Gödöllői Röplabda Club

Németh Hunor: A magyar szív a dán futballakadémián

2026.06.19

Újabb nagy magyar tehetség bukkant fel külföldön, a dán FC Köbenhavn színeiben már a felnőttekkel edz és a bemutatkozásra vár. Németh Hunor számára nem volt kérdés, hogy Magyarországot válassza.

Németh Hunor

A magyar válogatott mezének álma

A szíve egyértelműen Magyarország felé húzza, nem csoda, hogy a magyar válogatott mezét húzza magára. Németh Hunor végigjárta a korosztályos nemzeti csapatokat 14 éves korától, immár a Marco Rossi vezette felnőttek előszobájának számító U21-es együttesben szerepel. Pedig hiába született Győrben, az óvoda már Dániában kezdte el, a dán az elsődleges nyelve. Persze magyarul is remekül beszél, így nyilatkozott a Magyar Nemzetnek.

- Sosem csábított igazán, hogy dán válogatott legyek, mert én mindig is magyarnak éreztem magam. Ez már akkor eldőlt bennem, amikor 2016-ban a családommal és a barátokkal néztük az Eb-t, amelyen a magyar válogatott Portugália és Ausztria elleni meccsei örök emlékek nekem. Akkor fogott meg igazából, hogy milyen szép lehet a magyar válogatottban játszani, és arra gondoltam, ha egyszer felnőtt leszek, én is ezt akarom átélni. Az akkori válogatottban Gera Zoltán és Dzsudzsák Balázs volt az a két játékos, akik a legjobban magukkal ragadtak, meg persze Király Gábor a szürke mackóalsója miatt. De a legnagyobb élmény az volt, ahogy otthon összegyűltünk szurkolni, és ahogy eljutott a csapat a nyolcaddöntőig - árulta el Hunor.

Inspiráció és példaképek

A 18 éves, a Köbenhavn felnőttcsapatának szerződtetett középpályása elárulta, hogy Luka Modric, a Real Madrid aranylabdása inspirálja a leginkább, Dániában a játéka alapján hasonlították is már a horvát legendához.

Németh Hunor számára nem volt kérdés, hogy Magyarországot válassza.

Luka Modric

A dániai futballkultúra és a magyar tehetségek

Dánia európai mércével mérve kis lélekszámú ország, mindössze 5,9 millió lakossal. A dán labdarúgás komoly múlttal és jelennel rendelkezik. 1984-ben és 2020-ban Eb bronzérmesek voltak, míg 1992-ben Európa-bajnokok lettek, az 1998-as vb-n pedig negyeddöntősök voltak. A dán futballkultúra egyik sajátossága az önkéntesség fontossága az amatőr fociban, ami lehetővé teszi, hogy a sportolás megfizethető maradjon.

A dán rendszerben a fejlesztésen van a hangsúly, míg a magyar rendszert inkább az eredményorientáltság jellemzi. Dániában a gyerekeknek több pozíciót is kipróbálhatnak, ami segíti őket a játék dinamikájának megértésében. Emellett nagyobb hangsúlyt fektetnek a tanulás fontosságára is, és a szülőket gyakran eltiltják az edzésekről, hogy ne gyakoroljanak nyomást a gyerekekre.

Dán futballstadion

Kéri András Dániel és a Juventus Akadémia

A Juventus dubaji akadémiáján dolgozó Kéri András Dániel magyar edző, aki az olasz futball egyik szakértőjeként ismert. Kéri korábban egyetemi szinten futsal edzőként tevékenykedett, majd taktikai elemzőként dolgozott Olaszországban. Jelenleg a Juventus akadémiáján dolgozik, ahol 8-17 éves korosztályú játékosokat képz. A célja, hogy a Juventusnak használható játékosokat neveljenek, akiket be tudnak építeni a felnőtt csapatba.

A Juventus 2015-ben hozta létre az Egyesült Arab Emírségekben a saját akadémiáját, ahol ma már 1100 gyermek futballozik. Az akadémia létrehozása a klub helyi brandépítését is szolgálja.

Juventus Akadémia

Szűcs Tamás útja a Lokitól Dániáig és vissza

Szűcs Tamás két éve még arról álmodott, hogy beverekszi magát az FC Köbenhavn felnőttcsapatába, majd eligazol egy topligába. Mostanra azonban hazatért Magyarországra, ahol 19 éves kora ellenére berobbant a Loki kezdőjébe. A Dániában tanultak máris kiemelik a csapatból, rendre ő fut a legtöbbet, ráadásul villámgyors, miközben a labdával is kitűnően bánik.

Debrecenben megkapta a lehetőséget, amellyel élni szeretne. Bár nem tudott Koppenhágában megragadni, de előrelépésnek tartja a karrierjében a kint töltött két évet, ahol sokat tanult. A hazatérést a család közelsége, a könnyebb ügyintézés és a Lokiban kapott lehetőség is motiválta.

Szűcs Tamás

Fehér Péter és az FC Nordsjaelland utánpótlás-filozófiája

Fehér Péter Pro Licenses labdarúgóedző, aki Dániában nőtt fel, és több mint 20 éves edzői pályafutása során számos dán válogatott játékost nevelt ki. Dolgozott az FC Nordsjaelland utánpótlásában, ahol bajnokságot nyert az U19-es csapattal. Fehér szerint a titok a szervezettségben, az eltökéltségben és a szorgalomban rejlik. Hangsúlyozza, hogy az utánpótlásban a fejlesztésen van a hangsúly, és a játékosoknak lehetőséget kell adni a fejlődésre.

Az FC Nordsjaelland akadémiája arról ismert, hogy folyamatosan ad el játékosokat topligákba. Fehér Péter kiemeli a klub sportpszichológiai megközelítését, a pozitív gondolkodást és a játékosok egyéni fejlődésének támogatását. A dán futballra jellemző a "harcból megyünk a játékba" mentalitás, a sok küzdés és az egy az egy elleni párharcok fontossága.

A magyar futball jövője és a dán példa

A cikk rávilágít a magyar és a dán utánpótlás-nevelés közötti különbségekre. Míg Dániában a fejlesztés és a játékosok egyéni fejlődése áll a középpontban, addig Magyarországon az eredményorientáltság dominál. A dán példa azt mutatja, hogy a hosszú távú, tudatos építkezés, a játékosok fejlesztése és a pozitív környezet megteremtése hosszú távon is meghozza a gyümölcsét, és képes nemzetközi szintű játékosokat kinevelni.

Magyar és dán zászló

tags: #daniai #futball #akademia #tagja #magyar #szarmazasu

Népszerű bejegyzések:

GRC