Gödöllői Röplabda Club

Nagy János, a magyar labdarúgás sokszínű öröksége

2026.06.08

A magyar labdarúgás történelme számtalan kiváló játékost és futballdinasztiát tartogat, akiknek pályafutása mély nyomokat hagyott a sportág hazai és nemzetközi alakulásában. Amikor a Nagy János nevet halljuk, a magyar futballtörténelem több különböző, de egyaránt emlékezetes karakterére is gondolhatunk, akik a maguk idejében meghatározó szerepet töltöttek be a pályákon.

Régi magyar labdarúgó-mérkőzés hangulata

A Sabaria FC legendás védője

A hajdan kitűnő Sabaria együttesének Weinhardt, Nagy, Prém összetételű, válogatott játékosokból álló védelmében a jobbhátvéd Nagyot gyors, bátor, megbízható labdarúgónak tartották. A göndör hajú, pompás izomzatú, mindkét szélsőhátvéd poszton otthonosan mozgó Nagy János 1926-tól 1932-ig a Sabaria FC és a Hungária színeiben 99 első osztályú bajnokin játszott. 1929-ben szerződött Szombathelyről Budapestre, a következő három esztendőben egy ezüst- és két bronzérmet szerzett.

Külföldi szereplését is bajnoki ezüsttel kezdte, amelyet a Cannes csapatával, az egykor szintén hungáriás Köves-Kvasz klubtársaként szerzett az első francia bajnokságban (1933). Edzői pályáját közvetlenül a háború után Romániában kezdte külföldön, legjobb csapata az első osztályú Prahova Ploiesti volt. 1948-ban Finnországba szerződött, a kuopiói KuPS együtteséhez, ahol 1950-ben a bajnoki ezüstéremig juttatta együttesét.

Dinasztiák és a labdarúgás iránti szenvedély

A labdarúgás gyakran családi örökségként száll tovább. Számos példát láthatunk arra, amikor az apa szakmai tudása és tapasztalata meghatározza a fiú karrierjét.

Néhány példa a futballcsaládok köréből:

  • Nagy család (Pécs): Idősebb Nagy Imre az ötvenes években volt NB1-es játékos Pécsett. Sőt, 1953-ban tagja volt a Brüsszelben ifjúsági labdarúgó EB-t nyert magyar válogatottnak. A fia, ifjabb Nagy Imre, 1977 és 1984 között a PMSC, 1984 és 1986 között a ZTE, 1986 és 1989 között újfent a pécsiek csatára volt.
  • Nagy család (Haladás): Az édesapa, Nagy József, 1979 és 1990 között a Haladás középpályásaként összesen 189 bajnoki mérkőzésen 27 gólt szerzett. Fia, Nagy Gábor is már 150 bajnoki meccs felett jár. 2005-ben mutatkozott be a Haladásban, édesapjához hasonlóan, a középpályán.
Futballcsaládok és utánpótlás-nevelés

Modernkori Nagy Jánosok

A labdarúgás szeretete nem múlt el. 2021-ben elhunyt Nagy János, a Dini SE veterán csapatának labdarúgója, aki számos budapesti klubban futballozott, és akit a labdarúgó körökben sokan ismertek és szerettek. Ugyanakkor a profi labdarúgásban is találkozunk a névvel: Nagy János a felkészülés kezdetén csatlakozott az Ilyés Róbert vezetőedző által irányított csapathoz Csíkszeredában. A védőjátékos több mint 200 magyar másodosztályú- és közel 50 első osztályú bajnoki mérkőzéssel a háta mögött érkezett az FK csapatához.

A MAGYAR LABDARÚGÁS TÖRTÉNETE - A KEZDETEK (1/4)

Ez a folyamatosság bizonyítja, hogy a sportág iránti elhivatottság generációkon átívelő élmény, amely minden korban képes új tehetségeket kitermelni, akik a pálya szélén vagy a zöld gyepen élik ki szenvedélyüket.

tags: #nagy #janos #1950 #valogatott #labdarugo

Népszerű bejegyzések:

GRC