A holland 3×3 kosárlabda virágzása és a szövetség szerepe
A Holland Kosárlabda Szövetség (NBB) aktívan dolgozik a 3×3 kosárlabda sportág népszerűsítésén és fejlesztésén, mind nemzeti, mind nemzetközi szinten. Ez az új olimpiai sportág egyre nagyobb teret hódít Hollandiában, és a szövetség számos kezdeményezéssel támogatja annak fejlődését, a regionális bajnokságoktól az amatőr ligákon át egészen a nemzeti válogatott felkészüléséig.
3×3 Bajnokságok és Ligák: A Szezonalitás Megszüntetése

A holland 3×3 kosárlabda bajnokságok már évek óta hagyománynak számítanak, izgalmas sporteseményeket kínálva országszerte. A tizenkétállomásos holland 3×3 bajnokság május 21-én, szombaton például Alkmaarba érkezik, melynek helyszíne a Paardenmarkt. A nemzeti szövetséggel együttműködik a rendezésben az Alkmaar Guardians tulajdonában lévő Alkmaar kosárlabda szövetség, melynek szintén többéves hagyománya van már.
A fejlődés jegyében a Holland Kosárlabda Szövetség október végén bejelentette, hogy megszünteti a 3×3 kosárlabda bajnokság szezonalitását. Az új verseny, a 3x3NL Liga a régebbi, csak tavasztól késő őszig játszott 3x3NL Tour helyére lép. Évente hat tornát tartanak, biztosítva a folyamatos játéklehetőséget. A 3x3NL Liga kifejezetten azoknak a kosárlabdázóknak ad játéklehetőséget, akik az őszi/téli hónapok teremidőszakában sem szeretnének lemondani a rendszeres 3×3-as játék öröméről.
Emellett a szövetség hamarosan új, országos 3×3-as versenyt indít, egyelőre kísérleti jelleggel. A 3×3 NL League nevű versenyre olyan amatőr sportolók jelentkezhetnek, akik jelenleg nem egyesületi tagok, de szeretnének olyan hivatalos versenyeken játékosként részt venni, amelyeken jegyzik az eredményeiket. A rendszer rugalmas időbeosztást tesz lehetővé, mivel nincsenek szigorú kötöttségei a játékba való aktuális szereplésnek.
A promóterek és a Holland Kosárlabda Szövetség közös akciójaként idén egy újfajta bajnokságot is útjára indítottak: ez a 3×3 PRO Liga. A szervezők célja, hogy a holland sportban napjainkra már megerősödött, és gyökereket vert új sportág, a 3×3 kosárlabda tovább fejlődjön, még szélesebb körben váljék népszerűvé, illetve növekedjék a szurkolótábora. Ennek érdekében nemcsak Hollandia legjobb játékosai vehetnek részt.
Nemzeti Válogatott és Nemzetközi Szereplés

A Holland Kosárlabda Szövetség aktívan támogatja a nemzeti válogatottat a nemzetközi megmérettetéseken, különös tekintettel az olimpiai kvalifikációra. A barlangversenyre, a Grazban megrendezésre került Dome im Berg 3×3 Nemzetközi Szuperkupára is meghívást kapott az ország 3×3 férfiválogatottja, az Orange Lions, amelynek legfőbb célja az olimpiai kvalifikációra való felkészülés támogatása.
A válogatott folyamatosan részt vesz a nemzetközi tornákon. A Holland Kosárlabda Szövetség online hírei szerint nemzeti válogatottjuk nagyon készül már a FIBA 3×3 World Tour Szaúd-Arábiai fináléjára, amelyet Jeddahban rendeznek. A holland „Vörös Oroszlánok” csapatösszeállítását a válogatott edzője, Brian Benjamin már közzétette. Eszerint a finálén Aron Royé, Dimeo van der Horst, Arvin Slagter és Julian Jaring is részt vesz.
Egyes játékosok, mint Jessey Voorn, a harmincéves amszterdami játékos, rövid kihagyás után visszatértek a pályára, de nem az ötöt elleni klasszikus kosárlabdához, hanem a 3×3-hoz. Szilárd meggyőződése, hogy ebben az új olimpiai sportágban neki is helye lesz a 2021-es tokiói Olimpiai Játékokon, és erre készül gőzerővel. Erről a Holland Kosárlabda Szövetség online híroldala is beszámolt.
Hollandia 🇳🇱 férfi olimpiai csapata | Interjú | 3x3 kosárlabda
Kihívások és Fejlesztések: Utánpótlás és Világjárvány

A sportág fejlődését befolyásoló tényezők közé tartozik az utánpótlás biztosítása és a váratlan kihívások kezelése. A Holland Kosárlabda Szövetség egyre gyakrabban kap jelzéseket a kluboktól, illetve a regionális szövetségek vezetőitől arról, hogy a kosárlabda játékos utánpótlásból hiányoznak bizonyos korosztályok, illetve nagyon kevesen jelentkeznek játékra új érdeklődők. Az ifjúsági korosztályok érdeklődését az országos szövetség a 3×3 versenyek elterjesztésével és bajnokságok folyamatos szervezésével próbálja felkelteni, és ennek érdekében pár hónappal ezelőtt egy próba programot is indítottak.
A 2020-as évben a Covid-19 világjárvány komoly hatással volt a sporteseményekre. A Holland Kosárlabda Szövetség (NBB) online oldalának híre szerint George Emmen, az NBB rendezvény-koordinátora bejelentette: idén, a 2020-as szezonban sajnálatos módon egyetlen holland 3×3 kosárlabda csapat kezébe sem adhatják a bajnoki kupát, vagyis elmarad a bajnokavatás. Tavasszal, nyár elején még reménykedtek, hogy levezényelhető lesz az idei 3×3 holland bajnokság, de a világjárvány miatt ez nem valósulhatott meg. A szövetség ma kihirdette a koronavírus (COVID-19) világjárvánnyal kapcsolatos irányelveit is, amely a kosárlabda sportág (köztük a 3×3-as ágazat) csapatai által követendő és betartandó rendet ismertette. Többek között rendelkezik a versenyek és mérkőzések megtartásának rendjéről, illetve a járvány további intenzív terjedése esetén az elmaradó, vagy elhalasztandó rendezvényekről.
tags: #holland #sakkozo #aninemzetkozi #kosarlabda #szovetseg





