Kovács István labdarúgó: miért szomorú a magyar futball egykori ígérete?
Az elmúlt évek legígéretesebb magyar labdarúgója már 30 éves, de pályafutása során a tehetség kategóriájából nehezen tudott kitörni. A szeretetteljes becenevet és a magyar futball legnagyobb ígérete jelzőt akkor aggatta rá a média, amikor az még valóban ült. Furcsa, amikor a 26 éves, egygyermekes apukát a teljes magyar sportmédia, ahogy mindenki más, Kiskokónak nevezi. Még akkor is furcsa, ha nevezett labdarúgó 171 centis magasságához jellegzetesen vékonyka gyermekhang párosul.

A korai sikerek és a megtorpanás
A 2011/2012-es bajnokság hozta meg számára az áttörést. A jobbára zárt védekezésből induló és kontrákra építő Artner Tamás csapatából kitűnt induló sebességével, átlagon felüli cselezőkészségével. Első élvonalbeli mérkőzését 2009-ben a Győri ETO ellen játszotta, két évvel később az első NB I-es gólját is megszerezte. 2012 telén a Videoton ajánlatát fogadta el, ahol a klub egyik meghatározó játékosa lett. A Videotonban Kovács 114 fellépésén összesen 14 gólt lőtt és kiosztott még 12 gólpasszt.
Kovács az elmúlt hat évben két portugál, egy-egy spanyol, francia, magyar, norvég, most meg épp egy szerb edzőnek kellett bizonyítania. Minden évben más futballkultúra más filozófiájához kellett igazodjon. Kezdetben ez sikerült, rendszeresen játszott Paolo Sousánál, de aztán Gomesnél kispadra szorult. A fentiekből is kiolvasható, Kovács István nem csak sérülései miatt nem Fortuna kegyeltje.
Miért végződött csalódással a pályafutás?
Kovács István - akit a magyar futball berkeiben „Kiskokónak” becéznek - néhány hete szakított az NB II-es ETO FC-vel, a kérdés immár az, miként dönt a további profi karrierjéről. A 30 esztendős középpályást jobban ismerők szerint megtörténhet az is, hogy felfüggeszti vagy befejezi profi labdarúgó-karrierjét - véget érhet egy ígéretesnek induló pályafutás. Kár lenne, ha így döntene, mert a magyar futball egyik legtechnikásabb játékosa veszne el a sportág számára.
Statisztikai áttekintés: Kovács István a Videotonban
- Összes tétmérkőzés: 296
- Szerzett gólok: 26
- Bajnoki címek: 2 (2015, 2018)
- Magyar Kupa-győzelem: 2019
„Miki bácsi, Szombathelyen veled kötöttem meg az első szerződésemet, s az élet most úgy hozta, te írod alá az utolsó megállapodásom felbontását is…” - ezzel a játékostól hallott mondattal erősítette meg az ETO december elején kinevezett ügyvezetője a visszavonulásával kapcsolatos információnkat. A játékos karrierje során tíz éven át futballozott Székesfehérváron, két bajnoki címet és négy ezüstérmet nyert, a válogatottban pedig tizenötször kapott lehetőséget.

Ha nem követjük az élet kihívásait és nem alkalmazkodunk azokhoz, lemaradunk. Egy sportoló életében az aktív pályafutást remélhetőleg egy jóval hosszabb szakasz követi, jó esetben akár 40-50 év is. Ha ezt az időszakot nem tudják tartalommal megtölteni, borzasztó megkeseredett emberek lesznek.
tags: #kovacs #istvan #labdarugo #szomoru





