Vad Anita: A magyar női játékvezetés élvonalában – kihívások és sikerek
Magyarország tradicionálisan erős a játékvezetésben, elég csak Zsolt István, Palotai Károly, vagy Puhl Sándor pályafutására gondolni, nekik óriási szerepük volt abban, hogy évtizedek óta a világ élvonalába tartozunk - mondta Kassai Viktor. Ebből is látszik, hogy a játékvezetésben rendkívül fontos a példaképek szerepe, akárcsak a labdarúgók utánpótlás-nevelésében. Büszkeséggel tölt el, ha engem is példaképként tartanak számon, és ennek megfelelően igyekszem megfelelni ennek a szerepnek. Úgy becsülöm, tíz-húsz százalékkal jelentkezhettek többen játékvezetőnek az én sikereim hatására, de a játékvezetői hivatás elsősorban a külföldi mérkőzések vezetése miatt vonzó, aki eljut a legmagasabb szintre, az meccsről meccsre a világ legjobb labdarúgóival lehet együtt a pályán.

Az utánpótlás fejlesztésének fontossága és Vad Anita inspirációja
Az utánpótlás fejlesztése a játékvezetésben is kulcsfontosságú, ennek jegyében rendezték meg ebben a bajnoki évben második alkalommal az országos játékvezetői Talent-napot, amelyen a hazai férfi és női élvonal szűk utánpótlásának legígéretesebb tagjai vettek részt. A bajnoki hajrá közeledtével az NB I-es és NB II-es játékvezetők és asszisztensek számára kiemelten fontos állomáshoz érkezett a felkészülési folyamat: sikeresen lezajlott az évközi fizikai felmérés. A bajnoki szezon során immár harmadik alkalommal rendezték meg az asszisztensi napot, amelyen az élvonalban tevékenykedő játékvezetők mellett az NB II-ből, valamint az NB III-ból meghívott fiatal tehetségek is részt vettek.
A Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) által elindított VAR 3.0 képzési program nem csupán egy újabb szakmai továbbképzés, hanem a hazai játékvezetés jövőjét meghatározó, komplex fejlesztési projekt. Január 7. és 15. között Telkiben rendezte meg elit edzőtáborát az MLSZ Játékvezetői Bizottsága. A programra a hivatásos NB I-es és NB II-es férfi és női játékvezetők közül egy szűk, gondosan kiválasztott kör kapott meghívást, amelyet több fiatal tehetség egészített ki - azok a bírók, akik a közeljövő játékvezetői utánpótlását jelenthetik.
Vad Anita számára a játékvezetés iránti vonzalom egy korábbi világbajnokságon bontakozott ki. „Ez így volt, a 2007-es kínai világbajnokságot néztem és akkor szembesültem először azzal, hogy vannak női játékvezetők.” - emlékezett vissza. Bár édesapja kezdetben nem támogatta, mondván ez nem lányoknak való sport, Vad Anita kitartott álma mellett.

A kezdetektől a debütálásig: Vad Anita útja
„Viszonylag gyorsan sikerült egyre feljebb jutnom. 2008-ban végeztem el a játékvezetői tanfolyamot és két év múlva már férfi NB III-as meccseket vezettem.” - mesélte Vad Anita a pályafutása kezdetéről. Eleinte vezetett mérkőzéseket, de aztán asszisztensként specializálódott. A fejlődése során a támogatás és a tanácsok mindig fontosak voltak számára. „Abból a szempontból biztosan, hogy folyamatosan elláttak, sőt, a mai napig elláttnak tanácsokkal.”
„A szívem mélyén számítottam rá, hogy egyszer ez megtörténik” - kezdte Vad Anita a csakfoci.hu-nak, felidézve az NB I-es debütálásának pillanatát. „A meccs előtt három nappal felhívott Hanacsek Attila, a Játékvezetői Bizottság elnöke és elmondta, hogy hétvégén debütálok. Akkor azt még nem tudtam, hogy pontosan melyik meccsen, de teljesen mindegy volt. Annyira örültem és izgatott voltam, hogy éjjel alig bírtam elaludni. Nagy álmom vált valóra, hiszen az elmúlt években ezért is dolgoztam ennyit.” A tesója ezzel a tanáccsal engedte el: „ugyanúgy csináljak mindent, mint eddig, az teljesen jó, nem kell túlgondolni semmit.”
Kihívások az alacsonyabb osztályokban és a mentális erő
A játékvezetői hivatás nem mindig egyszerű, különösen az alacsonyabb osztályokban. „Azt mondják, minél alacsonyabb osztályban vezet egy bíró, annál több „furcsasággal” találkozik a pályán és a lelátón.” - jegyezte meg Vad Anita. „Ez így van, minél alacsonyabb osztályról beszélünk, annál kevésbé professzionális a közeg. Voltak ilyenek, de mentálisan mindig erősnek éreztem magam, tudtam kezelni a beszólásokat. Ez ilyen sport, a rengeteg szép oldala mellett van ez a része is.”
Előfordult, hogy egy női meccsen egy apuka befutott a pályára és kiabálva rohant felé, de megállították. „Ilyen is előfordult régen. Volt, hogy meccs után megkerestek játékosok, szerettek volna velem ismerkedni, de mindig udvariasan elhárítottam a közeledésüket.”
Magyarország - Szerbia | 4-0 | Női A-Válogatott | 1. forduló
Nemzetközi sikerek és a kettős élet
Vad Anita NB I-es debütálása után gyorsan a nemzetközi porondra is eljutott. „Alig ocsúdtál fel és pár nappal később már a női BL-ben volt munkád. A körülmények voltak másfajták. A Hammarby - Barcelona mérkőzésen voltam Kulcsár Katalin asszisztense. Ez volt az első olyan meccsem, amelyet fedett stadionban játszottak, amit nem bántunk, mivel kint mínusz hat fok volt. Itt is hatalmas a tempó, minden pillanatban maximális koncentrációra van szükség.”
„2020-ban kerültem be a nemzetközi vb-programba, 2022-ben az Európa bajnokságon már asszisztáltam, aztán tavaly a világbajnokságon is. A csoportmeccsek után az egyenes kieséses szakaszban is jutott egy meccs, ráadásul a házigazda ausztrálok dánok elleni összecsapása. 75 ezer néző szurkolt a sydney-i stadionban, egészen elképesztő volt ezt megélni. Amikor eljutok egy-egy ilyen jelentős mérföldkőhöz, akkor mindig megbizonyosodok róla, hogy érdemes volt rengeteg munkát beleölni.”
Vad Anita emellett civil foglalkozással is rendelkezik, ami nagyfokú rugalmasságot és támogatást igényel. „Nem könnyű, de direkt olyan munkahelyet kerestem, ahol ezt támogatják. Egy amerikai energiaipari cégnél dolgozom, versenytárselemzéssel foglalkozunk. Támogatják a másik munkámat és nagyon büszkék rám. A hétközi meccsek miatt viszonylag sokat kell hiányoznom, de rugalmasan kezelik.”

Fizikai felkészülés és jövőbeli tervek
A magas szintű játékvezetéshez elengedhetetlen a kiemelkedő fizikai felkészültség. „Nagyon szigorú napirend szerint készülök, hiszen kemény teszteket teljesítünk.” Vad Anita részletezte a teszteket:
| Teszt neve | Leírás | Elvárt teljesítmény |
|---|---|---|
| Intervall teszt | 75 méter futás és 25 méter gyaloglás váltja egymást tíz körön keresztül. | Futás: 15 másodperc, Gyaloglás: 22 másodperc |
| Ariet teszt | Asszisztens-specifikus futás sok oldalazással. | Folyamatosan emelt sebesség |
„Magasak a követelmények, amelyeknek csak úgy lehet megfelelni, ha komolyan vesszük a felkészülést. Elvárás, hogy sportosak és atletikusak legyünk, ezért rendszeresen mérik a súlyunkat és a testzsír százalékunkat is. Oda kell figyelni az étkezésre, jönnek az ünnepek, amikor mindenki könnyebben elengedi magát, de nekem ilyenkor is figyelnem kell arra, hogy mit és mennyit eszek.”
A jövőre nézve is nagy célokat tűzött ki maga elé. „Kulcsár Katalinnnal közösen a jövő évi svájci Európa-bajnokságra készülünk, bízunk benne, hogy mindketten ott lehetünk, aztán pedig nagy cél a 2027-es brazíliai világbajnokság.” Vad Anita mostanra minden álmát valóra váltotta, hiszen szeretett volna női Európa-bajnokságon, világbajnokságon közreműködni, valamint bemutatkozni a férfi NB I-ben.
tags: #noi #jatekvezeto #molli





