A Debreceni Nagyerdei Stadion Építése és Története
A debreceni Nagyerdei Stadion, mint multifunkciós épület, jelentősen hozzájárult a város parkjának megújulásához. A 20 000 férőhelyes, UEFA 4. kategóriájú és LEED Gold minősítésű létesítmény egy 80 éves tradíciót visz tovább és emel át a 21. századba, új réteget létrehozva a nagy múltú helyszínen. Az épület a város egyik legfontosabb jelképévé vált, miközben szerényen a közösségi létet helyezi középpontba.
Történelmi Hátterek és Előzmények
A debreceni Nagyerdő története több száz évre tekint vissza, ma Natura2000 védettséget élvező közpark és Debrecen városának kulcsfontosságú zöldterülete. 1933-tól 1970-ig működött itt a jelenlegi stadion elődje, Magyarország első stadionja: egy földsáncokkal körbevett labdarúgó- és atlétikai pálya. A Nagyerdei Stadiont 1934-ben adták át a közönség számára. 79 év alatt számos nagy futballcsatának, salakmotor- és atlétikai versenynek, kulturális rendezvénynek adott otthont, de eljárt felette az idő.
A Méliusz Központi Könyvtárban „A Nagyerdő és a lokisták szívében - a Nagyerdei Stadion története” címmel nyílt kiállítás mutatja be a stadion történetét 1934-től 2014-ig. Ezen a tárlaton a debreceni futballtársadalom kialakulását, valamint a DVSC történetének legjelentősebb mérföldköveit is megismerhetik a látogatók.
Debrecen tavaly a Bajnokok Ligája mérkőzéseit, idén az Európa Liga meccseit kénytelen Budapestre hozni, mert nincs az UEFA előírásainak megfelelő stadion. Bernáth Csaba, a DVSC egykori labdarúgója is visszaemlékezett a stadionokhoz kötődő élményeire. Elmondta, hogy amikor a Bajnokok Ligája-selejtezőit játszották, akkor az Oláh Gábor utcai stadionban kezdték a második fordulót, majd Nyíregyházára kényszerültek utazni, hiszen a létesítmény nem felelt meg az UEFA előírásainak. Az ezt követő körben már Újpestre mentek, végül pedig a Puskás-stadionban léptek pályára a playoff-meccsen és a csoportmérkőzéseken.

A Rekonstrukció Döntése és Előkészületei
2011 tavaszán-nyarán kezdődhetett meg az építkezés. Egy politikus elmondta: szerdán a Magyar Közlönyben jelent meg az a kormányhatározat, amely zöld utat adott a Nagyerdei Stadion rekonstrukciójának. Hozzátette: mintegy 10 milliárd forintból durván húszezres stadion épülhet fel, amely mindenben illeszkedni fog a nagyerdei pihenőövezetbe. A városvezetésnek október 15-ig kellett elkészíteni egy előterjesztést a projekt részleteiről, kitérve a költségvetési garanciákra és egyéb feltételekre.
Kováts Ákos, a város főépítésze a sajtótájékoztatón ismertette: „érzelmi és műszaki okok miatt döntöttek végül a nagyerdei helyszín mellett”. Szavai szerint a talajvíz-viszonyok itt előnyösebbek voltak, mint a város déli részén.
Az Építkezés Menete és Főbb Mérföldkövei
2013 januárjában rekonstrukciós munka kezdődött, annak érdekében, hogy a kor színvonalának és igényeinek megfelelő létesítménnyé alakuljon az aréna. Debrecen új Nagyerdei Stadionjának építése 2013 januárjában indult el, ekkor kötötték meg a szerződést a kivitelezést végző, a Hunép Zrt.-ből és az Épker Service Zrt.-ből álló „Hajrá, Debrecen!” konzorciummal. Pontosan egy éve, 2013. január 29-én a régi Nagyerdei Stadion bontásával kezdte meg a munkát a közbeszerzés nyertese.

Az ünnepségen Szűcs Gyula, a Hunép elnök-vezérigazgatója megígérte, a szűkös határidő ellenére időben elkészül a stadion. Az új aréna helyszínén a DVSC vezetői és a Loki focistája, Dombi Tibor is kaptak egy darabot a régi pálya gyepszőnyegéből, hogy gondozzák, amíg felépül a stadion. Egy hét sem telt el, és alig maradt valami a régi Nagyerdei Stadionból, három nap alatt lebontották a lelátókat és a tribünt is darabokra tépte a bontógép.
Az Építkezés Főbb Fázisai és Eseményei:
- Február közepén: Már az alapozásnál tartottak, ekkor már százötven munkás volt a területen, az irodákban pedig száz mérnök dolgozott. Ekkor derült ki az is, hogy a stadion mellett egy szabadtéri műjégpálya is lesz.
- Március 25.: Hódmezővásárhelyen készültek a stadion tartópillérei, melyek közül az első kettőt ezen a napon állították fel.
- 2013. április 11., a város napján: Lerakták az új aréna alapkövét. „Ez a stadion egy magyar stadion lesz, amelyet magyar mérnökök, magyar beszállítók és magyar munkások építenek” - hangoztatta az ünnepségen Kósa Lajos, az akkori polgármester.
- Április végén: A Debreceni Labdarúgó Akadémia átadására a városba érkezett Orbán Viktor miniszterelnök, aki megnézte az épülő Nagyerdei Stadiont is. A miniszterelnök azt mondta, a kormány régi adósságát törleszti a stadionépítésekkel. Hozzátette, jó látni, hogy a debreceni vállalkozók ilyen nagy örömmel dolgoznak a stadionon, nagy büszkeségre ad okot, hogy magyar cégek képesek ilyen létesítményre.
- Május elejére: Már stadion formája lett a nagyerdei arénának, elkészült a nyugati oldali lelátó váza, ekkor már látszott a lelátó görbülete is déli irányba.
- Június: Változatlanul jó tempóban haladt az építkezés. Ekkor érkezett meg az első, a Nagyerdei Stadion tetőszerkezetét tartó 38 méteres elem.
- Július elejétől: Bárki élőben nézhette a stadionépítést, a nagyerdeistadion.hu hétfőtől szombatig 14 és 16 óra között élőben közvetítette a munkálatokat. Ebben a hónapban a Loki játékosai és edzői is megnézték, hogy halad a kivitelezés. Pár nappal később újabb jelentős mozzanatához érkezett a stadionrekonstrukció: elkezdték a stadion fedését. Még ebben a hónapban a vezetékek szerelése is megkezdődött, megtudtuk, hogy annyi csövet építenek be az arénába, hogy ha egymás után tennénk őket, akkor Debrecentől majdnem Karcagig érnének.
- Augusztus: Elérte legmagasabb pontját a stadion: helyére tették a legnagyobb tetőelemet. És ahogy azt ilyenkor illik, az építkezés ezen mozzanatát bokrétaavatóval ünnepelték meg.
- Szeptember végén: Már a játéktér kialakításán munkálkodtak.
- Október: Feléhez ért a Nagyerdei Stadion építése. Ebben a hónapban a Csónakázó-tó bontásával megkezdődött a stadion környezetének, a parkerdőnek a megújítása is. A kétmilliárd forintos beruházás révén megújítják a Békás-tó környékét, újra régi fényében tündökölhet a szabadtéri színpad, a Csónakázó-tó helyén mélygarázs épül, felette pedig vízi attrakció.
- December: A Dehir.hu-n újabb látványtervek jelentek meg, melyeken már azt is láthattuk, milyen lesz majd este, teljes megvilágításban a Nagyerdei Stadion. A kivitelező is jól haladt, beüvegezték az arénát, így a belső munkálatokat a leghidegebb időben is tudták folytatni. Kósa Lajos polgármester elmondta, hamarosan érkeznek a székek is.
A játékteret a Hunép Zrt. és az Épszer Service Zrt. alkotta „Hajrá Debrecen” konzorcium kivitelezésében épülő Nagyerdei Stadionban több rétegű alapozással készítették el. A 108 x 68 méteres küzdőtérre egy munkás a 15 méteres gurigában érkező gyepszőnyeget terítette, és illesztette össze a hatalmas felületen.
Így épül a debreceni stadion
A Modern Aréna Jellemzői és Multifunkcionalitása
2014-re a Nagyerdei Stadion Magyarország egyik legmodernebb, leginkább emberközeli stadionja lett, olyan csodálatos környezetben, mely párját ritkítja egész Európában. A Nagyerdei Stadion tervezői, megalkotói és üzemeltetői a létesítmény funkcionalitását, valamint a nézők teljes körű kiszolgálását és kényelmüknek biztosítását helyezték előtérbe.
Design és Fenntarthatóság:
- Kapacitás és minősítés: 20 000 férőhelyes, UEFA 4. kategóriájú és LEED Gold minősítésű.
- Forma és illeszkedés: Az épület formájának meghatározó eleme a szabályos parabola keresztmetszetű lelátó „tál”. Ezt a formát finoman megdöntöttük, hogy a tető felett kilátás nyíljon a fák lomkoronájára. A pályától vizuálisan és funkcionálisan elemelkedő lelátó a sarkokon is ívesen fordul át. A nézőtér energikus formáját már építés alatt „a futball operaházának nevezték.
- Sétány: A természetes erdei környezet és az épület között átmeneti zónaként egy a fák lombkoronájának szintjén kanyargó, önmagába záruló, lebegő sétányt terveztek. A 10 méter széles és 1100 méter hosszú sétaút kanyargó szerkezete több helyen játékosan áttört, így izgalmas látványt nyújt a park használói számára az év minden napján. Sportesemények alkalmával a szurkolók is ezen az útvonalon érkeznek a lelátóhoz.
- Aszimmetrikus lelátó: Az aszimmetrikus lelátója a maximális nézőszám elérését biztosítja. Az egykaréjos lelátó-kialakítás a funkcionális egyszerűségen túl a közösségi összetartozás érzetét is erősíti.
- Környezet: A stadiont övező park gyönyörű növényállománya, a műemlékileg védett víztorony párosa - amely 2015 tavaszán szintén megújulva áll a látogatók rendelkezésére - egyedi atmoszférát kölcsönöz a területnek.

Multifunkcionális Szolgáltatások:
A Nagyerdei Stadion multifunkciós épületének park szintjére 7000 m2 szolgáltatást terveztek: éttermet, kávézót, sportbárt és rendezvényterek létesítésére alkalmas külső és belső tereket. Ezek a funkciók új életet visznek a korábban elhanyagolt parkba, hozzájárulva egy rendezett, vonzó és élehető zöld környezet kialakításához, miközben az épület fenntartható üzemeltetését is elősegíthetik. Nagyságát és modernségét igazolva, a stadion tekintélyes méretekkel rendelkezik az összes alkotóelemét tekintve.
A létesítmény számos belső és külső helyiséggel biztosítja a látogatók komfortérzetét. A stadion térbe széles, mégis meglepően alacsony nyílások vezetnek.
| Jellemző | Adat |
|---|---|
| Férőhelyek száma | 20 000 |
| UEFA kategória | 4. |
| Minősítés | LEED Gold |
| Labdarúgópálya mérete | 68 × 105 m |
| VIP-szint területe | 2 090 m2 |
| Sky-szint területe | 1 690 m2 |
| Parkszinti szolgáltatások területe | 7 000 m2 |
| Lebegő sétány hossza | 1 100 m |
| Lebegő sétány szélessége | 10 m |
Az Ünnepélyes Átadás és Első Események
2014 januárjában világításpróbát tartottak az arénában, ekkor bejelentették: május elsején megnyitják a kapukat és az új stadionban játssza a Loki az Újpest és a Honvéd elleni bajnokiját. A várakozás hatalmas volt, hiszen jó esély mutatkozott az újabb debreceni bajnoki aranyéremre. Aztán tényleg eljött a nyitás napja, amire sok tízezer debreceni évek óta várt. A Nagyerdei Stadiont egész napos programsorozattal adták át. Délelőtt ingyenes programok várták a debrecenieket az aréna mellett. Nagyon sokan várták már, mikor jön el az este fél 7, s lehessen végre bemenni az arénába. Miközben szép lassan ereszkedett a nap, de még világos volt, megkezdődött a bevonulás a stadionba.
Bosák Nándor római katolikus, Bölcskei Gusztáv református és Kocsis Fülöp görögkatolikus püspök áldotta meg és szentelte fel a stadiont. - A több tízezer tonna vas és acél, a több ezer teherautónyi beton nem áll össze magától egy ilyen lélegzetelállító építménnyé. Ehhez kellett az alkotó ember is. A műsor pedig méltó volt a nagy eseményhez. Keresztes Ildikó a Loki-himnuszt is jegyző Tankcsapda lírai szerzeményét énekelte, Tóth Gabi dala közben motorosok dübörögtek körben a pálya körül, s közben szólt a rock, az AC/DC klasszikus dala, a Highway to Hell, majd három díva, Tóth Gabi és Vera, valamint Radics Gigi elénekelték a Moulin Rouge-ból is ismerős Lady Marmalade-ot. Sztárfellépője is volt az estének Lou Bega személyében, de természetesen a foci sem maradhatott el. Pályára léptek olyan egykori lokisták, mint például Sándor Tamás, Sallai Sándor, vagy Ronald Habi, akiknek nem adatott meg, hogy egy ilyen stadionban futballozhassanak.
Tíz nap múlva a Loki az újpestiek legyőzésével avatta fel új otthonát, majd a Honvéd ellen már jöhetett a bajnoki cím ünneplése: a DVSC újra a csúcsra ért, hetedjére nyerve meg a magyar bajnokságot.

A Stadion Élete az Átadás Után és Jövőképe
Egy évtized alatt sok minden történt a nagy debreceni arénában. A stadion ma már korántsem csak a futball otthona. Azóta sok minden történt a csodálatos arénában. A stadion látott nagy meccseket, remek programokat, bajnoki bronzcsapatot, ám kiesést is, hiszen egy szezonon át a másodosztály csapatai vendégeskedtek itt.
A létesítménybe beköltözött a Debreceni Egyetem számos részlege, rengeteg fiatal kedvelt szórakozóhelye lett a Hall, és itt zajlik évről évre a yoUDay is. A kiállításon az érdeklődők a stadion „változatos használatába” is bepillantást nyerhetnek, hiszen az intézmény otthont adott népünnepélyeknek, a virágkarneválnak, de itt tartották korábban a salakmotoros rendezvényeket is, és még kertmozi is üzemelt a stadion égisze alatt.
Bernáth Csaba beszélt arról is, hogy a profi sportolókra mi vár, miután harmincas évei közepén a visszavonulás mellett döntenek. - Ahogy abbahagytam a futballt, abba a szerencsés helyzetbe kerültem, hogy kaptam egy állást a DVSC-nél mint a Nagyerdei Stadion látogatóközpontjának igazgatója. Egy profi sportolónak általában húsz éve van pénzt keresnie, ez alatt kell annyit félretenni, hogy meg tudjon élni belőle, esetlegesen be tudjon fektetni - mondta a hatszoros kupagyőztes.
A DVSC korábbi játékosa megemlítette a mostani Lokit is, amelynek igazán kedvezőek az infrastruktúrái ahhoz, hogy ismét sikeres legyen. - A lehetőség mindenképpen adott, a stadion mellett van egy kiváló akadémia, sokkal kedvezőbb helyzetben vannak a mostani fiatalok, mint a mi időnkben - fogalmazott a hétszeres magyar bajnok.






