Gödöllői Röplabda Club

A Fradi szív, Fradi lélek jelentése: Több, mint klub, egy életérzés

2026.06.22

A Ferencvárosi Torna Club (FTC) labdarúgó szakosztálya hosszú története során a magyar futball egyik kiemelkedő klubjának számított. Eredményei és közismert sikerei tiszteletet parancsoltak mind a hazai, mind a nemzetközi sportéletben. Népszerűsége közismert, szurkolótáborának rajongása szinte legendás. A "Fradi-szív" dobbanása nem ismer országhatárokat, nem ismer távolságokat. Az Üllői úti stadionban pedig hétről-hétre tízezrek buzdítják a zöld mezeseket, a szeretett csapatot.

A Groupama Aréna, az FTC stadionja

A klubszeretet és a "Fradi-szív" gyökerei

Ezt a klubot a szeretet, az együvétartozás érzése táplálta mindenkor a sikerek és a balsikerek idején egyaránt. Elmondhatjuk, hogy sikereink elsőszámú éltetője a klubszeretet. Az a klubszeretet, amely az idők végtelenjén át minden igaz fradistának jellemzője.

A klubszeretet egyedi megnyilvánulását látványosan és szépen, művészi szinten nyújtotta át egy ferencvárosi dalpályázat díjnyertes művével a Fülöp Kálmán-Wolf Péter szerzőpáros. A dal szerzőinek engedélyével választották jelen kötetünk címadójának a szívhezszólóan szép mondatot. Fülöp Kálmán és Wolf Péter szerzőtársamat is ez a szurkolói hevület vezérelte, amikor a meghirdetett pályázatra megírták az elmúlt évben megismert Fradi „himnuszt”. Ez a dal a szurkolók érzelmeinek megvallása. Ahogy a benne lévő költő mondja: „Fradi volt, Fradi lesz, míg a Földön ember lesz!” Ez egy egyszerű, túlzásoktól mentes, ibolya-szerény mondat, mint az örök igazságok általában. Máig sem értjük, hogy ezeket a pofonegyszerű sorokat előttem még senki sem használta fel csapatunk lelkesítésére.

Sallay Mihály, a híres cigányprímás és nótaszerző, akit második Dankó Pistának is neveztek, szintén a Fradi-szívvel írta meg egyik legismertebb szerzeményét, a Fradi indulót és a Fradi öregfiúk tiszteletére írt „Mit mesél egy régi sportlap?” című dalt. A Fradi tehát nem csak sportteljesítmény, hanem kultúra, zene és mély érzelmek hordozója is.

Ferencvárosi T.C. Himnusz - "Fradi induló"

A "Szentély" és a szurkolói identitás

Az Üllői úti stadion, amelyet sokan csak "Szentélyként" emlegetnek, különleges jelentőséggel bír a szurkolók számára. Itt gyülekeznek hétről-hétre tízezrek, hogy buzdítsák a zöld-fehéreket. Általában így verbuválódik ez a hatalmas tábor: a fele már fradistaként születik, a másik fele azzá válik. Belőlük szerveződik az a szurkoló-had, mely fagyban, kánikulában, jóban, rosszban kitart a zöld-fehér színek mellett. Amely teli torokból űzi, hajtja a mindenkori csapatot.

„A pestieknek nem tudom, mit jelent a Szentély. Nekem például, amikor egy párszáz kilométert utazva megpillantom, végigfut a hideg a hátamon. Amikor egy olyan emberkével megyek meccsre, aki még nem látta a Szentélyt, és én vagyok a szerencsés, hogy bemutathatom neki, akkor szerintem jobban izgulok, mint ő.”

FTC szurkolók a lelátón

Személyes történetek: Mi is az a Fradi valójában?

A Fradi szív, Fradi lélek fogalma leginkább az egyéni élményeken keresztül válik érthetővé. Számos szurkoló számára a klub egy életérzést, egy vallást, egy örök szerelmet jelent. Ahogy valaki megfogalmazta: „Hogy nekem mit jelent a FRADI, azt nehéz leírni, de hogy a családnak mit jelent, azt röviden egy példával érzékeltetném. A nagymamám, isten nyugosztalja, azt sem tudta, hogy a focit gólra vagy pontra játsszák. Azt, hogy mi az a les, azt hírből sem ismerte, de, hogy ki a legjobb: FRADI, azt igen. Én csak röviden, tömören mondom el, mert szerintem mindent elmond: HAZA, CSALÁD, FRADI! Mindent!”

Más szurkolók szerint „az életet jelenti. Nálam ez duplán igaz. Ha nincs a FRADI, akkor valószínű én már nem írok ide többé semmit. Még csak 28 vagyok, de velem már sok minden megtörtént, és nem jó dolgok. Egy életérzés… nincs nap, hogy ne gondolnék a Fradira. Amikor csak tehetem, olvasom, nézem, hallgatom a Fradival kapcsolatos dolgokat. El se tudnám képzelni, hogy milyen lenne a Fradi nélkül! A Fradi annyit tesz számomra, mint egy érzés! Amikor 8 éves voltam, először láttam fradimeccset a tévében, édesapám ültetett oda, hogy nézd fiam ez az egyetlen FOCIcsapat Magyarországon, ami igazi, lelkes focit játszik! A szív ami hajtja őket, nem a pénz! Én úgy gondolom, nem én választom meg a kedvenc csapatomat, ő választ ki engem! Tudom érdekesen hangzik, de szerintem így van. Ezt nem lehet elmondani, ezt érezni kell! A Fradiért MINDENT! Én az esküvőmet halasztottam el, mert meccs volt pont akkor.”

„Régen nagy focirajongó voltam. Nem hagytam ki sosem a rangadókat, a BL-t. De már nem köt le sem az EB, sem a BL, CSAK A FRADI! De a FRADI meccseit sosem hagyom ki! Felveszem a mezemet és megyek a szentélybe! Ez már szerelem, minden gólnál, helyzetnél dobban a szív! Saját álmaim megvalósulása, mikor 11 gladiátor küzd a Fradiért.”

Egy megható történet is rávilágít a klub erejére: „Apám szenvedélye is a Fradi volt, tőle örökölte az egész család. Beteg lett, asztmás, mely a 60-as években még komoly betegségnek számított. Kórházban volt, lesoványodva, hitehagyottan. Egy valamit leszámítva, a Fradit. Arra nagyon is emlékszem, hogy anyám azzal jött haza, hogy apu legfőbb kívánsága az volt, hogy ha vasárnap megy a család látogatni, akkor vigyük magukkal a hétvégi Fradimeccs eredményét. Nem voltunk vallásosak, de arra tisztán emlékszem, hogy mikor a rádión hallgattuk a körkapcsolást, akkor bátyámmal kimentünk az udvarra és imádkoztunk Istenhez, hogy segítse győzelemhez a Fradit, hogy jó hírrel menjünk másnap látogatni apámat. A csapat győzött és mi büszkén álltunk az ágya mellett és újságoltuk a hírt. Láttam a szemében a könnycseppeket, melyek lehet, hogy a család látványa indított el, de én biztos voltam benne, hogy imádott csapata győzelme adott erőt neki.”

„Tízéves koromban 40 fokos lázzal kiszöktem a stadionba egy FTC-Szombathely meccsre. Lehettünk vagy 40 000-en.”

A fradizmus egy életstílus: „Ha tehetem lemegyek vidékre is, és most, hogy feljutunk az NB1-be szerencsére sokkal többször ki tudok menni, mivel sok a pesti csapat. Csakis a jót! Nem sok jó dolog van, amitől akár megkönnyezek vagy borsódzik a hátam. És merje valaki azt mondani, hogy a Fradi csak egy club! Ez példaértékű a mai világban, hogy az embereknek vannak ilyen érzelmi megnyilvánulásai, mint nekünk, hírhedett Fradistáknak. Ez nem csak egy Club! …de nagyon nehéz egy “idegen” embernek elmagyarázni… lehetetlen, mert ő vagy ők úgysem tudják ezt felfogni. Csak mi tudjuk! Csak azok az emberek, akik, ha mondjuk pl. Ez olyan, mint a szerelem. Ha meglátod a szerelmed, megdobban a szíved. Ha belépsz a Szentélybe, szintén. Ezt nem lehet megmagyarázni, ez belülről jön, nem te döntöd el, mit érzel. Ha nem nyerünk, vacak az egész hetem. Az egész megérinti az ember lelkét, nem lehet ellene tenni. Azt hiszem maga a csoda. Az élet egy csodája. Fradi, az nekem más mint a többi csapat, mert szerintem Fradistának lenni egy életforma. Egy vallás, egy szerelem, egy életérzés. Egy ajándék a Jóistentől, egy olyan ajándék, ami végigkíséri az életem. Minden egyes nap foglalkoztat, elgondolkodtat, boldogít vagy éppen letör (ha kikap a csapat). Olyan mély érzelmeket vált ki belőlem, amit szinte semmi vagy senki sem tud kiváltani belőlem. Létfontosságú számomra, olyan mint a levegő.”

„A legszebb élményem viszont az volt, amikor a Fiamat vittem fel először, amikor először mutattam neki a kandelábereket a villamosból, hogy: nézd, ott van a Fradi pálya! Csak a szemét néztem, és láttam benne a csillogást, és amikor először mentünk fel a lépcsőn, majd meglátta a pályát, és csak ennyit mondott: „Apa, ez gyönyörű!” Akkor, ott lett Fradista, és én majdnem sírtam, persze nem tehettem, csak néztem, ahogy ámult, sokkal jobban, mint egy cirkuszban.”

A fradizmus az identitás része: „A Fradi számomra az identitásom része, hiszen ahogy Magyarnak, úgy Fradistának is tartom magam és ezt nem csak sablonosan megemlítem magamról, hanem ez egy életérzés, erre büszke vagyok! Büszke, mert részese lehetek egy a történelmi viharokat átszelő, nagymúltú klubnak, ami nem csak a sportról, hanem eszmékről, erkölcsről és összetartozásról is szól! A Fradi minden emberből kivált valamit, ez a klub az évek során nem csak ismerté, de fogalommá vált. Nem tudok olyan emberről aki ne ismerné ezt a nevet, akinek ne fűződne valami élménye ehhez a névhez és ehhez a névhez kötődő fogalomhoz! Amikor csapatunk létét a múlandóság árnyéka elszürkítette, megfogadtam, ha meg is szűnik ez a klub, akkor sem leszek soha más együttes szurkolója, de ez nem is fogadalom volt, ezt mindig is tudtam, hanem csak egy vészes időszak kipréselte belőlem, az addig is bennem lévő felismerést! Én Fradistának születtem és Fradistaként is fogom elhagyni ezt a földi létet!”

„A Fradi számomra is valamiféle különleges ötvözete a magyarságtudatomnak és a hitemnek. Nem tudom, hogy lehet ez. De büszke vagyok rá. És nem csak önmagáért a Fradi létéért vagyok boldog, hanem úgy érzem, hogy ez a legmélyebb értékek valamiféle különleges manifesztációja itt a földön. Amikor a Fradinak szurkolok, akkor úgy érzem, hogy valahogy az igazságnak is szurkolok.”

„Van egy nagy galaxis, amelyre ha felnézek mindig örömet okoz! Van egy nagy csillag, melyet akkor is látok, ha felhős az ég és nagy a sötétség. Sokszor tűnik fel ragyogó és tenyérbe mászó csillag az égen, de számomra mindig csak egy marad, ez a Ferencváros. A XXI. század elején, amikor minden technológia kézenfogott és elsodorja az érzelmeket a szeretettől és elénk szórja a valóságot, bennem megmarad egy szám: 1899.”

„Ezért nekem a válaszom, hogy mit jelent a FRADI? A Fradi örök, ezért az öröklét megélt pillanatát jelenti a jelenben. Számomra egyenlő a nemzeti öntudatommal és ötvöződik a hitemmel. A XXI. században a múlt dicső alapjai jelentik a jövő zálogaként nyíló új dicsőséget. Hitet, családot és egységet képvisel még akkor is, ha a jelenben sokan ezt nem látják, nem veszik észre és tönkre akarják tenni. A Fradi a három E betűje miatt örök és hiába reménykednek sokan abban, hogy majd a XXI. században jönnek új csapatok, a történelem ismétli magát és az elsők mindig mi leszünk!”

A "Fradizmus": Egy második család és örök igazság

„Az köztünk elfogadott tény, hogy ilyen érzelmek csak nálunk vannak. Ezért léteznek a következő fogalmak: fradizmus, fradista, Fradi-szív. Nem véletlen, hogy csak nálunk van ilyen. És valószínűleg ezért sem szeretnek minket. Így a végére eszembe is jutott, hogy mi az egyik legmegfelelőbb megfogalmazása számomra: egy második család.”

„Lányok jönnek mennek az életben, de a Fradi örök! Egy Élet! Egy Érzés! Egy Más Világ! Nem tudom, mikor tettem meg életem első lépését, de további megszámolhatatlan követte. Nem emlékszem az első szóra, ami elhagyta ajkam, de egyszercsak folyamatosan beszéltem. Nem tudom, mikor mondtam ki először azt a szót, Ferencváros, de egy személyes történelem kezdődött el, mely azóta is körbefonja életemet!”

„Fradi volt, Fradi lesz, míg a földön ember lesz. Bármit is mondhatnak, a Fradi az egyik legsikeresebb klub volt Magyarországon. Kár, hogy most mindenki lesajnálja a kultúrát. Pedig ez egy hitvallás egyes embereknek. Az életet, a világot, az ÖRÖK SZERELMET!”

A Fradi szív megtestesítői: Legendák és Fair Play díjasok

A "Fradi szív" fogalma nem csupán elvont gondolat, hanem konkrét személyek és tettek által is megnyilvánul. Simon Tibor, a Ferencváros korábbi válogatott futballistája, akit a pályán megalkuvást nem ismerő közönségkedvencnek tartottak, a Fradi-szív megtestesítője volt. A szurkolók nagy kedvence volt - a Fradi-szív megtestesítője.

Simon Tibor, az FTC legendája

Fradi Fair Play Díjátadó Gála

A klub december 5-én az Elek Gyula Arénában rendezte meg a 2024-es Fradi Fair Play Díjátadó Gálát, a hagyományokhoz híven ezúttal is telt ház előtt. A díjátadót a Fradi Fair Play Bizottság társelnökeinek beszédei nyitották meg.

Fradi Szív díj: Green Kids 2020 szurkolói csoport

Fradi Szív díjat kapott a Green Kids 2020 szurkolói csoport, amelyet négy évvel ezelőtt alapított az akkor tizenkét éves Gombkötő Misa, aki a családi szektor közelében, a B-közép mintájára kezdett szervezetten szurkolni szintén iskoláskorú barátaival közösen. A kezdeményezés hamar pozitív támogatókra talált, így az első szervezett, közös GK ’20-as szurkolás 2020 szeptember 11-én valósult meg. A koronavírus-járvány berobbanása ugyan némileg visszavetette a fejlődést, ám a járványhelyzet elmúltával a csoport töretlen lelkesedéssel folytatta a szurkolást a Groupama Aréna Táborral szemközti oldalán. Hamar kialakult egy húsz-harminc fős mag, akik példamutató lelkesedéssel szervezték meg magukat. Zsebpénzükből készítettek saját drapériát, maradék anyagokból, műanyag zsákokból vagy éppen a B-közép koreográfiáinak darabjaiból zászlókat gyártottak, és azóta is lelkesen szurkolnak minden hazai meccsen. Többször találkoztak a B-közép tagjaival is, akiktől ajándékzászlókat kaptak, vagy közös drapériakészítésben vettek részt.

Igazi Zöld-Fehér Hős: Fábián Gergő

Az Igazi Zöld-Fehér Hős kategóriában a 2024-es díjat Fábián Gergőnek ítélték oda. Gergő hosszú ideje szolgálja hűen a Ferencvárost, korábban OB I-es vízilabdázóként, majd marketing grafikusként és művészeti vezetőként, valamint a Zöld és fehér magazin képszerkesztőjeként is dolgozott a klubért, jelenleg pedig a legkisebb korosztályokban tevékenykedik vízilabda utánpótlás edzőként. Nála nem csak szófordulat, hogy ezer szállal kötődik a klubhoz, fiai is a Ferencvárosban sportolnak, igyekszik nekik is már korán átadni, mit is jelent a fradizmus. 2023 novemberében a 2012-es korosztály OSC-FTC vízilabda mérkőzése előtt az ellenfél edzője telefonon értesítette a Fradi stábját, hogy megbetegedett, segítője pedig csak a meccskezdés előtt nagyjából 15 perccel tud megérkezni a helyszínre. Az FTC edzője, Fábián Gergő az ellenfél csapatának segített bejutni az uszodába és megtalálni az öltözőt, illetve alapos bemelegítést tartott nekik a mérkőzés előtt.

Sportszerűség példája: Csacsosz Aymba Vaszilisz

Az idei gála különlegessége volt, hogy bemutatták egy díjat ugyan nem kapó, de rendkívül sportszerű viselkedésével a figyelmet felkeltő ifjú tornászunk, Csacsosz Aymba Vaszilisz történetét. Történt, hogy a gyermek kezdő csapatbajnokság második fordulójára a kiskunhalasi Szilády TE versenyzője, Majoros Milán egyedüli versenyzőként érkezett meg Budapestre. Miután megtudta, hogy ráadásul az FTC-Telekom „C” csapata mellé sorsolták, nagyon elkeseredett, és elvesztette minden önbizalmát. Szakosztályunk versenyzője, Csacsosz Aymba Vaszilisz ezt látva biztatni kezdte Milánt. Azért, hogy ennek nyomatékot adjon, felajánlotta neki, hogy a verseny végén megajándékozza őt a saját Fradi-pólójával. Mind a két fiú remekül versenyezett, sőt, lehet, hogy ez egy hosszú barátság kezdete is volt egyben. Tornászunk cselekedetével kiérdemelte a Magyar Torna Szövetség elismerését.

Fradi Fair Play Díjátadó Gála

Az örök Fradi: A jövő záloga a múlt dicsősége

A leírt sorokból kitűnik, hogy a Fradi igenis megmozgatja az érzelmeket, a legmélyebb érzelmeket. Reméljük, nemcsak azokban, akik most leírták, hanem minden fradistának a Fradival kapcsolatos gondolatai mélyen a szívükből, a lelkükből jönnek. Ne hagyjuk veszni ezt az érzést, erősítsük magunkban és erősítsük egymásban! Találjuk meg újra egymást a XXI. században is.

Generációk nőttek fel és mentek el, mióta eleink az Erkölcs, Erő, Egyetértés jegyében megalapították a Ferencvárosi Torna Clubot. Minden generációnak meg kell válaszolnia ezt a kérdést: Mit kapott ebből a génjeiben? Mit tud ehhez ma hozzátenni? Köszönet azoknak, akik megtiszteltek azzal, hogy válaszoltak a kérdésre. Fradi volt, Fradi lesz, míg a földön ember lesz. A Fradi örök, ezért az öröklét megélt pillanatát jelenti a jelenben. Számomra egyenlő a nemzeti öntudatommal és ötvöződik a hitemmel. A XXI. században a múlt dicső alapjai jelentik a jövő zálogaként nyíló új dicsőséget. Hitet, családot és egységet képvisel még akkor is, ha a jelenben sokan ezt nem látják, nem veszik észre és tönkre akarják tenni. A Fradi a három E betűje miatt örök és hiába reménykednek sokan abban, hogy majd a XXI. században jönnek új csapatok, a történelem ismétli magát és az elsők mindig mi leszünk!

tags: #fradi #sziv #fradi #lelek

Népszerű bejegyzések:

GRC