Az Intercisa Kézilabda Kupa: Ötvenéves Tradíció és Dunaújváros Kézilabda Öröksége
Szép jubileumot ünnepel Dunaújváros sportszerető közönsége, hiszen idén immáron ötvenedik alkalommal mérik össze tudásukat az Intercisa Kézilabda Kupán résztvevő csapatok.

A Kupa Története és Jelentősége
"1965-ben, vagyis kereken ötven évvel ezelőtt néhány dunaújvárosi testnevelő és szervező útjára indított egy kézilabdatornát. Ők akkor még nem gondolták, hogy ötletük nyomán az amatőr sportot népszerűsítő, országos hírnévnek örvendő viadal magvait vetették el." Az esemény ötletgazdái azért indították útjára a kupasorozatot, hogy versenyzési lehetőséget biztosítsanak a középiskolás fiatalok számára, népszerűsítsék a kézilabda sportágat, megszerettessék ezt a gyönyörű játékot. "Az esemény rangja és népszerűsége ötven éve töretlen."
Dunaújváros Megyei Jogú Város Önkormányzata örömmel és tisztelettel karolta fel a jubileumi torna megrendezését, támogatva a Dunaferr Szakközép- és Szakiskola sportegyesülete, a Dunaújvárosi Diák Sportegyesület szervező munkáját. A Dunaferr iskola csapata a verseny történelmének eddigi összes megméretésén képviseltette magát.

Az 50. Jubileumi Kupa Dunaújvárosban
Immáron ötvenedik alkalommal rendezték meg az Intercisa Kézilabda Kupát, melynek jubileumi tornájának ismét Dunaújváros adott otthont. A rangos, s rendkívül komoly múlttal bíró sportrendezvénynek a Dunaújvárosi Főiskola sportcsarnoka adott otthont. Egy évvel ezelőtt Barcson rendezték meg a viadalt, ám a jubileumi, 50. versenyen ismét a sorozat "szülőhelyén" csaptak össze egymással a résztvevő együttesek.
A péntektől vasárnapig tartó megméretésen tíz együttes csapott össze egymással a főiskola sportcsarnokában. "Az 50. Intercisa Kézilabda Kupán tíz együttes küzdhetett meg a minél szebb eredményeként mától egészen vasárnap kora délutánig. A megméretés három napja alatt összesen huszonöt találkozót vívtak egymással a csapatok, akik a csoportküzdelmeket követően az egyenes kieséses szakaszban bizonyíthatták felkészültségüket."
Szervezők és Támogatók
A torna szervezését az iskola sportegyesülete, a Dunaújvárosi Diák Sportegyesület vállalta magára, mely hónapok kemény munkájával igyekezett a lehető legjobban felkészülni a viadalra. Csapó Gábor, a Dunaferr Szakközép- és Szakiskola igazgatója elmondta, nagyon örül annak, hogy a jubileumi tornát ismét Dunaújvárosban rendezik meg, s reméli, hogy jó házigazdái lesznek az eseménynek. "Két jubileumot is ünnepel intézményünk az idén, hiszen amellett, hogy hatvan évesek lettünk, ezelőtt ötven évvel néhány testnevelő és szervező kitalálta, hogy útjára indít egy kézilabda tornát, mely az azóta eltelt időszakban egy országos jelentőségű eseménnyé nőtte ki magát." Sztankovics László, az önkormányzat Oktatási, kulturális, ifjúsági és sportbizottságának elnöke szintén nagy várakozással tekintett a kupa elé, mely az önkormányzat erkölcsi és anyagi támogatását is élvezte.
"Hatalmas érdem, hogy ezt a kupát immáron ötven éve megrendezik, s lendülete töretlen, így Dunaújváros önkormányzata nagyon nagy örömmel és tisztelettel állt ki emellett, mind anyagilag, mind erkölcsileg." Az esemény rangját jelezte és mutatta, hogy a fővédnökséget dr. Dorkota Lajos, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal elnöke vállalta el, aki érdemesnek tartotta rendezvényünket arra, hogy a nevét adja hozzá.
Ünnepélyes Megnyitó és Köszöntők
Az ünnepélyes megnyitón az Intercisa Kézilabda Kupa alapítói, Králl István, Szuprics Nándor, Nyikos Árpád mellett dr. Dorkota Lajos, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal elnöke, s egyben a torna fővédnöke, Cserna Gábor polgármester, Marczinka Zoltán, a Magyar Kézilabda Szövetség sportigazgatója, Csapó Gábor, a Dunaferr Szakközép- és Szakiskola igazgatója, dr. András István a Dunaújvárosi Főiskola rektora is jelen volt. A köszöntők sorát dr. Dorkota Lajos kezdte, aki sportszerű játékra, nemes küzdelemre biztatta a tornán résztvevő együtteseket, majd Marczinka Zoltán méltatta az országos hírnevű viadalt, s adta át a szövetség emlékplakettjét a verseny fővédnökének. Cserna Gábor polgármester kiemelte: "Büszke vagyok arra, hogy az Intercisa Kézilabda Kupa dunaújvárosi gyökerekkel bír, és a mi városunk tradíciója." "Reményeim szerint izgalmas három napnak nézünk elébe. Gazdagodjanak felejthetetlen élménnyel a sportolók, az edzők, a szervezők és a szurkolók, szülessenek igaz, életre szóló sportbarátságok!"
"2015-ben is helyén való az a szándék, hogy minél több fiatal sportoljon, egészséges életet élve váljon felnőtté. A Nobel-díjas Ernest Hemingway gondolata a jubileumi kupa mottója is lehetne: 'A sport megtanít becsületesen győzni vagy emelt fővel veszíteni.'"
Eredmények és Élmények
A Dunaferr iskola végső győzelmét hozta a végig remek hangulatban megrendezett 50. Intercisa Kézilabda Kupa a főiskola sportcsarnokában. A háromnapos viadal végig remek hangulatot, kiváló csatákat hozott, így a csapatok és a rendezők is elégedetten térhettek haza a verseny végén. A Dunaújvárosi Főiskola Sportcsarnoka adott otthont péntektől vasárnapig a jubileumi 50. Intercisa Kézilabda Kupa elnevezésű viadalnak, melyen nyolc oktatási intézmény tíz együttese küzdött meg egymással a minél szebb helyezésekért.
A csoportok első helyeit végül a házigazda Dunaferr iskola, valamint a pécsi Pollack Mihály Szakközépiskola csapatai szerezték meg, így ők játszották a torna fináléját, ám előtte a harmadik helyről döntő mérkőzésen a székesfehérvári Széchenyi iskola első együttese simán, 34-16-ra győzte le a mosonmagyaróvári Hunyadi iskola együttesét. A döntő is csak a találkozó elején hozott szoros csatát, mert a Dunaferr iskola kézilabdázóinak tempóját nem sokáig bírta a kissé fáradtan mozgó pécsi alakulat, így a vendéglátók könnyed, 29-15-ös győzelmet aratva tartották itthon a jubileumi kézilabda torna első helyét, a látottak alapján teljesen megérdemelten.
Az ünnepélyes eredményhirdetésre már tíz boldog, jókedvű csapat sorakozott fel, ami nem is volt meglepő, hiszen minden résztvevő remek sportélményekkel gazdagodhatott a jól megszervezett versenyen. "Külön öröm számomra, hogy sikerült itthon tartani a kupát, hiszen a Dunaferr iskola végül megnyerte a végig sportszerű viadalt, ezért nem csak a csapatok, hanem mi, a szervezők is maximálisan elégedettek lehetünk a mögöttünk hagyott viadallal, s várjuk a hasonlóan sikeres folytatást."
A 50. Intercisa Kézilabda Kupa végeredménye
| Helyezés | Csapat |
|---|---|
| 1. | Dunaferr Szakközép- és Szakiskola |
| 2. | Pollack Mihály Szakközépiskola, szakiskola és Kollégium (Pécs) |
| 3. | Széchenyi István Műszaki Szakközépiskola "A" (Székesfehérvár) |
| 4. | Hunyadi Mátyás Szakképző és Szakközépiskola (Mosonmagyaróvár) |
| 5. | Kökönyösi Szakközépiskola (Komló) |
| 6. | Széchenyi István Műszaki Szakközépiskola "B" (Székesfehérvár) |
| 7. | Árpád Szakképző Iskola és Kollégium (Székesfehérvár) |
| 8. | Esterházy Miklós Szakképző Iskola, Speciális Szakiskola és Kollégium (Dombóvár) |
| 9. | Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakközépiskola és Szakiskola "A" (Dunaújváros) |
| 10. | Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakközépiskola és Szakiskola "B" (Dunaújváros) |
Az elmúlt években olyan kézilabdázók is megfordultak az Intercisa Kupán, akik a múltban, vagy éppen a jelenben is magyar, vagy nemzetközi élcsapatokban játszanak: többek közt Mikler Roland, Szabó Péter, Such Timuzsin és Vura József is pályára lépett a viadalon.

In Memoriam: Kulcsár Anita
Dunaújváros kézilabdája számos kiváló sportolót adott a magyar és nemzetközi sportnak. Közülük emlékezünk meg tragikus hirtelenséggel, autóbalesetben elhunyt Kulcsár Anitáról, a magyar válogatott és a Dunaferr kiváló kézilabdázójáról. Élt 28 évet.
A szörnyű eset január 19-én, szerdán történt a Velence - Pusztaszabolcs közötti útszakaszon, útban Dunaújváros felé. "A mai napig tisztázatlan körülmények között a Volkswagen lesodródott az útról, és egy fának csapódott. Tragédia. Ennyi az élet. Az ember tehetetlen, sorsa kiszámíthatatlanul fut előre, kiábrándítóan nyers, felfoghatatlan, kínzóan fájdalmas is tud lenni."
"Örökre elment a haza-hazatérő gyermek, a szeretnivaló, kedves társ, a közvetlen barát, az örökké mosolygós ismerős, a segítőkész csapattárs, a kiváló játékos. Kulcsár Anita űrt hagy maga után. A kitartó, lelkiismeretes, céltudatos játékosét, a nem hivalkodó, alázatos, önzetlen, barátságos emberét."
Kulcsár Anita Pályafutása és Emléke
Kulcsár Anita 1976. október 02-án született Szerencsen, szenzációs kézilabda-pályafutása is szülővárosában kezdődött, hogy aztán - Nyíregyháza érintésével - végül a Dunántúlon kössön ki. Az NB I/B-s nyíregyházi Kölcsey DSK csapatában figyeltek fel tehetségére a győri játékos-megfigyelők, és az ETO együtteséhez csábították. A Rába-parti városban került a sportág talán legkegyetlenebb posztjára, ám cseppet sem bánta meg, hogy a védőfalban csatázva kapja a pofonokat. A győri csapatban érett Magyarország legjobb beállósává, majd került Dunaújvárosba, ahol a Dunaferr meghatározó játékosa, igazi vezéregyénisége volt.
Nevelőedzője Hadobás István volt, majd számos ismert trénerrel dolgozott együtt klubcsapataiban, mint Hikáde István, Róth Kálmán, Vura József, Zsiga Gyula, Pánczél Barabás, Farkas József, Szabó Edina és Kiss Szilárd. A világ legjobbjának is választott Kocsis Erzsébet visszavonulása után került a válogatott keretbe. Először 1996. november 23-án, Aradon, a Románia elleni mérkőzésen volt csapattag, és hamarosan Mocsai Lajosnál, majd Kiss Szilárdnál is kihagyhatatlan embernek számított. Olimpiai ezüstérmet szerzett 2000-ben, majd Athénben az ötödik helyen ért célba a válogatottal 2004-ben. Világbajnoki ezüstérmes 2003-ban, világbajnoki 5. 1999-ben, világbajnoki 6. 2001-ben. Egyszeres Európa-bajnok 2000-ben, kétszeres Európa-bajnoki bronzérmes 1998-ben és 2004-ben, Európa-bajnoki 5.

Gyász és Emlékezés
Megdöbbentő, mindenkit lesújtó hírt közöltek a szerda kora délutáni hírműsorok. Közlekedési balesetben életét vesztette Kulcsár Anita, a Dunaferr és a magyar válogatott kitűnő játékosa. A hír hallatára az egész ország gyászba borult, mindenki az örökké mosolygó Kulcsit siratta. A női csapat tagjai, vezetői, dunaújvárosi sportolók, szurkolók gyülekeztek délután fél hatkor a Vasmű út és az Építők útja sarkán, hogy közös gyertyagyújtás után együtt induljanak el a Dunaferr Sportcsarnokhoz. Az emlékmenet élén a mélyen lesújtott női csapat tagjai haladtak, akik Kulcsi személyében nemcsak egy csapattagot, hanem egy nagyon jó barátot is elveszítettek. A lányokat többszáz sportbarát követte, akik együtt kívánták megsiratni a kitűnő beállóst. A sportcsarnok lépcsősora megtelt Kulcsi emlékére égő gyertyákkal, virágokkal.
A Dunaferr SE és a Magyar Kézilabda Szövetség is saját halottjának tekintette Kulcsár Anitát. Mélyen lesújtva nyilatkozott az elhunytról Sinka László főtitkár: "A magyar kézilabdásport elveszítette egy csodálatos játékosát, Kulcsár Anitát. Tehetetlenek vagyunk, és csak siratjuk Őt!" Táviratban fejezte ki együttérzését Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is. Kulcsár Anitát nemcsak Magyarországon gyászolták, hanem a világ kézilabda-társadalma is megemlékezett a világklasszis játékosról. Az Európai Kézilabda Szövetség honlapján fő hírként szerepelt Kulcsi tragédiájának a híre, a szövetség vezetői osztoztak a család, a magyar válogatott és a Dunaferr, a magyar sporttársadalom gyászában. A kitűnő játékos temetése január 25-én, kedden délután két órakor volt Győrben, a Nádorvárosi Köztemetőben. "Mert Kulcsár Anitára, a mindig mosolygó Kulcsira mindig emlékezni fogunk, örökké a szívünkbe zártuk."
tags: #intercisa #kezilabda #kupa





