A Magyar Testgyakorlók Köre: Az MTK dicsőséges múltja és öröksége
1888. november 16-án, 135 éve alakult meg az MTK, a Magyar Testgyakorlók Köre, az első olyan magyar sportegyesület, amelynek nevében csak magyar szavak szerepeltek. Az MTK 1888-as megalakulása után a sportolók jelentős hányada híve lett a labdarúgásnak, 122 éve, 1901. március 12-én pedig megalakult klubunk labdarúgó szakosztálya Kertész Sándor vezetésével.

A kezdetek és az első sikerek
Az első barátságos - mai szóhasználattal felkészülési - találkozót 122 éve, 1901. október 20-án játszotta az MTK, amely 0:0-s végeredménnyel zárult. 1902. március 2-án az NB II-ben játszotta történetének első hivatalos bajnoki mérkőzését csapatunk, s 4:1-re győzött. Első NB I-es évében, 1903-ban rögtön bronzérmet nyert csapatunk, s a gólkirályi címet együttesünk mindössze 17 éves játékosa nyerte 16 góllal. A Ferencváros gárdájával 120 éve, 1903. március 1-én, a bajnokság második fordulójában találkozott először csapatunk, s ezzel útjára indult az "örökrangadók" története.
Csapatunk 119 éve, 1904. november 20-án szerezte meg első bajnoki címét, ami az MLSZ decemberi, "zöld asztalnál" hozott döntésével lett végleges. Az MTK kiváló, válogatott kapusa volt, műegyetemi tanulmányai befejezése előtt állt, az I. világháborúban zászlósi rangban szolgálta a hazát, amikor spanyolnáthát kapott, s tüdőgyulladásban tíz nap alatt meghalt.
Legendás játékosok és a hőskor
Orth György együttesünk világhírű játékosa volt, nyolcszoros bajnok, háromszoros gólkirály, több ország válogatottjának szövetségi kapitánya. A 75-szörös válogatott Sándor Károlyt nem csak a pályán, hanem a moziban, a filmvásznon is láthatták a szurkolók. Sándor Károly, aki kék-fehér színekben 185 gólt szerzett, bajnoki szerepléseinek számával klubrekorder. Hidegkuti Nándor 1946. szeptember 1-én játszotta első mérkőzését az MTK-ban, az Aranycsapat legendás összeállításának kiemelkedő játékosa, akinek nevét az MTK Csömöri úti sporttelepe viseli.
Statisztikai áttekintés
| Mutató | Érték |
|---|---|
| Magyar bajnoki címek száma | 23 |
| Magyar Kupa győzelmek | Többszörös győztes |
| Gólkirályi címek (MTK játékosok) | 14 alkalommal |
A háború utáni időszak és a kupasikerek
A II. világháború után új neve lett a Magyar Kupa sorozatnak: Magyar Népköztársasági Kupa. Ennek első kiírását 1952-ben csapatunk nyerte, 3:2-re legyőzte a Dorogi Bányász együttesét. A magyar csapatok közül 1955-1956-ban az MTK - akkori nevén Bp. Vörös Lobogó - indult először a Bajnokcsapatok Európa Kupájában (BEK). Csapatunk egykori játékosa, ő az egyetlen Magyarországon, aki magyar csapattal játékosként és edzőként is európai kupadöntőbe jutott.

1987-ben, 29 év után Verebes József vezetésével újra bajnoki címet ünnepelhetett csapatunk. Ekkor született a "Meglátja mester menni fog" című nagysikerű dal. 1998-1999-ben Egervári Sándor irányításával 21. bajnoki címét nyerte csapatunk. Az MTK Örökös Bajnoka, a hivatásos labdarúgók a '90-es évek legjobb magyar futballistájának választották, a válogatottban 64 alkalommal lépett pályára, és 15 gólt szerzett.





