Gödöllői Röplabda Club

Szurkolói büntetések és a Fradi-Honvéd szektordráma a magyar futballban

2026.06.22

A Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) fegyelmi bizottsága számos esetben hozott már döntést szurkolói megnyilvánulásokkal kapcsolatosan, amelyek pénzbüntetéseket és szektorbezárásokat is eredményeztek. Ezek a határozatok több osztályt érintenek, és jelentős terheket rónak számos klubra, köztük a Ferencvárosra és a Budapest Honvédra is.

Az MLSZ fegyelmi határozatai és a szektorbezárások

MLSZ fegyelmi bizottság logója

Az MLSZ friss fegyelmi határozatai között pénzbüntetések, felfüggesztett és végrehajtott szektorbezárások egyaránt szerepelnek. A fegyelmi bizottság például rasszista megnyilvánulások miatt indított eljárást a DVTK-val, a Honvéddal, a Nyíregyházával és a Zalaegerszeggel szemben, míg megbotránkoztató bekiabálások miatt a DVSC-vel, az Újpesttel és a Videotonnal szemben.

A Ferencváros büntetése

A Ferencváros is kapott büntetést. A Diósgyőr a Kazincbarcika, a Ferencváros pedig a Nyíregyháza elleni találkozó miatt kapott pénzbüntetést és szektorbezárást. Utóbbi végrehajtását a címvédő fővárosiak esetében fél évre felfüggesztették.

A Budapest Honvéd büntetése

A Fegyelmi Bizottság a Vasas FC-Budapest Honvéd FC mérkőzéssel kapcsolatban a Honvédot szurkolóinak megbotránkoztató, rasszista és diszkriminatív kifejezések bekiabálásai, pirotechnikai eszközök használata miatt pénzbüntetés megfizetésére kötelezi. Továbbá 1 soron következő hazai NB II-es férfi felnőtt nagypályás bajnoki mérkőzésre szóló szektorbezárással bünteti. Az NB II-es Vasas-Budapest Honvéd mérkőzés után a két csapatot szurkolói megbotránkoztató és rasszista kifejezések bekiabálásai miatt pénzbüntetés megfizetésére kötelezi, valamint a Vasas 1 soron következő NB II-es mérkőzésre szóló szektorbezárásos büntetése a korábbi fegyelmi vétségek próbaidőn belüli ismételt előfordulása miatt érvénybe lépett.

A Fradi ultrái a Honvéd családi szektorában: Egyedi eset

Ferencváros és Honvéd szurkolói

A Ferencváros ultrái ismét meccsen jártak, annak ellenére, hogy azóta bojkottálják a csapatuk találkozóit, mióta vénaszkenneres azonosítás szükséges a belépéshez a Groupama Arénába. A mostani szezonban Székesfehérváron a helyiek segítségével már feltűnt a Fradi-tábor, amely Kispestre is ellátogatott, ráadásul a Honvéd családi szektorából buzdították a csapatot.

A két tábor előre egyeztette egymással a történteket, így a meccs során semmiféle atrocitásra nem került sor. A Ferencváros ultrái a mérkőzés során többször is üzentek Kubatov Gábornak, a Fradi elnökének, de kirekesztő, gyűlöletkeltő rigmusok nem hangzottak el. A meccs után a listavezető játékosai külön megköszönték a Tábor buzdítását.

A MAGYAR SZURKOLÓI TÁBOR LEGEMLÉKZETESEBB PILLANATAI 🇭🇺 ⚽

Szurkolói bázis és közösségépítés a magyar futballban

Az átlagok és a helyezések talán nem érzékeltetik, hogy a valóságban amúgy viszonylag kicsi számokról beszélünk a magyar futballban, de még így is óriási eltérések lehetnek. A Ferencváros, Újpest, Honvéd trióval szemben a különbség szembetűnő a többi fővárosi csapat szurkolói bázisával szemben, de a Vasas is nagyobb országos forrásból meríthet, ha megy nekik a szekér. Egy futballklub felé való elköteleződésnél végtelenül fontos a területi tényező, amely egyes települések esetében nyilvánvaló, de a budapesti klubok esetében is meghatározható: a Honvéd és Kispest, a Vasas és Angyalföld, az Újpest és Újpest, a Fradi és Ferencváros - nem egyszer a kerületi önkormányzattal együttműködve.

A Fradi-hatás jól látható az idegenbeli nézőszámokon, vagyis azon, hogy mennyit számít egy-egy valódi rangadó, vagy annak gondolt dolog. Az Újpest vezet az idegenbeli nézőszámok listáján, ami nem meglepő, mert a Fradi mögött hagyományosan, köszönhetően a hatvan-hetvenes éveknek, talán nekik van a legtöbb szurkolójuk. Például a Honvédot 55 551 néző látta vendégként, míg egy Zetét 39 936, egy Paksot 37 419, egy Mezőkövesdet 35 303, és egy Kisvárdát mindössze 32 772.

Magyar stadionok lelátói

A Ferencváros közösségépítő programjai

A Ferencváros elmúlt évtizede a magyar fociban kézenfekvő választ ad: a megszerzett anyagi javaikat egyáltalán nem csak szakmai értékekbe, hanem marketingbe és közösségépítésbe is fektették, egyszerre pumpálták a közönségüket mesterségesen és alakult mellé organikusan is. A zöld-fehéreknél gondosan ügyeltek rá, hogy az általános iskolásokat feltétlenül bevonják ebbe, s ne csak az osztályoknak szóló ingyenjegyekkel élesztgessék a szikrát a fiatalokban, de a meccsek keretprogramja is illeszkedjen hozzá, és akkor még mesekönyvekről és egyéb programokról nem is beszéltünk. 2015-ben megalakult a Fradi Suli Program is, amelynek célja a klub népszerűsítésén túl, hogy olyan, a Ferencvárosi Torna Clubban fontos alapértékeket hangsúlyozzanak és adjanak át sportolóink a diákoknak, mint a tanulás fontossága, vagy a Fair Play szelleme.

Nézőszámok az NB I-ben a mérkőzések jellege szerint

A magyar labdarúgásban a nézőszámok elemzése rávilágít a különböző mérkőzéstípusok vonzerejére. Az alábbi táblázat bemutatja, hogyan oszlanak meg az összesített és átlagos nézőszámok a budapesti és vidéki csapatok mérkőzései között.

Mérkőzés jellege Összesen Átlag
Budapest-Budapest 1695 890 5 993
Vidék-vidék 72155 235 2 156
Budapest és vidék (összesen) 79296 368 3 751
Budapest → vidék 40 129 040 3 226
Vidék → Budapest 39 167 328 4 290
Teljes NB I. 169547 493 3 278

Ahogy a táblázat is mutatja, a Budapest-Budapest mérkőzések a legvonzóbbak, míg a vidék-vidék összecsapások érdeklődésre kisebb számokat produkálnak. A Ferencváros mérkőzései jelentősen torzítják a statisztikákat, mind hazai pályán, mind idegenben.

tags: #fradi #honved #zart #szektor

Népszerű bejegyzések:

GRC