A BVSC Röplabda Szakosztály felemelkedése és céljai: Utánpótlásból a megyei bajnoki címig és azon túl
A BVSC újjáalakult röplabdaszakosztálya szűk négy év alatt is meghatározó eredményekre volt képes, a sportolói létszám pedig folyamatosan növekszik. Klubunk röplabdaszakosztálya, amely a 2000-es években szűnt meg, ma már fényes jövő előtt áll. Az újjáalakulás az NB II-es felnőtt csapat elindításával vette kezdetét, majd a Budapest-bajnoki cím megszerzése mérföldkőnek számított a fejlődésben.
A Röplabda Háttére Magyarországon és a BVSC Újrakezdése
A röplabda játék 125 éves múltra tekint vissza, az alapokat egy amerikai testnevelő fektette le. Innen indult világhódító útjára és mára már több, mint kétszáz tagszervezettel rendelkezik. Így a legelterjedtebb labdajáték a világon. Magyarországon az 1930-as években, egy szűk körben már ismerték a játékot. A második világháború során vált népszerűvé hazánkban majd azt követően alakult meg a Magyar Röplabda Szövetség 1946-ban. Az 1970-es és ’80-as években élte aranykorát a magyar röplabdázás és ért el nemzetközi szinten kimagasló eredményeket.
A BVSC röplabdaszakosztályának újrakezdéséhez a látvány-csapatsportágak támogatási rendszere nyitotta meg az utat: 2017-ben ugyanis tao-sportág lett a röplabda. A BVSC-Zugló ügyvezető elnöke, Szentpáli Gábor, valamint Tóth Sándor a szakosztály vezetésére Péter Krisztinát kérte fel. Péter Krisztina, aki 2010-ben hagyott fel az aktív játékkal (több mint 200 NB I-es mérkőzéssel a háta mögött), ezt követően tért az edzői és sportvezetői pályára, már az alapoktól épített fel egy egyesületet, így a szakosztály vezetése megszavazta neki a bizalmat. „Jó ide, a BVSC-hez, ehhez a nagy családhoz tartozni!” - vallja.

Az Utánpótlásra Épülő Filozófia és a Gyors Fejlődés
Az alapkoncepció sziklaszilárdságú volt a kezdetektől: teljes egészében az utánpótlásra építkezik a szakosztály, abból kell kialakulnia a felnőttcsapatnak is. Játékosok vásárlása helyett a saját bázis tagjainak adják meg a versenyzési lehetőséget. A meglévő állománnyal, 50 játékossal tették át székhelyünket a BVSC-be, és azzal a céllal, hogy két éven belül már felnőttcsapatot indítsunk az NB II-ben. Mivel a játékoskeret adott volt, a szakosztály lényegében az újjáalakulás után azonnal munkához is láthatott.
„2017 májusában 47 játékossal kezdtük el a munkát, el tudtunk indulni az országos minibajnokságban, ahol második helyen végeztünk, emellett megkaptuk már akkor a két strandröplabda-pályát is. Teremröplabdában a 2017/18-as szezon volt az első teljes évünk, fél év alatt pedig majdnem a duplájára emelkedett a sportolói létszámunk. 2021-re úgy lettünk 130-an, hogy a világjárvány miatt morzsolódtak le gyerekek. Az első két évben az országos és a budapesti utánpótlás-bajnokságokban indultunk, U11-től U17-ig, a legmagasabb korosztályban ott voltunk a hatos döntőben, ahol negyedikként zártunk” - emlékezik vissza Péter Krisztina.

A Felnőtt Csapat Utja a Budapesti Bajnokságtól az NB II-ig
A következő idényben ismét szintet lépett a szakosztály, hiszen az U19-es csapatot elindította a felnőtt Budapest-bajnokságban - a szabályok szerint először a másodosztályban - amit meg is nyertek a BVSC-s lányok. Nem volt megállás, újra szintlépés jött, hiszen a 2019/20-as szezont a csapat már az NB II-ben kezdte. Az alapszakaszban a második helyen zártak a lányok, a négyes döntő viszont a koronavírus-helyzet miatt két forduló után - első helyen állt akkor a BVSC - véget ért. Nem hirdettek eredményt, ugyanakkor a röplabda szövetség felkérte a klubot az NB I-es szereplésre.
„Nem mertünk belevágni az első osztályú szereplésbe, hiszen ott más, szigorúbb követelményeket határoznak meg a csarnokra vonatkozóan. Nem akartuk rendre máshol rendezni a hazai mérkőzéseinket, maradtunk az NB II-ben, azzal a céllal, hogy ott vívjuk ki a feljutást. Az alapszakaszban az első helyen zártunk, a négyes döntőben végül egy meccsen múlt a feljutásunk az új idényben. Őszintén szólva, ekkor már szerettünk volna az NB I-ben szerepelni, hiszen időközben elkészült a csarnokunk is, de erre úgy tűnik, még egy kicsit várni kell. Lesz még így egy alapozó évünk az NB II-ben, ne feledjük, hogy a lányok átlagéletkora még mindig csak 18-19 év” - fogalmaz Péter Krisztina. Két-három éven belül az Extraliga-szereplés is reális cél lehet.
Az Új Csarnok és az Utánpótlás Eredmények
Mérföldkő a klub életében, hogy 2021 áprilisától rendelkezésre áll az új csarnok, így nem kell iskolai termeket bérelni az edzésekhez, és az utánpótlás-tornák hazai megrendezése sem okoz már problémát. Korábban a BVSC felnőttcsapata - amelynek tagjai valóban gyerekkoruk óta együtt játszanak - a kézilabdázók csarnokában vívta hazai mérkőzéseit, míg az edzések a környékbeli iskolák tornatermeiben zajlottak. Az új röplabdacsarnok elkészülte természetesen új és sokkal kényelmesebb helyzetet eredményez, amiért a szakosztály is hálás. „Sokkal könnyebb lesz minden, a csarnokban két kis és egy nagy pálya áll rendelkezésre, az edzéseket is könnyebb így megszervezni” - emeli ki a szakosztályvezető.
Az új létesítmény hazai környezetet biztosít a lányoknak, akik nem szégyenkezhetnek eddigi eredményeikkel sem: az U13-as korosztály az országos hatos döntő harmadik, az U15-ös a negyedik helyen zárt. Több korosztályban is tudunk két csapatot indítani (az első és a második osztályban), és büszkék vagyunk korosztályos válogatott játékosainkra, ahogyan strandröplabda-bajnokainkra is. A terhelhető játékosokat mindig saját korosztályuk felett (is) versenyeztetik, elvégre így fejlődhetnek a legtöbbet.
A BVSC röplabda csapatának ligában elért eredményei:
| Szezon | Liga | Eredmény | Megjegyzés |
|---|---|---|---|
| 2018/19 | Budapest Felnőtt Bajnokság II. osztály | 1. hely | Feljutás az NB II-be |
| 2019/20 | NB II | 2. hely (alapszakasz) | A 4-es döntő félbeszakadt (COVID-19), első helyen álltak |
| Következő idény | NB II | 1. hely (alapszakasz) | Feljutás a 4-es döntőben egy meccsen múlt |

Szakmai Stáb és Klubtámogatás
A szakosztályban hat edző és egy erőnléti edző dolgozik a mindennapokban, s jó esély van arra, hogy a közeljövőben emelkedik a szakmai stáb létszáma is. Péter Krisztina eltökélt szándéka, hogy az edzőket is a klub nevelje ki, ahogyan az a BVSC más szakosztályaiban is hagyomány. A versenyszezon mellett nyaranta két 50 fős tábort is szervez a stáb, a szakosztály élete tehát egész évben igen intenzív.
„Bármit kérünk a klubvezetéstől, azt igyekeznek megadni és teljesíteni, szerencsés helyzetben vagyunk. A sporttelepen minden a rendelkezésünkre áll: konditerem, uszoda, strandröplabda-pálya, atlétikai pálya. A BVSC-s közösségben sokáig talán nem tudták egy-egy hosszú lábú kislányról, mit is keres a Szőnyi úton, mit vagy kit képvisel, mára már kevésbé vagyunk a háttérben, és a jövő - úgy hiszem - további bizakodásra adhat okot. Nagyon jó a kapcsolatunk több szakosztállyal, így a kézilabdásokkal, akik sokat segítettek nekünk az elmúlt időszakban” - mondja Péter Krisztina.
A cél, hogy minél több, a kerületben élő fiatallal megismertessük és megszerettessük ezt a nagyszerű sportágat, emellett válogatott szintű sportolókat neveljünk és segítsük a pályafutásukat.
A Budapesti Röplabda Szövetség (BRSZ) és Szerepe
A Budapesti Röplabda Szövetség (BRSZ) bírósági végzés szerinti bejegyzésének éve: 1946. Ez a dátum megegyezik a Magyar Röplabda Szövetség 1946. december 19-i megalakulásával, hiszen már az első alapszabály megnevezte a budapesti szövetséget, mint az akkori egyetlen megyei szervezetét. Az első években az országos és a budapesti szövetség sem szervezetileg, sem személyileg nem különült el. A főváros közigazgatási átalakításának következtében 1951-ben a BRSZ irányítása elszakadt az országos szövetségtől, s ez az állapot 1989-ig tartott. Ekkor alakult át a BRSZ önálló jogi személlyé, amely státuszát a mai napig megőrizte. 1989-ben volt először lehetőség, hogy a szövetség maga döntsön az elnök személyéről, akkor Vasák Bertalant választották meg, aki a mai napig betölti ezt a tisztséget.

Programok és Fejlődési Irányok
A BRSZ munkájának legnagyobb területe megalakulása óta a felnőtt és korosztályos bajnokságok szervezése, lebonyolítása. Büszkék lehetünk rá, hogy volt olyan időszak, amikor a röplabdában működő szervezetek közül a BRSZ bajnokságaiban versenyzett a legtöbb felnőtt csapat, jelenleg is 48 csapat indult a különféle osztályban, köztük több nem budapesti illetőségű. Sajnálatos, hogy az utánpótlás csapatok száma erősen lecsökkent, de remélhetőleg az MRSZ-el karöltve ezen tudunk segíteni.
- Röpsuli program: Őryné Merő Nóra dolgozta ki a Röpsuli programot, amely a röplabdázásba minél több iskolai csapat bevonását célozta meg. Hanuska Gergő segítségével a program keretein belül több mint 1800 mérkőzést szerveztek meg, s számtalan szakmai bemutatót tartott a résztvevő iskolák testnevelői számára. Amikor a program kinőtte a lehetőségeket, országos méretűvé bővült, akkor átadták az MRSZ-nek.
- Mix Bajnokság: Amatőr csapatok megkeresésére létrehoztuk a mix bajnokságot, amely mára közép-magyarországi szintre növekedett.
- Játékvezetők képzése: A szövetség mindig nagy hangsúlyt fektetett a mérkőzések lebonyolításához elengedhetetlenül szükséges játékvezetők képzésére. Sok száz főt képzett ki III. osztályú játékvezetőnek, akik közül számtalan, a magasabb osztályokban, sőt a nemzetközi porondon is helytállt. Büszkék lehetünk arra, hogy többek közt Hóbor Béla, Herpai László, Adler László, dr. Árpás Krisztina is itt kezdte pályafutását.
A BRSZ működtet utánpótlás Budapest válogatottakat, mind leány, mind fiú vonalon. Azért, hogy ezzel is segítsék őket, s ezen belül a magyar röplabda fejlődését, létrehozták a Dr. Abád József Emlékversenyt a leányok, a Porubszki László Tornát a fiúk számára. A 33 alkalommal megrendezett Dr. Abád József Emlékversenyen a magyar csapatokon, illetve korosztályos válogatottakon kívül 12 ország országos vagy területi válogatottja és város képviselő csapata vett részt, a 17 alkalommal megrendezett Porubszki László Tornán 7 országból 11 csapat versenyzett. Elmondhatjuk, hogy a Budapest válogatottban szereplő játékos közül sokan az NB-1-ig, a felnőtt válogatottságig vitték, például Horváth Dóra, Józsa Zsuzsanna, Liliom Rita, Sándor Renáta, Pádár Krisztián, Schildkraut Krisztián, Király Zsolt.
tags: #megyei #bajnok #a #roplabda #csaptunk





