Gödöllői Röplabda Club

A női vízilabda története és szabályai

2026.06.22

A vízilabda vagy régebbi elnevezéssel vízipóló olyan labdajáték, melyet két, 7-7 fős csapat (hat mezőnyjátékos + egy kapus) vív egymás ellen egy medencében. A vízilabdajáték célja, hogy a négy negyedből álló játékidő alatt a játékosok, szabályos körülmények között, minél többször az ellenfél kapujába juttassák a labdát. Az a csapat győz, amelyik több gólt ér el, vagy kevesebbet kap.

vízilabda mérkőzés pillanata

A sportág szabályrendszere

A játékidő 4 × 8 perc (a középső szünet 5 perces, a többi 2-2), az óra minden játékmegszakításnál megáll, azaz ún. tiszta játékidőt mérnek. A támadóidő 30 másodperc: ha egy csapat ennyi idő elteltével nem lő kapura, elveszti a labdát. Kapura lövésnél, szögletnél, kiállításnál a támadóidő mérése elölről kezdődik. Szöglet csak akkor jár, ha a labda a kapusról kerül a játéktéren kívülre. Cserélni általában gól után szoktak, de bármikor lehet, ám kizárólag a kispad előtti kijelölt területen. Az edző kétszer kérhet időt a mérkőzés folyamán.

A játék szabályainak változása

A vízilabda több drámai változáson ment keresztül, az egyik legnagyobbra 1950-ben került sor, amikor megszűnt az úgynevezett állójáték. A szabálytalanságok többsége ugyanaz, a büntetésük azonban változott. Az egyszerű faultokért szabaddobás jár, amelyet 5 méteren túlról egyből rá lehet lőni. A súlyosabb szabálytalanságokért kiállítás jár, ami 20 másodpercig tart. Az ötméteres vonalon belül közvetlen gólhelyzetet megakadályozó szabálytalanságért, illetve az itt elkövetett brutalitásért büntetődobást (ötméterest) kell ítélni.

A női szakág kialakulása és fejlődése

A női vízilabdázás története az ’50-es években kezdődött, de az igazi áttörést a ’80-as évek hozta meg. 1985-ben Európa-bajnokságot, 1986-ban világbajnokságot rendeztek a hölgyek számára is. Magyarországon a kezdeti próbálkozások után főként Ördög Évának köszönhetően kezdett kibontakorgatni a szakág. 1984-ben írtak ki először bajnokságot, melyre 6 csapat nevezett. A női vízilabda az olimpiai játékok programjában először 2000-ben mutatkozott be Sydney-ben.

Időszak Főbb események
1984 Első magyar női bajnokság kiírása
1985 Európa-bajnoki 2. helyezés
1991 Európa-bajnoki aranyérem Athénban
2005 Világbajnoki cím megszerzése

Magyar sikerek a nemzetközi porondon

Hazánkban a női válogatott 1984-ben alakult, első közös tréningjükre november 10-én került sor. Első komolyabb sikerüket 1985-ben érték el, amikor Európa-bajnoki ezüstérmet szereztek. Majd sorra következtek a szebbnél szebb eredmények. A lányok egy évvel később felálltak a gödörből, remek teljesítménnyel a döntőben legyőzték az Amerikai Egyesült Államok válogatottját és felértek a világ tetejére, VILÁGBAJNOKOK lettek.

magyar női vízilabda válogatott ünneplése

Az elmúlt harminc év alatt sokat fejlődött a női vízilabdázás. Az élcsapatok által nyújtott játék, a legjobb játékosok taktikai és technikai felkészültsége a férfiakéhoz közelít. Népszerűsége töretlenül növekszik, nemcsak Európában, hanem az amerikai kontinensen is.

tags: #miota #letezik #a #noi #vizilabda

Népszerű bejegyzések:

GRC