Gödöllői Röplabda Club

Balogh Zsolt: Egy Labdarúgó és Edző Életpályája, A Nagykátai Szívektől a Bajnokságok Kihívásaiig

2026.06.11

Hosszan tartó betegség után, 2025. december 19-én, pénteken, 43 éves korában meghalt Balogh Zsolt, a Nagykáta SE egykori labdarúgója. A klub szombaton közölte a halálhírt, az egyesület kiemelte, hogy a korábbi játékos több korszakban is meghatározó szerepet töltött be a nagykátai labdarúgásban, és aktív pályafutása lezárása után is segítette a klub munkáját. Mély fájdalommal tudatjuk, hogy életének 44. évében távozott közülünk.

A Nagykátai Labdarúgás Elkötelezett Alakja

Balogh Zsolt a nagykátai közösség iránti elkötelezettségből példát mutatva segítette a klubot. 2015-ben az újjáalakult nagykátai futsalcsapatban is aktívan szerepelt, majd 2017-től az öregfiúk mezőnyében is magára öltötte a piros-fehér mezt. Aktív labdarúgó-pályafutása befejezése után sem szakadt el egyesületünktől: ahol csak tudott, segített. Legutóbb klubtermünk felújításában vállalt oroszlánrészt a festő-mázoló munkálatok során. Isten veled, Zsolti!

Balogh Zsolt portréja nagykátai futballmezben

A Játékos Pályafutás Kezdetei és Korai Vége

Balogh Zsolt Sátoraljaújhelyi születésű volt, labdarúgó-pályafutásának nagy részét Borsodban töltötte. Amikor a főiskola miatt felkerült Pestre, nem ismert senkit, egy kis „megye-kettes” csapathoz ment el, ahol találkozott Egry Zolival. Azonban mindössze huszonöt éves volt, amikor súlyosan megsérült, volt egy mélyvénás trombózisa, és utána már csak heti egyet-kettőt tudott mozogni, azért, hogy a hétvégén majd talán játszhatott. Elég hamar abbahagyta aktív játékosi karrierjét, éppen ezért kezdett el korán az edzősködéssel foglalkozni. Egy-másfél évet ki kellett hagynia, rendszeresen járt vérvételre, de szerencsére minden rendben volt, csak figyelnie kellett utána, ezért is mondták neki, inkább teniszezzen, ott nem rúgják meg.

Visszaigazolt Sátoraljaújhelyre, amikor a megyei első osztályban volt a csapat. Fél évre érkezett régi edzője, Szabó László miatt - aki az NB III-ban és a „megye-egyben” is dolgozott velük, sőt, az általános iskolában a „tesitanára” volt -, hogy rakja rendbe a lábát, mert eléggé depressziós lett, amikor megtudta, hogy nem focizhat. Nos, ő akkor rendberakott, de nem bírta az utazást, az állandó vonatozást.

Magyarország térképe kiemelt futballvárosokkal, mint Sátoraljaújhely és Budapest

Az Edzői Karrier Kibontakozása

Balogh Zsolt már 2004-ben az U13-as sátoraljaújhelyi társulat edzője volt, miközben a felnőtt csapat az NB III-ban szerepelt. Nemcsak a fővárosban, hanem vidéken is dolgozott edzőként. Volt az Ikarusban az U14-esek edzője, no meg régen még itt focizott Pestszentimrén, nyolc évvel az interjú előtt játszott is, és dolgozott az U13-as csapat edzőjeként, aztán elkerült a Pénzügyőrhöz, meg ide-oda.

A Pestszentimrei SK Élén: Kihívások és Győzelmek

Egry Zoltán, a Pestszentimrei SK elnöke kereste meg Balogh Zsoltot. Ők ugyanis együtt futballoztak két szakaszban is, együtt kispályáztak, és ő kérdezte meg, amikor a társaság még a Budapest-bajnokság I. osztályában szerepelt, tudna-e segíteni a csapatnak, mert elég nagy problémák vannak. Volt még vissza jó pár meccs a bajnokságból, amikor kiment megnézni a gárdát, és látta, biztos, hogy lesz probléma a „blasz-egyben”, de mert csapata volt, nem hagyta félbe a munkáját, ám a harmadik megkeresésre már igent mondott, csak azzal nem volt tisztában, hogy távozik szinte a teljes keret.

Balogh Zsolt elmondása szerint szerette a kihívásokat, de ekkorára nem számított, mint ami ott fogadta, főleg az elején. Ám azért a harmadik héten eléggé felgyorsultak a történések. A játékot tekintve benne volt már az idei második mérkőzésükön is a jó eredmény, amikor az Airnergytől kikaptak. Az első 2025-ös bajnokink nagyon rosszul sikerült, de már a felkészülés alatt, illetve az edzőmeccseken is lehetett érezni és látni, hogy összeállt a brigád.

A Pestszentimrei SK 44 éves vezetőedzőjeként a Budapest-bajnokság II. osztályban 21 forduló után 28 ponttal a tabella 9. helyén álltak az interjú idején. Hat bajnokin két döntetlen elérése úgy, hogy négy összecsapáson gólt sem szerzett a maholnap két éve Budapest Kupa-döntőt vívó gárda. Innen szép nyerni, gondolta az edző és a fiatal játékosok többsége, és láss csodát, a PSK elkezdett győzni. Egyszer, kétszer, háromszor, négyszer!

Az alábbi táblázat Balogh Zsolt irányítása alatt elért győzelmeket mutatja be:

Ellenfel Eredmény
Szent István SE 4-3
Rákosmente 4-2
Közterület 3-1
II. Kerület UFC II. 5-4

A célunk egyébként is az volt, hogy bennmaradjunk. Az elején is megbeszéltük, biztos nehéz lesz, bár amikor leültünk a játékosokkal, ők is azt érezték, hogy az első tízbe odaérhetünk. Remélte, ott is lesznek, de ugye, sok mérkőzést vívtak még, és bár volt egy jó négymeccses szériájuk, hitt abban, hogy nem lesznek ilyesfajta gondjaik. Igaz, tavaly is jól kezdtek, ám jött egy négymeccses rossz sorozatuk a sok betegség miatt.

A csapat életét nehézségek is árnyékolták. A csütörtöki edzésen úgy nézett ki, hogy a következő bajnokin cseréjük nem lesz, mivel két játékos is megsérült a múlt hétvégén, volt, aki külföldre utazott, volt, aki egyéb elfoglaltság miatt nem tudott jönni, így meglehet, hogy az egyik kapusuk lesz az egyik mezőnyjátékos-cseréjük. Megmondta őszintén, az a gond, hogy nincs sportorvosi engedélye, de az átigazolást elindították. Viccesen hangzott, de már az ifiedző is bemutatkozott nálunk. Egyidősek voltak, ő is 44 éves, két-három percre őt is beállította a hétvégén. Előfordul, hogy tizennyolcan vannak edzésen, és van, amikor tizenegyen.

Az edzői szerepéről elmondta: „Á, már nem szállok be, csak ha páratlanul vannak, és csupán a végén állok be, amikor játék van, és mindössze visszapasszolgatom a labdát. Nem szeretnék, meg aztán nem is tartom jó ötletnek, hogy az edző ott szaladgáljon a játékosok között.”

Labdarúgó taktikai séma edzői táblán

A Legmagasabb Szintű Edzői Képesítés: Az A-licences Diploma

Balogh Zsolt részt vett egy A-licences edzői kurzuson, amelyen azok a korábbi futballisták vettek részt az elmúlt egy évben, akik profi karrierjük során eljutottak az élvonalba. Tavaly szeptemberben kezdték a képzést, a kurzus 28 napi tananyagot takart. Eleinte az utánpótlás-nevelés teljes vertikumát vették át, a képzés zöme azonban a felnőtt labdarúgásról szólt, kiemelt figyelmet fordított az ahhoz szükséges edzői tudás átadására. Gratuláltak a sikeres vizsgákhoz!

Az elméleti rész során negyven kérdésből álló elméleti tesztet kellett megoldani legalább hatvan százalékra. Nem feltétlenül a vizsga miatt volt fontos jól felkészülni, sokkal inkább azért, mert az anyagot az élet is számon kéri nap mint nap. A gyakorlatban pedig egy komplett edzést kellett összeállítani és levezényelni. A friss A-licences edzők játékos-pályafutásuk alatt szerzett tapasztalataikat felhasználva olyan ismereteket és kompetenciákat sajátítottak el a képzés keretében, melyek segítségével képesek lesznek hatékonyan és eredményesen dolgozni labdarúgóedzőként.

A csoporttársak közül Huszti Szabolcs és a Baselből járó Szalai Ádám előadásaiból rendkívül átfogó képet kaphattak a Bundesligában uralkodó szokásokról, viszonyokról. De itták a szavait Erős Gábornak is, aki szűkebb pátriáját, a Kisvárdán folyó munkát és szervezeti egységet mutatta be. A képzés magában foglalt egy háromnapos szakmai utat is, melyről szakdolgozatot kellett készíteni. A jövőben hivatalosan is lehetőségük lesz az NB II-ben és az NB III-ban vezetőedzőként dolgozni, az élvonalban pedig asszisztens edzőként tevékenykedhetnek. Balogh Zsolt bízott benne, hogy a frissen szerzett tapasztalatokat felhasználva az Előrét is sikeresen benn tudják tartani, hiszen egy ilyen nagy múltú csapat NB II-es tagsága alapvető érdeke a városnak és a megyének.

UEFA A-licences edzői bizonyítvány és oklevél

tags: #balog #zsolt #foci

Népszerű bejegyzések:

GRC