A fehérvári jégkorong és a Volán története: A kezdetektől az európai élmezőnyig
A fehérvári jégkorong története meglepő módon nem Fejér megye székhelyén, hanem a fővárosban kezdődött. A Budapesti Volán jégkorong-szakosztályát 1970-ben alakították meg, a táptalajt pedig a Központi Sportiskola ifjúsági együttese jelentette. Először 1976-ban vetődött fel az ötlet, hogy érdemes lenne egy közeli vidéki városba költöztetni a szakosztályt, így a Budapesti Volán 1977-ben Székesfehérvári Volánként folytatta szereplését.

A fővárosi klub akkori elnöke, az Aranycsapat legendás kapusa, Grosics Gyula az aktív játékot gerincsérülése miatt mindössze 23 évesen befejező idősebb Ocskay Gábort kérte meg, hogy építse fel Székesfehérváron a szakosztályt. A fehérvári műjégpályát 1977. november 6-án avatták fel. A sporttörténelmi pillanatra 1981-ig kellett várni: a háromcsapatos magyar bajnokságot a Volán nyerte, ezzel lett a sportág első vidéki aranyérmese.
Az aranykor és a nemzetközi áttörés
Az 1998-1999-es évad meghozta a várva várt áttörést. A Volán 1981-es bajnokcsapatának tagja, Kiss Tibor immár edzőként állt a csapat élén, és az Ocskay, Palkovics fémjelezte fehérvári mag mellett olyan remek válogatott játékosokra is számíthatott, mint Kangyal Balázs vagy Horváth Csaba. A magyar jégkorong köszönhetően az 1975-ös, 1976-os generációnak egyre jobb eredményeket ért el, a hazai bajnokság azonban lényegében a Volán és a Dunaferr versenyfutására szűkült. Ezért mindkét alakulat 1999-ben csatlakozott az Interligához.
A folyamatos szakmai fejlődés olyan szakemberek munkájának köszönhető, mint a szlovák Jan Jasko vagy a kanadai-olasz Pat Cortina. Cortina három bajnoki címet és egy Interligát nyert a csapattal, majd a magyar válogatottat 2008-ban Szapporóban az A-csoportba vezette. A klub 2007-ben döntött úgy, hogy előre menekül, és kéri felvételét az osztrák bázisú Erste Bank Eishockey Ligába (EBEL), ami meghatározta a fehérvári és a magyar jégkorong sorsát.
A 19-es mez örök mementója
A klub történetének legfájóbb pontja ifjabb Ocskay Gábor tragikus halála 2009. március 25-én. A fehérvári közgyűlés egyhangúlag szavazta meg, hogy a Raktár utcai pályát Ifjabb Ocskay Gábor Jégcsarnoknak kereszteljék át. Az ikonikus 19-es mezben azóta senki nem játszhat a Volánban, és száma örök mementóként ott szerepel a csapat - jelenleg Hydro Fehérvár AV19 - nevében.
| Játékos | Mezszám | Visszavonultatva |
|---|---|---|
| Ocskay Gábor | 19 | 2009 |
| Palkovics Krisztián | 24 | 2012 |
| Kangyal Balázs | 25 | 2009 |
A Fehérvár AV19 és a regionális riválisok
Az elmúlt bő egy évtizedben a Fehérvár AV19 az EBEL, újabb nevén ICE HL meghatározó tagja lett. Székesfehérváron a hoki a legnépszerűbb csapatsport, még akkor is, ha a városban olyan nagy múltú klubok működnek, mint a MOL Fehérvár labdarúgócsapata vagy az Alba Fehérvár kosárlabdázói. A csapatnak a nemzetközi porondon is meg kellett küzdenie a riválisokkal, köztük a cseh Znojmo (Sasok) csapatával, amely ellen gyakran feszült mérkőzéseket vívtak.

A klub 2006 óta működteti a Titánok-programot, az akadémia pedig 2021-ben sportakadémiai rendszer módszertani központtá vált. Ez a rendszer biztosít hidat a legtehetségesebb fiataloknak a felnőtt mezőnybe, aminek köszönhetően a rutinos magyar válogatottak mellett számos akadémista kap lehetőséget a Hydro Fehérvár AV19 keretében. A 2024 áprilisában átadott, 6000 ülőhelyes Alba Aréna pedig új fejezetet nyitott a klub infrastruktúrájának történetében.
tags: #jegkorong #fehervar #znojmo





