MLSZ Információk: Puskás Ferenc Öröksége és a Szeged-Csanád GA Utánpótlás Labdarúgása
A Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) tevékenysége kiterjed a felnőtt futballtól egészen az utánpótlás-nevelésig, melynek keretében számos tehetség bontogathatja szárnyait. Cikkünkben két kiemelkedő területre fókuszálunk: Puskás Ferenc, a magyar labdarúgás egyik legnagyobb alakjának MLSZ-es szerepére, valamint a Szeged-Csanád GA utánpótlás csapatainak legutóbbi eredményeire és tapasztalataira, amelyek az MLSZ égisze alatt zajló tornákon születtek.
Puskás Ferenc és az MLSZ
Puskás Ferenc, eredeti nevén Purczeld Ferenc (Kispest, 1927. április 1. - Budapest, 2006. november 17.), a Kispesti AC és a Bp. Honvéd balösszekötője, 1945 és 1956 között 84 válogatott mérkőzésen szerepelt és 83 gólt szerzett. Tagja és (1950 és 1954 között) csapatkapitánya volt az 1952. évi olimpiai játékokon arany- és az 1954-es világbajnokságon ezüstérmet nyert magyar együttesnek. Pályájának csúcsát az angol labdarúgó-válogatott elleni 6:3-as győzelem jelentette az 1953-ban játszott az „évszázad mérkőzésén”. Az 1954-es svájci világbajnokság berni döntőjén a FIFA a torna legjobb játékosának Puskást, legjobb csapatának pedig az Aranycsapatot választotta. Annak ellenére, hogy a németek 3:2-re legyőzték a magyar válogatottat, az ellenük játszott mérkőzést „a berni csoda” néven szokás emlegetni a labdarúgás történetében. A zömök termetű „Öcsi” az „Aranycsapat” kapitánya, a magyar labdarúgás legnagyobb játékosainak egyike. Már gyermekkorában felcsillant nagy tehetsége. Egészen fiatalon, 1943-ban helyet kapott az NB I-es kispesti csapatban. A háború után szinte rakétaszerű gyorsasággal értek be kivétele képességei. Bár alakja nem mondható eszményinek, igazán jól csak bal lábbal rúgott és fejjátéka sem haladta meg a jó átlagot, mégis kiemelkedő tudású, világklasszis labdarúgó vált belőle. Éveken át a világ legjobb csatárasként emlegették. Játékát rendkívüli robbanékonyság, bal lábbal tökéletes labdakezelés, szellemes, ötletekben, váratlan húzásokban páratlanul gazdag elgondolások, 30-40 méterre is hajszálpontos átadások, nagy mozgékonyság, a helyzetek tökéletes és gyors felismerése és kivételes lövőkészség jellemezte. A „tömör” termetű fiatalember mesterien, hadvezérként irányította csapatának játékát. Az egyik legilletékesebb, Orth György, így nyilatkozott Puskásról: „Egyetemi tanár lehetne a labdarúgás tudományának katedráján”. A válogatott mérkőzéseken a mezőny legjobbjai közé tartozott. Sok emlékezetes játéka közé tartozott az 1952. július 28-án vívott olimpiai elődöntőben az előző olimpiai bajnok svéd válogatott ellen aratott 6:0-s magyar győzelemmel végződő mérkőzés, melynek hőse a káprázatos teljesítményt nyújtó „Öcsi” volt. Nagy gólképességét sokszor csillogtatta. 1950-ben az albánok ellen (12:0) négy gólt ért el. Négy további találkozón három-három gólt szerzett (1946, Luxemburg 7:2; 1948, Románia 5:1; 1949, Ausztria 6:1 és 1950, Ausztria 4:3). Több mint ötven válogatott mérkőzésen szerepelt a neve a gólszerzők között. Egyedülálló teljesítmény a magyar labdarúgás történetében! 1956-ban a forradalom leverésének hírére külföldön maradt. Akaraterejére, elszántságára példa, hogy Spanyolországba igazolva, súlyfeleslegétől rövid időn belül képes volt megszabadulni, s ennek köszönhetően folytathatta játékosi pályafutását. Harmincéves kora után is képes volt megújulni és a nézőket bravúros játékával elkápráztatni. Spanyolországban a világhírű Real Madrid csapatában 1958-tól egy évtizeden át sok sikerrel szerepelt. Új csapatában, háromszoros BEK győztes lett és többszörös gólkirályi címet ért el. Többször játszott a spanyol válogatottban is. 1963. október 23-án, az Anglia elleni Világválogatottban szintén helyet kapott. 39 évesen játékosként visszavonult és labdarúgóedzőként folytatta pályafutását. Számos klubnál dolgozott, legnagyobb edzői sikereit a Panathinakosz Athén csapatával érte el, mellyel két görög bajnoki cím elnyerése után 1971-ben a BEK döntőig jutott. Huszonöt év után, 1981-ben látogathatott haza először, hogy részt vegyen a Népstadionban szervezett VB-selejtező előtti díszmérkőzésen. Ez alatt a huszonöt év alatt Magyarországon elhallgatták külföldi sikereit, a hatalom megkísérelte elfojtani kultuszát. 1991-ben végleg hazatért és 1992-től az MLSZ utánpótlás-, majd nemzetközi igazgatója, végül pedig 1993-tól egy rövid időre szövetségi kapitánya lett. 2000-ben egészségi állapota megromlott, Alzheimer-kórral és más betegségekkel küszködött, haláláig egyre több időt töltött kórházban. Közvetlen, egyenes modora, nyíltszívűsége emberként is rokonszenvet ébresztett mindenkiben. Puskást az IFFHS a 20. század egyik legjobb európai játékosának tekinti. 2004-ben felkerült a neve a FIFA a világ legjobb labdarúgóinak névsorát tartalmazó 100-as listájára. Puskás a magyar sport egyetlen kultikus személyisége, a világ legnagyobb sportolói között foglal helyet.

PUSKÁS FERENC LEGSZEBB GÓLJAI
Az Utánpótlás Labdarúgás az MLSZ Égisze Alatt: Szeged-Csanád GA Eredmények
Az MLSZ által szervezett utánpótlás-tornák kiemelkedő lehetőséget biztosítanak a fiatal tehetségek fejlődéséhez és megmérettetéséhez. A Szeged-Csanád GA akadémia csapatai aktívan részt vesznek ezeken az eseményeken, és jelentős eredményeket érnek el, miközben értékes tapasztalatokat szereznek.
U7 Eredmények Kisteleken
Pénzváltó Bence, a Szeged-Csanád GA óvodai körzetvezetője számolt be az U7-es csapat sikereiről: „Az U7 ezúttal Kisteleken vendégszerepelt, ahol aranyérmet szerzett. A 10 csapatos tornán a csoportmérkőzéseket veretlenül megvívva a döntőben a Kiskunfélegyházával játszottunk egy igazi "foci hangulatú" jó mérkőzést, ahol volt a pályán lendületes játék, párharc, gól, a lelátón pedig hangos szurkolás, tehát tényleg minden ami a sport pikantériáját adja. Ennek megfelelően izgalmakban sem volt hiány, a 2-2-es döntetlent büntetőpárbaj követte, ahol félpályáról kellett az üres kapuba találni.”
U9 Algyői Gyermek Labdarúgó Liga és Bozsik Torna
Az U9-es korosztály szintén aktívan részt vesz a regionális eseményeken. Pénzváltó Bence az Algyői Gyermek Labdarúgó Ligáról is beszélt: „Az idén is megrendezett U9-es Algyői Gyermek Labdarúgó Liga első fordulójában a játéklehetőség volt az elsődleges cél. Ezt a lebonyolítás is segítette, mivel 5 mérkőzésen folyamatos játszottunk pihenő nélkül. Kimondottan jó érzéssel töltött el, hogy a tornákon az első mérkőzéseket is élesen tudjuk kezdeni mostanában, régebben ez nem volt ránk jellemző. Mindig kellett egy kis idő, hogy magunkra találjunk, ez ma az első perctől kezdve sikerült a pályán. Egy félidőt kivéve meg voltam elégedve a gyerekek mutatott játékával. Az Algyő elleni első félidei játék azonban tanulság volt, hogyan nem szabad felmenni a pályára.”
Az MLSZ Országos Bozsik Torna is fontos platformot biztosít a fiatal játékosoknak. Giba Ádám, a Szeged-Csanád GA U9-es csapatának vezetőedzője így foglalta össze a tapasztalatokat: „Megkezdődött a tavaszi szezon az MLSZ-es fordulók tekintetében is. Az első állomás Kecskeméten volt, ahol 5 mérkőzést játszottak a gyerekek a Hódmezővásárhely, Kecskemét, Szolnok, Békéscsaba és Gyula korosztályos csapatai ellen. A heti edzéscél alapján az volt a játékosok feladata, hogy labdával próbálják minél hamarabb, minél gyorsabban támadni az ellenfél kapuját. Sokszor ügyesen végrehajtották a feladatot és szép gólokat tudtak szerezni. Azonban többször előfordult, hogy a lelkes támadások miatt az ellenfél könnyen eljutott a kapunkig és gólokat szereztek ebből. Az ellenfél térfelén jól szereztünk labdákat, amiből sok gólt tudtunk elérni, viszont a labdakihozatalokkal néhányszor nehézségeink akadtak.”

U10 Teljesítmények és Tapasztalatok
A Szeged-Csanád GA U10-es korosztálya is részt vett az MLSZ Bozsik Torna Dél-Kelet régiós fordulójában. Bús Nándor, a csapat vezetőedzője kihívásokkal teli tornáról számolt be: „Sajnos ezen a hétvégén betegség és sérülés miatt többen is hiányoztak a csapatunkból, emiatt kisebb létszámban tudtunk részt venni a tornán. Sokszor jól bontottuk az ellenfelet, sok helyzetet tudtunk kialakítani és sok gólt láthattunk a gyerekektől, aminek nagyon örültünk. Néhány alkalommal kiütköztek a fejlesztendő területeink is, melyeket igyekszünk kijavítani.”
Deak Mateja, az U10-es korosztály játékosa személyes céljait is megosztotta: „Ezen a héten az edzéseken a támadásokat gyakoroltuk. A mérkőzéseken azt kérte Nándi bácsi, hogy bátran játszunk előre és támadjuk az ellenfél kapuját és próbáljunk minél több gólt szerezni. Az volt a célom, hogy minden meccsünket megnyerjem. A legtöbbet védőként játszottam ezen a tornán.”
A Szeged-Csanád GA U10-es kerete
A csapat az alábbi játékosokkal vett részt a tornán:
- Csomor Benny
- Horváth Tibor
- Jaszenovics Balázs
- Karl Dávid
- Katona Csegő
- Kővári Baltazár
- Majoros Noel
- Mokánszky Nolen
- Szalay Balázs
- Szél Dénes
- Szűcs Máté

U11 Csapat Siker és Egyéni Hozzájárulások
Az U11-es csapat is kitűnő teljesítményt nyújtott az MLSZ-es tornákon. Dlusztus Imre, a Szeged-Csanád GA U11-es csapatának vezetőedzője elégedetten nyilatkozott: „Jól bontottuk az ellenfeleinket és a letámadásaink, valamint a visszatámadásink is sikeresek voltak. Nagyot dolgoztak a gyerekek. Gratulálok!”
Szalay Balázs, az U11-es korosztály játékosa, kiemelte az edzéseken gyakoroltak fontosságát és saját hozzájárulását: „A héten a labdakihozatalt és a támadásépítést gyakoroltuk az edzéseken. Az volt a feladat, hogy amit gyakoroltunk az edzéseken, az jelenjen meg a mérkőzések során. Ez szerintem sikerült. Magamtól azt vártam el a torna előtt, hogy szervezzen a csapat a játékát és minél több góllal segítsem a csapatot. Úgy érzem, ezt is sikerült teljesíteni. Középső középpályásként játszottam a legtöbbet. Sokat futottam, jók voltak az előre passzaim és két gólt is fejeltem.”
PUSKÁS FERENC LEGSZEBB GÓLJAI
| Korosztály | Edző/Vezető | Tevékenység/Eredmény | Megjegyzés |
|---|---|---|---|
| U7 | Pénzváltó Bence (óvodai körzetvezető) | Aranyérem Kisteleken | Veretlen csoportkör, büntetőpárbajos győzelem a döntőben |
| U9 | Pénzváltó Bence (óvodai körzetvezető) | Algyői Gyermek Labdarúgó Liga | Játéklehetőség volt az elsődleges cél, 5 mérkőzés pihenő nélkül |
| U9 | Giba Ádám (vezetőedző) | MLSZ Országos Bozsik Torna (Kecskemét) | 5 mérkőzés; labdakihozatal és támadásépítés fejlesztendő |
| U10 | Bús Nándor (vezetőedző) | MLSZ Országos Bozsik Torna | Hiányzók ellenére sok helyzet és gól, fejlesztendő területek azonosítása |
| U11 | Dlusztus Imre (vezetőedző) | MLSZ-es tornák | Sikeres letámadások és visszatámadások, a gyerekek nagyot dolgoztak |





