Gödöllői Röplabda Club

Az Akrobatikus Kosárlabda Fejlődése: Az USA-tól a Magyarországi Világversenyekig

2026.05.31

Az akrobatikus kosárlabdázás az Amerikai Egyesült Államokból indult közel 40 éve, amelyben látványos tornász mutatványokkal keresztezték a kosárlabda zsákolásokat. A világ első akrobatikus kosárlabda csapatát egy amerikai artista alapította 1983-ban. A kosárlabda zsákolásokat tette látványos, szórakoztató programmá trambulinokkal, artistákkal és labdazsonglőrökkel.

Az akrobatikus kosárlabda fejlődése az USA-ban

A sportág magyarországi meghonosítása és szabályrendszere

Érdekes módon, eddig mégis csak Magyarországon szerveztek belőle versenyeket, annak ellenére, hogy a gyökerei az Egyesült Államokba nyúlnak vissza. Több, mint 30 év után a magyar Face Team és a szlovén Dunking Devils csapatok közösen alkották meg az akrobatikus kosárlabda szabálykönyvét és pontozási rendszerét, amellyel egy új sportág született meg. 2016-ban egy magyar és egy szlovén csapat közös erővel megalkotta a sportág szabálykönyvét és pontozási rendszerét, lehetővé téve, hogy versenyeket lehessen szervezni.

Az akrobatikus kosárlabda szabálykönyve

„A BuDUNKpest egy olyan sikertörténet a nemzetközi akrobatikus kosárlabdázás életében, amire méltán büszkék lehetünk. Az USA-t megelőzve mi magyarok alkottuk meg a sportág szabálykönyvét, valamint pontozási rendszerét és hazánk az első olyan ország, amelyben hivatalosan bejegyzett sport lett az Akrobatikus Kosárlabda, így idén kezdetét is veszi az első hazai bajnokság” - nyilatkozta Takács Áron, a Face Team alapítója és a szabálykönyv egyik alkotója. A Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetsége hivatalos sportágként jegyezte be az Akrobatikus kosárlabdázást Magyarországon néhány hete, majd el is indította az első hazai bajnokságot. Az Akrobatikus kosárlabda magyar bajnokságát öt korosztályban hirdették meg, a szezon a napokban indult és 2019. május 31-ig tart.

„Nagy álmunk volt, hogy az akrobatikus kosárlabdázásból hivatalos sportág legyen és nagyon nagy munkával, de valóra vált. Két éve szerveztünk már nemzetközi versenyt, amire felfigyeltek az amerikai és a francia kosárlabda szövetségek is. Úgy gondoljuk, hogy a magyar bajnokságban szerzett tapasztalatok és tudásanyag könnyebbé teszi, hogy világszinten is hivatalos sportág legyen az Akrobatikus kosárlabdázás. Külön büszkeség, hogy Magyarország neve mellett hamarosan két nemzetközi verseny szervezése fog szerepelni, amivel megelőzzük a világ nagy csapatait. Hálásan köszönjük a szakmai támogatást az MKOSZ vezetőségének, örülünk, hogy együtt élhettük meg ezt a sporttörténelmi mérföldkövet.”- tette hozzá Takács Áron.

A BuDUNKpest Nemzetközi Akrobatikus Kosárlabda Kupa

2016 után idén ismét a budapesti Hősök terén szervezik meg a Nemzetközi Akrobatikus Kosárlabda Kupát, mégpedig a Magyar Kosárlabdázás Napján, 2018. szeptember 22-én. A Szabadtéri Sportok Egyesülete és a magyar Face Team akrobatikus kosárlabda csapat két éve szervezte meg az első Nemzetközi Akrobatikus Kosárlabda Kupát, amelyen az az amerikai Jerry L. Burrel is részt vett, aki az USA mára legnagyobbá vált akrobatikus zsákoló csapatát, az ACRODUNK-ot alapította 1995-ben.

A BuDUNKpest Nemzetközi Akrobatikus Kosárlabda Kupa logója

A két évvel ezelőtti első nemzetközi megmérettetést az USA válogatottját és a magyar Face Team együttest megelőzve a szlovén Dunking Devils csapat nyerte, de idén sor kerülhet a trónfosztásra. A BuDUNKpest elnevezésű eseményre a világ legkiválóbb akrobatikus kosárlabdázói érkeznek hazánkba versenyzőként, valamint versenybírókként Szlovéniából, Franciaországból és az Amerikai Egyesült Államokból.

A tengerentúlról is érkeznek versenyzők az Első Nemzetközi Akrobatikus Kosárlabda Kupa és Labdazsonglőr bemutatóra. Az amerikai válogatott annak a Jerry L. Burrel társaságában érkezik, aki az USA mára legnagyobb akrobatikus kosárlabda csapatát alapította ACRODUNK néven. „Már 25 éve, hogy először zsákoltam trambulinról. Attól a pillanattól hittem abban, hogy lesznek majd olyan versenyek, ahol a világ legjobb akrobatikus zsákolói fognak megmérkőzni. A BUDUNKPEST2016 ad helyet az első olyan nemzetközi versenynek, ahol amerikai és európai freestyle akrobatikus kosárlabdázók mérik össze tudásukat a zsűri előtt. Nem volt kérdés, hogy Magyarországra utazunk, hiszen ez egy sporttörténelmi pillanat, itt fektették le a sportág alapjait, innen indulhat hódító útjára. Erős a mezőny, kíváncsian várjuk a végeredményt.” - nyilatkozta Jerry L. Burrel.

Jerry L. Burrel, az ACRODUNK alapítója

Az ingyenesen látogatható Nemzetközi Akrobatikus Kosárlabda Kupa látványos parádét ígér, hiszen két kategóriában összesen nyolc csapat versenyzik majd egymással. Az egész napos rendezvény Budapesten a Hősök terén lesz, ahol a látványos zsákolások mellett labdazsonglőrök versenyét és bemutatóit is élvezhetik a vendégek, ugyanis 10 ország 30 versenyzője lesz jelen a helyszínen. A nap fénypontja az a parádé lesz, amikor az összes akrobatikus zsákoló és az összes labdazsonglőr egyszerre tart bemutatót Budapest egyik legszebb terén.

A verseny lebonyolítása

A versenyeken egy minitrambulinról ugranak el az akrobaták, akik a levegőben különböző akrobatikus elemeket mutatnak be, miközben egymásnak passzolnak egy vagy több kosárlabdát. Az utolsó akrobata zsákolásával fejeződik be egy ilyen sor, amelyből összesen nyolc különböző verziót kell végrehajtani a szabványos kosárlabda palánkra. Két kategóriában összesen nyolc akrobatikus kosárlabda csapat mérkőzik meg egymással egy parádés, közönségszórakoztató showban.

Az esemény ingyenesen látogatható, és már a péntek délutáni (14 órától) nyilvános edzésen is elcsíphetőek a csapatok, illetve ízelítőt kaphatunk a szombati show-ból.

Részletes program (példa a versenyek menetére):

Időpont Esemény
09:30 WFBA labdazsonglőrök nyílt bemelegítése, workshop: Próbáld ki te is!
12:40 Nemzetközi Akrobatikus Kosárlabda verseny 1.
12:50 Nemzetközi Akrobatikus Kosárlabda verseny 2.
13:10 Nemzetközi Akrobatikus Kosárlabda verseny 3.
13:20 Nemzetközi Akrobatikus Kosárlabda verseny 4.
15:30 Első Nemzetközi Akrobatikus Kosárlabda verseny 1.
15:40 Első Nemzetközi Akrobatikus Kosárlabda verseny 2.
16:00 Első Nemzetközi Akrobatikus Kosárlabda verseny 3.
16:10 Első Nemzetközi Akrobatikus Kosárlabda verseny 4.

A Face Team története és sikerei

„Én 14 éve űzöm ezt a sportot, akkor alapítottuk meg a Face Team csapatot.” - mondta Takács Áron. A Face Team Magyarország első akrobatikus kosárlabdacsapata, amely különleges sport-show bemutatókat tart: akrobatikus kosárlabda, kézilabda, korfball, labdazsonglőrködés, breaktánc szerepel a palettájukon. A tízéves születésnapját a közelmúltban ünneplő Face Team visszatérő vendég a világ híres nagyvárosaiban. A csapat tizenkét tagból áll, és minden esetben a helyhez és az igényekhez igazítják fellépőik számát és a bemutató jellegét. Magyarországon és világszerte már több mint ötszáz alkalommal léptek fel olyan rangos eseményeken, mint NBA- és FIBA-mérkőzések, fesztiválok stb. A világhírű Face Team részvételével szervezett nemzetközi verseny pedig egészen biztosan a nap egyik leglátványosabb eseménye lesz.

Akcióban a Face Team egy show alatt

Britain's Got Talent szereplés

A csapat 2012-ben a legnagyobb angol tehetségkutató show-műsor, a Britain’s Got Talent elődöntőjéig jutott, nemzetközi reklámfilmekben szerepelt, illetve róluk készült kisfilmet, amely hazánk mellett őket is népszerűsíti, már több mint 11 millióan látták. Az öttagú férficsapat az ITV kereskedelmi csatornán évente megrendezett, milliók által nézett válogató e hétvégi epizódjában lépett fel, és mutatványa magával ragadta a zsűrit és a közönséget egyaránt. A fellépés előtti felvezetőben a csoport egyik tagja elmondta: azért nem Magyarországon, hanem a Britain's Got Talent színpadán próbálnak szerencsét, mert "ez a világ legnagyobb tehetségkutató show-ja". Simon Cowell nemzetközi hírű producerre, a zsűri vezetőjére utalva a magyar versenyző hozzátette: "Simon azt mondta, hogy az idén egyedülálló bemutatót szeretne látni ... szerintem a mi műsorunk egyértelműen egyedülálló".

Az ezután következő kosárlabdashow hatalmas sikert aratott. A bemutató a dicséreteket közismerten szűkmarkúan mérő Cowell szájából is kicsalt egy "Wow!" felkiáltást, Amanda Holden színésznő, a zsűri egyik tagja pedig egyenesen úgy értékelte a Face Team műsorát, hogy "ez bámulatos volt ... soha nem láttam még ilyesmit, mesés, briliáns!". Alesha Dixon énekesnő, a zsűri másik tagja is lelkesen dicsérte a bemutatót, és kijelentette, hogy a későbbi epizódokban is szeretné viszontlátni a csapatot. David Walliams író-színész, a negyedik zsűritag kijelentette: mindig is szerette, ha olyasmit lát a színpadon, amire ő biztosan nem képes. "Fiúk, mindnyájunkat elbűvöltetek" - tette hozzá. Cowell azért nem állta meg egy-két bíráló szó nélkül, közölve, hogy szerinte egyes mozzanatok "kissé ügyetlennek tűntek ... ezeken dolgoznotok kell, különben a műsorotok kicsit amatőr lesz". Mindazonáltal amikor a továbbjutásról szóló szavazásra került a sor, mind a négy zsűritag egyértelműen igennel voksolt. Amanda Holden, saját továbbjuttató szavazatát nyomatékosítandó, a közönség üdvrivalgása közepette azt kiáltotta, hogy "slam dunk yes!". A kosárlabda világának amerikai-angol szlengjében a "slam dunk" azt a mutatványt jelöli, amikor a játékos magasra ugorva nagy erővel vágja bele a kosárba a labdát. Végül Simon Cowell is közölte, hogy a magyar csapat "négy nagy, kövér igennel" jutott tovább a következő fordulóba.

Edzés és csatlakozás a Face Teamhez

Folyamatosan várják a jelentkezőket, bárki csatlakozhat hozzájuk, aki kellően ügyes és elszánt. A felnőttek edzéseire nem toppanhatnak be csak úgy civilek, hanem az utánpótlás korosztály foglalkozásait lehet látogatniuk, ahová hétéves kortól úgy harmincévesig jöhetnek a próbálkozók nem csak a fővárosba, ugyanis Szegeden és Győrben is jelen vannak. Mindenkinek a saját képességeihez mérten állítják össze a programot, a túlsúlyostól a diszlexiásig mindenkire külön odafigyelnek.

Arc Team edzés közben trambulinon

Az edzést Takács Áron, a Face Team mindenese vezeti. „Nagyjából fele-fele arányban vannak, de akadnak bőven olyanok is, akik semmiféle sportot nem űztek előtte, illetve sokan az extrémsportok világából érkezve jutnak el hozzánk. A nagycsapatnak heti három foglalkozása van, emellett pluszban az ifjakat is tanítjuk.” Előbb a labda nélküli szaltózást kell helyesen megtanulni, ami heti többszöri edzéssel úgy fél év alatt elsajátítható. Testközelből tapasztalható, hogy nem teljesen veszélytelen ez az egész. Eközben a kis akrobatapalánták valami döbbenetes dolgokat produkálnak. Kezdetben csak szaltókat ugranak laszti nélkül, félcsavarral, meg ki tudja, milyen csavarral, aztán ugyanezt labdával úgy, hogy az palánkrepesztő zsákolás végén általában a gyűrűben köt ki.

Csapó István, hazánk legjobb labdazsonglőre, aki már nyert nemzetközi versenyt ebben a műfajban, szintén részese az edzéseknek.

A csapatban lévő női tagokról Takács Áron elmondta: „Az utánpótlás korosztályban sok fiatal lány szerepel, akik a fiúkhoz hasonló zsákolásokra képesek. A felnőtt csapatnak majdnem négy éven át volt állandó hölgytagja, aki többek között egy NBA-meccs szünetében is fellépett velünk.”

tags: #kosarlabda #akrobatika #amerika

Népszerű bejegyzések:

GRC