretek szerint nem sokára a Fradié lesz a legkorszerűbb és a legkörnyezetkímélőbb (hogy ne mondjam a legzöldebb) stadion egész Közép-Európában. Már régóta ismert volt, hogy az új stadion a modern futball követelményeinek megfelelő nevetséges újdonságokkal, modernizált biztonságtechnikával fog készülni. A Ferencváros esetében ez ujjlenyomat leolvasást jelent, ami nem csak az ultrák jogainak felrúgása, de az emberek alapvető jogainak lábbal tiprása.
A Fradi-szurkolók különvonata elindult Zágrábba
A Fradi természetesen tüntetésbe kezdett, melynek jelképe egy áthúzott kéz (a Szurkolók személyiségi jogok nélkül embléme). A Sliema Wanderers elleni meccsen volt egy tüntetés, mindenki fehér pólót viselt ezzel az emblémával. Ez megismétlődött a Rijeka elleni meccsen is. Ezek a mérkőzések még a Nemzeti Stadionban voltak megtartva, az új stadion még váratott magára. Meg kell említenünk még a Rijeka elleni idegenbeli mérkőzést, ahová egy nagyobb csoport indult kártya nélkül. Nem tudtak jegyet venni Budapesten, de a horvát csapattól ígéretet kaptak rá, hogy a helyszínen megvásárolhatóak lesznek a belépők. De az összes extra jegyet felvásárolta Kubatov.
Az augusztus vége olyan volt, mint egy vihar a kék égen. A capo és tizenkét további szurkoló 3000 eurós büntetést és kitiltást kapott rasszista szurkolásért. A ferencvárosi szituáció szürreálisnak tűnik. Augusztus 31-én az egyik derbire csak 400 sálas ment el. Csak összehasonlításként, korábban ezrek kísérték el csapatukat. A security szponzorálásával megjelent egy új csoport, akikről senki sem tudja, hogy kicsodák. Néhányan megpróbálták leszedni a drapijukat, de a security hamar a segítségükre sietett. Még egy dolog, amit érdemes megemlíteni az új csoporttal kapcsolatban: a drapijuk a legendás B-Középre hivatkozik, mely 1928 óta aktív.

A magyar szurkolói élet válsága és a biztonsági rendszabályok
Ezek hatására az új szezonban a magyar szurkolói élet nagy krízisbe került. Habár Miskolcon újra kezdődött a szurkolás és a frissen visszakerült Nyíregyháza is rendelkezik aktív szurkolókkal, a távolmaradók listája jóval jelentősebb. Videoton, Ferencváros, Kispest tüntet. Az újpesti helyzet sem sokkal jobb - mindent a security irányít itt is, mely az összefogás ellen van. Ráadásul a security dönt arról, hogy ki számít problémásnak és kit engednek be a stadionokba. A Fradi Security tagjai totális barmok szabályok és tisztelet nélkül. Ex-huligánok, kidobók, volt rendőrök és bűnözők. Kutyák, akik gazdáikhoz lojálisak csak. Főnökük egy volt ferencvárosi, aki tíz évet ült emberölés miatt. Teljesen büntetlenül cselekedhetnek akár a stadionon kívül is, melyre jó példa a Fidesz székház elfoglalói ellen tanúsított fellépésük. Ki engedné meg ezeknek, hogy hozzáférjenek az ujjlenyomatainkhoz?

tags: #uj #haladas #stadion #skyscrapercity





