A Grosics Katolikus Labdarúgó Akadémia és a Hitélet szerepe a Sportban
Európában sok labdarúgó akadémia működik, de az egyetlen katolikus, amely Grosics Gyula nevét viseli, csak Magyarországon található. Ez az intézmény egyedülálló módon ötvözi a professzionális futballképzést a keresztény értékrenddel, formálva a fiatal sportolók testét és lelkét egyaránt.
A Grosics Akadémia alapítása és céljai
A Grosics Gyula Katolikus Labdarúgó Akadémiát 2009 júniusában Gyulán alapították, mely egyedülálló Európában. Az akadémiát Dr. Kiss-Rigó László püspök atya hozta létre, aki mint a névadó kiváló kapus és még mindig aktívan focizik. A névadó sportmúltja, személyisége tiszteletet parancsol és példa értékű minden fiatal előtt.
Az akadémia a labdarúgás megszerettetését már óvodás és az általános iskolás korban kezdi, az európai gyakorlat szerint jól felépített módon. Célja, hogy ne csak kiváló focistákká váljanak a növendékek, hanem a pályán, az iskolában, a családban, a barátok között jó keresztények, jó emberek legyenek. A legfontosabb, hogy a nevelés által életfilozófiát, egy életre szóló kötődést kapjanak.

"Jézusom, bízom Benned!" - ez a fohász van a fiúkkal az edzéseken, a bajnoki meccseken, és ezzel vallják meg a hitüket, valamint kérik Isten áldását. Az akadémia nyitott minden tehetséges fiatal előtt. Nem merül fel a kérdés, hogy csak egy keresztény fiú jelentkezhet-e a katolikus foci akadémiába? Nem, hiszen most is vannak a növendékeink között olyanok is, akik nincsen megkeresztelve, de nagyon fontos, hogy mindenki elfogadja a keresztény értékrendet.
Lehetőséget adunk azoknak, akik még nem ismerik Jézus evangéliumát, hogy hitéletbeli nevelésben részesüljenek. A fiúknak hetente kétszer van hittan órájuk, vasárnap szentmisén vesznek részt, a református, evangélikus vallásúak istentiszteleten, mindig van lehetőségük, hogy bizalommal forduljanak az akadémia lelkészéhez. Természetesen náluk és a szüleiknél van a döntés, hogy akarnak-e megkeresztelkedni, azoknak akik meg vannak keresztelve, lehetőségük van, hogy részesüljenek a bűnbocsánat szentségében, az oltáriszentségben és a bérmálásban.
A lelki vezetés is kiemelt szerepet kap az akadémián belül. Karsai Károly kollégiumi és lelki vezetőként dolgozik a fiatalokkal, segítve őket a hitéletben és a mindennapi problémák megoldásában. Fontosnak tartja, hogy egyfajta lelki fegyelemmel bírjanak a fiúk, ezért igyekszik az apai szeretet mellett egyfajta apai szigorban is részesíteni őket. A Grosics Akadémián kiemelt feladat a játékosok mentális képességeinek és lelkiségük fejlesztése, hiszen a győzni akarás képessége, a sportolói mentalitás, a motiváltság, a szorongás, a stressz és más pszichés tényezők gyengítik, vagy erősítik a teljesítményt.

Az Akadémia infrastruktúrája és képzési rendszere
A Grosics Akadémia egy 14 hektáros területen helyezkedik el. Első ütemben 2 db füves és 1 db műfüves, villanyfényes nagypálya épült. A centerpályához egy 500 fő befogadására képes lelátó is tartozik. A pályák mindegyike drain csövezett vízelvezetéssel és automata öntözőrendszerrel lett kialakítva. A műfüves pálya IV. generációs, feltöltés nélküli technológiával készült. Mindegyik nagyméretű pályához jó minőségű megvilágítás is tartozik. 2013-ban a fejlesztés második ütemében 3 pályával gazdagodott az Akadémia, majd 2016-ban két mobil lelátó került telepítésre.

Az ország távoli területéről és a határon túlról is érkező sportolók számára az Akadémia ingyenes kollégiumi ellátást és étkeztetést biztosít. Az Akadémiai kollégiumi rendszerben, bentlakásos formában, speciális oktatási és sport tanterv alapján vannak foglalkoztatva a diákjaink. A labdarúgó sportági képzés célja olyan sokoldalúan felkészített játékosok kinevelése, akik képesek a nemzetközi top futball elvárásainak megfelelni.
A szakmai gyakorlati felkészítés délelőtti és délutáni edzésekkel történik. Az Akadémia színeiben - korosztályos képzés formájában, az életkori sajátosságoknak megfelelően - heti speciális edzésrend és órarend szerint edzenek az akadémisták. Minden korosztálynak külön edzője van, akik munkáját másik csapatok edzői, valamint kondicionális- és kapusedző is segíti. A játékosok rendszeres sportorvosi és élettani kontroll alatt sportolnak, de kiemelt gondot fordítanak a pszichológiai-mentális fejlesztésre is.
A képzés során a játéktudás a koordináció és a kondicionális képességek egységében bontakozik ki:
- Labdanélküli koordináció: Az akadémisták a speciális edzések során megtanulják a harmonikus, koordinált mozgást, futótechnikát. Kialakul az ideg-izom koordináció és az ebből adódó mozgásgyorsaság, mozgáspontosság, ritmuskészség, megfelelő egyensúlyi helyzet, mozgáskombináció és az anticipációs képesség.
- Labdás koordináció: Megtanítják a játékosokat a labdával történő alaptechnikai mozgásokra - különböző irányba - a pontosság és a gyorsaság figyelembevételével. Fejlesztik a játékosok téri tájékozódó képességét és tér-idő-dinamikai készségeket.
- Alkalmazott koordináció: A játékosok képzést kapnak az adott felállási formában (pozíciós és elmozgó játékrendszerben) a TA-TE elemek alkalmazásáról.
A kondicionális képességek (erő, ügyesség, állóképesség, rugalmasság, fittség) fejlesztése módszerekkel és eljárásokkal történik. Felkészítést kapnak az általános és speciális labdarúgó állóképességből, valamint megtanulják az önállóan és önmagukon alkalmazható stretchinget. Szabadtéren és teremben minden igényt kielégítő pályák, konditerem és speciális gépek állnak rendelkezésre.
A sorozatterhelés megviseli a szervezetet, ezért már fiatal korban gondot kell fordítani a helyes életritmus kialakítására. Az Akadémián a játékosok napirendje rendkívül szoros, reggel 6 órától este 22 óráig meghatározott napirend (étkezések, tanulás, edzés, szabadidő, mérkőzés, kultúra) szerint zajlik, napi két edzéssel, ezért is fontos a regeneráció. Edzésen, mérkőzésen gyakran szereznek kisebb-nagyobb sérüléseket a játékosok, melyek rehabilitációja és gyógyulása kulcskérdés számukra.
Oktatás és karrierlehetőségek
Az Akadémia tanulói úgynevezett mintatanterv alapján tanulnak, annak érdekében, hogy napirendjük (edzés, tanulás viszonya, időbeosztása) optimális és Európa szintű legyen. A végzett tanulók érettségit és szakmát kapnak. Az európai sportkarrier nélkülözhetetlen feltétele az idegen nyelv tudása, ezért angol, német, olasz nyelven oktatása kiemelt feladat.
Az iskola tizenkét osztályos, koedukált, katolikus általános iskola és gimnázium, amelyhez óvoda és kollégium is kapcsolódik. Az akadémia 5-6. és 7-8. osztályos általános iskolás tanulói ide kerülnek beiskolázásra. Nyolcadik osztály után választás elé kerülnek, a jobb tanulóknak a gimnáziumi képzést ajánljuk, tehát itt folytathatják gimnáziumi tanulmányaikat. A gimnáziumban lehetőség van az emelt szintű érettségire, továbbá az emelt szintű matematika, angol és német nyelvtanulásra, valamint az Európai Számítógép-használói Jogosítvány (ECDL) követelményrendszerének elsajátítására.
A Gyulai Római Katolikus Gimnázium, Általános Iskola, Óvoda és Kollégium összetettségének köszönhetően már óvodás kortól hódolhatnak a labdarúgás szenvedélyének a gyerekek. A legkisebbek számára 2011-ben indult az Ovi-Foci program, melynek keretében már az óvodások is heti rendszerességgel szaladgálhatnak az akadémia gyepén. A kisiskolások Bozsik-program révén kapcsolódnak be, majd a legjobbak az Interliga keretében akár nemzetközi bajnokságban is részt vehetnek. A nagyobbak, az U-14, U-15, U-17, U-21 csapat tagjai már az első és másod osztályban kamatoztatják tudásukat.
Az iskolai órarendet és az edzésrendet összehangolták az egyenletes leterhelés érdekében. A gyerekek kedden és csütörtökön reggel nem az iskolapadban kezdenek, hanem korosztályos bontásban edzenek. Igazgatói határozattal a készségtantárgyak (ének, rajz, művészetek) órára járási kötelezettsége alól felmentést kapnak a focisták, az így felszabaduló időt is sportolásra tudják fordítani.
A Göndöcs Benedek Középiskola, Szakiskola és Kollégiumai is együttműködik az akadémiával. A szakközépiskolában sport, kereskedelmi, vendéglátó ipari, turisztikai, szociális, egészségügyi, informatikai, pedagógiai, rendészeti pályára orientáló és ügyviteli, a szakiskolában eladó, szakács, cukrász, pincér, vendéglátó eladó, virágkötő- és virágkereskedő, kertész, szociális gondozó és ápoló szakokon tanulhatnak tovább az Akadémián sportoló fiatalok. A szakközépiskolai szakok közül az Akadémiás diákok legtöbben a sporttagozatos szakközépiskolában tanulnak, ahol az érettségi megszerzése után sportszervező, -menedzser, fitness- wellness asszisztens, rekreációs mozgásprogram-vezető, sportedző (labdarúgás szakirány), gyógy masszőr, sportmasszőr szakképesítést szerezhetnek.
A tanulmányi fejlődésre is nagy hangsúlyt fektetnek, fontos, hogy az ép testben kreatív, szorgalmas, önképzésre képes, jó tanuló emberek fejlődjenek. Nagy örömmel jutalmazzák meg azokat, akik tanulmányok során is kiváló munkát végeznek.
Aktuális sportesemények és eredmények az Akadémián
Az Akadémia csapatai jelenleg 5 korosztályos nyílt bajnokságban indulnak. A 2013. évtől kezdődően elindították az alsó korosztályokat, melyeket elsősorban az egyházi iskolák diákjai alkottak. Ma már azzal büszkélkedhetnek, hogy megháromszorozódott az alsó korcsoportok száma, a környék településeiről is tudják fogadni a tehetséges gyerekeket.
A közelmúlt eredményei:
- U17: A Grosics Akadémia U17-es együttese 2026. május 2-án, szombaton érvényesült a papírforma szerint a tabella második helyén álló Griff & Bulls SE fővárosi otthonában.
- U13: 2026. április 30-án, csütörtökön a sereghajtó Csanytelekhez látogatott a Grosics Akadémia U13-es együttese, ahol győzelmet aratott a Csongrád-Csanád vármegyei, U14-es bajnokság Fehér csoportjában.
- U14: Ugyancsak április 30-án, csütörtökön az U14-es csapat Orosházára utazott, ahol a SZEOL elleni jó játék után bizakodva, de végül messze került a csúcsformától az OMTK ellen.
Az iskola válogatottja 2011-ben megnyerte az Országos Teremlabdarúgó Diákolimpiát Zalaegerszegen, majd az Országos Labdarúgó Diákolimpia IV. helyezettje lett. 2012-ben az akadémia és az iskola közös szervezésében elindították a Szeged - Csanádi Egyházmegye általános iskoláinak számára a Párduc Kupát, amely nemes és családias hangulatban biztosít lehetőséget a gyerekeknek labdarúgó tudásuk összemérésére.
A katolikus papok futsal Európa-bajnoksága: a hit és a sport találkozása
Bizonyára sokan tudják, hogy olykor a papok is focicipőt húznak, ám kevesen vannak tisztában azzal, hogy mindezt nem csupán amatőr szinten teszik, hanem Európa-bajnokságon is összemérik tudásukat. Magyarország idén egy nem mindennapi eseménynek adott otthont: Kisvárdán rendezték meg a katolikus papok 17. futsal-Európa-bajnokságát.

A bajnokság nemcsak a sport, hanem a közösségépítés és a hivatásukért elkötelezett papok találkozásának ünnepe is volt. A katolikus papok Európa-bajnoksága 2003-ban indult nagypályás labdarúgótornaként - Ausztriában élő horvát papok kezdeményezésére - amely az évek során, a játékosok igényeihez igazodva futsal méretre „szelídült”.
Az idei rendezvény február 10-én, hétfőn este vette kezdetét latin nyelvű szentmisével, amelyet Michael Wallace Banach apostoli nuncius celebrált. A tornára eredetileg 17 csapat nevezett, de Belarusz, Montenegró, Málta és Kazahsztán visszalépett, így a végén Szerbiával kiegészülve 14 csapat lépett pályára. A mérkőzések két helyszínen zajlottak: a kisvárdai Halasy Gyula Sportcsarnokban és a Szent László Katolikus Gimnáziumban.

A játék a futsal és a klasszikus labdarúgás szabályait ötvözte, a mérkőzések 2x12 percesek voltak, és a tiszta játékidő szabályát csak az utolsó percben alkalmazták, ha szoros volt az állás. A hibrid szabályrendszer azt is jelentette, hogy 5+1 fővel játszottak a csapatok, így a fiatalabb és idősebb papok egyaránt pályára léphettek. Voltak a pályán 50, 60 éves atyák is.
A program kedden csoportmérkőzésekkel folytatódott. A magyar csapat meccseire több helyi iskola is mozgósította magát, így szinte telt házas mérkőzéseken buzdíthatták őket. A keddi csoportmérkőzések után szerdán pihenőnapot tartottak, a papok ekkor négy busszal városnéző túrára indultak. Elsőként Máriapócsra látogattak, ahol a Nemzeti Kegyhelyen Szent Liturgiát tartottak. Ezt követően Nyíregyházán megtekintették a felújított Szent Miklós Görögkatolikus Székesegyházat, a Magyarok Nagyasszonya Római Katolikus Társszékesegyházat, valamint a görögkatolikus papnevelő intézet kápolnáját. A túra végén ellátogattak a görögkatolikus könyvtárba, majd a Görögkatolikus Múzeumot is megcsodálták, amely világszerte páratlan.
A magyar csapat túlnyomó részt görögkatolikus papokból állt, bár a válogatott összeállításánál igyekeztek egyensúlyt tartani. A csapat három nyíregyházi papot is soraiban tudhatott: Kocsis Dánielt, belvárosi beosztott lelkészt, Kovács Csaba rozsrétszőlői parókust és Szabó Tamás székesegyházi parókust. Az óriási élmény volt együtt focizni és imádkozni, miközben megélték a világ egyházának gazdagságát, amely összetart minket. Ezen keresztül tudták közvetíteni az „ép testben ép lélek” üzenetét, amely mindenki számára fontos tanulság.
A magyar csapat eddigi legjobb eredménye egy negyedik hely volt Bresciában, amit idén megismételtek. A negyeddöntőben az osztrákokat sikerült magabiztos játékkal legyőzniük, így a torna egyik favoritjaként várták az elődöntőt, ami már teljes telt ház, azaz 1500 néző előtt zajlott, fantasztikus hangulatban. A mieink sajnos 3-2-re kikaptak a szlovákoktól, így a tavalyi győztes horvátokkal mérkőzhettek a bronzéremért. A horvátok ellen végül 3-0-ra elvesztették a bronzmeccset, így az eddigi legjobb eredményét megismételve a magyar csapat a negyedik helyen zárta a versenyt.
A bajnokság történetének legeredményesebb válogatottja Lengyelország, amely eddig kilenc alkalommal hódította el az aranyérmet. Mögöttük Portugália öt, míg Horvátország három alkalommal végzett az élen. A bosnyák válogatott ugyan még soha nem nyert, de ötször is döntőbe jutott. A díjátadón többek között a legjobb kapust és a gólkirályt is jutalmazták. A magyar csapat legjobbja Rockenbauer Barnabás lett, aki a csoportmérkőzések során egyetlen gólt sem kapott. Veress Zoltánt, aki az Európa-bajnokságok történetében egyedüliként mind a 17 tornán gólt lőtt, különdíjjal jutalmazták. A legtöbb magyar találatot Pásztor Richárd szerezte, négy gólt.
A szervezést és a hangulatot egyaránt rendkívül pozitívan értékelték. Kocsis Dániel két dolgot emelt ki: a kisvárdaik vendégszeretetét és a magyar meccseken tapasztalt hangulatot, amely felejthetetlenné tette az élményt. A rendezők az összes csapattal kapcsolatban álltak, és minden játékos adatát begyűjtötték, hogy érdekességeket oszthassanak meg a mérkőzések alatt. A csapatok, edzők és játékosok is pozitívan értékelték a szervezést, és kiemelték, hogy soha nem volt még ilyen jól megszervezett Európa-bajnokság. A következő Eb-t jövőre Lengyelország szervezi.
tags: #katolikus #foci #akademia





