Julian Nagelsmann: Az új korszak a német labdarúgó-válogatott élén
A német labdarúgó-válogatott jelentős változásokon ment keresztül, melyek középpontjában egy új szakvezető érkezése és a csapat identitásának újraértelmezése áll. Kinevezték Nagelsmannt a német futballválogatott élére, ezzel új fejezet kezdődött a Nationalelf történetében.
Előzmények: Hansi Flick menesztése és a válság
Az előző kapitányt, Hansi Flicket szeptember 10-én küldték el - ő az első német szakvezető, akit menesztettek -, miután csapata 4-1-re kikapott Japántól odahaza felkészülési mérkőzésen, így 38 év után sorozatban háromszor szenvedett vereséget, és a legutóbbi 17 összecsapásából csak négyet nyert meg a válogatott. Ez a mélypont egy hosszabb válság jele volt. A német válogatott az elmúlt években a várakozásoktól elmaradóan teljesített. A 2018-as, oroszországi vb-n címvédőként nem jutott tovább a csoportjából és végül a 22. helyen zárt. Tavaly, az egy évvel elhalasztott Európa-bajnokságon pedig társrendezőként a nyolcaddöntőben 2-0-ra alulmaradt a későbbi döntős angolokkal szemben, így végül csak 15. lett. Egyre mélyebbnek tűnik a válság, miközben az idő csak fogy: kilenc hónap maradt a fordulatra. Később a vb-ezüstérmes franciák ellen egyszeri "beugróként" Rudi Völler csapatigazgató ült le a válogatott kispadjára. Nem biztos, hogy megdicsérik azokat, akik két éve megkötötték a szövetségi kapitány szerződését... A DFB elnöke szerint hivatali ideje legnehezebb beszélgetése volt a döntés közlése. Hiába ismerték fel a gondokat, képtelenek voltak megfelelő válaszlépéseket tenni az elmúlt években. A szurkolók is értetlenül állnak a helyzet előtt.

A „Die Mannschaft” márka elvetése
A válság nem csak a pályán mutatkozott meg, hanem a csapat külső kommunikációjában is. A jövőben nem használja A Csapat (Die Mannschaft) márkanevet a német labdarúgó-válogatott. Erről a német szövetség (DFB) döntött csütörtökön azt követően, hogy az együttes közelmúltbeli gyenge eredményeit látva a szurkolók és több ismert sportági személy - többek között Lothar Matthäus német válogatottsági rekorder, valamint a ligaelnök Hans-Joachim Watzke - is tiltakoztak a márkanév további használata ellen. A válogatottat már régóta így hívták ugyan - főként külföldön -, de hivatalos márkanévként csak 2015-ben, egy évvel a 2014-es világbajnoki cím megszerzését követően kezdték használni. Bernd Neuendorf, a DFB elnöke kiemelte: a válogatott nyilvánosság előtti megjelenését amúgy is fontosabbnak tartja, mint azt, hogy miként hívják. Hozzátette: a nemzeti együttesnek a pályán és azon kívül is a DFB által képviselt értékeket magán viselve kell élnie és működnie, hozzáállásával pedig inspirálnia kell a szurkolóit, akikkel egységet kell képezzen.

Nagelsmann kinevezésének részletei és a jövő
Ebben a nehéz helyzetben Julian Nagelsmannra hárul a feladat, hogy megújítsa a csapatot. A DFB pénteki közleménye szerint a 36 esztendős szakember 2024-ig szóló szerződést kapott. A bejelentés alapján az is eldőlt, hogy Nagelsmann munkáját Sandro Wagner és Benjamin Glück segíti majd másodedzőként. Nagelsmannt márciusban menesztette a Bayern München, ennek ellenére 2026-ig még él a szerződése a bajorokkal, de a klub valószínűleg érdekelt a megállapodás felbontásában, emellett korábban Flicket is elengedte a DFB-hez. Nagelsmann 1926 óta a legfiatalabb német szövetségi kapitány. Jól kommunikálható döntést hozott a Nationalelf menedzsmentje. Magabiztos a német szövetségi kapitány: Nem csak akarunk, világbajnokok is leszünk! Julian Nagelsmann már a 2026-os vb-re épít csapatot. Feltámad-e a tetszhalott, vagy újabb kínos pofon vár Európa nagyhatalmára?
What Makes Julian NAGELSMANN's Football So Successful? - Analysis
Kihívások és az előttünk álló mérkőzések
A német válogatott október 9-én kétmeccses amerikai túrára indul, már az új szakvezetővel. A csapatnak több kihívással is szembe kell néznie. A bosnyákok és a hollandok ellen készülő csapatból féltucatnyi alapember hiányzik már. Visszatérő térdfájdalmai miatt nem tudja vállalni a szereplést. Helyére a Mainzban játszó Jonathan Burkardt kapott meghívót. Helyettese még sosem lépett pályára a nemzeti tizenegyben. Újonc és több visszatérő is van Julian Nagelsmann alakulatában. A középpálya belsejében azért lehetnek gondok. Ilkay Gündogan visszavonulása hozta kényszerhelyzetbe a mieink szombati NL-ellenfelét. A korábbi világbajnok reaktiválná a válogatottól visszavonult Neuert.

tags: #nemet #valogatott #indulo





