Gödöllői Röplabda Club

A Falco és a Körmend bajnoki döntőinek felejthetetlen története

2026.06.21

A Falco-Körmend döntő egy Vas megyei finálé is. A két csapat párhuzamos történelmét és a nemes rivalizálását ismerjük, ez pedig most újabb fejezethez érkezett, ami a kosárlabda ünnepe mindkét városban. Mindkét klub büszke lehet a múltjára és az eredményeire, a jelenére pedig még büszkébb, hiszen csodálatosan fest a két gárda közelmúltja. Az a megye is büszke lehet magára, ahol a megyei bajnokság úgy dől el, hogy az egybe esik a magyar bajnokság fináléjával.

Vasi kosárlabda rangadó hangulata a csarnokban

A történelmi rivalizálás gyökerei

A két Vas megyei gárda - amely a 2007/08-as idény után második egymás elleni döntőjét vívta - párharca évtizedekre nyúlik vissza. 2008 után megismétlődött, amit annyira szeretett volna elkerülni mindenki, aki a piros-feketék sikeréért szorított: a Falco a megyei vetélytárs otthonában ünnepelhette fennállása második bajnoki címét is. Mindkét együttes csodálatosan szerepelt az elmúlt években a nemezetközi kupákban is, tovább öregbítve a vasi kosárlabda hírnevét.

Az alábbi táblázat összefoglalja a két csapat legutóbbi emlékezetes bajnoki fináléit:

Szezon Győztes Párharc végeredménye Döntő mérkőzés helyszíne
2007/2008 Falco KC Ismeretlen Körmend
2018/2019 Falco KC 3-0 Körmend
2021/2022 Falco KC 3-2 Szombathely

A 2018/2019-es bajnoki döntő: Falco-dominancia

A 2018/2019-es döntőt a vendég Szombathely kezdte jobban, amely főként a válogatott Perl Zoltán révén 10-6-ra, majd 16-13-ra is vezetett. A második felvonás elején a Körmend átvette a vezetést, innentől kezdve pedig fej-fej melletti volt a küzdelem: hol az egyik, hol a másik csapatnál volt az előny. Az egyik fél három megnyert meccséig tartó párharcában a sárga-fekete alakulat végül 2-0-s előnyre tett szert, miután Körmenden (77-70) és Szombathelyen (87-77) is diadalmaskodott.

Egis Körmend - Falco KC összefoglaló

A harmadik összecsapáson is jól kezdett Gasper Okorn vezetőedző együttese. A Szombathely idegenben 96-89-re legyőzte a Körmendet pénteken a férfi kosárlabda NB I döntőjének harmadik mérkőzésén, ezzel 3-0-ra megnyerte a párharcot, és története második bajnoki címét szerezte meg. Teljesen megérdemelten, mert mind a kilenc mérkőzését megnyerte a rájátszásban. Váradi Benedek, a Falco csapatkapitánya így nyilatkozott: „Nem igazán tudom szavakba önteni, mit érzek, boldog vagyok és büszke, mert minden kétséget kizáróan megérdemeltük ezt az aranyérmet.”

A 2021/2022-es szezon: Az idegek harca az ötödik meccsig

Ötödik meccs döntött a magyar kosárlabda-bajnokság döntőjében a Falco és a Körmend között. A kiélezett párharc utolsó meccse lett végül a legsimább, ugyanis a Falco már a nagyszünetben 21 ponttal vezetett. Milos Konakov, a Falco edzője szerint: „Nagy a rivalizálás a két csapat között, biztosan nagy lesz az egymás elleni párharc a Körmenddel a fináléban. Véleményem szerint ez inkább az idegek harca lesz.”

Falco szurkolók ünneplése a bajnoki cím után

A szombathelyi csapat Golomán György, majd Váradi Benedek kosarai után 12-3-ra ellépett. Ekkor azonban beindult a házigazdánál Perl Zoltán, aki zsinórban szerezte a kosarakat, nem lehetett szabályosan megállítani. A vége 99-70 lett, a Falco először ünnepelhetett hazai pályán bajnoki címet, összességében pedig a klub története negyedik bajnoki címét szerezte. A szombathelyi sikerben magyar kosarasok játszották a főszerepet: Somogyi Ádám 22, Perl Zoltán 17, Benke Szilárd 14 pontig jutott.

A bajnoki címek jelentősége

  • A Falco fennállása negyedik bajnoki címét szerezte meg 2022-ben.
  • A győzelem révén a Falco a Bajnokok Ligája főtábláján indulhatott.
  • A vasi rangadók atmoszférája Európában bárhol megállta volna a helyét.
  • A 2021/22-es szezon volt az első, amikor a Falco saját pályáján nyerte meg a döntő párharcát.

Ahogy Ferencz Csaba, a Körmend csapatkapitánya fogalmazott egy elvesztett döntő után: „Csalódottak vagyunk, mert egy döntőt elveszteni mindig rossz érzés. Megtettünk minden tőlünk telhetőt, de a Falco mélyebb rotációja ellen nem volt válaszlépésünk.” Ennek ellenére a körmendi közönség is csak elismerést érdemel, hiszen elképesztő az az energia, amit évek óta adnak a csapatuknak.

tags: #falco #kormend #bajnoki #donto

Népszerű bejegyzések:

GRC