Női Kézilabda Átigazolási Hírek és Tendenciák 2019-ben
A női kézilabda világa folyamatos mozgásban van, ahol az átigazolások kulcsszerepet játszanak a csapatok erősítésében és a játékosok karrierjének alakulásában. Míg a labdarúgásban megszokott téli és nyári átigazolási ablakok dominálnak, a kézilabda sajátos szabályrendszere eltérő dinamikát mutat. Ebben az összefoglalóban a 2019-es év legfontosabb női kézilabda átigazolási híreit és a sportágra jellemző transzfermechanizmusokat vizsgáljuk meg, különös tekintettel a magyarországi helyzetre és egy kiemelt esettanulmányra.
Az Átigazolások Sajátosságai a Kézilabdában
„A kézilabdában más a struktúra az átigazolásoknál. Fociban megvan a nyári és a téli időszak, itt viszont a szezon végétől a következő év februárjáig bármikor mozoghatnak a játékosok.” - mondta egy FIFA-licences játékosügynök, aki ma már többségében kézilabdázók ügyeivel foglalkozik, kizárólag magyarokkal. „Azért csak februárig, mert utána nem ad ki játékengedélyt a szövetség. Az más kérdés, hogy ilyenre, azaz szezon közbeni klubváltásra viszonylag ritkán kerül sor.”

A kézilabdában az a leggyakoribb, hogy lejáró szerződésű játékosok váltanak csapatot, sok esetben már másfél évvel hamarabb bejelentik, hová igazolnak. „Ez részben nyomásgyakorlás: nem ritka, hogy az aláírás tudatában hamarabb elengedik a játékost, arra hivatkozva, hogy ha már fejben máshol jár, menjen. Másrészt azért jelentik be ilyen hamar az aláírást, hogy jelezzék a többi csapatnak, elkelt a kiszemelt, hagyják békén.”
Átigazolási díjak és nevelési költségek
Az átigazolások során fizetendő összegek két részből állnak. Ha egy fiatal vált csapatot, meghatározzák az érte járó nevelési költséget, van erre egy szövetség által kidolgozott táblázat. Egy húszéves, válogatott, nemzetközi tapasztalattal rendelkező sportolóért akkor is kell fizetni 1-2 millió forintot, ha lejárt a szerződése. Ahol kézilabdában előfordul klasszikus átigazolási díj, az is jóval elmarad a futballban megismert számoktól. „Ennél nagyobb összegekre nem kell számítani, mert ezek arányban vannak a fizetésekkel. Ha valaki nagyon kell, azért kifizetik ezt a pénzt, egyébként megvárják a szerződés végét.”
Bár Egressy Gábor egy korábbi interjúban teljesen mást mondott, konkrétan tudható, hiszen az ügyletet mi bonyolítottuk le, hogy a Budakalásznak is több millió forintot fizetett fél éve a Tatabánya a szezon közben megszerzett Nagy Bencéért. Sőt a játékos lemondott a neki jogosan járó, a már ledolgozott hónapok bérének egy részéről is annak érdekében, hogy magasabb szinten folytathassa.
A Játékosfizetések Alakulása a Női Kézilabdában
A játékosfizetések jelentős eltéréseket mutatnak a kézilabda világában, különösen a topklubok és a kisebb csapatok között.
Fizetési plafon és átlagbérek
Bognár Nándor szerint a kézilabdában Magyarországon 13 millió forint körül mozog a plafon a havi fizetések terén. Magyarországon havonta 40 ezer euró, átszámítva 13 millió forint körül mozoghat a plafon, ennyit kereshetnek a BL-csapatok topjátékosai, míg az átlagbér ezeknél a kluboknál 10 ezer euró, 3,2 millió forint körül van. Az átlagos fiatal egy-egy középcsapatban 100 ezer forintért kezd játszani, de ugyanitt egy jó képességű, de nem válogatott magyar 6-700 ezret is kereshet. A magyar futballban Szabados Gábor sportközgazdász a Blikknek adott márciusi nyilatkozata szerint akad, aki havonta mintegy 10 millió forintért focizik az élvonalban.
Összefoglalva a fizetési kategóriákat:
| Kategória | Havi fizetés (Ft) | Havi fizetés (EUR) |
|---|---|---|
| BL-csapatok topjátékosai | ~13 000 000 | ~40 000 |
| BL-csapatok átlagos játékosai | ~3 200 000 | ~10 000 |
| Középcsapatok jó képességű (nem válogatott) magyar játékosai | 600 000 - 700 000 | |
| Középcsapatok fiatal játékosai | ~100 000 |

Egyéb juttatások és különleges megoldások
Furcsa megoldásokkal is találkozni egyébként a kézilabdában. Van olyan balkáni csapat, ahol éves fizetésben állapodnak meg mindenkivel, aminek a felét a szezon előtt fizetik ki. „A focit és a kézilabdát összevetve utóbbinál nagyon ritka az aláírási pénz, azaz egy játékosnak nem jár ezért egyszeri juttatás, de például majdnem minden BL-csapatunknak van fix autós partnere, így a kocsi szinte alapszolgáltatás.”
2019-es Átigazolási Hírek Fókuszban: Djurdjina Malovics Esete
A 2019-es év egyik kiemelkedő átigazolási pletykája Djurdjina Malovics, a Ferencváros jobbátlövőjének ügye volt.

A montenegrói Vijesti értesülése szerint a Ferencváros jobbátlövője, Djurdjina Malovics az MTK női kézilabdacsapatában folytathatja pályafutását. A 23 éves balkezes játékos hiányposztra érkezett 2018 nyarán az FTC-hez, azonban 2018 októbere után az idény további részében már nem számíthatott rá Elek Gábor, miután sarokcsontkinövés okozta fájdalmai miatt előbb kezelésekre szorult, majd 2019 januárjában meg is műtötték. Közben a Fradi megszerezte Klujber Katrint a posztjára, aki egyből elkapta a fonalat, a Bajnokok Ligájában is letette a névjegyét.
Malovics a felkészülési időszakot újra panaszmentesen kezdhette meg, de az előkészületi meccseken, majd a bajnokikon is csak rövidebb időszakokra került a pályára, így nem tudott formába lendülni. A Vijesti cikkében a montenegróiak reményüket fejezik ki, hogy az MTK-ban magára talál, mert a válogatottban nagy szükség lenne rá, tekintve, hogy a győri Katarina Bulatovics már a pályafutása vége felé közeledik.
Fontos megjegyezni, hogy az FTC átigazolási sajtóhíreket nem kommentál, a Fradi.hu honlapon bejelentett hírek tekinthetőek hivatalosnak. Az FTC és az MTK egyelőre nem adott hírt a klubváltásról, de ebben az is közrejátszhat, hogy Malovics jelenleg hosszú kihagyást követően újra a montenegrói válogatott rendelkezésére állhat.
tags: #atigazolasi #hirek #2019noi #kezilabda





