Kézilabda szurkolás: A duda, a tapsolóbot és az autentikus hangulat
A kézilabda mérkőzések hangulata elengedhetetlen része a sportélménynek, amely hozzájárul a játékosok motivációjához és a szurkolók összetartásához. Felkértek minket a Kézilabda Szövetségtől, hogy egy-egy rövid videós üzenetben buzdítsuk a lányokat, ami rávilágít a szurkolói közösség fontosságára. Egyesületünk megtisztelő meghívásnak volt részese a Hágai Magyar Nagykövetségen, és részt vettünk szurkolói ankétra a válogatott edzőtáborában, ami a szurkolói aktivitás hagyományteremtő jellegét erősíti.
A 2025-ös női kézilabda-világbajnokságot közösen rendezi meg Hollandia és Németország 2025. november 26. és december 14. között, ami számos lehetőséget teremt a magyar szurkolók számára, hogy idegenben is támogassák csapatunkat. Hasonlóan, a Női Eurokupa csoportkörében is számítanak a magyar szurkolókra: "Csehország-Magyarország Prága, Sportbarátok! Minden magyar szurkoló, aki Prágába jön FEHÉR mezben, pólóban csatlakozzatok a szurkoláshoz! Legyünk idegenben is egységben Hajrá Magyarok!"
A mesterséges zajkeltők dilemmája a kézilabdában
A szurkolói kultúra fejlődésével egyre többféle eszköz jelenik meg a lelátókon, melyek közül számos kérdéseket vet fel az autentikus hangulat megteremtésével kapcsolatban. Régóta élénk vita tárgya, hogy milyen eszközökkel lehet a leghatékonyabban és leginkább sportszerűen buzdítani a csapatot.
„Hangulatot kizárólag élőhanggal, tapssal és az ezt összefogó - egyetlen, nagyobb létszám esetén max kettő - dobbal lehet csinálni. A tapsolóbot, duda, stb. egyértelműen a lusták eszköze, de legfeljebb azok dolgát nehezítik meg, akik tényleg szurkolni szeretnének” - fejtegettük egy korábbi bejegyzésünkben, amit egy kézilabda-meccs apropóján követtünk el. Akkor a gázdudákat szerettük volna máglyára vetni. Bár sokak szerint kissé erőteljesen, mondhatni radikálisan nyilatkoztunk ki, mi továbbra is fenntartjuk korábbi véleményünket. Sőt, a dudák mellett szívesen tűzre vetnénk ezeket a „tapsolóbotnak”, „tapsolórúdnak”, vagy „szurkolóbotnak” nevezett valamiket, mint a műszurkolás szimbólumait.

Miért nem hatékonyak a műszurkolói eszközök?
Bár kevés dolgot utálunk jobban a gázdudánál sporteseményeken, még mindig többre tartjuk, mint ezeket az idétlen lufikat. A dudatulajdonos általában saját elhatározásból vételez zajkeltő eszközt. Alapvetően még elítélni sem lehet őket ezért, mert többnyire a jó szándék vezérli őket. Mindenki szeretne egészségesen élni és jó hangulatot átélni, mi több: teremteni sportrendezvényen. Ám ahogy a lúgosító kúrától, vagy paleo-diétától nem lesz valaki egészségesebb, ugyanúgy nem lesz hangulatosabb egy kézilabda, vízilabda, vagy labdarúgó mérkőzés a tülköléstől. Legalább a szándékot valahol díjazhatnánk - de nem díjazzuk.
Látványosnak nem látványos, mert 90%-ban csak bevonuláskor és góloknál veszik elő. Ugyanilyen látványos lenne egy pár száz forintból kihozható póló. Vagy egy kis, lengetésre is alkalmas zászló, amit az illető kirakhat az autójában, lakásában, netalántán házára/kapujára, stb. De mi a jó eget lehet csinálni a szurkolóbottal meccsnapon kívül? A tapsolóbot nem jópofa és nem vicces. A paróka és bohóckalap sem az. Beöltözni lovagnak, rinocérosznak, huszárnak csak Farsangon vicces.
Hangulat... mégis mitől lenne hangulatos két lufi összeütögetéséből keletkező zizegés? Ha több ezren csinálják, akkor is csak zizegés lesz. Ha a lufi tenyér alakú, sőt, óriás tenyér alakú, attól az még lufi marad. Azt írja egy hasonló eszközök gyártásával és forgalmazásával foglalatoskodó cég honlapja: „Egy hatalmas felfújható tenyér az intenzívebb tapsoláshoz. Kedvelt szurkolói eszköz... a felfújható kéz a látványos tapsolás szurkolói kelléke...” No mármost a tesztet roppant egyszerűen meg lehet oldani: ezek a felfújható akármik legyenek bármilyen speciális anyagból - amúgy semmi speciális nincs bennük - mégiscsak a léggömbhöz hasonlatosak. Csapjuk össze erősen a tenyerünket, majd tegyük meg ugyanezt bármilyen felfújható műanyaggal - léggömb, úszógumi, stb. Melyik lett a hangosabb? Intenzív tapsolás?
Az egész nem más, mint egy termékelhelyezés. Olyan, amiből így is bőven van elég egy sporteseményen - reklámtáblák, csapatnevek, mezreklámok, TV-reklámok, „főtámogatónk”, „támogatóink”, a bajnokság elnevezése, stb. És akkor még ez is. Ez az izé persze egyetlen szponzorlogó. Mindezt ráadásul úgy nyomják a meccsre igyekvő kezébe, mint hangulatfokozó eszköz, az illető pedig talán el is hiszi, hogy pokoli hangulatot teremt a felfújt hurka kóláspohárhoz ütögetésével. Mert hosszú távon kényelmetlen, zavaró, csak a helyet foglalja.
Europe Today: Trump szerint szünetel a Hormuzi-szorosban zajló művelet
Autentikus szurkolás és a jótékonysági akció
Én nem várom el Magyarországon, hogy az egész csarnok szurkoljon. Teljesen rendben van, ha valaki csak le szeretne ülni, végignézni a meccset és csak a góloknál kiált fel - esetleg méltatlankodik valamin. Felesleges ráerőltetni ezt a giccsparádét az emberekre - ebbe beletartozik a hangulatfelelős is, akinek lelkes kurjongatására felüvölt a tömeg és táblát emel fel, esetleg elkezd kalimpálni ezekkel a túlméretezett evőpálcikákkal.
Az adott pillanatban hihetetlen a hangulat a meccsen (Kedves Nézőim, nem tudom, hallják-e, de egyszerűen pokoli a hangulat...), de annál élesebb lesz az ellentét a pár perccel később beálló csendhez, alapmorajhoz képest. Van az úgy, hogy még egy „B-közép” se jön össze az adott meccsre. Megesik. Ha a szurkolók csak tapsolnak, zászlót lengetnek és Ria-ria-Hungária-znak, az is bőven jobb a semminél. A duda, bármilyen felfújt vacak, kereplő, kijelölt dobszakkör, trombita csak ront a helyzeten. Hagyjuk ezt meg a hanyatló Nyugat ópiumának!
Az autentikus szurkolás mellett a közösségi szerepvállalás is kiemelten fontos. Egyesületünk jótékonysági akciót kezdeményezett, amelyhez nemrég megkaptuk a jóváhagyásokat. Szeretnénk minden Európa-bajnokságra érkező magyar szurkolót felkérni, hogy hozzon magával egy-egy mikuláscsomagot az alábbi meccsnapok valamelyikén, amennyiben lehetőség van rá: November 28, 30 és december 2, 5, 6. Ez a gesztus nem csak a csapat, hanem a rászorulók támogatásáról is szól, és valóban hozzájárul a sportközösség értékteremtő erejéhez.

A szurkolói eszközök összehasonlítása
Az alábbi táblázat összefoglalja a különböző szurkolói eszközökről alkotott véleményeket a rendelkezésre álló szöveg alapján:
| Eszköz | Leírás | Értékelés a szöveg alapján |
|---|---|---|
| Gázduda | Zajkeltő eszköz, többnyire bevonuláskor és góloknál használják. | "Utálom," "rontja a helyzetet," "a lusták eszköze," "termékelhelyezés." |
| Tapsolóbot / Szurkolóbot | Műszurkolás szimbóluma, felfújható műanyagból készül. | "Idétlen lufik," "nem jópofa és nem vicces," "zizegés," "ráerőltetett giccsparádé," "rontja a helyzetet." |
| Felfújható tenyér | Nagy felfújható tenyér az intenzívebb tapsoláshoz. | "Lufihoz hasonlatos," nem hangosabb a tenyérnél, "műszurkolás szimbóluma." |
| Élőhang, taps, dob | Autentikus szurkolás, ének, ritmikus taps, dobhasználat. | "Kizárólag élőhanggal, tapssal és egy-két dobbal lehet csinálni," "bőven jobb a semminél." |
| Zászló | Lengetésre alkalmas, vizuális támogatás. | "Látványos," "bőven jobb a semminél." |
| Póló | Egyszerű, vizuálisan egységesítő ruhadarab. | "Látványos," "pár száz forintból kihozható." |
A közösség erejét mi sem bizonyítja jobban, mint a Prágába utazó magyar szurkolók felhívása: "Minden magyar szurkoló, aki Prágába jön FEHÉR mezben, pólóban csatlakozzatok a szurkoláshoz! Legyünk idegenben is egységben Hajrá Magyarok!" Az ilyen akciók, a közös megjelenés és az élő buzdítás az, ami valóban felejthetetlen élményt és valós támogatást nyújt a játékosoknak, messze felülmúlva bármilyen mesterséges zajkeltő eszköz hatását.

tags: #kezilabda #szurkoloi #duda





