Magyar utánpótlás-labdarúgás nemzetközi színtéren: Szlovákiai és világversenyek tapasztalatai
A magyar utánpótlás-labdarúgásban kiemelt szerepet kap a fiatal tehetségek nemzetközi szintű megmérettetése és fejlesztése. A Dunakanyar Régió UFC aktívan részt vesz ezen a téren, értékes tapasztalatokat szerezve és új képzési módszereket alkalmazva a jövő generációi számára.
Nemzetközi megmérettetések Szlovákiában
A Dunakanyar Régió UFC fiataljai számára a nemzetközi tapasztalatszerzés kulcsfontosságú. Januárban egy nemzetközi tornára utaztunk egy Pozsony melletti településre, Pozsonyivánkára az U9-es és U7-es fiataljainkkal. Mivel mindkét hétvégén szombaton reggel kezdődött a torna, mi már péntek délután leutaztunk a torna helyszínére, mely jól jött a társaságnak, hogy jobban összeszokjanak és erősödjön a csapatösszetartás.
Az U7-es korosztálynál 4+1-es rendszerben volt lebonyolítva a torna, mely egy picit szokatlan volt a játékosoknak. Talán ezért is a nap elején kicsit álmosan és megszeppenve kezdtük a mérkőzéseket, de a végére sikerült felszabadulni és már voltak szép megoldások ami a jövőre nézve nagyon pozitív volt. Az U9-es korosztályunk játékosai is izgatottan várták az első nemzetközi tornájukat, ahol az elejétől kezdve 100%-os teljesítményt tudtak nyújtani. Nagyszerűen játszottak valamennyi mérkőzésen és, ami rendkívül pozitív volt, hogy csapatként működtek, kisegítették és buzdították egymást, teljes szívből játszottak. Hajrá Dunakanyar!

Részvétel a Juventus Akadémiák Világbajnokságán
A nemzetközi szereplés nem korlátozódik a szomszédos országokra; az egyesület többször is képviselte Magyarországot a rangos Juventus Akadémiák Világbajnokságán.
Idén két korosztállyal képviseltettük hazánkat a Juventus Academy World Cup-on! Idén 6 kontinens, 23 ország, 90 csapata mérte össze tudását ezen a világszintű sportrendezvényen. Az idősebbek között 23 csapat indult és az előkelő 5. helyezést sikerült megszerezni! A csoportot magabiztosan nyerve, Kolumbia, Kuwait, Dubai és Belgium csapatait megelőzve csoportelsőként jutottunk be az aranyágra, a legjobb nyolc csapat közé. Itt sajnos elpártolt tőlünk a szerencse, az első mérkőzésen 1:0-s vereséget szenvedtünk a későbbi győztes Tádzsikisztántól, majd két lengyel csapat elleni döntetlen és győzelem csak a csoport harmadik helyére volt elegendő. Így az 5.-6. helyért játszottunk, ahol viszont magabiztos játékkal szereztük meg az előkelő 5. helyezést.
Az U11-es korosztályban 20 csapat indult, ahol a csoportmérkőzések során két győzelmet szereztünk Tunézia és Belgium ellen és kikaptunk Ciprustól. Sajnos a versenykiírás nem nekünk kedvezett és gólaránnyal, az ezüstágra kerültünk. Ott az első mérkőzésen legyőztük Abu Dhabi csapatát, majd kikaptunk Angliától, így a 11-12. helyezést értük el. A rendes játékidő nagy izgalmakat követően 2:2-es döntetlenre végződött, mely után a büntetőpárbajban Japán győzedelmeskedett, így a torna 12. helyén végeztünk. Forza Juve, Hajrá Magyarok!

A 2023-as év még kiemelkedőbb eredményt hozott. Idén, 2023-ban is egyesületünk képviselhette Magyarországot a Juventus Akadémiák Világbajnokságán, Olaszországban. 4 korosztályban, 23 országból, 34 akadémia mérte össze tudását ezen a világszintű sportrendezvényen. 6 csapatos csoportba kerülve kezdtük meg a tornát. Első és második mérkőzésünkön sikerült győzelmet aratnunk előbb Skócia ellen 4-2-re, majd Egyiptom ellenében 8-2-es eredménnyel. Sajnos a harmadik mérkőzést elvesztettük az ausztráliai akadémia ellen 2-1-re. Így biztossá vált, hogy másnap mindenképp nyernünk kell a hátralévő csoportmeccseinket, ha 2. helyen tovább szeretnénk jutni. Ezáltal egyesületünk történelmének eddigi legjobb eredményét már magunkénak tudva bejutottunk a legjobb 8 csapat közé, ahol újabb 3 csoportmérkőzés várt ránk az újfajta lebonyolításnak köszönhetően. Az első megmérettetést az „Arany csoportban” Chile okozta, ezen a találkozón pedig az utolsó percekben szerzett góllal sikerült megfordítanunk a mérkőzést 2-1-re. A harmadik játéknapon sorsdöntő mérkőzések következtek. Reggel a varsói akadémiával játszottunk mondhatni csoportelsőségért, így a döntőbe jutás lehetőségéért is egyben. Sajnos a nagyobb számú cseréik adta rotálásuk következtében frissebbek voltak nálunk és alul maradtunk 3-0-ra. A 3. helyért folyó küzdelemben ismét a - csoportkörből már ismert - kanadaiakkal találtuk szemben magunkat. A korai bekapott gól ellenére remek játékkal domináltuk végig a mérkőzést, aminek meg is lett a rendes játékidőben az eredménye, mert egy hosszabbításban lőtt egyenlítő góllal 1-1-re mentettük a meccset. Ennek ellenére csodálatos teljesítményt nyújtott csapatunk és a korosztályban 21 nevezett csapatból az előkelő és egyesületünk életében történelmi jelentőségű 4. helyezést értünk el. Gratulálunk minden játékosnak és stábtagnak az elért eredményhez, illetve külön köszönet illeti a szülőkből álló „B” közepünket, akik hatalmas energiákat sugároztak a gyerekek felé a pályára a torna során. Hajrá Dunakanyar! Forza Juve!
Juventus Akadémia Világkupa-döntő
Az U13-as csapat is részt vett a tornán. A Juventus FC-vel kötött együttműködési megállapodásunknak köszönhetően, a korábbi évekhez hasonlóan idén júniusban is mi képviselhettük Magyarországot a Juventus Akadémiák Világbajnokságán, Olaszországban. A tornán 7 korosztályban 22 ország 82 csapata vett részt, mi pedig az U13-as csapatunkkal képviseltettük magunkat a 2009-es korosztály küzdelmeiben. Egyértelműen mi kerültünk a legnehezebb csoportba, hiszen a torna későbbi győztese, Ausztrália és harmadik helyezett Franciaország is az ellenfeleink voltak. Az első mérkőzésen fölényes győzelmet aratva 8-0-ra győztük le az Egyesült Arab Emírségeket, viszont sajnos az első játéknap második és harmadik megmérettetésein szoros mérkőzéseken, de vereségeket szenvedtünk. Először a franciák ellen 0-1, majd a kiváló fizikumú ausztrálok ellen egy „brusztos” mérkőzésen 2-3 arányban. Második nap azonban javítottunk és mindkét meccsünket magabiztosan megnyertük. Előbb az angolok ellen sikerült 2-0-ra, aztán pedig a varsói csapat ellen 4-1-es különbséggel győzedelmeskednünk. A középházba kerülve először Kanada ellenében egy döntetlent követően büntetőkkel maradtunk alul, de ezután sikerült 2-0 arányban legyőznünk a lengyel Bydgoszcz akadémiáját. Következett az utolsó mérkőzésünk a 9-10. helyért Svájc csapatával, ahol nagyszerű játékkal 2:1-re diadalmaskodtunk, ezzel megszerezve az előkelő 9. helyezést. Nyugodtan kijelenthetjük, hogy a Juventus VB-n való részvétel örök emlék marad mindenki számára és bízunk benne, hogy az egyesületünkben futballozó gyermekek közül minél többen átélhetik majd ezt az élményt! Hajrá Dunakanyar!
Edzőképzés és szakmai fejlődés
A játékosok fejlődése mellett az edzői stáb folyamatos képzése is kiemelt figyelmet kap.
A múlt hét folyamán El-Meouch Kerim kollégánk vett részt a Juventus FC által, a Juventus Akadémiák számára megszervezett szakmai továbbképzésen, az úgynevezett „Juventus Academy Coaches Clinic”-en. Az eseményt Torinóban rendezték meg és 12 különböző Juventus Akadémia összesen 27 edzője vett részt rajta a világ különböző pontjairól. A szakmai továbbképzés mellett edzőnknek lehetősége volt belelátni abba, hogy milyen körülmények között történik a Juventus FC utánpótlás csapatainak felkészülése, illetve megfigyelhetett néhány utánpótlás mérkőzést is. A program tartalmazott még egy Juventus FC Stadion- és Múzeumtúrát, valamint a múlt hétvégi Juventus-Spezia mérkőzés megtekintését is.
A klub folytatja a Juventusszal való kapcsolatát. Ősszel itt volt nálunk Marco Pidello a Juventus részéről, aki 1 hetet töltött el velünk, a csapatainknak edzéseket, az edzőkollegáknak pedig szakmai előadásokat tartott. Marco Pidello elégedett volt a látottakkal: „Először is nagyon boldog vagyok, hogy a júniusi látogatásom után ismét alkalmam nyílt megfigyelni és követni az itteni akadémia összes csapatát.” Kiemelte az U16-os együttest, akik „nagyon jól játszottak és 10-0-ra nyertek az ellenféllel szemben.” Hozzátette: „Érdekes és nagyon különleges volt látni, hogy 3 különböző korosztály játszik együtt: 2008, 2007, 2006.” Az edzők munkáját is elismerte: „Már tavaly júniusban találkoztam az edzőkkel és nagyon jó visszajelzést tudok adni róluk, különösen a csoportok menedzsmentjét illetően.” Szerinte az edzői stáb „kifejezetten jól irányítja az összes korosztályt, nagyon jól kommunikálnak egymással és a gyerekekkel is. Ráadásul a verbális mellett még a nonverbális kommunikációt is egyaránt használják.” Összességében: „Nagyon elégedett vagyok a csoportok általános vezetésével itt, Vácott.”

A tehetséggondozás filozófiája
Az egyesület filozófiájában a labdarúgás megszerettetése az elsődleges szempont már a legfiatalabb korosztályoktól kezdve.
Itt szeretném kiemelni azt, hogy továbbra is fontosnak tartjuk, hogy az óvodáskorúaknál elsődleges feladatunk, hogy a gyerekek megismerjék és megszeressék a labdarúgást, éppen ezért egyesületünkben az óvodai foci ingyenes! A Juventus Camp Hungary-t idén is mi rendezzük meg, immáron 9. alkalommal. Az edzői stáb is megújult: „Ami az edzői stábot illeti, egy megújuláson ment át az egyesületünk, abbahagyta az edzősködést Selmeci György kollégánk, aki kezdetektől velünk volt. Viszont úgy érzem, hogy nagyon jól sikerült azt a szakmaiságot továbbvinnünk, amit ő képviselt, mert egy fiatalos, lendületes stáb alakult ki, akikhez csatlakozott egy rutinosabb, tapasztaltabb edző is, Kiss Ferenc személyében.” Ő edzi a legidősebb korosztályt az U16-osokat, akik nagyon szépen szerepeltek a bajnokságban, a 2. helyen végeztek. Rácz Richárd és Makkos Tamás kezei alatt pallérozódnak az U11 alatti korosztályok, akiket két különböző szinten versenyeztetünk. Technikai projektünk a Juventus Youth Department technikai képzését követi, és felosztottuk a szakmai anyagunkat a pályán található 3 különböző zónára: 1. zóna, 2. zóna és 3. zóna. Az 5 nap alatt, amit itt töltöttem a fókuszban leginkább a 3. zóna és különféle támadásvezetések voltak. Ezeket különböző foglalkozásokon keresztül mutattam be a fiatalabb korosztályoktól egészen a legidősebb korosztályig. Mindemellett sok mindent elmagyaráztam a precízen kivitelezett kapura lövésről és az akciók irányításairól, illetve befejezéseiről a 3. zónában.

Hazai sikerek és együttműködések
A nemzetközi eredmények mellett a hazai porondon is kiemelkedően teljesítenek a Dunakanyar Régió UFC csapatai, miközben fontos együttműködéseket építenek.
Aranyérmes lett a Budapest Bajnokságban szereplő U13-as csapatunk is! Egy fordulóval a vége előtt bajnoki címet szerzett a Selmeci György által dirigált U13-as korosztályunk! A játékosok nagyszerű eredményének értékét növeli, hogy egy évvel idősebbek között szerezték meg az aranyérmet. 20 győzelmet, 1 döntetlent és 2 vereséget értek el, a csapat és a bajnokság góllövő listáját Juhász Péter vezeti 39 találattal. Aranyérmes az U15-ös korosztályunk! Bronzéremmel zártuk a VII. Mózner János Emléktornát. Jól kezdtük a tornát, hiszen mindkét csoportmérkőzésünket sikerült megnyernünk a Puskás Akadémia és az Angyalföldi Sportiskola csapatai ellen. Ezen a szoros találkozón remek játékkal győzedelmeskedtünk, így ezzel kivívtuk magunknak a bronzérmet jelentő 3. helyezést. A Juventus FC-vel kötött együttműködési megállapodásunknak köszönhetően az U16-os csapatunk játékosait érte az a megtiszteltetés, hogy labdaszedők lehettek az Újpest FC-Kolorcity Kazincbarcika SC bajnoki mérkőzésen. „Óriási megtiszteltetés számunkra, hogy egy ilyen nagymúltú klub bennünket választott partneregyesületévé. A megállapodás értelmében lehetőséget és pozitív jövőképet tudunk adni Vácott és a térségében futballozó gyermekeknek, hogy tehetségüknek és tudásuknak megfelelően a lehető legtöbbet hozzák ki magukból.” - nyilatkozta Szél József, a Dunakanyar Régió UFC elnöke. Az ilyen jellegű tornák nagyon hasznosak, sok tapasztalatot szerzünk, sokféle ellenfél ellen játszunk és tanulni tudunk minden mérkőzésből. Végig nagyszerű hangulatban telt a rendezvény, jó és hasznos mérkőzéseket játszottunk, amelyek kifejezetten fejlesztőek voltak a játékosok számára.
tags: #bozsikprogramban #jatszo #jatekos #jatszhat #szlovakiaba





