Gödöllői Röplabda Club

A Vasas Női Röplabda Csapatának Története, Játékosai és Sikerei

2026.05.17

A Vasas Óbuda női röplabda csapata folyamatosan megújul, ami egy sportcsapat életében egészséges és szükségszerű is lehet. Azonban ez a megújulás sosem könnyű, különösen akkor, ha olyan meghatározó játékosok távoznak, akik az elmúlt évek során mindent megnyertek az együttessel, és nemcsak játékukkal, de személyiségükkel is a szurkolók szívébe lopták magukat.

„Úgy gondolom, minden sportcsapat életében egészséges és néha szükségszerű a megújulás, de ez semmiképp sem könnyíti meg a tényt, hogy több olyan játékos is távozik a csapattól, akik mindent megnyertek együttesünkkel az elmúlt évek során, s akik nemcsak játékukkal, de személyiségükkel is minden szurkoló szívébe belopták magukat” - mondta Sarlós Márton, a Vasas Röplabda Kft. ügyvezetője. Hozzátette, hogy „a Vasas Óbuda nem esik szét és jövőre is a legmagasabb célokért fog küzdeni”.

Az elkövetkező idényt más klubban kezdi Tóth Sára, Fatoumatta Sillah, Taylor Bannister, Ajshan Abdulazimova és Török Kata is, ahogy azt a Vasas Óbuda honlapján közölte.

Vasas Óbuda röplabda csapatkép

Meghatározó Játékosok Távozása és Eredményeik

Az alábbi játékosok mind kulcsszerepet játszottak a Vasas Óbuda sikereiben, és jelentős egyéni elismeréseket is gyűjtöttek:

Játékos neve Vasasban töltött idő Főbb kluberedmények Főbb egyéni elismerések
Tóth Sára 2 idény Kétszeres bajnok, kupagyőztes, MEVZA Szuperkupa-aranyérmes, CEV Kupa elődöntős -
Fatoumatta Sillah 2 idény Kétszeres bajnok, kupagyőztes, MEVZA Szuperkupa-aranyérmes, CEV Kupa elődöntős MK MVP (1x), Bajnokság MVP (1x)
Taylor Bannister 2021 decembere óta Évente bajnok és kupagyőztes, Közép-európai Liga győztes MK MVP (3x), Liga MVP (2x)
Ajshan Abdulazimova 2018 óta (1 év megszakítással) Nemzetközi sikerek, ötszörös bajnok, ötszörös kupagyőztes Csapatkapitány (utóbbi 3 idényben)
Török Kata Kilenc szezon Minden mérföldkövet jelentő eredmény részese a 2018-as Extraliga kiesés elkerülése után -

Tóth és a gambiai-szlovén kettős állampolgárságú Sillah két idény után, kétszeres bajnokként és kupagyőztesként, MEVZA Szuperkupa-aranyérmesként és CEV Kupa elődöntősként távozik a klubtól. Utóbbit ráadásul az MK-ban és a bajnokságban is egyszer-egyszer a legértékesebb játékosnak (MVP) választották.

Az amerikai Taylor Bannister 2021 decembere óta erősítette a fővárosiakat, akikkel azóta minden évben bajnok és kupagyőztes volt, továbbá a Közép-európai Ligában is a csúcsra ért. Egyéni elismerései között három MK- és két liga-MVP-cím szerepel.

Az azeri Ajsan Abdulazimova egy éves megszakítással 2018 óta játszott a Vasasban, akikkel a nemzetközi sikerek mellett a bajnokságban és a kupában is ötször-ötször nyert aranyat. „A Vasas és Budapest nem a második, hanem az első számú otthonom, hiszen több időt éltem és töltöttem itt az elmúlt évtizedben, mint Bakuban. Csak köszönetet tudok mondani mindenkinek, a stábnak, a szurkolóknak egyaránt, biztos vagyok benne, hogy találkozunk még” - búcsúzott a klubhonlapon Abdulazimova, aki az utóbbi három idényben csapatkapitánya is volt az együttesnek.

Török Kata kilenc szezon után távozik a budapestiektől, amelyben minden, mérföldkövet jelentő eredménynek a részese volt azok után, hogy a csapat 2018-ban majdnem kiesett az Extraligából. Ezt követően a klub négyszer szerepelt a Bajnokok Ligája főtábláján. „Egy idő után már nem is az volt a kérdés, hogy maradok-e a Vasasban, hanem csak az, hogy meddig. Nehezen indult az itteni pályafutásom, de amikor +belaktam+ magam a Folyondár utcába, nem volt kérdés, hogy amíg csak lehet, maradok.”

A Vasas Röplabda Hagyományai: Férfiak a Kezdetekben

A röplabda szakosztály története a második világháború befejezése után kezdődött. A dekád végén már két bajnoki címet ünnepelt a Vasas: az 1949/50-es teljes, valamint az 1950-es, egy idényes bajnokság aranyérmét is piros-kékek nyerték. Fontos megjegyezni, hogy ekkor még a piros-kékben játszó férfiak szerepeltek sikeresen, merthogy női részleg a nyolcvanas évek elejéig nem működött a klubban.

Az urak később is remekeltek: a Benke, Farkas, Popovics, Prouza, Róka, Trausch (Deák, Keresztély, Németh) összetételű együttes a Magyar Népköztársasági Kupa 1956-os kiadásának döntőjében úgy győzte le 3:0-ra a Miskolci Törekvés csapatát, hogy az első szettben egyetlen pontot engedett át ellenfelének. Előzőleg a bajnokságban - a két arany után - négy ezüstérmet szerzett a Vasas (1951, 1953, 1954, 1955), s ugyancsak második helyezést ért el 1959-ben. A bronzok sem maradtak ki a kollekcióból: a piros-kék színkombináció képviselőit harmadikként jegyezték 1960-ban, 1962-ben, 1963-ban és 1970-ben. Közben a 154-szeres válogatott Prouza Ottó részt vett 1964-ben, Tokióban az ötkarikás játékokon - amelyeken hatodik helyezést értek el honfitársaink -, és mindmáig ő a Vasas egyetlen röplabdás olimpikonja.

A Vasas férfi röplabda csapatának korabeli fotója

Az ötvenes-hatvanas évek sikereit idéző eredményekre a kilencvenes esztendőkig kellett várni: a következő két ezüstöt 1994-ben, majd 1996-ban, az újabb bronzokat 1995-ben és 1997-ben érdemelte ki a piros-kék csapat. Ezeket az érmeket - többek között - Bánhegyi, Filipovics, Glózik, Jagodics, Neizer, Revjakin, Sárik, Smoguljev, Szabó Kálmán alakításai révén szerezte az angyalföldi együttes. Akkor még senki sem gondolta, hogy alig hét évvel a '97-es harmadik helyezés után a férfi szekció megszűnik...

A Vasas Női Röplabda Szakosztályának Megalakulása és Első Sikerei

Igaz, addigra a nők már szépen belehúztak. Miután a Nehézipari Minisztériumot összeolvasztották a Kohó- és Gépipari Minisztériummal, az előbbi női csapata új klubot keresett, és az Ipari Minisztérium illetékesei a Vasast választották. Ez 1981-ben történt, s a 11-szeres bajnok NIM-es lányok mindjárt az első évben kupagyőzelemhez juttatták a Vasast. Nem csoda: olyan kiváló játékosok voltak köztük, mint a 365-szörös, illetve 329-szeres válogatott Bánhegyiné és Bardi, továbbá Buzekné, Danada vagy Szűcs. E garnitúra két ezüstérmet nyert a bajnokságban (1982, 1983), az első aranyat azonban már az új generáció tagjai - Andrási, Bánhidi, Benőfi, Ivanov, Nyári, Pollák, Szijjártó, Szikora - hódították el 1989-ben. A döntőben vendégként 3:1-re, a Folyondár utcában 3:0-ra győzték le a Tungsram együttesét, és sportági szenzációt okoztak a női mezőnyben elért első Vasas-diadallal.

A Vasas Női Röplabda Csapatának első bajnokcsapata (1989)

Ugyancsak feltűnést keltett az 1996-os CEV Kupa-szereplés - Bardival, Battlayval, Dambendzettel, Matykóval, Nyárival, Polgárral -, hiszen az európai vetélkedőben a legjobb négy közé jutott a Vasas. Igaz, az ankarai Final Fourban 3:0-ra kikapott a Münstertől és 3:0-ra a moszkvai Rosszijától.

Az Újkori Sikerkorszak és a Jelenlegi Idény

A bajnoki áttörés után majdnem annyit kellett várni az újabb NB I-es elsőségre, mint férfi vízilabdában - a pólóban 1989 után 2007-ben nyert ismét aranyérmet az ez idő alatt 13-szor finalista Vasas -, ám 2005-ben véget ért a röplabdás böjt: a Dégit, Filipovicsot, Melendezt, Mihályit, Nyárit, Pethőt, Tormásit, Vatait felvonultató csapat a Nyíregyházával vívott döntő ötödik mérkőzésén 3:0-lal tudatta, ki a jobb.

Azóta a Vasas már kilencszeres bajnok és tizenhatszoros kupagyőztes. Ebben oroszlánrészt vállalt vezetőedzőként Jókay Zoltán, aki 15 éven át irányította a felnőtt együttest. A 2017/2018-as évtől kezdve a korábban a Vasas labdarúgásából ismert Jámbor János lett a felnőtt csapat többségi tulajdonosa. Azóta pedig elindult egy újkori parádés sikerkorszak, a Vasas Óbuda a folyamatos hazai sikerek (sorozatos bajnoki címek, kupagyőzelmek, veretlen hazai szezon) mellett megnyerte a MEVZA-t és a Bajnokok Ligája csoportkörében, valamint a CEV-kupában is többször kipróbálhatta magát.

Szerdán eldőlt, hogy csapatunk, a Vasas Óbuda az MBH-Békéscsabával játssza idén a bajnoki döntőt, amelynek első meccse április 14-én, 17-30-kor lesz a Folyondár utcában. A román csapattal tétmérkőzéseken már négyszer is összecsaptunk: 2019/20-ban a Bajnokok Ligájában, 2021/22-ben pedig a CEV Kupában találkoztunk a románokkal, s eddig két, egyaránt hazai pályán aratott szettgyőzelem a mérlegünk.

Egy korábbi mérkőzés összeállítása és pontjai a Vasas részéről:

  • Vasas: Carol 1, Glemboczki 12, Papp O. 8, Bannister 10, Sillah 11, Abdulazimova 6.
  • Csere: Szalai, Juhár (liberók), Török 4, Fekete F. 7, Erőss 9, Tóth S. 3, Kiss L. 3.

Egy másik mérkőzésen az alábbi játékosok szerepeltek:

  • Vasas: Fekete F. 10, Carol 4, Glemboczki 14, Papp O. 11, Bannister 14, Sillah 7.
  • Csere: Szalai A. (liberó), Tóth S., Erőss 6, Török 8, Botyánszki 4, Kiss L. 1.

Utánpótlás és Jövőbeli Kihívások

A felnőtt részleg mellett immár évtizedes hagyományra visszatekintő, kiemelt utánpótlásműhelyt is működtet a Folyondár utcában a klub, egyre növekvő létszámmal és kiterjedt óbudai iskolai programmal.

A Vasas Óbuda utánpótlás programjának logója vagy képe

Szeptember 26. és 28. között a Folyondár utcában rangos felkészülési tornát rendezünk a többi között két, Bajnokok Ligája-főtáblás csapat részvételével! Figyeljétek a különböző felületeinket, mert hamarosan jövünk a részletekkel! U15-ös csapatunk megbirkózott az esélyesség terhével is. Gratulálunk a játékosoknak és az őket felkészítő edzőknek is! A belépés ingyenes!

tags: #vasas #noi #roplabda #jatekosai

Népszerű bejegyzések:

GRC