Gödöllői Röplabda Club

A firenzei fociünnepet megzavaró ufó-rejtély: 1954. október 27.

2026.06.21

Minden idők legtömegesebb, dokumentált ufóészlelése történt Firenzében 1954. október 27-én a Artemi Franchi Stadion felett. Ezen a hűvöskés őszi napon, a Stadio Artemio Franchi lelátói zsúfolásig megteltek szurkolókkal, akik izgatottan figyelték a helyi focicsapat, a híres Fiorentina és a Pistoiese összecsapását. Ez az esemény nemcsak a firenzei stadion történetébe írta be magát, hanem az ufókutatás egyik legismertebb fejezetévé vált. De mi történt pontosan azon a napon?

A mérkőzés, amely félbeszakadt

A Fiorentina a Pistoiese ellen játszott tízezer szurkoló előtt. Néhány perccel azután, hogy a dóm fölött megjelentek az idegen tárgyak, elkezdődött a városi stadionban a Fiorentina-Pistoiese futballmérkőzés. Röviddel az első félidő után, vagy közvetlenül a félidő után a stadion egyik pillanatról a másikra hátborzongató csendbe borult - majd a tömeg felüvöltött. A nézők már nem a meccset nézték, hanem az eget bámulták, ujjal mutogatva felfelé. A nézők többé már nem a gyepen rohangáló játékosokat figyelték, szemük az égre meredt, s ezernyi ujj mutatott felfelé. A játékosok is megálltak, a labda mozdulatlanul hevert a fűben. A játékvezető hivatalos jelentése szerint a mérkőzést azért kellett felfüggeszteni, mert a közönség valami szokatlant látott az égen.

A megkérdezett tanúk még emlékeznek ezen pillanatok izgalmára. Ardico Magnini, a Fiorentina legendás alakja, aki az 1954-es világbajnokságon is képviselte Olaszországot, így emlékezett vissza az eseményekre: "Mindenre tisztán emlékszem. Olyan volt, mint egy tojás alakú tárgy, amely lassan, nagyon lassan mozgott. Mindenki az eget bámulta, és valami ezüstös, csillogó anyag hullott alá az égből. Elképedtünk, ilyet még soha nem láttunk. Teljesen megdöbbentünk." Magnini leírása szerint a tárgy lassú mozgása és a levegőben lebegő ezüstös csillogás olyan látványt nyújtott, amely mélyen megragadta a jelenlévőket. "Hihetetlen látvány volt, nagyon gyorsan mozgott, majd hirtelen megállt."

A firenzei Stadio Artemi Franchi, 1954

Gigi Boni, a Fiorentina elkötelezett rajongója másként emlékezett a látottakra: "Több objektumot is láttam, amelyek nagyon gyorsan mozogtak, majd hirtelen megálltak. Az egész csak pár percig tartott. Szivar alakúak voltak, olyanok, mint a kubai szivarok." Mások arról számoltak be, hogy azok a fényes, fehéres-ezüstös „valamik” először nagyon gyorsan mozogtak, csak aztán lassultak le, majd megálltak és eltűntek. 14 óra 20 perckor Firenze egén több mint húsz repülő tárgy tűnt föl. Az elől haladó gépeknek sasszárny kinézetük volt, ezeket egy sor csepp formájú objektum követte, végül fehér és fénylő repülő csészealjak felvonulása zárta a sort. A játékosok, a technikusok és a teljes közönség tizenegy percen át figyelhette a repülő tárgyak légi bemutatóját, akrobatikus manővereket hajtottak végre, majd cikkcakkban repülve sietősen tovaszálltak.

15 UFO-észlelés Magyarországon 🇭🇺 Szemtanúk beszámolói

Az "angyalszőr" rejtélye

Az idegenek felbukkanását követően Firenzét egy fél órára furcsa, ragadós hó borította be, amelyet ha kézbe vett valaki, azonnal elpárolgott. Az UFO-k által hátrahagyott nyomokat angyalhajnak nevezik a szakirodalomban. Roberto Pinotti, az olasz UFO-kutatás egyik jeles alakja szerint "Ugyanebben az időben, amikor az UFO-kat látták Firenze felett, egy furcsa, ragacsos anyag hullott az égből, amit 'angyalszőrnek' hívunk," - mondja. Otthona, amely Firenze szívében található, tele van UFO-kkal kapcsolatos emléktárgyakkal, régi olasz plakátjaival és elmosódott repülő csészealjakról készült fekete-fehér fotókkal. Pinotti különösen izgatott egy másik részlet, az égből hulló, Magnini által ezüstös csillogásként leírt anyag miatt. Ő maga is tanúja volt ennek a jelenségnek tízéves korában: "Emlékszem, világos nappal láttam, hogy Firenze házainak tetejét egy órán át fehér anyag borította, majd, mint a hó, elpárolgott."

Ez az úgynevezett "angyalszőr" - amelyet a szemtanúk pamuthoz vagy pókhálóhoz hasonlítottak - különösen rejtélyes, mert érintésre szinte azonnal szétoszlott, így nehéz volt mintát venni belőle. Mégis voltak, akik megpróbálták kideríteni, mi lehet ez az anyag. Giorgio Batini, a La Nazione firenzei újság riportere például több száz telefonhívást kapott aznap az észlelésekről. Mivel a szerkesztőségből a katedrális takarta az égbolt látványát, Batini felmászott az épület tetejére, hogy maga is szemügyre vegye a jelenséget. "Fényes gömböket láttam, amelyek gyorsan mozogtak a katedrális kupolája felé," - mesélte később egy olasz televíziós műsorban. Batini később egy Firenze melletti erdőbe ment, ahol a fák ágain fehér, vattaszerű anyagot talált. Gyufaszálra csavarva gyűjtött belőle mintát, és elvitte a Firenzei Egyetem Kémiai Analízis Intézetébe, ahová mások is hasonló mintákat hoztak.

A neves tudós, Giovanni Canneri professzor vezetésével spektrográfiai elemzést végeztek. A laborvezető, Giovanni Canneri spektrografikus elemzés alá vette ezt a különös anyagot, amely - mint kiderült - bórból, szilíciumból, kalciumból és magnéziumból állt, s nem volt radioaktív. Canneri szerint a rostszerű anyag nagymértékben ellenállt a feszülésnek, ám ha hőhatás érte, megfeketedett és elpárolgott, egyfajta átlátszó üledéket hagyva maga után, amely elolvadt. Az elemzés azonban nem adott végleges választ a származására, ráadásul az anyag az eljárás során megsemmisült.

Az "angyalszőr" kémiai összetétele (Canneri professzor elemzése alapján)

Elem Jelenlét
Bór Igen
Szilícium Igen
Kalcium Igen
Magnézium Igen
Radioaktivitás Nem
Angyalszőr a természetben vagy képzeletbeli illusztráció

Nem elszigetelt esetek: További észlelések és történelmi előzmények

A firenzei stadionban történtek nem álltak egyedül. Azon a napon és az azt követő napokban számos más UFO-észlelésről számoltak be Toszkána különböző városaiban. Néhány szemtanú elmondása szerint egy fehér fénysugár tűnt fel az égen, s a Firenzétől északra található Prato felől érkezett. A követő napokban több toszkán városból is hasonló jelenségekről számoltak be.

Nem ez volt az egyetlen zavarba ejtő, égből érkező eset. Két évvel korábban is történt egy elképesztő incidens a dél-franciaországi Oloron kisváros felett. 1952. október 17-én kora délután a sok szemtanú egyike, Jean-Yves Prigent középiskolai felügyelő egy furcsa alakú vattaszerű felhőt pillantott meg az égen. A „henger” előtt 30 kisebb tárgy helyezkedett el, amelyek színházi látcsövön keresztül piros gömböknek bizonyultak, mindegyiket egy sárga gyűrű vette körül. „Ezek a »csészealjak« párosával mozogtak” - mesélte az elképedt Prigent -, „szaggatott utat követve, általában gyors és rövid cikkcakkokkal.

A legkorábbi angyalhaj-jelentés még 1741-ből származik, amikor állítólag körülbelül 3 centiméter széles és 15 centi hosszú pelyhek hullottak Bradly, Selborne és Alresford városaira Angliában. Nem beszélve a nevezetes angyalhaj-hullásról a fatimai csodatételekkor 1917. Sőt, néhány nappal később, november 1-jén, Arezzo tartomány Cennina nevű városában, Rosa Lotti Dainelli gazdálkodó arról számolt be, hogy egy fémes, kétkúpos tárgyra bukkant a földön. Elmondása szerint két emberszerű figura bukkant elő a közelből, gyermekméretűek, szűk szürke ruhát, sisakot és köpenyt viseltek. Elvették a virágait és harisnyáját, ismeretlen nyelven beszéltek, és barátságosnak tűnő mozdulatokat tettek. Az egyik még egy csőszerű eszközt is ráfogott, mintha fényképezett volna.

Magyarázatok és elméletek

A firenzei események és az angyalszőr jelensége számos magyarázatot szült az évek során. Racionális magyarázatként rögtön a pókokra vetődött a gyanú. Minden ősszel mi is gyakran láthatunk a gyöngyházfényű szálakat lengedezni-szállni a levegőben. Akár fonadékokká összeálló, vastagabb összekuszálódott szálakat is. Ez az ökörnyál, amit apró pókfajok vitorlaként használnak közlekedésre. Kézenfekvő tűnik, hogy apró vitorlás pókok (Linyphiidae) szokatlanul nagy méretben és formákban összeálló pókfonal hálói, gombolyagai és nem idegenek földönkívüli matériái riogatták az embereket. Ilyet is tudnak a vitorlás pókfélék.

James McGaha, az amerikai légierő egykori pilótája, aki ma csillagászként dolgozik, és több mint 40 000 órát töltött az égbolt megfigyelésével, határozottan elutasítja az UFO-elméletet. Szerinte a firenzei eset magyarázata egyszerűbb: vándorló pókok. "Eleinte azt gondoltam, hogy talán egy tűzgömb, egy nagyon fényes meteor hullott szét az atmoszférában. Ezek szivar alakúak lehetnek, és darabok válhatnak le róluk. De hamar világossá vált, hogy valójában fiatal pókok szőtték a hálóikat, amelyek nagyon vékonyak. A pókok ezeket a hálókat vitorlaként használják, összekapcsolódnak, és egy nagy gombolyag alakul ki az égen, amely a szélben lebeg. Ez a jelenség akár 14 000 láb magasságban is megfigyelhető. Amikor a napfény megcsillan rajtuk, mindenféle vizuális effektus keletkezik," - magyarázza McGaha. A pókok vándorlása szeptemberben és októberben gyakori az északi féltekén, és a mai napig látványos pókvándorlásokról számolnak be.

Csakhogy a firenzei angyalhaj-minták kémiai elemzése (az egyetlen komolyan vehető anyagvizsgálat) erősen vitatja a pókelméletet. Ám ez az elmélet nem győzte meg Pinottit. "Természetesen hallottam a vándorló pókok elméletéről, de ez ostobaság. A kémiai elemzés szerint az 'angyalszőr' nem tartalmazza azokat az elemeket, amelyek a pókhálóra jellemzők, például nitrogént, kalciumot, hidrogént és oxigént," - érvel. Philip Ball tudományos író is úgy véli, hogy az "angyalszőr" kémiai összetétele nem illik a pókháló-elmélethez, mivel a magnézium és a kalcium gyakori az élő szervezetekben, de a bór és a szilícium kevésbé. Szóval nagy a tanácstalanság, mi is ez a ritka és múlékony jelenség.

Pókhálók az őszi szélben,

Felmerült az ipari eredet, vagy hogy repülőgépek, (akkor még kísérleti) rakéták hajtóanyagainak maradványai állnak össze vattaszerű anyaggá. Tudósok legutóbb azzal álltak elő, hogy az angyalhaj egyfajta elektrosztatikus lecsapódás, ami ionizált légkörben porból és mikrorészecskékből keletkezik.

A rejtély továbbra is él

Hetvenegy év elteltével valószínűtlen, hogy valaha is pontos választ kapunk a történtekre. Philip Ball tudományos író szerint nehéz megbízni az ilyen régi beszámolókban, hacsak nem látjuk az eredeti adatokat. A tudományos magyarázatok ellenére azok, akik ott voltak, meg vannak győződve arról, hogy valami rendkívülit láttak. Gigi Boni azóta is gyakran felidézi azt a napot, és határozottan állítja: "Szerintem földönkívüliek voltak. Ez az egyetlen magyarázat, amit el tudok fogadni." Romolo Tuci, az egyik játékos, aki még a hetvenes éveiben is elevenen emlékszik a napra, így fogalmaz: "Elbűvölt és boldog voltam. Olyan élmény volt, amit soha nem fogok elfelejteni." Romolo Tuci és Ronaldo Lomi, a Pistoiese játékosai kétségkívül hisznek benne, hogy földönkívüli jelenségről volt szó.

Pinotti szerint a stadionban látott objektumok megdöbbentették mind a játékosokat, mind a közönséget. "Akkoriban az újságok a Marsról érkező idegenekről írtak. Ma már tudjuk, hogy ez nem így van, de arra következtethetünk, hogy intelligens, technológiai jelenséggel álltunk szemben, amely nem köthető semmihez, amit a Földön ismerünk," - magyarázza. Az esemény továbbra is izgatja a képzeletet, és arra emlékeztet, hogy a világ tele van olyan titkokkal, amelyekre még nem találtunk magyarázatot.

tags: #1954 #oktober #27 #fiorentina #pistoiese

Népszerű bejegyzések:

GRC