Gödöllői Röplabda Club

A Hazai Nevelésű Játékosok Integrációja és Jövője a Magyar Labdarúgásban

2026.06.18

A tavasszal még veretlen, újoncként jelenleg nemzetközi kupaindulást jelentő helyen álló felnőtt csapatunk ragyogó NB I-es szereplésének egyre többen járnak csodájára Magyarországon. Ám klubunknál mostanában nem ez az egyetlen jó hír, hanem az is, hogy az elsők között, már hat fordulóval az első osztályú bajnokság befejezése előtt teljesítettük az Magyar Labdarúgó Szövetség, illetve a Nemzeti Sportfejlesztési és Módszertani Intézet által előírt normatívát, ami azt jelenti, hogy az első csapat játékosaként, illetve kölcsönben játszó fiataljaink is megkapták az előirányzott játékperceket.

Ez a teljesítmény rávilágít a klub hosszú távú elkötelezettségére a hazai nevelésű fiatal tehetségek iránt, mely egy tudatosan felépített filozófia eredménye.

Filozófia és Gyakorlat: A "Beépítés" Elve

„Zsoldoscsapatként skatulyáztak be bennünket, ez a sztereotípia aztán fennmaradt. Holott már akkor is elindult egy folyamat, miszerint a fiatal játékosainkat mi nem pusztán betesszük a csapatba, hanem beépítjük - jelentette ki a szakember. − Márpedig utóbbi nagyon időigényes munka; ha csak beteszek egy játékost, azt csak azért csinálom, mert meg akarok felelni a „»fiatalszabálynak«, ha viszont beépítek valakit, akkor az adott labdarúgó előbb-utóbb elér egy bizonyos mérkőzésszámot, s hiába fiatal, rutin szempontjából már teljes értékű futballistának számít. Nos, mi ezt az utat választottuk, és kijelenthetjük, hogy ebben sikeresek vagyunk."

Ez a tudatos munka hozta meg a gyümölcsét, ahogy azt a számok és a pályán nyújtott teljesítmények is igazolják, előrevetítve a jövőbeni sikereket is. "A minket kritizálók még azt sem látják, hogy már megvannak azok a 2006-os, 2007-es születésű játékosok, akiket ugyanúgy beépítünk az első csapatba, mert a képességeik alapján alkalmasak rá, hogy az NB I-ben futballozzanak."

Fiatal labdarúgók edzésen, mentorukkal együtt

Az Akadémia és az Első Csapat Gördülékeny Együttműködése

A sikeres integráció alapja a felnőtt csapat és az akadémia közötti szoros, napi szintű együttműködés. „Bátran kijelenthetjük, hogy nálunk gördülékenyen működik a felnőtt csapat és az akadémia együttműködése - mondta Havas Máté − Napi szintű kapcsolatban állunk úgy a sportigazgatóval, mint a vezetőedzővel, de az NB I-es szakmai stáb más tagjaival is."

A szakmai stábok közötti személyi átfedések tovább erősítik ezt a zökkenőmentes átmenetet, segítve a fiatalok beilleszkedését. "Az is nagyon fontos, hogy az akadémia, illetve az első osztályú csapat stábja között is vannak személyi átfedések, többek között ez is biztosítja a gördülékenységet a fiatalok integrációs folyamatában."

Ennek a filozófiának és a gondos munkának az eredményei megkérdőjelezhetetlenek. „Szerintem fantasztikus dolog, hogy teljesíteni tudtuk a vállalásainkat, hiszen a választható legtöbb játékpercet vállaltuk úgy a szövetségnél, mint a Nemzeti Sporfejlesztési és Módszertani Intézetnél - fogalmazott a belga szakember. − A számok jól mutatnak, de a legfontosabb, hogy az ETO-nál nevelkedett játékosok fejlődése töretlen."

A Számok Tükrében: Az Utánpótlás Felemelkedése

Az egyéni fejlődési tervek kiválóan működnek, melynek ékes bizonyítéka a felnőtt keretben szereplő saját nevelésű játékosok számának növekedése:

Időszak Saját nevelésű játékosok az első csapat keretében
Szezon elején 3
Jelenleg 10

Ez a tendencia nemcsak az akadémiai munka hatékonyságát jelzi, hanem azt is, hogy a klub hosszú távú stratégiája a saját nevelésű játékosokra való építkezés. "Ez két dolgot jelent: egyrészt azt mutatja, hogy az akadémián jó munkát végeznek a kollégák, másrészt, hogy egyénileg is jól dolgozunk a játékosokkal. Ez nagyon fontos a klub szempontjából, mert a filozófiánk szerint a jövőben az akadémiánkról kikerült játékosokra szeretnénk építeni az első csapatot."

Példaképek a Saját Nevelésűek Között

Számos fiatal játékos bizonyítja már most, hogy a befektetett munka megtérül. „Az első olyan játékosunk, akiből stabil kezdőember vált, Tóth Rajmund volt - tavaly még neki sem volt biztos helye a kezdőcsapatban. Az egyéni fejlesztési programunkkal azonban megteremtettük számára lehetőséget, kielemeztük a játékát, megmutattuk neki azokat a területeket, ahol fejlődnie kell, és persze rengeteget foglalkoztunk vele - egyénileg is. A teljesítménye ennek köszönhetően ugrásszerűen javult, s mostanában kiválóan megállja a helyét, ha kell több szerepkörben is - emelte ki Steven Vanharen."

"Ugyanez igaz a többi fiatalunkra is, akik hatalmas lépésekkel fejlődnek, Bánáti Kevin például nagyon közel áll ahhoz, hogy stabil kezdőjátékos legyen, nagyszerű érzés látni, hogy él a számára felkínált lehetőséggel. S akkor még nem beszéltem a többiekről, például Bíró Barnabásról, aki a Diósgyőr ellen remekül pótolta a sérült Albion Markut."

Még azok a korábbi akadémisták is sikerrel járnak, akik más utakon bizonyítanak, hiszen a megszerzett tapasztalatok mindenhol értékesek. "Egy másik volt akadémistánk, Vitális Milán is nemrégiben szerezte meg az első gólját az NB I-ben. Ő tavalyelőtt a DAC-hoz került, ahol belekóstolhatott az első osztályú futballba, aminek köszönhetően sokkal érettebbé vált labdarúgóként."

Ezek a sikerek alátámasztják, hogy a klub elindult a hosszú távon is fenntartható, sikeres utánpótlásképzés útján. "A görög filozófusok óta tudjuk, hogy a vélekedések nem versenyezhetnek a tudással, márpedig a számok, illetve az első csapat öltözőjének ajtaján dörömbölő fiatalok teljesítménye kétségtelenül azt igazolja: a klub elindult a hosszú távon is fenntartható, sikeres utánpótlásképzés útján."

Fiatal magyar labdarúgók a pályán mérkőzés közben

A Tudományos Alapú Fejlesztés és az Alkalmazkodóképesség

A modern labdarúgás állandó fejlődést igényel, amelyhez az akadémiai képzésnek is alkalmazkodnia kell. „Két évvel ezelőtt átalakítottuk az akadémia szervezetét egy hatékony működési struktúrára, amelybe az általánostól eltérő részlegeket, pozíciókat hoztunk be. Ilyen volt például a sporttudományos részleg létrehozása, valamint a teljesítménydiagnosztika."

"Ezekre azért volt szükség, mert általuk jobban tudjuk fejleszteni egyénileg a játékosokat, és objektív számok alapján tudjuk megvizsgálni, illetve alátámasztani, hogy jó úton járunk vagy sem, és meg tudjuk határozni az esetleges változtatások irányát a szakmai munkában. A labdarúgás állandóan fejlődik, és ezzel nekünk lépést kell tartanunk, folyamatosan figyelnünk kell a nemzetközi trendeket, és tudnunk kell reagálni a változásokra, hogy tartósan meg tudjunk ragadni az élmezőnyben az akadémiák között is."

A fejlesztés során az egyéni képességek csiszolása mellett a csapatba való beilleszkedésre is nagy hangsúlyt fektetnek. "Elsődlegesen a játékosok egyéni fejlődésére koncentrálunk, de nyilván arra is törekednünk kell, hogy az individuálisan jó képességű fiatalok tudjanak csapatban játszani - ez egy kényes egyensúly, amelyet meg kell tartanunk. Ezért nagyon fontos szempont, hogy a fiataljaink alkalmazkodóképesek legyenek, és mostanihoz hasonló vagy még jobb hatékonysággal tudjanak belépni az első csapatba."

Sporttudományos mérés futballistákon, elemző szoftverrel

Jövőkép: Fiatal Csapat, Nemzetközi Szereplés

A klub hosszú távú célja egy fiatal, saját nevelésű játékosokra épülő felnőttcsapat létrehozása, amely a nemzetközi porondon is megállja a helyét. "Azt szeretnénk, ha lenne egy fiatal átlagéletkorú felnőttcsapatunk, ahol a keret zömét saját nevelésű játékosok alkotják, és mondjuk, minden második évben értékesíteni tudnánk egy-egy játékosunkat a piacon. Így az klub és az akadémia is jelen lenne a nemzetközi térben is, ami magával hozná azt is, hogy magyar labdarúgó-válogatottban is egyre több ETO-nevelésű játékos szerepelhetne."

Az együttműködés minősége és a fiatal tehetségek száma bizakodásra ad okot. "Nagyon jó az együttműködés az első csapat és az utánpótlásműhely között, és a tíz eddig felkerült fiatalra tekintve akár azt is el tudom képzelni, hogy egyszer majd hetvenöt százalékban saját nevelésű játékosok várják a kezdő sípszót a pályán."

A középpályán már most is jelentős erőt képviselnek a saját nevelésű tehetségek, ami a modern labdarúgásban kiemelten fontos. "Egy erős középpályát máris ki tudunk állítani, hiszen Tóth Rajmund, Vitális Milán és Bánáti Kevin egyaránt az ETO akadémiáján tanulták a szakmát. Ha figyelembe vesszük, hogy a modern labdarúgásban mekkora szerepe van a középpályának, ez óriási dolog…"

A jövőbeli játékosok folyamatos megfigyelése elengedhetetlen a sikerhez, ezért az első csapat edzői stábja szorosan figyelemmel kíséri az utánpótlás mérkőzéseit. "Az első csapat edzői stábjával együtt folyamatosan figyeljük az ETO Akadémia, az U19-es és az U17-es együttes mérkőzéseit, mert nagyon fontos képet alkotni azokról a játékosokról, akiket a jövőben az első csapatnál is használhatunk."

Kritikák és Válaszok

A klub gyakran szembesül azzal a kritikával, hogy nem ad elég lehetőséget magyar játékosoknak. „Gyakran szembesülünk azzal a kritikával, hogy nem játszik nálunk elég magyar játékos, de ezzel nem értek egyet. Jelenleg is jócskán vannak nálunk magyar fiatalok, és vannak az NB I-ben olyan csapatok, akik sokkal kevesebb lehetőséget adnak a magyar fiataloknak."

A klub vezetése hangsúlyozza, hogy a cél a magyar labdarúgás hosszú távú erősítése, a saját nevelésű tehetségekre építve, akik bizonyítottan képesek a legmagasabb szinten is megállni a helyüket, hozzájárulva ezzel a nemzeti válogatott erejéhez is.

tags: #nyilatkozat #hazai #nevelesu #jatekosokrol

Népszerű bejegyzések:

GRC