Horvátországi autópályadíjak, utazási tippek és fontos információk a gumikról
Horvátország népszerű úti cél, és az oda utazóknak érdemes tisztában lenniük az autópálya-rendszer, a fizetési módok és egyéb kapcsolódó információk részleteivel. Emellett a gumiabroncsokkal kapcsolatos tudnivalók, legyen szó Forma-1-es technológiáról vagy sportspecifikus szabályokról, szintén érdekes és hasznos információkat tartalmaznak.
Horvátországi autópályadíjak és fizetési rendszer
Horvátországban az autópályákon fizetőkapus, nem pedig matricás rendszer van érvényben. A díjakat minden esetben az autópályáról való lehajtás után kell rendezni.
A fizetési rendszer jövője és jelenlegi ajánlások
A tervek szerint a fizetőkapuk 2026 végétől szűnnek meg, onnantól kezdve kizárólag ENC (Elektronikus Díjszedő Készülék) használata lesz lehetséges, valamint egy rendszámfelismerő rendszer kerül bevezetésre. A megtett távolság alapján fizetendő díj azonban megmarad.
Jelenleg érdemes a bankkártyás sorba állni, mivel a nagyobb sorok jellemzően a készpénzes sávokban alakulnak ki. Amennyiben mégis készpénzzel fizetnének, figyeljünk arra, hogy jól adnak-e vissza!
2023. január 1-től Horvátország schengeni övezethez csatlakozása miatt a határellenőrzés megszűnt, továbbá az eurózónához történő csatlakozása miatt az autópályadíjak kuna helyett kizárólag euróban fizethetők.

Speciális helyzet Zágráb-Luckónál
Budapest felől, ill. Zágráb-Luckó fizetőkapu visszafelé tartva, Magyarország felé, egy speciális megoldással találkozhatunk, melyre érdemes odafigyelni, amennyiben bankkártyával szeretnénk fizetni, hogy keveset kelljen sorban állni. A fizetőkapuk előtt az autópálya 4 sávosra bővül, és már nagyon korán elválik egymástól a készpénzes és a bankkártyás 2-2 sáv, melyek később szalagkorláttal lesznek elválasztva. A szalagkorlát bal oldalán, a készpénzes sávokban akár több kilométeres sor is lehet, míg a jobb oldali 2 sávban zavartalanul lehet haladni, majd bankkártyával fizetni. A nem készpénzes kettő jobb oldala lesz bankkártyás, a bal kizárólag ENC.
Járműkategóriák és díjak
A megadott díjak I-es kategóriára, azaz személygépjárműre vonatkoznak, de elérhetőek információk a motor, kisbusz, utánfutó, lakókocsi autópályadíjairól is. Az autópályadíjak egy útra szólnak, hazafelé is ugyanannyit kell fizetni.
Járműkategóriák részletesen
- I kategória: Ezek a cikkben leírt árak, a személygépjárművek kategóriája 1,90 méteres magasság és 3,5 tonnás súly alatt.
- II kategória: 1,90 méter magasság feletti, de 3,5 t súly alatti kéttengelyes személygépjárművek.
- III kategória: 3,5 tonna feletti, két- vagy háromtengelyes járművek. Ide tartoznak továbbá az 1,90 méter magasság feletti, de 3,5 t alatti kéttengelyes járművek utánfutóval, vagy lakókocsival, az utánfutó/lakókocsi tengelyeinek számától és súlyától függetlenül, valamint a 3,5 tonna feletti, kéttengelyes járművek egytengelyes vontatmánnyal.
- IV kategória: 3,5 tonna feletti járművek négy vagy több tengellyel. Szintén ide tartoznak a 3,5 tonna feletti háromtengelyes járművek vontatmánnyal, annak súlyának, tengelyeinek számától függetlenül, és a 3,5 tonna feletti, kéttengelyes járművek, két vagy háromtengelyes vontatmánnyal.
Az áttekinthetőség érdekében a különböző kategóriák szerinti autópályadíjakat a fenti listában nem közöltük, de a leggyakoribb útvonalak motor, utánfutó, lakókocsi, teherautó autópályadíjai is elérhetők.
A horvátországi autópályadíj fizető ENC használata
Autópályadíjak és kompköltségek (I. kategória, főszezon 2026)
Főszezon, autópályadíjak szempontjából (2026-ban kizárólag Isztriában vannak külön főszezoni díjak, mivel a nem az isztriai autópályatársasághoz tartózó horvát autópályákon szezonon kívül is megmaradtak a főszezoni díjak, nem mentek vissza szezonon kívüli árakra). Főszezon, kompárak szempontjából: a legtöbb útvonalon 2026. május 29. - szeptember 30. De vannak kivételek, pl.: Rab-sziget: 2026. május 1. - szeptember 30., Brac-sziget (Split-Supetar útvonal): 2026. június 1. - szeptember 30. A főszezoni dátumok előtt és után kb. 20-30%-kal olcsóbbak a kompok (de a menetrendek is ritkábbak).
| Útvonal | Autópályadíj (I. kat.) | Kompdíj (személyautó, főszezon) | Megjegyzés |
|---|---|---|---|
| Zágráb - Krk-sziget | 8,90 € (Letenyétől 15,30 €) | - | Krk-híd ingyenes |
| Zágráb - Losinj/Cres (Valbiska felől) | 8,90 € (Letenyétől 15,30 €) | 20,70 € (+ utasonként 4,40 €/felnőtt) | Krk-híd ingyenes, Valbiska - Merag komp |
| Zágráb - Losinj/Cres (Brestova felől) | 10,10 € (Letenyétől 16,50 €) | 20,70 € (+ utasonként 4,40 €/felnőtt) | Brestova - Porozina komp |
| Zágráb - Split, Podstrana | 26,40 € (Letenyétől 32,80 €) | - | A1 Lucko bejárat - A1 Dugopolje kijárat |
| Zágráb - Brac-sziget (Supetar, Bol) | 26,40 € (Letenyétől 32,80 €) | 26,10 € (+ utasonként 6,50 €/felnőtt) | Split-Supetar komp |
| Zágráb - Hvar-sziget (Stari Grad) | 26,40 € (Letenyétől 32,80 €) | 47,60 € (+ utasonként 8,40 €/felnőtt) | Split-Stari Grad komp |
| Zágráb - Makarska | 29,70 € (Letenyétől 36,10 €) | - | Sveti Ilija alagút ingyenes |
| Zágráb - Korcula (Peljesac-félszigeten át) | 33,70 € (Letenyétől 40,10 €) | 16,20 € (+ utasonként 4,40 €/felnőtt) | Peljesac-híd miatt Ploce-Trpanj komp nem kell, Orebic-Domince komp |
| Split - Makarska | 3,30 € | - | Sveti Ilija alagút ingyenes |
Útvonaltervezés és díjak
Az autópályadíjak mellett az is látható, hogy milyen autópályákon melyik felhajtók és lehajtók szükségesek az adott cél eléréséhez. Továbbá, a kompdíjakat és kompmenetrendeket is feltüntettük, ahol szükséges kompra szállni. A lista előtt térképen is láthatók az autópályadíjak, sokaknak úgy áttekinthetőbb.
Amennyiben nem találná az alábbi listában az autópályadíját, asztali gépről/laptopról nézve az oldalt, a ctrl+f billentyűzetkombinációval kereshet a böngészőben a településre/szigetre, ahová utazni szeretne. Az autópályadíjak Letenyétől, ill. Zágrábból is látszanak a térképen. Csupán rá kell kattintani a megfelelő városnál vagy szigetnél a kék tűre, és megjelenik az autópályadíj. Akik nem Letenye felől érkeznének, azok is használhatják a térképet, mivel az autópályadíjak Zágrábból is fel vannak tüntetve, nekik csak hozzá kell venniük a Zágrábig jutást. Az autópályadíjak listája (észak-déli sorrendben) is látható a térképen, ha a térkép bal felső sarkára, a négyzetet és nyilat ábrázoló ikonra kattintunk. Ezután ki lehet választani a kívánt települést vagy szigetet.
Példák egyes útvonalakra:
- Zágráb - Umag: Budapestről Zágráb érintése nélkül, Szlovénián keresztül érdemes menni, szlovén autópályamatrica szükséges. 2026-ban az 1 hetes szlovén autópályamatrica ára személygépkocsira (2A kategória) 16 EUR, 1 hónapos matrica 32 EUR. Szlovén autópályamatrica online is vehető.
- Zágráb - Novigrad: Szintén Zágráb érintése nélkül, Letenyétől Szlovénián keresztül érdemes menni. A végső kis horvátországi szakaszon a díj csak főszezonban 1,60 €, főszezonon kívül 1,40 € az Umag - Nova Vas szakaszon.
- Dél-Magyarország felől, Bosznia irányába (pl. Montenegróba): Pécs környékéről érkezve, az A5 autópályán haladva, Horvátországot észak-déli irányba átszelve, majd Bosznia felé elhagyva, az Eszék-Velika Kopanica szakaszon kell fizetni, melynek díja: 4,20 €. Útvonaltól, célállomástól függően esetleg még lehet például: Eszék-Slavonski Brod zapad: 5,80 €, Eszék-Županja: 5,90 €, Eszék-Lipovac: 8,10 €.
ENC rendszer: Előnyök és hátrányok
ENC-készülék használatával (több helyen, de nem mindenhol) sokkal kevesebbet kell sorban állni, és a feljebb közölt autópályadíjaknál 21,7%-kal olcsóbbak a díjak. Azonban ennek ellenére nem feltétlenül éri meg megvenni, mivel 15 EUR-ba kerül az eszköz + minimum 20 EUR feltöltés szükséges (magyar weboldalakon megvéve más árak lehetségesek), így csupán egy oda-vissza útra nem hozza be az árát, csak ha minden évben megyünk a horvát tengerpartra.
De bérelni lehet, magyar weboldalakon keresztül is, úgy már megéri, így ugyanakkor nem kapunk kedvezményes díjakat, viszont sokkal gyorsabban lejutunk. Fontos tudni, hogy Isztriában külön ENC van, nem használható az Isztrián kívüli ENC, külön ENC-készülék vásárlása szükséges Isztriára (ami pl. Rijekában vehető meg).

Utazási biztosítás és szállásfoglalás
Horvátországi nyaraláshoz is érdemes lehet utasbiztosítást kötni: hasznos lehet például az autó asszisztencia szolgáltatás egy esetleges meghibásodás esetén. Partnerünk oldalán a biztosítók utasbiztosítási ajánlatait lehet egyszerűen, gyorsan összehasonlítani. Ezen az oldalon szerepel a legtöbb magyarországi biztosító utasbiztosítási csomagja, így a legjobb áron lehet az igényeinknek leginkább megfelelő utasbiztosítást találni és egyszerűen, online megkötni - akár az indulás napján is. Választhatók utasbiztosítások COVID-19 fedezettel is - több biztosító utasbiztosítási ajánlata széles körben téríti egy esetleges COVID-19 megbetegedés költségeit - ez is áttekinthető az oldalon. Az utasbiztosítások választékához, áraik, szolgáltatásaik összehasonlításához csak IDE kell kattintani.
Az alábbi térképen áttekinthetők a szállások 1 éjszakára, 2 főre érvényes árai Horvátország különböző részein. A select dates mezőben a pontos dátumot megadva az adott időközben érvényes árak láthatók. Több különböző szállásfoglalási oldal árai is feltüntetésre kerültek, így ezen a térképen olyan szállások is felfedezhetők, melyek csak egy oldalt nézve nem lennének megtalálhatóak. A térképen máshova navigálva, ill. annak egy pontjára ráközelítve újabb szállások töltődnek be. A nyíl mellé bármilyen horvátországi település beírható, így azok szállásai fognak látszani. A szimpatikus szállások adatlapja rákattintva meg is nézhető, azok le is foglalhatók.

Információk a gumikról: Forma-1 és sportesemények
Forma-1 előszezoni teszt és gumiabroncsok
Az utóbbi években megszokhattuk, hogy az előszezoni teszt az első és általában az egyetlen szezonrajt előtti közös összejövetele a Forma-1-es mezőnynek, melyen három napon át próbálgatják az autóikat, nagy nyilvánosság, manapság már élő közvetítés mellett. Mivel idén teljesen új szabályok léptek életbe a karosszéria és az erőforrások terén, a Forma-1-es csapatok megállapodtak arról, hogy ezúttal nem lesz elegendő a felkészüléshez a megszokott három tesztnap, helyette megháromszorozzák a pályán tölthető időt. Annak helyszíne Barcelona lett, ahová az idő rövidsége miatt feszített tempóban dolgozó csapatok könnyebben eljutnak az európai központjukból, mint Bahreinbe. Mivel a Forma-1-nek évek óta van egy egyezsége Bahreinnel arról, hogy a mezőny új autói először náluk legyenek láthatóak a nagyközönség számára, a sajátos ellentmondást egy jótékony ferdítéssel oldották meg: a mostani tesztet az F1 hivatalosan nem tesztnek, hanem csak bejáratásnak nevezik.
Annak hátterében, hogy a „bejáratás” zárt kapuk mögött, a közönség és a média kizárásával zajlik, más okok is állnak. A csapatok felkészültek rá, hogy a technikájuk ezen a ponton még kiforratlan lesz, sok időt fognak a garázsokban tölteni. A teszt január 26-án hétfőn veszi kezdetét és január 30-án pénteken zárul, ez azonban nem jelent egyet a megszakítás nélküli öt napon át történő körözéssel. A szabályok értelmében valamennyi csapat kiválaszthat három napot a héten, és csak azokon róhatja a köröket. A különböző csapatok különböző stratégiával vágnak neki az előszezónnak. Vannak, akik mielőbb körözni akarnak, hogy adatokat gyűjthessenek a motorjukról és annak autóval való összhangjáról, mások már most jobban a teljesítményre fókuszálnak, ezért a tervezés és fejlesztés fázisát nyújtották el.
A Pirelli már közzétette a listát arról, hogy mely csapatok milyen gumikeverékeket választottak. Minden gárda a három legkeményebb keveréket, az 1-est, a 2-est és a 3-as használhatja, de a 18 szett gumijukat ők állíthatták össze.
| Csapat | 1-es keverék (legkeményebb) | 2-es keverék | 3-as keverék |
|---|---|---|---|
| Mercedes | 8 szett | 0 szett | 12 szett |
| Red Bull | 0 szett | 1 szett | 18 szett |

Gumi stoplis a sportban
Egy sportversennyel kapcsolatos szabályozás szerint, a cipők tekintetében, tornacipő és teremlabdarúgó cipő használata egyaránt engedélyezett. Fontos megkötés, hogy gumi stoplis használata megengedett, míg a fém stoplisok alkalmazása tilos.
PROSHARP Bauer: Korcsolyaélező gépek
A PROSHARP Bauer a lehetőséget nyújtja pengéjének karbantartására. A PROSHARP BAUER ADVANTEDGE korcsolyaélező gép egy gombnyomással mindenki számára lehetőséget ad a precíz korcsolyaélezésre. Automatikus élezési és befogási funkcióval rendelkezik, így a folyamat során végig fogja a kezedet, emellett következetes, pontos éleket kaphatsz minden alkalommal, amikor használatba veszed.
Főbb jellemzők:
- Precízió - Teljesen automatizált folyamat, amely gyors, következetes és pontos.
- Kényelem - Bárhonnan is indulsz - garázsból, jégpályából, szállodából - magaddal viheted az otthoni gépedet, így bárhol optimalizálhatod a jégen való teljesítményedet.
- Könnyen használható - Élezz mint egy profi minden alkalommal, komoly háttértudás nélkül.
- Csatlakozás - Érintőképernyővel, mobilalkalmazással, Wi-Fi- és Bluetooth-csatlakozással fokozott hatékonyság.
Figyelem! Köszörűkő nem tartozik a géphez.
Az ADVANTEDGE korcsolyaélezőhöz hordtáska is kapható, mely egy nagy főzsebbel rendelkezik a gép számára, valamint további rekeszekkel extra pengéknek, köszörűköveknek, csiszolóknak és egyéb tartozékoknak.
Tudj meg többet az élezésről és profilozásról!





